Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Jokerit–HIFK-ottelun rähinöistä pitkiä pelikieltoja

 |   |   | 
 
Helsingin Sanomat
Jarno Mela / Lehtikuva
Pisin pelikielto, 18 liigaottelua, tuli Jokereiden Semir Ben-Amorille.
Pisin pelikielto, 18 liigaottelua, tuli Jokereiden Semir Ben-Amorille.

Jääkiekon SM-liigan kurinpitoryhmä mittasi syksyn Jokerit–HIFK-kohuottelun tapahtumista asianosaisille pitkiä pelikieltoja. Tuomioita saivat pelaajat ja valmentajat.

Seuroille tuomittiin sopimussakot. Jokerit sai maksettavaa 40 000 euroa ja HIFK 25 000 euroa.

Pelaajista pisin pelikielto tuli Jokereiden Semir Ben-Amorille, 18 liigaottelua. HIFK:n Juuso Salmi sai 12 liigaottelun pelikiellon.

Lisäksi Jokereista pelikieltoja saivat Jarkko Ruutu (4 ottelua) sekä Ossi Väänänen (1 ottelu) ja HIFK:sta Ilari Melart ja Siim Liivik (molemmat 6 liigaottelua).

Valmennusportaasta Jokereiden Tomi Lämsä ja Tomek Valtonen sekä HIFK:n Pasi Sormunen saivat kukin 8 liigaottelun toimintakiellon.

Kurinpitoryhmän mukaan valmentajien ja seurojen rangaistukset perustuvat "todennettuun sääntöjenvastaiseen ohjeistamiseen ja valmentajan vastuun laiminlyöntiin pelin johtamisessa".

Kurinpitoryhmä katsoo, että Jokereiden valmennusjohto ohjeisti joukkueen pelaajia "toimimaan jääkiekon sääntöjen vastaisesti". Kurinpitoryhmä ei kuitenkaan saanut selvyyttä siihen, mitä ohjeistus tarkalleen ottaen on pitänyt sisällään, eikä sitä, mikä valmentajien tarkka osuus asiaan oli.

Ben-Amorista kurinpitoryhmä toteaa, että ottelun videotallenne näyttää Ben-Amorin tulevan jäälle ja luistelevan suoraan toisella puolella kenttää olevaa HIFK:n Ville Peltosta kohti. Ben-Amor taklaa Peltosta kyynärpäällä päähän, jolloin Peltonen kaatuu jäähän. Tämän jälkeen Ben-Amor heittää pelihanskansa käsistään ja alkaa lyödä nyrkein jäässä olevaa Peltosta.

Ben-Amorin rangaistuksen perusteluissa kurinpitoryhmä toteaa, että hän syyllistyy tilanteessa kahteen sellaiseen sääntörikkeeseen, joista molemmista tulee tuomita ottelurangaistus.

Lisäksi kurinpitäjien näkemyksen mukaan Ben-Amor tulee vaihtoaitiosta jäälle "Peltosen vuoksi". Rangaistuksen perusteluissa todetaan, että "Ben-Amorin teko osoittaa täydellistä piittaamattomuutta jääkiekon ja SM-liigan säännöistä, välinpitämättömyyttä teon kohteena olevan pelaajan ja pelin kunnioituksesta, teon kohteena olevan pelaajan turvallisuudesta sekä välinpitämättömyyttä teon seurauksista".

Muiden pelaajien rangaistukset tulivat nyrkkitappeluista, paitsi Ossi Väänäsen. Hän oli erotuomariraportin mukaan sanonut HIFK:n Liivikiä "ryssäksi". Jääkiekon sääntökirjan mukaan etnisesta loukkauksesta tuomitaan SM-liigassa ottelurangaistus, josta seuraa automaattisesti vähintään yhden ottelun pelikielto.

Kurinpitoryhmä tutki myös Jokereiden Jani Ritan ja HIFK:n Mikko Jokelan tappelun, mutta ei määrännyt siitä lisärangaistuksia.

Linkki: SM-liigan kurinpitoryhmän perustelut rangaistuksille

Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi

Uutiset

Uusimmat SM-liigan videot

22.5.2013