Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Valioliigan riitapukarit paiskasivat vihdoin kättä

 |   | 
 
AFP
PHIL NOBLE / REUTERS
Liverpoolin kannattajat kunnioittivat Hillsboroughin katsomokatastrofin uhreja.
Liverpoolin kannattajat kunnioittivat Hillsboroughin katsomokatastrofin uhreja.

LIVERPOOL. Liverpoolin hyökkääjä Luis Suarez ja Manchester Unitedin puolustaja Patrice Evra paiskasivat kättä ennen Valioliigan sunnuntain ottelua.

Näin kaksikko sopi symbolisesti vihanpitonsa, joka on jatkunut vuoden.

Suarez sai viime syksynä kahdeksan ottelun pelikiellon nimiteltyään rasistisesti Evraa joukkueiden välisessä ottelussa. Suarez itse on kiistänyt rasistisen käytöksen, eikä hän suostunut kättelemään Evraa viime kaudella.

Kaksikkoa oli vaadittu sopimaan vihdoin riitansa, jotta joukkueiden kannattajien väliset jännitteet lieventyisivät.

Sovinto tapahtui symbolisesti merkittävässä ottelussa.

ManU-peli oli Liverpoolin ensimmäinen kotiottelu sen jälkeen, kun riippumaton raportti puhdisti joukkueen kannattajien maineen 96 katsojan hengen vaatineessa Hillsboroughin katsomokatastrofissa.

Liverpoolin kannattajat kunnioittivat kuolonuhreja laululla ja muodostamalla seuran värein katsomoon sanat oikeus ja totuus.

Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi

Uutiset

Arhinmäen harkinta petti

Tero Hakola

Uusimmat SM-liigan videot

20.6.2013