Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Gruborovicsin hattutemppu toi JJK:lle voiton

 |   |   | 
 
STT
Juha Sorri / Lehtikuva
JJK:n kolmen maalin tekijä Tamas Gruborovics sai ottelun jälkeen onnittelut Joni Vesalaiselta.
JJK:n kolmen maalin tekijä Tamas Gruborovics sai ottelun jälkeen onnittelut Joni Vesalaiselta.

Jyväskylä. JJK voitti montenegrolaisen FK Zetan Eurooppa-liigan karsintaottelun ensimmäisessä osassa. Toisen karsintakierroksen ottelu päättyi Jyväskylässä lukemiin 3–2 (2–2). Toinen osaottelu pelataan Podgoricassa ensi torstaina.

Avausjaksolla JJK:n otteita leimasi tältä kaudelta tuttu epävarmuus puolustuspäässä, ja Zeta sai kaksi tärkeää vierasmaalia.

Lepsu puolustus kostautui ensin 17. minuutilla, kun Boris Dolsjak pääsi tuikkaamaan pallon verkkoon. Milos Radulovic puolestaan puski kulmapotkusta täysin vapaasti vieraiden toisen maalin 36. minuutilla.

JJK säilytti eurounelmansa maalipyssy Tamas Gruborovicsin hattutempulla.

Gruborovics tasoitti ensin 1–1:een rankkarista ja paukautti toisen tasoituksen upealla vapaapotkulla. Sama mies ohjasi maalin edestä voitto-osuman heti toisen jakson alkuun.

"Vähän liian tiukaksi meni. Voitto on kuitenkin aina voitto. Harmittaa vähän, että päästettiin kaksi maalia. Pikkuisen malttia olisi pitänyt olla lisää, niin olisi voitu tappaa peli#, JJK-sankari Gruborovics koki.

Varsinkin Gruborovisin 2–2-tasoitus vapaapotkusta oli kaunista katseltavaa. Miehen maalivainu on ollut tällä kaudella huikeaa luokkaa.

"Jäin eilen harjoittelemaan vielä yksin vapareita. Se näköjään kannatti. Maalintekoon tarvitaan vaistoa ja treeniä. Siinä se resepti on", mies summasi.

JJK:n leirissä on hyvin tiedossa, mitä ensi viikon toiseen osaotteluun on parannettava.

"Vieraspelissä pitää olla paljon kovempia omassa boksissa. Vastustaja pääsi todella helposti tekemään kaksi maalia. Peli oli juuri niin vaikea kuin odotimmekin", JJK-luotsi Kari Martonen totesi.

"Voitto on kuitenkin aina voitto. Totta kai olemme siinä mielessä tyytyväisiä. Tavoite oli siirtää ratkaisu Montenegron-vieraspeliin. Nyt olemme puoliajalla ja hommat jatkuvat ensi viikolla."

JJK:n leiriin tuli ottelussa lisää ikäviä uutisia loukkaantumisrintamalla. Sekä Jani Virtanen että Patrick Poutiainen linkkasivat vaihtoon kesken taiston. Aiemmin JJK menetti jo avauskokoonpanon miehistä Mikko Mannisen sairastuvalle.

Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi

Uutiset

Uusimmat SM-liigan videot

23.5.2013