Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Rion olympialaisten tuloksia

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Ampumaurheilu

Naiset, pienoiskivääri, 3x40 ls: 1) Barbara Engleder Saksa 458,6, 2) Binbin Zhang Kiina 458,4, 3) Li Du Kiina 447,4.

Golf

Miehet, tilanne 1. kierroksen jälkeen (par 71):

63 lyöntiä (8 alle par): Marcus Fraser Australia,

66 (-5): Graham Delaet Kanada, Henrik Stenson Ruotsi

...72 (+1): mm. Roope Kakko Suomi (jakaa sijaa 34),

73 (+2): mm. Mikko Ilonen Suomi (jakaa sijaa 42).

Koskimelonta

Miesten kajakkiyksikkö: 1) Joseph Clarke Britannia 88,53, 2) Peter Kauzer Slovenia 88,70, 3) Jiri Prskavec Tshekki 88,99.

Painonnosto

Naiset, 69 kg: 1) Xiang Yanmei Kiina 261 kg (tempaus 116+työntö 145), 2) Zhazira Zhapparkul Kazakstan 259 kg (115+144), 3) Sara Ahmed Egypti 255 kg (112+143).

Miehet, 77 kg: 1) Nijat Rahimov Kazakstan 379 kg (tempaus 165+työntö 214), 2) Lyu Xiaojun Kiina 379 kg (177+202), 3) Mohamed Mahmoud Egypti 361 kg (165+196).

Purjehdus

Naiset:

RS:X, tilanne 9/12 lähdön jälkeen: 1) Flavia Tartaglini Italia 47, 2) Charline Picon Ranska 47, 3) Stefania Jelfutina 45...8) Tuuli Petäjä-Siren 82 (lähtösijat 4, 9, 8, 5, 9, 5, 17, 3, 12).

Miehet:

470, tilanne 4/10 lähdön jälkeen: 1) Sime Fantela/Igor Marenic Kroatia 8, 2) Mathew Belcher/Will Ryan Australia 15, 3) Panagiotis Mantis/Pavlos Kagialis Kreikka 18...21) Joonas Lindgren/Niklas Lindgren Suomi 72 (20, 11, 23, 18).

Finn, tilanne 6/10 lähdön jälkeen: 1) Giles Scott Britannia 35, 2) Vasilij Zbogar Slovenia 45, 3) Zsombor Berecz Unkari 58...14) Tapio Nirkko Suomi 74 (20, 7, 15, 5, 3, 24)

Pöytätennis

Naisten kaksinpeli: 1) Ding Ning Kiina, 2) Li Xiaoxia Kiina, 3) Kim Song-i.

Loppuottelu: Ding–Li 4–3 (11–9, 5–11, 14–12, 9–11, 8–11, 11–7, 11–7)

Pronssiottelu: Kim–Ai Fukuhara Japani 4–1 (11–7, 11–7, 11–5, 12–14, 11–5).

Soutu

A-finaalit (2000 m):

Miehet:

Pariairokaksikko: 1) Martin Sinkovic/Valent Sinkovic Kroatia 6.50,28, 2) Mindaugas Griskonis/Saulius Ritter Liettua 6.51,39, 3) Kjetil Borch/Olaf Tyfte Norja 6.53,25.

Perämiehetön kaksikko: 1) Eric Murray/Hamish Bond Uusi-Seelanti 6.59,71, 2) Lawrence Brittain/Shaun Keeling 7.02,51, 3) Giovanni Abagnale/Marco Di Costanzo Italia 7.04,52.

Pariaironelikko: 1) Saksa 6.06,81 (Philipp Wende, Lauritz Schoof, Karl Schulze, Hans Gruhne), 2) Australia 6.07,96 (Karsten Forsterling, Alexander Belonogoff, Cameron Girdlestone, James McRae), 3) Viro 6.10,65 (Andrei Jämsä, Allar Raja, Tonu Endrekson, Kaspar Taimsoo).

Kevyt perämiehetön nelikko: 1) Sveitsi 6.20,51 (Lucas Tramer, Simon Schürch, Simon Niepmann, Mario Gyr), 2) Tanska 6.21,97 (Jacob Barsöe, Jacob Larsen, Kasper Jörgensen, Morten Jörgensen), 3) Ranska 6.22,85 (Franck Solforosi, Thomas Baroukh, Guillaume Raineau, Thibault Colard).

Naiset:

Pariairokaksikko: 1) Magdalena Fularczyk-Kozlowska/Natalia Madaj Puola 7.40,10, 2) Victoria Thornley/Katherine Grainger Britannia 7.41,05, 3) Donata Vistartaite/Milda Valciukaite Liettua 7.43,76.

Pariaironelikko: 1) Saksa 6.49,39 (Annekatrin Thiele, Carina Bär, Julia Lier, Lisa Schmidla), 2) Hollanti 6.50,33 (Chantal Achterberg, Nicole Beukers, Inge Janssen, Carline Bouw), 3) Puola 6.50,86 (Maria Springwald, Joanna Leszczynska, Agnieszka Kobus, Monika Ciaciuch).

Sulkapallo

Naisten lohkovaiheen 1. ottelu: Carolina Marin Espanja–Nanna Vainio Suomi 2–0 (21–6, 21–4).

Vainio pelaa toisen ottelun perjantaina.

Telinevoimistelu

Miesten 6-ottelu: 1) Kohei Uchimura Japani 92,365 pistettä, 2) Oleg Verniajev Ukraina 92,266, 3) Max Whitlock Britannia 90,641.

Uimahypyt

Miehet, 3 metrin ponnahduslaudan parikilpailu: 1) Britannia (Jack Laugher–Chris Mears) 454,32, 2) USA (Sam Dorman–Mike Hixon) 450,21, 3) Kiina (Cao Yuan–Qin Kai) 443,70.

Uinti

Suomalaisten välierät:

Naiset:

200 m ru (kahdeksan parasta finaaliin): 1) Taylor McKeown Australia 2.21,69, 2) Rie Kaneto Japani 2.22,11, 3) Molly Renshaw 2.22,33, 4) Shi Jinglin Kiina 2.22,37, 5) Rikke Möller Pedersen Tanska 2.22,45, 6) Julija Jefimova Venäjä 2.22,52, 7) Chloe Tutton Britannia 2.27,71, 8) Kierra Smith Kanada 2.22,87,...14) Jenna Laukkanen Suomi 2.25,14 (SE).

Alkueriä:

Miehet, 50 m vu (16 välieriin): 1) Andrei Govorov Ukraina 21,49, 2) Nathan Adrian USA 21,61, 3) Anthony Erwin USA 21,63, ...16) Norbert Trandafir Romania 22,10, ...23) Ari-Pekka Liukkonen Suomi 22,25. –Liukkonen karsiutui.

Loppukilpailut:

Naiset:

200 m pu: 1) Mireia Belmonte Garcia Espanja 2.04,85, 2) Madeline Groves Australia 2.04,88, 3) Natsumi Hoshi Japani 2.05,20, 4) Cammile Adams USA 2.05,90, 5) Zhou Yilin Kiina 2.07,37, 6) Zhang Yufei Kiina 2.07,40, 7) Hali Flickinger USA 2.07,71, 8) Brianna Throssell Australia 2.07,87.

4x200 m vu: 1) USA (Allison Schmitt, Leah Smith, Madeline Dirado, Katie Ledecky) 7.43,03, 2) Australia (Leah Neal, Emma McKeon, Bronte Barratt, Tamsin Cook) 7.44,87, 3) Kanada 7.45,39 (Katerine Savard, Taylor Madison Ruck, Brittany MacLean, Penny Oleksiak), 4) Kiina 7.47,96, 5) Ruotsi 7.50,26, 6) Unkari 7.51,03, 7) Venäjä 7.53,26, 8) Japani 7.56,76.

Miehet:

100 m vu: 1) Kyle Chalmers Australia 47,58, 2) Pieter Timmers Belgia 47,80, 3) Nathan Adrian USA 47,85, 4) Santo Condorelli Kanada 47,88, 5) Duncan Scott Britannia 48,01, 6) Caeleb Dressel USA 48,02, 7) Cameron McEvoy Australia 48,12, 8) Marcelo Chierighini Brasilia 48,41.

200 m ru: 1) Dmitri Balandin Kazakstan 2.07,46, 2) Josh Prenot USA 2.07,53, 3) Anton Tshupkov Venäjä 2.07,70, 4) Andrew Willis Britannia 2.07,78, 5) Yasuhiro Koseki 2.07,80, 6) Ippei Watanabe Japani 2.07,87, 7) Marco Koch Saksa 2.08,00, 8) Kevin Cordes USA 2.08,34.

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?