Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Olympiatuloksia, kotimaan tuloksia, tv-urheilua, rahapelejä

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Ampumaurheilu

Miehet:

Ilmakivääri, 10 m: 1) Niccolo Campriani Italia 206,1, 2) Sergei Kulish Ukraina 204,6, 3) Vladimir Maslennikov Venäjä 184,2.

Trap, peruskilpailu (125 kiekkoa, kuusi parasta semifinaaliin): 1) Giovanni Pellielo Italia 122, 2) Edward Ling Britannia 120, 3) Josip Glasnovic Kroatia 120, 4) Ahmed Kamar Egypti 119, 5) David Kostelecky Tshekki 118, 6) Massimo Fabbrizi Italia 118,... 11) Vesa Törnroos Suomi 116.

Semifinaali: 1) Glasnovic 15, 2) Pellielo 14, 3) Kostelecky 13, 4) Ling 12, 5) Kamar 12, 6) Fabbrizi 11.

Pronssiottelu: Ling–Kostelecky 13–9.

Loppuottelu: Glasnovic–Pellielo 17–16.

Loppujärjestys: 1) Glasnovic, 2) Pellielo, 3) Ling, 4) Kostelecky, 5) Kamar, 6) Fabbrizi,... 11) Törnroos.

Judo

Miehet, 73 kg: 1) Shohei Ono Japani, 2) Rustam Orujov Azerbaidzhan, 3) Lasha Shavdatuasvili Georgia ja Dir van Tichelt Belgia.

Loppuottelu: Ono–Orujov ippon (110–0)

Naiset, 57 kg: 1) Rafaela Silva Brasilia, 2) Sumiya Dorjsuren Mongolia, 3) Telma Monteiro Portugali ja Kaori Matsumoto Japani.

Loppuottelu: Silva–Dorjsuren waza-ari (10–0).

Koskimelonta

Miesten kajakkiyksikkö, lopputulokset: 1) Denis Gargaud Chanut Ranska 94,17, 2) Matej Benus Slovakia 95,02, 3) Takuya Haneda Japani 97,44.

Miekkailu

Naisten säilä: 1) Jana Jegorian Venäjä, 2) Sofia Velikaja Venäjä, 3) Olga Harlan Ukraina.

Loppuottelu: Jegorian–Velikaja 15–14.

Pronssiottelu: Harlan–Manon Brunet Ranska 15–10.

Painonnosto

Naisten 63 kg, lopputulokset: 1) Deng Wei Kiina 262 kg (ME) (tempaus 115 kg + työntö 147 kg (ME)), 2) Choe Hyo-sim Pohjois-Korea 248 (105+143), 3) Karina Goritsheva Kazakstan 243 (111+132), 10) Anni Vuohijoki Suomi 192 (85+107),

Purjehdus

RS:X, tilanne 6/12 lähdön jälkeen: 1) Flavia Tartaglini Italia 12, 2) Charline Picon Ranska 13, 3) Stefanija Jelfutina Venäjä 18,... 7) Tuuli Petäjä-Sirén Suomi 31 (lähtösijat 4, 9, 8, 5, 9, 5).

Laser radial, tilanne 4/10 lähdön jälkeen: 1) Xu Lijia Kiina 7, 2) Annalise Murphy Irlanti 12, 3) Anne-Marie Rindom Tanska 13,... 7) Tuula Tenkanen Suomi 22 (lähtösijat 4, 16, 38 (ei osallistunut), 2).

Laser standard, tilanne 4/10 lähdön jälkeen: 1) Julio Alsogaray Argentiina 7, 2) Tonci Stipanovic Kroatia 13, 3) Sam Meech Uusi-Seelanti 14,... 30) Kaarle Tapper Suomi 73 (lähtösijat 32, 12, 31, 30).

Finn, tilanne 2/10 lähdön jälkeen: 1) Vasilij Zbogar Slovenia 4, 2) Alican Kaynar Turkki 7, 3) Facundo Olezza Bazan Argentiina 10,... 14) Tapio Nirkko Suomi 27 (lähtösijat 20, 7).

Ratsastus

Kenttäratsastus, lopputulokset estekokeen jälkeen: 1) Michael Jung/Sam FBW, Saksa 40,90 virhepistettä, 2) Astier Nicolas/Piaf De B'Neville, Ranska 48,00, 3) Philip Dutton/Mighty Nice USA 51,80...31) Elmo Jankari /Duchess Desiree, Suomi 100,80.

Joukkuekilpailu, lopputulokset: 1) Ranska 169,00, 2) Saksa 172,80, 3) Australia 175,30.

Rugby seven

Naiset:

Loppuottelu: Australia–Uusi-Seelanti 24–17., Pronssiottelu: Kanada–Britannia 33–10.

Telinevoimistelu

Miesten joukkuefinaali: 1) Japani 274,094 pistettä, 2) Venäjä 271,453, 3) Kiina 271,122.

Uinti

Loppukilpailut maanantaina:

Naiset:

100 m su: 1) Katinka Hosszu Unkari 58,45, 2) Kathleen Baker USA 58,75, 3) Kylie Masse Kanada 58,76, 4) Fu Yuanhui Kiina 58,76, 5) Mie Nielsen Tanska 58,80, 6) Olivia Smoliga USA 58,95, 7) Emily Seebohm Australia 59,19, 8) Madison Wilson Australia 59,23.

100 m ru: 1) Lillia King USA 1.04,93, 2) Julia Jefimova Venäjä 1.05,50, 3) Catherine Meili USA 1.05,69, 4) Shi Jinglin Kiina 1.06,37, 5) Rachel Nicol Kanada 1.06,68, 6) Hrafnhildur Luthersdottir Islanti 1.07,18.

Miehet:

200 m vu: 1) Sun Yang Kiina 1.44,65, 2) Chad le Clos Etelä-Afrikka 1.45,20, 3) Conor Dwyer USA 1.45,23, 4) James Guy Britannia 1.45,49, 5) Francis Haas USA 1.45,58, 6) Paul Biedermann Saksa 1.45,84.

100 m su: 1) Ryan Murphy USA 51,97, 2) Xu Jiayu Kiina 52,31, 3) David Plummer USA 52,40, 4) Mitchell Larkin Australia 52,43, 5) Camille Lacourt Ranska 52,70, 6) Jevgeni Rylov Venäjä 52,74.

Tiistain alkukilpailuja:

Miehet:

100 m vu, alkuerät (16 parasta välieriin): 1) Kyle Chalmers Australia 47,90...42) Ari-Pekka Liukkonen Suomi 50,14.

–Liukkonen karsiutui jatkosta.

200 m ru, alkuerät (16 parasta välieriin): 1) Anton Tshupkov Venäjä 2.07,93...11) Matti Mattsson Suomi 2.10,09.

–Mattsson eteni välieriin.

Uimahyppy

Naisten 10 metrin parikilpailu, lopputulokset: 1) Ruolin Chen, Huixia Liu Kiina 354,00, 2) Jun Hoong Cheong, Pandelela Rinong Pamg Malesia 344,34, 3) Meaghan Benfeito, Roseline Filion Kanada 336,18.

Pesäpallo

Miesten Superpesis:

Kouvola–Kitee 2–0 (11–0, 5–1)

Tv-urheilua

Yle TV2

Olympialaiset 24 h

Yle Fem

15.50, 18.30, 19.45 ja 22.55-06.15 Olympialaiset

MTV Max

19.00 Ravit: Toto65, Vermo

Viasat Hockey

15.55-23.00 Olympialaiset: Kouluratsastus

Viasat Sport

09.00 ja 14.00-06.45 Olympialaiset

Rahapelejä

Maanantai 8. 8.

Myöhäisarvonta: 3, 4, 7, 9, 12, 15, 17, 20, 21, 23, 24, 30, 49, 53, 56, 57, 58, 62, 63, 66, Kunkkunumero: 4

Tiistai 9. 8.

Päiväarvonta: 3, 12, 15, 17, 20, 24, 26, 28, 29, 30, 36, 39, 43, 45, 47, 49, 50, 64, 66, 67, Kunkkunumero: 50

Ilta-arvonta: 4, 14, 18, 19, 22, 23, 29, 33, 34, 36, 38, 39, 42, 49, 54, 55, 57, 60, 67, 70, Kunkkunumero: 14

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?