Sotšin olympialaisten ohjelma

 |   |   | 
 
Helsingin Sanomat
Heikki Saukkomaa / Lehtikuva
Jääkiekon olympiaturnaus pelataan Sotšin Bolšoi-areenalla. Eurohockey-tourin ottelussa joulukuussa hallin kattoon heijastettiin Suomen lippu.
Jääkiekon olympiaturnaus pelataan Sotšin Bolšoi-areenalla. Eurohockey-tourin ottelussa joulukuussa hallin kattoon heijastettiin Suomen lippu.

Sotšin olympialaiset kilpaillaan 6.2–23.2. Suomi lähettää kisoihin noin sadan urheilijan joukkueen.

Helsingin Sanomat raportoi Sotšista viiden toimittajan ja kahden kuvaajan voimin. Lisäksi kotitoimitus seuraa kisatapahtumia tarkasti.

Kisat televisioi Suomessa Yle. Tarkat tv-tiedot löytyvät Ylen sivuilta.

Olympialaisten ohjelma kisajärjestäjien sivuilla.
Olympialaisten kisasivut

OLYMPIALAISTEN OHJELMA

PERJANTAI 21.2
Klo 9.45: Freestyle: Naisten skicross
Klo 10.30 Curling: Miesten pronssiottelu
Klo 14 Jääkiekko: Miesten välierä
Klo 14.45 Alppihiihto: Naisten pujottelu
Klo 15.30 Pikaluistelu: Naisten ja miesten takaa-ajokisat
Klo 15.30 Curling: Miesten finaali
Klo 16.30 Ampumahiihto: Naisten viesti
Klo 18.30 Kaukalopikaluistelu: Naisten 1 000 metriä, miesten 500 metriä ja 5 000 metrin joukkuekisa.
Klo 19 Jääkiekko: Miesten välierä

LAUANTAI 22.2
Klo 7.15 Lumilautailu: Naisten paripujottelu ja miesten parierikoispujottelun karsinta
Klo 11.30 Hiihto: Naisten 30 kilometriä
Klo 14.45 Alppihiihto: Miesten pujottelu
Klo 15.30 Pikaluistelu: Miesten ja naisten joukkuetakaa-ajo
Klo 16.30 Ampumahiihto: Miesten viesti
Klo 17 Jääkiekko: Miesten pronssiottelu
Klo 18.30 Kelkkailu: Miesten rattikelkkailu

SUNNUNTAI 23.2
Klo 9 Hiihto: Miesten 50 kilometriä
Klo 11.30 Kelkkailu: Neljän miehen kelkka
Klo 14 Jääkiekko: Miesten finaali

-------------------------------------

TORSTAI 6.2
Klo 8 Lumilautailu: Naisten ja miesten slopestylen karsinta
Klo 16 Freestyle: Naisten kumparelasku
Klo 17.30 Taitoluistelu: Miesten joukkuekilpailun lyhytohjelma
Klo 17.30 Taitoluistelu: Joukkuekilpailun parikilpailun lyhytohjelma

PERJANTAI 7.2
Klo 18–21 Kisojen avajaiset

LAUANTAI 8.2
Klo 7.30 Lumilautailu: Miesten slopestylen välierät
Klo 10 Jääkiekko, naiset: USA–Suomi (Lohko A)
Klo 10.45 Lumilautailu: Miesten slopestylen finaali
Klo 12 Hiihto: Naisten 15 kilometrin yhdistelmäkisa (7,5 km+7,5 km)
Klo 13.30 Pikaluistelu: Miesten 5 000 metriä
Klo 15 Jääkiekko, naiset: Kanada–Sveitsi (lohko A)
Klo 16 Freestyle: Naisten kumparelasku
Klo 16.30 Ampumahiihto: Miesten 10 kilometrin sprintti
Klo 16.30 Taitoluistelu: Joukkuekilpailun parikilpailun vapaaohjelma
Klo 16.30 Taitoluistelu: Joukkuekilpailu, jäätanssin lyhyttanssi
Klo 16.30 Taitoluistelu: Joukkuekilpailun naisten lyhytohjelma
Klo 16.30 Ohjaskelkkailu: Miesten ohjaskelkkailun yksilökisa
Klo 18.30 Mäkihyppy: Miesten normaalimäen karsinta

SUNNUNTAI 9.2
Klo 8.30 Lumilautailu: Naisten slopestylen välierät
Klo 9 Alppihiihto: Miesten syöksylasku
Klo 10 Jääkiekko, naiset: Ruotsi–Japani (lohko B)
Klo 11.15: Lumilautailu: Naisten slopestylen finaali
Klo 12 Hiihto: Miesten 30 kilometrin yhdistelmäkisa (15 km+15 km)
Klo 13.30 Pikaluistelu: Naisten 3 000 metriä
Klo 15 Jääkiekko, naiset: Venäjä–Saksa (lohko B)
Klo 16.30 Ampumahiihto: Naisten 7,5 kilometrin sprintti
Klo 16.30 Ohjaskelkkailu: Miesten yksilökisa
Klo 17 Taitoluistelu: Naisten joukkuekilpailun vapaaohjelma
Klo 17 Taitoluistelu: Jäätanssin joukkuekilpailun vapaatanssi
Klo 17 Taitoluistelu: Miesten joukkuekilpailun vapaaohjelma
Klo 19.30 Mäkihyppy: Miesten normaalimäen loppukisa

MAANANTAI 10.2
Klo 7 Curling: Miesten alkusarja
Klo 9 Alppihiihto: Naisten alppiyhdistetty
Klo 11.45 Kaukalopikaluistelu: Miesten 1 500 metriä
Klo 11.45 Kaukalopikaluistelu: Naisten 500 metriä
Klo 11.45 Kaukalopikaluistelu: Naisten 3 000 metrin joukkuekilpailu
Klo 12 Jääkiekko, naiset: USA–Sveitsi (lohko A)
Klo 12 Curling: Naisten alkusarja
Klo 15 Pikaluistelu: Miesten 500 metriä
Klo 16 Freestylehiihto: Miesten kumparelasku
Klo 16.45 Ohjaskelkkailu: Naisten yksilökisa
Klo 17 Ampumahiihto: Miesten 12,5 kilometrin takaa-ajo
Klo 17 Jääkiekko, naiset: Suomi–Kanada (lohko A)
Klo 17 Curling: Miesten alkusarja

TIISTAI 11.2
Klo 7 Curling: Naisten alkuerät
Klo 8 Freestylehiihto: Naisten slopestyle karsinta
Klo 11 Freestylehiihto: Naisten slopestyle finaali
Klo 12 Lumilautailu: Miesten halfpipe
Klo 12 Jääkiekko, naiset: Saksa–Ruotsi (lohko B)
Klo 12 Hiihto: Miesten sprintin karsinta
Klo 12 Hiihto: Naisten sprintin karsinta
Klo 12 Curling: Miesten alkuerät
Klo 14 Hiihto: Miesten sprintin finaali
Klo 14 Hiihto: Naisten sprintin finaali
Klo 14.45 Pikaluistelu: Naisten 500 metriä
Klo 16.30 Ohjaskelkkailu: Naisten yksilökisa
Klo 17 Ampumahiihto: Naisten 10 kilometrin takaa-ajo
Klo 17 Taitoluistelu: Pariluistelu
Klo 17 Jääkiekko, naiset: Venäjä–Japani (lohko B)
Klo 17 Curling: Naisten alkuerät
Klo 19.30 Mäkihyppy: Naisten normaalimäen finaali

KESKIVIIKKO 12.2
Klo 7 Curling: Miesten alkusarja
Klo 9 Alppihiihto: Naisten syöksylasku
Klo 10 Jääkiekko, naiset: Sveitsi–Suomi (lohko A)
Klo 11.30 Yhdistetty: Henkilökohtainen kisa, mäkiosuus
Klo 12 Lumilautailu: Naisten halfpipe
Klo 12 Curling: Naisten alkusarja
Klo 14.30 Jääkiekko, naiset: Kanada–USA (lohko A)
Klo 14.30 Yhdistetty: Henkilökohtainen kisa, 10 kilometrin hiihto
Klo 16 Pikaluistelu: Miesten 1 000 metriä
Klo 16.15 Ohjaskelkkailu: Miesten parikisa
Klo 17 Curling: Miesten alkusarja
Klo 17.45 Taitoluistelu: Pariluistelun vapaaohjelma
Klo 19 Jääkiekko, miehet: Latvia–Sveitsi (lohko C)
Klo 19 Jääkiekko, miehet: Tšekki–Ruotsi (lohko C)

TORSTAI 13.2
Klo 7 Curling: Naisten alkusarjaaKlo 8.15 Freestyle: Miesten slopestyle
Klo 9.30 Skeleton, naiset
Klo 10 Jääkiekko, miehet: Suomi–Itävalta (lohko B)
Klo 10 Jääkiekko, naiset: Japani–Saksa (lohko B)
Klo 11.30 Freestyle: Miesten slopestylen finaali
Klo 12 Kaukalopikaluistelu: Naisten 500 metriä
Klo 12 Kaukalopikaluistelu: Miesten 5 000 metrin joukkuekilpailu sekä miesten 1 000 metrin kilpailu
Klo 12 Hiihto: Naisten 10 kilometriä
Klo 12 Curling: Miesten alkusarjaa
Klo 14.30 Jääkiekko, miehet: Venäjä–Slovenia (lohko A)
Klo 14.30 Jääkiekko, miehet: Slovakia–USA (lohko A)
Klo 16 Pikaluistelu: Naisten 1 000 metriä
Klo 16 Ampumahiihto: Miesten 20 kilometriä
Klo 17 Taitoluistelu: Miesten lyhytohjelma
Klo 17 Curling: Naisten alkusarjaa
Klo 18.15 Ohjaskelkkailu: Joukkuekisan finaali
Klo 19 Jääkiekko, miehet: Kanada–Norja (lohko B)
Klo 19 Jääkiekko, naiset: Ruotsi–Venäjä (lohko B)

PERJANTAI 14.2
Klo 7 Curling: Naisten alkusarjaa
Klo 9 Alppihiihto: Miesten alppiyhdistetty
Klo 10 Jääkiekko, miehet: Tšekki–Latvia (lohko C)
Klo 12 Hiihto: Miesten 15 kilometriä, perinteinen hiihtotapa
Klo 12 Curling: Naisten alkusarjaa
Klo 14.30 Skeleton, miehet ja naiset
Klo 14.30 Jääkiekko, miehet: Ruotsi–Sveitsi (lohko C)
Klo 15.45 Freestyle: Naisten hypyt
Klo 16 Ampumahiihto: Naisten 15 kilometriä
Klo 17 Taitoluistelu: Miesten vapaaohjelma
Klo 17 Curling: Miesten alkusarjaa
Klo 19 Jääkiekko, miehet: Norja–Suomi (lohko B)
Klo 19 Jääkiekko, miehet: Kanada–Itävalta (lohko B)
Klo 19.30 Mäkihyppy: Miesten suurmäen karsinta

LAUANTAI 15.2
Klo 7 Curling: Naisten alkusarjaa
Klo 9 Alppihiihto: Naisten supersuurpujottelu
Klo 10 Jääkiekko, miehet: Slovakia–Slovenia (lohko A)
Klo 12: Kaukalopikaluistelu: Naisten 1 500 metriä ja miesten 1 000 metriä
Klo 12 Hiihto: Naisten 4x5 kilometrin viesti
Klo 12 Curling: Miesten alkuerät
Klo 14.30 Jääkiekko, miehet: USA–Venäjä (lohko A)
Klo 15.30 Pikaluistelu: Miesten 1 500 metriä
Klo 16.45 Skeleton, miehet
Klo 17 Curling: Naisten alkusarjaa
Klo 19 Jääkiekko, miehet: Ruotsi–Latvia (lohko C)
Klo 19 Jääkiekko, miehet: Sveitsi–Tšekki (lohko C)
Klo 19.30 Mäkihyppy: Miesten suurmäen loppukisa

SUNNUNTAI 16.2
Klo 7 Curling: Miesten alkusarjaa
Klo 9 Lumilautailu: Naisten lumilautakrossi
Klo 9 Alppihiihto: Miesten supersuurpujottelu
Klo 10 Jääkiekko, miehet: Itävalta–Norja (lohko B)
Klo 12 Hiihto: Miesten 4x10 kilometriä
Klo 12 Curling: Naisten alkusarjaa
Klo 14.30 Jääkiekko, miehet: Slovenia–USA (lohko A)
Klo 14.30 Jääkiekko, miehet: Venäjä–Slovakia (lohko A)
Klo 16 Pikaluistelu: Naisten 1 500 metriä
Klo 17 Ampumahiihto: Miesten 15 kilometrin yhteislähtökisa
Klo 17 Taitoluistelu: Jäätanssin lyhyttanssi
Klo 17 Curling: Miesten alkusarjaa
Klo 18.15 Kelkkailu: Kahden miehen rattikelkkailu
Klo 19 Jääkiekko, miehet: Suomi–Kanada (lohko B)
Klo 19 Jääkiekko: Naisten sijoitusottelu

MAANANTAI 17.2
Klo 7 Curling: Naisten alkusarjaa
Klo 9 Lumilautailu: Miesten lumilautakrossi
Klo 12 Curling: Miesten alkusarjaa
Klo 14.30 Jääkiekko: Naisten välierä
Klo 15.45 Freestyle: Miesten hypyt
Klo 16.30 Kelkkailu: Kahden miehen rattikelkkailu
Klo 17 Ampumahiihto: Miesten 12,5 kilometrin yhteislähtökisa
Klo 17 Taitoluistelu: Jäätanssin vapaatanssi
Klo 17 Curling: Naisten alkusarjaa
Klo 19 Jääkiekko: Naisten välierä
Klo 19 Jääkiekko: Naisten välierä
Klo 19.15 Mäkihyppy: Suurmäen joukkuekilpailu

TIISTAI 18.2
Klo 7 Curling: Naisten ja miesten tie break-otteluja
Klo 9 Alppihiihto: Naisten suurpujottelu
Klo 10 Jääkiekko: Naisten sijoitusotteluja ja miesten karsintaotteluja
Klo 11.30 Kaukalopikaluistelu: Naisten 1 000 metriä ja miesten 500 metriä, naisten 3 000 metrin viesti
Klo 11.30 Yhdistetty: Henkilökohtainen kisa, suurmäki
Klo 11.45 Kaukalopikaluistelu: Naisten 3 000 metrin joukkuekilpailu
Klo 12 Curling: Naisten ja miesten tie break-otteluja
Klo 14 Yhdistetty: Henkilökohtaisen kisan 10 kilometrin hiihto
Klo 14.30 Jääkiekko: Miesten karsintapelejä
Klo 15 Pikaluistelu: Miesten 10 000 metriä
Klo 15.45: Freestyle: Miesten halfpipen karsinta
Klo 17 Curling: Naisten ja miesten tie break-otteluja
Klo 17.15 Rattikelkkailu, naiset
Klo 19 Jääkiekko: Miesten putoamiskarsintaa

KESKIVIIKKO 19.2
Klo 7.15 Lumilautailu: Naisten ja miesten parisuurpujottelu
Klo 9 Alppihiihto: Miesten suurpujottelu
Klo 10 Jääkiekko: Miesten puolivälieriä
Klo 11.15 Hiihto: Miesten ja naisten parisprintin karsinnat
Klo 12 Curling: Naisten välierät
Klo 13.45 Hiihto: Parisprinttien finaalit
Klo 14.30 Jääkiekko: Miesten puolivälierä
Klo 15.30 Pikaluistelu: Naisten 5 000 metriä
Klo 16.30 Ampumahiihdon sekaviesti
Klo 17 Taitoluistelu: Naisten yksinluistelu
Klo 17 Curling: Miesten välierät
Klo 18.15 Naisten rattikelkkailuKlo 19 Jääkiekko: Miesten puolivälieriä

TORSTAI 20.2
Klo 9.45 Freestyle: Miesten skicross
Klo 10 Yhdistetty: Joukkuemäki
Klo 10.30 Curling: Naisten pronssiottelu
Klo 13 Yhdistetty: Joukkuekisan hiihto-osuus
Klo 14 Jääkiekko: Naisten pronssiottelu
Klo 15.30 Curling: Naisten finaali
Klo 16.30 Freestyle: Naisten halfpipen karsinta
Klo 17 Taitoluistelu: Naisten yksinluistelu
Klo 19 Jääkiekko: Naisten loppuottelu
Klo 19.30 Freestyle: Naisten halfpipen finaali

Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi

Uutiset

NHL-unelman hinta

Jouni Nieminen