Jukka Viljasen uskomaton urakka ohitse: Juoksi yksin halki Saharan

 |   |   | 
 
STT–HS
Jukka Viljanen juoksi yksin läpi Saharan
Jukka Viljanen juoksi yksin läpi Saharan

Seikkailujuoksija Jukka Viljanen pääsi sunnuntaina maaliin Saharan halkijuoksussaan. Viljanen on ensimmäinen ihminen, joka on juossut yksin halki Saharan autiomaan.

Viljanen saapui Saharan etelälaitaan Mauritaniassa sunnuntaina alkuillasta. Hän aloitti urakkansa loppiaisena eli 6. tammikuuta Marokosta.

Espoolainen juoksi päivittäin vähintään 50 kilometriä. Viimeisenä juoksupäivänään hän pisteli peräti 91 kilometriä. Yhteensä taivalta kertyi noin tuhat mailia eli yli 1 600 kilometriä.

"Kohokohtia olivat lukuisat hiekkamyrskyt, alituiseen vaihtunut sää ja mykistävän kauniit dyynit", Viljanen kertoi tiedotteessaan.

Viljasella oli tukenaan kolmehenkinen suomalainen huoltoryhmä. Marokossa ja Mauritaniassa apuna oli lisäksi paikallinen aavikkosafariyritys kalustoineen ja miehistöineen.

Viljanen varautui jopa 2 000 kilometrin taipaleeseen mutta paikalliset olot miinakentistä lähtien pakottivat pitäytymään melko suoralla reitillä kohti etelää. Mauritaniassa retkikuntaa vartioi viranomaisten asettama sotilasvartio

Saharan halkijuoksu on Viljasen seikkailujuoksu-uran tähän asti pisin juoksu. Hän on aiemmin juossut muun muassa 1 000 kilometriä halki Kalaharin aavikon. Lisäksi meriittilistalla on muun muassa Pohjoisnapamaraton juosten ja maastopyörällä, 100 kilometrin ultrajuoksu Etelämantereella ja 200 kilometrin aavikkosuunnistuskisa Libyan Saharassa.

Aiempiin seikkailuihin on usein osallistunut Viljasen puoliso Kirsi Montonen. Montonen saapui Mauritaniaan juoksun viimeisille päiville.

Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi

Muuta suosittua

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta

Fingerpori