14.3.2006 11:27
Viron presidentti Arnold Rüütel on julistanut keskiviikon kansalliseksi surupäiväksi entisen presidentin Lennart Meren kuoleman takia.
Viron televisiossa pitämässään puheessa Rüütel totesi Meren jättäneen virolaisille rikkaan perinnön niin kirjailijana kuin valtiomiehenäkin.
"Hänen työnsä auttoi suojelemaan ja vahvistamaan virolaista identiteettiä vihollisvallan alla", Rüütel sanoi.
Hän kehui myös Meren saavutuksia vasta itsenäistyneen Viron ulkosuhteiden luojana. "Valtion presidenttinä Lennart Meri työskenteli valtiomme kansainvälisen aseman turvaamisen nimissä. Hänen tavoitteenaan oli luotettavan valtion rakentaminen sekä Viron pääsy Natoon ja Euroopan unioniin. Viro muistaa Lennart Meren hienona ihmisenä."
Presidentin kanslia ei kertonut presidentin kuolinsyytä. Virolaisen Postimees-lehden mukaan Meri oli jo pitkään taistellut aivokasvainta vastaan.
Lennart Meren muistoa kunnioitetaan kahdella surupäivällä 15.3.2006
Halonen: Suomi menetti läheisen ja lämpimän ystävän 14.3.2006
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi