Karsiutunut Blomqvist-Kakko: En nauttinut pelaamisesta

 |   | 
 
STT

Golfaaja Minea Blomqvist-Kakko ei selviytynyt jatkoon naisten Euroopan- ja Yhdysvaltain-kiertueiden yhteiskilpailussa Australiassa.

Kauden toisessa kilpailussaan golfannut Blomqvist-Kakko epäonnistui pahoin jo torstain avauskierroksella eikä peli kulkenut myöskään perjantaina. Blomqvist-Kakko pelasi kierroksen 79 lyönnillä, eli kuusi yli parin.

"Täytyy tunnustaa rehellisesti, että en nauttinut pelaamisesta, vaikka kenttä oli todella upea", Blomqvist-Kakko sanoi tiedotteessaan.

"Kauteen valmistautumisessa on ollut pieniä ongelmia, kun kroppa meni jumiin pari viikkoa sitten. Nyt palaan Orlandon harjoituskämpälle Floridaan hakemaan oikeaa suuntaa pelaamiseeni."

Kahden kierroksen yhteistulokseksi Blomqvist-Kakolle tuli 159, eli 13 yli parin. Jatkamaan pääsi tuloksella 153.

Kilpailun kärjessä oleva Etelä-Korean Ryu So-yeon käytti kahteen ensimmäiseen kierrokseen 140 lyöntiä.

Blomqvist-Kakon kausi jatkuu maaliskuussa Yhdysvalloissa.

Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi

Muuta suosittua

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta

Fingerpori