Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Andy Murrayn kultajuhlille tuli äkkiloppu

 |   | 
 
STEFAN WERMUTH / REUTERS
Andy Murray juhli Lontoon olympialaisissa tenniksen kaksinpelin olympiakultaa.
Andy Murray juhli Lontoon olympialaisissa tenniksen kaksinpelin olympiakultaa.

Lontoo. Skotti Andy Murray voitti sunnuntaina tenniksen kaksinpelin olympiakultaa. Vielä maanantaina hän juhli suurta voittoaan, matkusti tiistaina Torontoon ja pelaa jo tänään masters-turnauksessa.

Murray sai ensimmäisen ottelunsa keskiviikolle, mutta kovin pitkiin kultajuhliin ei aikaa liiennyt. Sama koskeen Serbian Novak Djokovićia, joka hävisi sunnuntaina pronssiottelun.

Toronton ATP-turnaus on yksi US Openiin valmistavista turnauksista, kun USA:n avoimet käynnistyvät New Yorkissa tämän kuun lopulla.

"Tenniksenpelaajat eivät ole paljon tottuneet lomaa pitämään", olympiafinaalin hävinnyt Roger Federer sanoi Lontoossa. Hän tosin itse ymmärsi jättäytyä pois Torontosta ja antaa muiden huhkia kiekkokaupungissa.

Murray kohtaa Italian Flavio Cipollan avauksessaan. Djoković saa vastaansa Australian Bernard Tomicin.

Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi

Uutiset

Uusimmat SM-liigan videot

20.5.2013