sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Victoria: Kyllä, kyllä, kyllä

24.2.2009 18:00 | Päivitetty: 24.2.2009 19:59

Lief R. Jansson / Scanpix

Ruotsin kruununprinsessa Victoria esitteli kihlasormustaan kuvaajille kuninkaan linnan tiedotustilaisuudessa. Victoria ja Daniel vihitään ensi vuonna.

Ruotsin kruununprinsessa Victoria esitteli kihlasormustaan kuvaajille kuninkaan linnan tiedotustilaisuudessa. Victoria ja Daniel vihitään ensi vuonna.

Tukholma. "Kyllä, kyllä, kyllä", vastasi Ruotsin kruununprinsessa Victoria, kun poikaystävä Daniel Westling vihdoinkin kosi.

Onnesta hehkuva Victoria kertoi, että suhde Danieliin muuttui hitaasti ystävyydestä rakkaudeksi.

"Se ei ollut mikään klik", sanavalmis Victoria kertoi lehdistötilaisuudessa tiista-iltana ja viittasi isänsä kuningas Kaarle XVI Kustaan klassiseen kertomukseen omasta rakastumisestaan Victorian äitiin Silvia Sommerlathiin, joka nykyään on kuningatar Silvia.

Ensihullaantumisen jälkeen Kaarle Kustaan päässä kuului vain klik, klik, klik.

Tuore kihlapari kertoi, että Daniel kosi kauniina päivänä ulkona luonnossa Drottningholmissa. "Juuri niin kuin olin toivonutkin", Victoria sanoi.

"Tunnen oloni turvalliseksi nyt kun Daniel on vierelläni. Olette varmaan huomanneet, että minusta on viime vuosina tullut vahvempi ja iloisempi." Näin kuvaili kruununprinsessa Victoria tunnelmiaan aiemmin tiistaina Ruotsin hovin kotisivuilla julkaistulla perhevideolla.

"Nyt voimme ryhtyä valmistelemaan omia asioitamme ja perheen perustamista", hän iloitsi ja kiitti sekä vanhempiaan että ruotsalaisia näiden tuesta.

Kuningas sanoi videolla päivän olevan merkittävä perheelle, mutta myös koko Ruotsille.

Daniel Westing puolestaan katsoi tiukasti kameraan ja kertoi, miten pariskunnan rakkaus on vahvistunut.

"Kruununprinsessa ja minä olemme löytäneet toisemme ja rakkautemme on kasvanut vahvaksi vuosien mittaan. Haluan kiittää kuningasta ja haluan kiittää kuningatarta."

Hän piti tärkeimpänä tehtävänään tukea Victoriaa tämän tärkeässä työssä Ruotsin hyväksi. Kuningatar Silvia kuvaili Westlingiä nöyräksi mutta samalla päättäväiseksi, arvostelukykyiseksi ja viisaaksi mieheksi, josta Victoria saa kelpo puolison.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.