Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

HJK:n taaperrus jatkuu, nyt tuli selkään Interiltä

 |   |   | 
 
STT
Vesa Koivunen
Interin Ville Nikkari harhautti HJK:n Demba Savagen Veikkausliigan ottelussa Turussa.
Interin Ville Nikkari harhautti HJK:n Demba Savagen Veikkausliigan ottelussa Turussa.

Viime aikoina vaisusti pelannut Inter löysi pienen hakemisen jälkeen oman pelinsä ja löi ansaitusti HJK:n 2–0 jalkapalloliigan kärkikamppailussa.

HJK säilyi  kuitenkin pisteen erolla sarjan kärjessä ennen Interiä ja eilen tasapeliin VPS:n kanssa jäänyttä IFK Mariehamnia.

Ensimmäisellä puoliajalla pelattiin puolin ja toisin tarkasti, mutta Interillä oli silloinkin paremmat maalipaikat. Toisella puoliajalla Interin tehoisku 56. ja 62. minuuttien kohdalla toi ratkaisun.

Ensi Joni Kauko  pukkasi Mika Ojalan   loistavasta keskityksestä 1–0. Sitten Pim Bouwman  syötti vapaaksi Ojalan, joka sijoitti 2–0.

"Nyt saimme pallon liikkumaan, ja peli kulki niin kuin sen pitikin. Tämä oli iso voitto meille", iloitsi ottelun ratkaisut Mika Ojala.

Lauantaina Interin  ryhmään tekivät paluun Joni Kauko, Babacar Diallo  ja Magnus Bahne. Kaikki pelasivat erinomaisesti, vaikka kauden ensimmäisen ottelunsa pelannut Diallo jaksoikin vain yhden puoliajan.

HJK:n valmentaja Antti Muurinen  valitteli viidennen perättäisen voitottoman ottelun jälkeen joukkueen pitkää sairaslistaa. Muurinen harmitteli myös, että joukkue tuli huonosti peliin mukaan toisella jaksolla.

HJK:n maalitykki Juho Mäkelä vietti viikonvaihteessa häitään, eikä ollut kokoonpanossa. HJK:n paras oli joukkueen kapteeni maalivahti Ville Wallen.

Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi

Uutiset

Uusimmat SM-liigan videot

25.5.2013