Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Blancin valmennuspesti päättyi yhteen tappioon

 |   | 
 
STT–REUTERS–HS
KENZO TRIBOUILLARD / AFP
Laurent Blanc vastaili toimittajien kysymykseen poistuttuaan torstaina jalkapalloliiton toimistolta.
Laurent Blanc vastaili toimittajien kysymykseen poistuttuaan torstaina jalkapalloliiton toimistolta.

Pariisi. Laurent Blanc jättää tehtävänsä Ranskan jalkapallomaajoukkueen päävalmentajana, uutisoi urheilulehti L'Equipe.

Blancin sopimus umpeutui lauantaina, ja L'Equipen mukaan entinen maajoukkuepuolustaja on tehnyt päätöksen olla jatkamatta. Ranskan jalkapalloliitto ei ole kommentoinut asiaa.

Blanc otti maajoukkueluotsin tehtävät vuonna 2010, kun Ranskan MM-turnaus Etelä-Afrikassa oli päättynyt täydelliseen mahalaskuun.

Hänen komennossaan joukkue pelasi 23 tappiotonta ottelua peräkkäin, kunnes nöyrtyi Espanjalle tämän kesän EM-puolivälierässä lukemin 0–2.

Myös Puolan ja Ukrainan turnauksessa ranskalaispelaajat käyttäytyivät huonosti. Hyökkääjätähti Samir Nasri muun muassa haukkui toimittajia. Myös joukkueen sisällä kerrotaan olleen riitoja.

Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi

Uutiset

Uusimmat SM-liigan videot

18.5.2013