Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Rion olympialaisten tuloksia

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Golf

Miehet:

Tilanne 54/72 reiän jälkeen, par 71:

201 lyöntiä (12 alle parin): Justin Rose Britannia 67+69+65,

202 (–11): Henrik Stenson Ruotsi 66+68+68,

204 (–9): Marcus Fraser Australia 63+69+72,

207 (–6): Bubba Watson USA 73+67+67, David Lingmerth Ruotsi 69+70+68, Emiliano Grillo Argentiina 70+69+68,

208 (–5): Mikko Ilonen Suomi 73+69+66, Padraig Harrington Irlanti 70+71+67, Matt Kuchar USA 69+70+69, Gregory Bourdy Ranska 67+69+72, Rafael Cabrera Bello Espanja 67+70+71,

... 216 (+3): mm. Roope Kakko Suomi 72+76+68 (jaettu 42. sija).

Jalkapallo

Naisten puolivälierät:

USA–Ruotsi 1–1 (0–0), 3–4 rp.

61. Stina Blackstenius 0–1, 77. Alex Morgan 1–1.

Kiina–Saksa 0–1 (0–0)

76. Melanie Behringer 0–1.

Kanada–Ranska 1–0 (0–0)

56. Sophie Schmidt 1–0.

Brasilia–Australia 0–0, rp. 7–6

Välierät: 16.8. Brasilia–Ruotsi, Saksa–Kanada.

Jousisammunta

Miehet: 1) Ku Bonchan Etelä-Korea, 2) Jean-Charles Valladont Ranska, 3) Brady Ellison USA.

Loppuottelu: Ku–Valladont 7–3.

Pronssiottelu: Ellison–Sjef van den Berg Hollanti 6–2.

Judo

Naiset, +78 kg: 1) Emilie Andeol Ranska, 2) Idalys Ortiz Kuuba, 3) Kanae Yamabe Japani ja Yu Song Kiina.

Loppuottelu: Andeol–Ortiz Yoko-shiho-gatame (100–0).

Pronssiottelut: Yamabe–Kayra Sayit Turkki Osoto-gari (10–0), Yu–Kim Minjeong Etelä-Korea Harai-makikomi (100–0).

Miehet, +100 kg: 1) Teddy Riner Ranska, 2) Hisayoshi Harasawa Japani, 3) Rafael Silva Brasilia ja Or Sasson Israel.

Loppuottelu: Riner–Harasawa (0–0), varoitukset 1–2.

Pronssiottelu: Silva–Abdullo Tangrijev Uzbekistan Harai-makikomi (1–0), Sasson–Alex Garcia Mendoza Kuuba (0–0), varoitukset 1–2.

Miekkailu

Miehet, floretin joukkuekilpailu: 1) Venäjä (Aleksei Tsheremisinov, Artur Ahmathuzin, Timur Safin), 2) Ranska (Jeremy Cadot, Enso Lefort, Erwan le Pechoux), 3) USA (Miles Chamley-Watson, Alexander Massialas, Gerek Meinhardt).

Loppuottelu: Venäjä–Ranska 45–41.

Pronssiottelu: USA–Italia 45–31.

Nyrkkeily

Naiset, 60 kg, 1. kierrosta: Mira Potkonen Suomi–Adriana Araujo Brasilia 2–1, Yin Junhua Kiina–Hasnaa Lachgar Marokko 3–0, Mikaela Mayer USA–Jennifer Chieng Mikronesia 3–0, Irma Testa Italia–Shelley Marie Watts Australia 2–1.

Potkonen selviytyi kahdeksan parhaan joukkoon. Hän kohtaa toisella kierroksella Irlannin Katie Taylorin.

Painonnosto

Naiset:

75 kg: 1) Rim Jong Sim Pohjois-Korea 274 kg (121+153), 2) Darja Naumava Valko-Venäjä 258 kg (116+142), 3) Lidia Valentin Perez Espanja 257 kg (116+141).

Miehet:

85 kg: 1) Kianoush Rostami Iran 396 kg (ME)(179+217), 2) Tian Tao Kiina 395 kg (178+217), 3) Gabriel Sincraian Romania 390 kg (173+217), 4) Denis Ulanov Kazakstan 390 kg (175+215), 5) Oleksandr Pielieshenko Ukraina 385 kg (175+210), 6) Petr Asajonak Valko-Venäjä 377 kg (170+207),...19) Milko Tokola Suomi 320 kg (145+175).

Pyöräily

Naisten joukkuesprintti: 1) Kiina (Gong Jinjie, Zhong Tianshi), 2) Venäjä (Daria Shmeleva, Anastasia Voinova), 3) Saksa (Miriam Welte, Kristina Vogel).

Loppukilpailu: 1) Kiina 32,107, 2) Venäjä 32,401.

Pronssikilpailu: 1) Saksa 32,636, 2) Australia 32,658 (Anna Meares, Stephanie Morton).

Miesten takaa-ajon joukkuekilpailu: 1) Britannia (Edward Clancy, Steven Burke, Owain Doull, Bradley Wiggins), 2) Australia (Alexander Edmondson, Jack Bobridge, Michael Hepburn, Sam Welsford), 3) Tanska (Lasse Norman Hansen, Niklas Larsen, Frederik Madsen, Casper von Folsach).

Loppukilpailu: 1) Britannia 3.50,265 (ME), 2) Australia 3.51,008.

Pronssikilpailu: 1) Tanska 3.53,789, 2) Uusi-Seelanti 3.56,753.

Soutu

Miehet:

Yksikkö: 1) Mahe Drysdale Uusi-Seelanti 6.41,34, 2) Damir Martin Kroatia 6.41,34, 3) Ondrej Synek Tshekki 6.44,10.

Naiset:

Yksikkö: 1) Kimberley Brennan Australia 7.21,54, 2) Genevra Stone USA 7.22,92, 3) Duan Jingli Kiina 7.24,13.

Tennis

Miehet:

Nelinpeli: 1) Marc Lopez/Rafael Nadal Espanja, 2) Florin Mergea/Horia Tecau Romania, 3) Steve Johnson/Jack Sock USA.

Loppuottelu: Lopez/Nadal–Mergea/Tecau 6–2, 3–6, 6–4.

Pronssiottelu: Johnson/Sock–Daniel Nestor/Vasek Pospisil Kanada 6–2, 6–4.

Kaksinpelin puolivälierät: Rafael Nadal Espanja (3)–Thomaz Bellucci Brasilia 2–6, 6–4, 6–2, Andy Murray Britannia (2)–Steve Johnson USA (12) 6–0, 4–6, 7–6 (7–2), Juan Martin del Potro Argentiina–Roberto Bautista Agut Espanja 7–5, 7–6 (7–4), Kei Nishikori Japani (4)–Gael Monfils Ranska (6) 7–6 (7–4), 4–6, 7–6 (8–6).

Kaksinpelin välierät: Andy Murray Britannia (2)–Kei Nishikori Japani (4) 6–1, 6–4

Naiset:

Kaksinpelin välierät: Monica Puig Puerto Rico–Petra Kvitova Tshekki (11) 6–4, 1–6, 6–3, Angelique Kerber Saksa–Madison Keys USA 6–3, 7–5.

Pronssiottelu: Petra Kvitova Tshekki (11)–Madison Keys USA (7) 7–5, 2–6, 6–2.

Nelinpeli:

Pronssiottelu: Lucia Safarova/Barbora Strycova Tshekki–Andrea Hlavackova/Lucie Hradecka Tshekki (6) 7–5, 6–1.

Uinti

Loppukilpailut:

Naiset:

200 m su: 1) Madeline Dirado USA 2.05,99, 2) Katinka Hosszu Unkari 2.06,05, 3) Hilary Caldwell Kanada 2.07,54, 4) Daria Ustinova Venäjä 2.07,89, 5) Belinda Hocking Australia 2.08,02, 6) Kirsty Leigh Coventry Zimbabwe 2.08,80, 7) Liu Yaxin Kiina 2.09,03, 8) Eyglo Gustafsdottir Islanti 2.09,44.

800 m vu: 1) Katie Ledecky USA 8.04,79 (ME), 2) Jazz Carlin Britannia 8.16,17, 3) Boglarka Kapas Unkari 8.16,37, 4) Mireia Belmonte Garcia Espanja 8.18,55, 5) Jessica Ashwood Australia 8.20,32, 6) Leah Smith USA 8.20,95, 7) Lotte Friis Tanska 8.24,50, 8) Sarah Kohler Saksa 8.27,75.

Miehet:

50 m vu: 1) Anthony Ervin USA 21,40, 2) Florent Manaudou Ranska 21,41, 3) Nathan Adrian USA 21,49, 4) Ben Proud Britannia 21,68, 5) Andrii Govorov Ukraina 21,74, 6) Bruno Fratus Brasilia ja Bradley Edward Tandy Etelä-Afrikka 21,79, 8) Simonas Bilis Liettu 22,08.

100 m pu: 1) Joseph Schooling Singapore 50,39, 2) Michael Phelps USA, Chad le Clos Etelä-Afrikka ja Laszlo Cseh Unkari 51,14, 5) Li Zhuhao Kiina 51,26, 6) Mehdy Metella Ranska 51,58, 7) Tom Shields USA 51,73, 8) Aleksandr Sadovnikov Venäjä 51,84.

Yleisurheilu

Alkukilpailujen suomalaislajit:

Naiset:

3000 m ej, alkuerät (finaaliin erien 3 nopeinta ja 6 aikavertailulla):

2. erä: 1) Beatrice Chepkoech Kenia 9.17,55, 2) Emma Coburn USA 9.18,12, 3) Habiba Ghribi Tunisia 9.18,71, 4) Lalita Shivaji Babar Intia 9.19,76, 5) Madeleine Heiner Hills Australia 9.24,16, 6) Fabienne Schlumpf Sveitsi 9.30,54, 7) Hiwot Ayalew Etiopia 9.35,09, 8) Matylda Kowal Puola 9.35,13, 9) Sanaa Koubaa Saksa 9.35,15, 10) Victoria Mitchell Australia 9.39,40,

11) Michelle Finn Irlanti 9.49,45, 12) Tigest Getent Bahrain 9.49,92, 13) Maria Bernard Kanada 9.50,17, 14) Meryem Akdag Turkki 9.50,28, 15) Sandra Eriksson Suomi 9.56,77, 16) Luiza Gega Albania 9.58,49, 17) Anastasija Puzakova Valko-Venäjä 10.14,08, 18) Amina Bettiche Algeria 10.26,91.

Eriksson karsiutui loppukilpailusta.

Kolmiloikka (karsintaraja 14,30,12 parasta finaaliin): 1) Caterine Ibarguen Kolumbia 14,52, 2) Paraskevi Papahristou Kreikka 14,43, 3) Olga Ripakova Kazakstan 14,39, 4) Kristin Gierisch Saksa 14,26, 5) Kristiina Mäkelä Suomi 14,24, 6) Kimberly Williams Jamaika 14,22, 7) Yulimar Rojas Venezuela 14,21, 8) Hanna Knyazyeva-Minenko Israel 14,20, 9) Patricia Mamona Portugali 14,18, 10) Anna Jagaciak Puola 14,13,

11) Susana Costa Portugali 14,12, 12) Keturah Orji USA 14,08, 13) Jenny Elbe Saksa 14,02, 14) Shanieka Thomas Jamaika 14,02, 15) Christina Epps USA 14,01, 16) Elena Panturoiu Romania 14,00, 17) Dana Veldakova Slovakia 13,98, 18) Olga Saladukha Ukraina 13,97, 19) Jeanine Assani Issouf Ranska 13,97, 20) Yosiry Urrutia Kolumbia 13,95,

21) Andrea Geubelle USA 13,93, 22) Gabriela Petrova Bulgaria 13,92, 23) Nubia Soares Brasilia 13,85, 24) Keila Costa Brasilia 13,78, 25) Liadagmis Povea Kuuba 13,63, 26) Ruslana Tsikhotska Ukraina 13,63, 27) Ana Jose Tima Dominikaaninen tasavalta 13,61, 28) Dariya Derkach Italia 13,56, 29) Jekaterina Ektova Kazakstan 13,51, 30) Cristina Bujin Romania 13,38,

31) Irina Vaskouskaja Valko-Venäjä 13,35, 32) Patricia Sarrapio Espanja 13,35, 33) Irina Ektova Kazakstan 13,33, 34) Li Xiaohong Kiina 13,30, 35) Natallia Viatkina Valko-Venäjä 13,25, 36) Joelle Sandrine Mbumi Nkouindjin Kamerun 13,11, 37) Thea Lafond Dominica 12,82.

Mäkelä eteni loppukilpailuun.

Loppukilpailut:

Naiset:

Kuula: 1) Michelle Carter USA 20,63, 2) Valerie Adams Uusi-Seelanti 20,42, 3) Anita Marton Unkari 19,87, 4) Lijao Gong Kiina 19,39, 5) Raven Saunders USA 19,35, 6) Christina Schwanitz Saksa 19,03, 7) Cleopatra Borel Trinidad 18,37, 8) Aliona Dubitskaja Valko-Venäjä 18,23, 9) Geisa Arcanjo Brasilia 18,16, 10) Natalia Duco Chile 18,07,

11) Alena Abramtshuk Valko-Venäjä 17,37, 12) Auriole Dongmo Kamerun 16,99.

Miehet:

Kiekko: 1) Christoph Harting SAksa 68,37, 2) Piotr Malachowski Puola 67,55, 3) Daniel Jasinski Saksa 67,05, 4) Martin Kupper Viro 66,58, 5) Gerd Kanter Viro 65,10, 6) Lukas Weisshaidinger Itävalta 64,95, 7) Zoltan Kovago Unkari 64,50, 8) Apostolos Parellis Kypros 63,72, 9) Philip Milanov Belgia 62,22, 10) Axel Harstedt Ruotsi 62,12,

11) Mason Finley USA 62,05, 12) Andrius Gudzius Liettua 60,66.

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?