perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

YK määräsi pakotteita Eritreaa vastaan

23.12.2009 22:32

New York. YK:n turvallisuusneuvosto määräsi keskiviikkona pakotteita Eritrealle, koska tämä on neuvoston mukaan avustanut Somalian islamistikapinallisia.

Päätöslauselmaa vastaan äänesti Libya, jolla ei ole veto-oikeutta. Veto-oikeuden omaava Kiina puolestaan äänesti tyhjää. Muut jäsenet kannattivat pakotteita.

Pakotteisiin kuuluvat aseidenvientikielto, maan joitakin johtajia koskeva matkustuskielto sekä henkilöiden ja yritysten varojen jäädytys. Pakotekomitea päättää erikseen, keitä matkustusrajoitukset ja varojen jäädytykset koskevat.

Islamistinen al-Shabaab-ryhmä on taistellut Somaliassa maan väliaikaisen hallituksen joukkoja vastaan. Muun muassa Yhdysvallat on epäillyt Eritrean rahoittavan Somalian kapinallisia ja toimittavan heille aseita. Eritrea on kiistänyt tiedot tuesta.

Somalia on ollut jo vuosia aseidenvientikiellon piirissä, mutta tästä huolimatta aseita on vapaasti saatavilla Mogadishussa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.