Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Rion olympialaisten tuloksia

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Ampumaurheilu

Naiset:

25 m pistooli: 1) Anna Korakaki Kreikka, 2) Monika Karsch Saksa, 3) Heidi Diethelm Gerber Sveitsi.

Loppuottelu: Korakaki–Karsch 8–6. Pronssiottelu: Diethelm Gerber–Zhang Jingjing Kiina 8–4.

Miehet:

50 m pistooli: 1) Jin Jong-oh Etelä-Korea 193,7, 2) Xuan Vinh Hoang Vietnam 191,3, 3) Kim Song-guk Pohjois-Korea 172,8.

Kaksoistrap: 1) Fehaid Aldeehani Itsenäisten olympiaurheilijoiden joukkue (Kuwait), 2) Marco Innocenti Italia, 3) Steven Scott Britannia.

Loppuottelu: Aldeehani–Innocenti 26–24. Pronssiottelu: Scott–Tim Kneale Britannia 30–29.

Jousiammunta

Miehet, jousiammunnan 1. pudotuskierrosta:

Florian Floto Saksa–Samuli Piippo Suomi 6–0 (29–24, 29–26, 28–24).

–Piippo putosi jatkosta.

Judo

Naiset, 63 kg:

1) Tina Trstenjak Slovenia, 2) Clarisse Agbegnenou Ranska, 3) Yardan Gerbi Israel ja Anicka van Emden Hollanti.

Loppuottelu: Trstenjak–Agbegnenou ippon (101–0).

Miehet, 81 kg:

1) Khasan Khalmurzaev Venäjä, 2) Travis Stevens USA, 3) Sergiu Toma Yhdistyneet arabiemiirikunnat ja Takanori Nagase Japani. Loppuottelu: Khalmurzaev–Stevens ippon (100–0).

Miekkailu

Miehet, kalpa: 1) Park Sang-Young Korea, 2) Geza Imre Unkari, 3) Gauthier Grumier Ranska

Loppuottelu: Sang-Young–Imre 15–14.

Pronssiottelu: Grumier–Benjamin Steffen Sveitsi 15–11.

Painonnosto

Miehet, 69 kg:

1) Shi Zhiyong Kiina 352 kg (tempaus 162+työntö 190), 2) Daniyar Ismayilov Turkki 351 kg (163+188), 3) Izzat Artikov Kirgisia 339 (151+188).

Purjehdus

Naiset:

Laser radial, tilanne 6/10 lähdön jälkeen: 1) Annalise Murphy Irlanti 19, 2) Anne-Marie Rindom Tanska 20, 3) Marit Bouwmeester Hollanti 21, 4) Xu Lijia Kiina 27, 5) Tuula Tenkanen Suomi 30,8 (lähtösijat 4–16–7,8 (hyvityspisteet)–2–14–3).

Miehet:

Laser standard, tilanne 6/10 lähdön jälkeen: 1) Tonci Stipanovic Kroatia 26, 2) Nick Thompson Britannia 35, 3) Rutger van Schaardenburg Hollanti 37,... 29) Kaarle Tapper Suomi 73 (lähtösijat 32–12–31–29–27–18).

Finn, tilanne 4/10 lähdön jälkeen: 1) Giles Scott Britannia 6, 2) Vasilij Zbogar Slovenia 11, 3) Alican Kaynar Turkki 13,... 12) Tapio Nirkko Suomi 27 (lähtösijat 20–7–15–5).

470, tilanne 2/10 lähdön jälkeen: 1) Sime Fantela/Igor Marenic Kroatia 3, 2) Mathew Belcher/Will Ryan Australia 9, 3) Paul Snow-Hansen/Daniel Willcox Uusi-Seelanti 12,... 16) Joonas Lindgren/Niklas Lindgren Suomi 31 (lähtösijat 20–11).

Pyöräily

Naisten aika-ajo, 29,7 km: 1) Kristin Armstrong USA 44.26,42, 2) Olga Zabelinskaja Venäjä jäljessä 5,55, 3) Anna van der Breggen Hollanti –11,38, 4) Ellen van Dijk Hollanti –22,32, 5) Elisa Longo Borghini Italia –25,52, 6) Linda Villumsen Uusi-Seelanti –28,29, 7) Tara Whitten Kanada –34,74, 8) Lisa Brennauer Saksa –56,20, 9) Katrin Garfoot Australia –1.08,61, 10) Evelyn Stevens USA –1.33,66,

... 17) Lotta Lepistö Suomi –2.40,10.

Telinevoimistelu

Naisten joukkuekilpailu: 1) USA (Lauren Hernandez, Alexandra Raisman, Simone Biles, Gabrielle Douglas, Madison Kocian) 184,897 pistettä, 2) Venäjä (Angelina Melnikova, Daria Spiridonova, Alija Mustafina, Seda Tutkhalian, Maria Paseka) 176,688, 3) Kiina (Mao Yi, Tan Jiaxin, Wang Yan, Shang Chunsong, Fan Yilin) 176,003.

Uinti

Keskiviikon alkueriä:

Naiset:

200 m ru, alkuerät (16 nopeinta välieriin): 1) Rikke Möller Pedersen Tanska 2.22,72...14) Jenna Laukkanen Suomi 2.25,52.

–Laukkanen eteni välieriin.

Suomalaisten välierät:

Miehet:

200 m ru (kahdeksan parasta finaaliin): 1) Ippei Watanabe Japani 2.07,22, 2) Andrew Willis Britannia 2.07,73, 3) Josh Prenot USA 2.07,78, 4) Yasuhiro Koseki Japani 2.07,91, 5) Kevin Cordes USA 2.07,99, 6) Anton Chupkov Venäjä 2.08,08, 7) Marco Koch Saksa 2.08,12, 8) Dmitri Balandin Kazakstan 2.08,20,...16) Matti Mattsson Suomi 2.12,99.

Loppukilpailut:

Naiset:

200 m vu: 1) Kathleen Ledecky USA 1.53,73, 2) Sarah Sjöström 1.54,08, 3) Emma McKeon Australia 1.54,92, 4) Federica Pellegrini Italia 1.55,18, 5) Shen Duo Kiina ja Bronte Barratt Australia 1.55,25, 7) Michelle Coleman Ruotsi 1.56,27, 8) Charlotte Bonnet Ranska 1.56,29.

200 m sku: 1) Katinka Hosszu Unkari 2.06,58, 2) Siobhan-Marie O'Connor Britannia 2.06,88, 3) Madeline Dirado USA 2.08,79, 4) Melanie Margalis USA 2.09,21, 5) Alicia Coutts Australia 2.10,88, 6) Sydney Pickrem Kanada 2.11,22, 7) Viktoriia Andreeva Venäjä 2.12,28, 8) Ye Shiwen Kiina 2.13,56.

Miehet:

200 m pu: 1) Michael Phelps USA 1.53,36, 2) Masato Sakai Japani 1.53,40, 3) Tamas Kenderesi Unkari 1.53,62, 4) Chad le Clos Etelä-Afrikka 1.54,06, 5) Daiya Seto Japani 1.54,82, 6) Viktor Bromer Tanska 1.55,64, 7) Laszlo Cseh Unkari 1.56,24, 8) Louis Croenen Belgia 1.57,04.

4x200 m vu: 1) USA (Conor Dwyer, Francis Haas, Ryan Lochte, Michael Phelps) 7.00,66, 2) Britannia (Stephen Milne, Duncan Scott, Dan Wallace, James Guy) 7.03,13, 3) Japani (Kosuke Hagino, Naito Ehara, Yuki Kobori, Takeshi Matsuda) 7.03,50, 4) Australia 7.04,18, 5) Venäjä 7.05,70, 6) Saksa 7.07,28, 7) Hollanti 7.09,10, 8) Belgia 7.11,64.

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?