Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Rion olympialaisten tuloksia

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Ampumaurheilu

Miehet:

50 m pienosikivääri, 60 ls makuukilpailu: 1) Henri Junghänel Saksa 209,5, 2) Kim Jong-hyun Etelä-Korea 208,2, 3) Kirill Grigorian Venäjä 187,3.

Golf

Miehet, tilanne 36/72 reiän jälkeen (par 71):

132 lyöntiä (10 alle parin): Marcus Fraser Australia 63+69,

133 (–9): Thomas Pieters Belgia 67+66,

134 (–8): Henrik Stenson Ruotsi 66+68,

136 (–6): Gregory Bourdy Ranska 67+69, Justin Rose Britannia 67+69,

137 (–5): Rafael Cabrera Bello Espanja 67+70, Graham Delaet Kanada 66+71, Danny Lee Uusi-Seelanti 72+65,

... 142 (par): mm. Mikko Ilonen Suomi 73+69 (jaettu 30. sija),

... 148 (+6): mm. Roope Kakko Suomi 72+76 (jaettu 54. sija).

Judo

Naiset, 78 kg: 1) Kayla Harrison USA, 2) Audrey Tcheumeo Ranska, 3) Mayra Aguiar Brasilia, Anamari Velensek Slovenia. 

Loppuottelu: Harrison–Tcheumeo Ude-hishigi-juji-gatame (100–0).

Pronssiottelut: Aguiar–Yalennis Castillo Kuuba Tai-otoshi (1–0), Velensek–Luise Malzahn Saksa Okuri-eri-jime (100–0).

Miehet, 100 kg: 1) Lukas Krpalek Tshekki, 2) Elmar Gasimov Azerbaidzhan, 3) Cyrille Maret Ranska, Ryunosuke Haga Japani.

Loppuottelu: Krpalek–Gasimov Ouchi-gari (0–100).

Pronssiottelut: Maret–Karl-Richard Frey Saksa Osoto-otoshi (100–0), Haga–Artem Bloshenko Ukraina Sankaku-jime (100–0).

Koskimelonta

Miesten kanadalaiskaksikko: 1) Ladislav Skantar/Peter Skantar Slovakia 101,58, 2) David Florence/Richard Hounslow Britannia 102,01, 3) Gauthier Klauss/Matthieu Peche Ranska 103,24.

Naisten kajakkiyksikkö: 1) Maialen Chourraut Espanja 98,65, 2) Luuka Jones Uusi-Seelanti 101,82, 3) Jessica Fox Australia 102,49.

Miekkailu

Naisten kalvan joukkuekilpailu:

Loppujärjestys: 1) Romania (Loredana Dinu, Simona Gherman, Simona Pop, Ana Maria Popescu), 2) Kiina (Yujie Sun, Anqi Xu, Yiwen Sun, Jialu Hao), 3) Venäjä (Violetta Kolobova, Ljubov Shutova, Tatjana Logunova, Olga Kotshneva).

Loppuottelu: Romania–Kiina 44–38.

Pronssiottelu: Venäjä–Viro 37–31.

Pyöräily

Ratapyöräilyn joukkuesprintti: 1) Britannia (Philip Hindes, Jason Kenny, Callum Skinner), 2) Uusi-Seelanti (Ethan Mitchell, Sam Webster, Edward Dawkins), 3) Ranska (Gregory Bauge, Francois Pervis, Michael D'Almeida).

Loppukilpailu: Britannia 42,440, Uusi-Seelanti 42,542.

Pronssiottelu: Ranska 43143, Australia 43,298.

Pöytätennis

Miehet:

Loppujärjestys: 1) Ma Long Kiina, 2) Zhang Jike Kiina, 3) Jun Mizutani Japani.

Loppuottelu: Ma–Zhang 4–0 ( 14–12, 11–5, 11–4, 11–4)

Pronssiottelu: Mizutani–Vladimir Samsonov Valko-Venäjä 4–1 (11–4, 11–9, 6–11, 14–12, 11–8)

Rugby

Loppujärjestys: 1) Fidzi, 2) Britannia, 3) Etelä-Afrikka.

Loppuottelu: Fidzi–Britannia 43–7.

Pronssiottelu: Etelä-Afrikka–Japani 54–14.

Soutu

Naiset:

Kevyt pariairokaksikko: 1) Ilse Paulis/Maaike Head Hollanti 7.04,73, 2) Lindsay Jennerich/Patricia Obee Kanada jäljessä 1,15 sekuntia, 3) Huang Wenyi/Pan Feihong Kiina –1,76.

Perämiehetön kaksikko: 1) Helen Glover/Heather Stanning Britannia 7.18,29, 2) Genevieve Behrent/Rebecca Scown Uusi-Seelanti –1,24, 3) Hedvig Rasmussen/Anne Andersen Tanska –2,42.

Miehet:

Kevyt pariairokaksikko: 1) Pierre Houin/Jeremie Azou Ranska 6.30,70, 2) Gary O'Donovan/Paul O'Donovan Irlanti –0,53, 3) Kristoffer Brun/Are Strandli Norja –0,69.

Sulkapallo

Naiset:

Alkulohko A: Line Kjärsfeldt Tanska–Nanna Vainio Suomi 2–0 (21–9, 21–8). -Vainio karsiutui jatkosta.

Uinti

Naiset:

4x100 m su, välierät:

Erä 1: 1) Kanada 3.56,80, 2) Tanska 3.56,98, 3) Venäjä 3.57,44, 4) Ruotsi 3.59,45, 5) Japani 3.59,82, 6) Suomi (Mimosa Jallow, Jenna Laukkanen, Emilia Pikkarainen, Hanna-Maria Seppälä) 4.01,61, 7) Brasilia 4.02,83, 8) Hongkong 4.03,85.

Erä 2: 1) USA 3.54,67, 2) Australia 3.57,80, 3) Kiina 3.58,23, 4) Italia 3.59,09, 5) Britannia 3.59,34, 6) Saksa 4.02,19. Ranska ja Tshekki hylättiin.

Yhteistulokset: 1) USA 3.54,67, 2) Kanada 3.56,80, 3) Tanska 3.56,98,... 11) Suomi 4.01,61. Suomi karsiutui jatkosta.

Loppukilpailut:

Naiset:

100 m vu: 1) Simone Manuel USA ja Penny Oleksiak Kanada 52,70, 3) Sarah Sjöström Ruotsi 52,99, 4) Bronte Campbell Australia 53,04, 5) Ranomi Kromowidjojo Hollanti 53,08, 6) Cate Campbell Australia 53,24, 7) Abbey Weitzeil USA 53,30, 8) Jeanette Ottesen Tanska 53,36.

200 m ru: 1) Rie Kaneto Japani 2.20,30, 2) Julia Jefimova Venäjä 2.21,97, 3) Shi Jinglin Kiina 2.22,28, 4) Chloe Tutton Britannia 2.22,34, 5) Taylor McKeown Australia 2.22,43, 6) Molly Renshaw Britannia 2.22,72, 7) Kierra Smith Kanada 2.23,19, 8) Rikke Möller Pedersen Tanska 2.23,74.

Miehet:

200 m su: 1) Ryan Murphy USA 1.53,62, 2) Mitchell Larkin Australia 1.53,96, 3) Jevgeni Rylov Venäjä 1.53,97, 4) Xu Jiayu Kiina 1.55,16, 5) Jacob Pebley USA 1.55,52, 6) Li GUangyuan Kiina 1.55,89, 7) Christian Diener Saksa 1.56,27, 8) Ryosuke Irie Japani 1.56,36.

200 m sku: 1) Michael Phelps USA 1.54,66, 2) Kosuke Hagino Japani 1.56,61, 3) Wang Shun Kiina 1.57,04, 4) Hiromasa Fujimori Japani 1.57,21, 5) Ryan Lochte USA 1.57,47, 6) Philip Heintz Saksa 1.57,48, 7) Thiago Pereira Brasilia 1.58,02, 8) Dan Wallace Britannia 1.58,54. 

 

Välierät:

Miehet:

50 m vu (8 nopeinta loppukilpailuun): 1) Florent Manaudou Ranska 21,32, 2) Andrii Govorov Ukraina 21,46, 3) Anthony Ervin USA 21,46, 4) Nathan Adrian USA 21,47, 5) Ben Proud Britannia 21,54, 6) Bruno Fratus Brasilia ja Simonas Bilis Liettua 21,71, 8) Bradley Tandy Etelä-Afrikka 21,80.

100 m pu (8 nopeinta loppukilpailuun): 1) Joseph Schooling Singapore 50,83, 2) Chad Le Clos Etelä-Afrikka 51,43, 3) Li Zhuhao Kiina 51,51, 4) Laszlo Cseh Unkari 51,57, 5) Michael Phelps USA 51,58, 6) Tom Shields USA 51,61, 7) Aleksandr Sadovnikov Venäjä 51,71, 8) Mendy Metella Ranska 51,73.

Yleisurheilu

Loppukilpailut:

Naiset:

10000 m: 1) Almaz Ayana Etiopia 29.17,45 (ME), 2) Vivian Cheruiyot Kenia 29.32,53, 3) Tirunesh Dibaba Etiopia 29.42,56, 4) Alica Nawowuna Kenia 29.53,51, 5) Betsy Saina Kenia 30.07,78, 6) Molly Huddle USA 30.13,17, 7) Yasemin Can Turkki 30.13,70, 8) Gelete Burka Etiopia 30.26,66, 9) Karoline Bjerkeli Grovdal Norja 31.14,07, 10) Eloise Wellings Australia 31.14,94.

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?