Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Valmennettava sai Seppo Rädyn raivon partaalle

 |   | 
 
STT
Markku Ulander / Lehtikuva
Oona Sormunen on keihään hallitseva Suomen mestari.
Oona Sormunen on keihään hallitseva Suomen mestari.

Keihäänheittäjä Oona Sormusella ja valmentaja Seppo Rädyllä on ensi vuonna juhlavuosi, kun kaksikon yhteistyön alkamisesta tulee kuluneeksi 10 vuotta.

Kaikki alkoi 9 vuotta sitten, kun 13-vuotias Oona käveli kisoissa Rädyn luokse ja kysäisi alkaisiko maailmanmestari valmentaa tulevaa olympiavoittajaa.

"Mies oli myyty heti sen jälkeen", Sormunen nauraa.

Kun molemmat tiedetään suorapuheisina oman tiensä kulkijoina, on helppo arvata kuinka kipinätkin välillä sinkoilevat.

"Kyllä Seppo on saanut paljon osakseen minun kiukuttelua huonojen kisojen jälkeen. Toki hänkin osaa sitä välillä purkaa, että tasoissa ollaan", Sormunen kertoo.

Moni varmaan kuuntelisi mielellään kärpäsenä katossa, kun Sormunen ja Räty autoilevat kisamatkoilla pitkin maakuntia.

"Varmaan parempi, ettei niitä juttuja kirjoita lehteen. Mutta on Seppo varmaan monta kertaa meinannut laittaa minut kävelemään."

Ainakin silloin, kun Sormunen päätti opetella uuden taidon kotimatkalla.

"Minähän en osaa viheltää, niin harjoittelin sitten sitä Lappeenrannasta Parikkalaan asti (noin 100 kilometriä). Sitten Seppo katsoi niin murhaavasti, että oli parempi lopettaa", Sormunen hymähtää.

Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi

Uutiset

Uusimmat SM-liigan videot

18.5.2013