Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mourinho: Kutsukaa minua "Ainoaksi"

 |   | 
 
REUTERS
Tariq Alali / Reuters
Portugalilaisluotsi Jose Mourinho on voittanut maailman kolme tärkeintä jalkapalloliigaa.
Portugalilaisluotsi Jose Mourinho on voittanut maailman kolme tärkeintä jalkapalloliigaa.

Lisbon. Espanjalaisen Real Madrid –jalkapallojoukkueen valmentaja Jose Mourinho sanoo, että tästä lähtien häntä pitäisi kutsua "Ainoaksi", aiemman hänelle annetun lempinimen "Erityisen" sijaan.

Portugalilaiskanava SIC:lle antamassaan haastattelussa Mourinho viittaa englantilaismedian hänelle aiemmin antamaan nimitykseen "Special One".

Jatkossa miehen mukaan hänelle sopii paremmin arvonimi "Only One".

"Pidittepä minusta tai ette, olen nyt ainoa valmentaja, joka on voittanut maailman kolme tärkeintä liigaa. Joten ehkäpä sen sijaan, että kutsutte minua Erityiseksi, teidän pitäisi jatkossa kutsua minua Ainoaksi."

Mourinho on voittanut mestaruudet Espanjan, Italian ja Englannin mestaruusliigoissa. Tämän lisäksi portugalilaisluotsi on johtanut kotimaassaan Portugalissa Porton mestariksi kahdesti.

Vaatimaton Mourinho korosti kuitenkin, että mitä pidempään hänen uransa on jatkunut, sitä vähemmän hän on keskittynyt vain yksilöllisiin tavoitteisiinsa. Hän kertoo tulleensa vähemmän itsekkääksi.

"Asiat ovat sujuneet minun kannaltani hyvin, Jumalan kiitos. Olen nyt keskittynyt muihin paljon aiempaa enemmän. Mestaruuden voittaminen Inter Milanin kanssa oli niin nautinnollista sen takia, että seura ei ollut onnistunut siinä viimeiseen 50 vuoteen."

Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi

Uutiset

Arhinmäen harkinta petti

Tero Hakola

Uusimmat SM-liigan videot

18.6.2013