Enni Rukajärvi lautaili kakkoseksi huippukisassa

 |   | 
 
STT
Sari Gustafsson / Lehtikuva
Enni Rukajärvi oli helpottunut, että pysyi ehjänä kilpailun läpi.

Aspen. Lumilautailija Enni Rukajärvi ylsi toiseksi lauantaiyönä Suomen aikaa Yhdysvaltojen Aspenissa kisatussa X Games -tapahtuman slopestylessä.

Viime vuonna kisan voittanut Rukajärvi taipui Yhdysvaltain Jamie Andersonille pistein 82,66–95,33. Andersonin pisteet ovat kisojen kautta aikain korkeimmat.

Finaalissa olosuhteet olivat vaikeat voimakkaan tuulen takia, ja kaatumisia nähtiin runsaasti. Rukajärvi oli helpottunut, että pysyi ehjänä kilpailun läpi.

"Olen todella tyytyväinen kakkossijaan, koska olosuhteet olivat niin haastavat. Jouduin myös sen takia helpottamaan runiani", hopearunillaan hyppyreistä backside 540-, cab 540-, backside 360- ja backside 360-temput tehnyt Rukajärvi kertoi.

Miesten slopestylessä Peetu Piiroinen selvitti ainoana suomalaisena karsinnan. Sunnuntain finaalista karsiutui ensimmäisenä Roope Tonteri.

Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta