18.12.2009 12:41
Korealaisvegaanit Su Mi Park (oik.) ja hänen sisarensa Hye Mi Park ovat ajaneet sinnikkäästi vegaaniasiaa Kööpenhaminan ilmastokokouksen liepeillä.
Kööpenhamina. Ilmastokokouksen kaksi viikkoa eivät ole vielä lannistaneet kaikkia kansalaisjärjestöjä.
Aivan kokouskeskuksen porteilla, metroaseman alla päivystää sinnikkäiden eläinasuisten ihmisten joukko, joka jakaa vegaanisämpylöitä ja tietoa lihakarjan päästöistä.
Kanat, lampaat ja kirkkaan keltaisiin liiveihin pukeutuneet aktivistit ovat paikalla aamukuudesta iltakymmeneen, kolmessa vuorossa. Edes Kööpenhaminan joukkoliikenteen seisauttaneet pakkaset ja lumisateet eivät ole saaneet ryhmää väistymään partiopaikaltaan.
Isoksi pinkiksi nalleksi pukeutunut Su Mi Park on ollut paikalla aamuseitsemästä. Etelä-Koreasta Kööpenhaminaan tullut Su Mi on ollut vegaani viisi vuotta.
"Se oli osa kääntymistäni ja kuuluu meditaatioon", Su Mi kertoo.
Aktivistiryhmä harjoittaa opettajansa Ching Hain meditaatiota. Järjestö on maailmanlaajuinen, ja sen tärkeä osa on ympäristön ja luonnon kunnioittaminen.
Vaikka vegaanileivät ovat maittaneet ulkona jonottaville kokousvieraille, sisällä Bella Centerissä vegaaniruokavalio ei ole saanut paljon kannatusta.
Bella Centerissä kiertävästä hot dog -vaunusta myydään päivittäin 1400 nakkisämpylää.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi