Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Tuloksia, rahapelejä ja tv-urheilua

Mukana golfin Euroopan-haastajaturnauksen tulokset ja jalkapalloa Suomesta sekä Englannista

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Golf

Heinola (Vierumäki): Miesten Euroopan-haastajakiertueen kilpailu:

Lopputulokset 4. kierroksen jälkeen (par 72):

273 lyöntiä (15 alle par): Sam Walker Englanti,

275 (–13): Julien Guerrier Ranska, Romain Langasque Ranska, Darius van Driel Hollanti, Scott Henry Skotlanti,

281 (–7): mm. Teemu Bakker (jaettu 26:s),

282 (–6): mm. Antti Ahokas ja Tapio Pulkkanen (jaettu 30:s),

283 (–5): mm. Kalle Samooja (jaettu 38:s),

284 (–4): mm. Peter Erofejeff (jaettu 46:s). 

 

Jalkapallo

Veikkausliiga:

Liiga:

VPS–IFK Mariehamn 0–2 (0–1)

12. Kristian Kojola 0–1, 90. Thomas Mäkinen 0–2.

Erotuomari: Antti Munukka.

Yleisöä: 2321.

Seuraava ottelu: 15.8. HJK–KuPS.

Miesten Ykkönen: GrIFK–Jaro 2–3 (1–0)

Englannin Valioliiga:

Bournemouth–Manchester U 1–3 (0–1)

40. Juan Mata 0–1, 59. Wayne Rooney 0–2, 64. Zlatan Ibrahimovic 0–3, 69. Adam Smith 1–3.

Arsenal–Liverpool 3–4 (1–1)

31. Theo Walcott 1–0, 45. Philippe Coutinho 1–1, 49. Adam Lallana 1–2, 56. Coutinho 1–3, 63. Sadio Mane 1–4, 64. Alex Oxlade-Chamberlain 2–3, 75. Calum Chambers 3–4.

Hollannin liiga: Excelsior–Groningen 1–0, Ajax–Roda 2–2, Vitesse–Den Haag 1–2, Zwolle–Sparta Rotterdam 0–3.

Naisten liiga: Ilves–ONS 2–0 (1–0), Honka–HJK 2–1 (0–1).

Koripallo

Oradea, Romania: 16-vuotiaiden tyttöjen EM-kilpailut, B-divisioona:

Sijat 7.–8: Luxemburg–Suomi 25–69 (10–37)

Suomi sijoittui seitsemänneksi.

Moottoripyöräily

Spielberg: Ratamoottoripyöräilyn MM-sarjan 10/18 kilpailu, Itävallan GP:

MotoGP (28 kierrosta, 120,904 km): 1) Andrea Iannone Italia, Ducati 39.46,255, 2) Andrea Divizioso Italia, Ducati jäljessä 0,938 sekuntia, 3) Jorge Lorenzo Espanja, Yamaha –3,389, 4) Valentino Rossi Italia, Yamaha –3,815, 5) Marc Marquez Espanja, Honda –11,813, 6) Maverick Vinales Espanja, Suzuki –14,341.

Moto2 (25 kierrosta, 107,95 km) : 1) Johann Zarco Ranska, Kalex 37.34,180, 2) Franco Morbidelli Italia, Kalex –3,058, 3) Alex Rins Espanja, Kalex –3,376, 4) Thomas Lüthi Sveitsi, Kalex –3,467, 5) Marcel Schrotter Saksa –4,740, 6) Alex Marquez Espanja, Kalex –9,416.

Moto3 (23 kierrosta, 99,314 km): 1) Joan Mir Espanja, KTM 37.23,325, 2) Brad Binder Etelä-Afrikka, KTM –0,279, 3) Enea Bastianini Italia, Honda –0,431, 4) Fabio Quartararo Ranska, KTM –0,439, 5) Philipp Oettl Saksa, KTM –0,600, 6) Jorge Martin Espanja, Mahindra –4,134.

Nyrkkeily

Savonlinna: Olavinlinnan ammattilaisilta:

Kevyen sarjan EM-ottelu (EBU): Edis Tatli Suomi–Cristian Morales Espanja 3–0.

Pesäpallo

Miesten Superpesis: 3. puolivälieräkarsinnat, kahdella voitolla puolivälieriin:

Kitee–Seinäjoki 2–0 (7–2, 9–1)

Kitee puolivälieriin voitoin 2–1.

Naisten Superpesis: 1. puolivälierät, kolmella voitolla välieriin:

Lapua–Kempele 2–0 (5–2, 5–1), Rauma–Seinäjoki 2–0 (3–1, 3–0), Jyväskylä–Lappeenranta 2–0 (2–0, 4–1), Pori–Tampere 1–0 (2–2, 4–2).

Seuraavat ottelut: 17.8. Lappeenranta–Jyväskylä, Kempele–Lapua, Seinäjoki–Rauma, Tampere–Pori.

Raviurheilu

Maarianhamina:

9. lähtö, sh 2140 m Nordisk Mästerskap (kylmäveristen PM-kilpailu): 1) Suivikas/Terho Rautiainen 23,6a (80,0), 2) Tekno Jerken* 23,6a (7,5),3) Vitter 23,8a (4,2), 4) Solör Stegg* 23,9a (10,0).poissa: 8.

Speedway

Hyvinkää: SM-kilpailu: 1) Timo Lahti Rospiggarna SK 13+3, 2) Kauko Nieminen SsMK 12+3+2, 3) Jooa Partanen SeMK 12+1.

Yleisurheilu

Göteborg: Scandinavian Milers Club -kilpailu, suomalaistuloksia:

Miehet:

800 m: 4) Joonas Rinne Suomi 1.51,51 B-erä: 3) Antton Launto Suomi 1.53,79.

Maili: 1) Marco Bertolotti Suomi 4.14,13.

Rahapelejä

Keno 32/16

Päiväarvonta (14.8.): 2, 4, 11, 12, 18, 21, 28, 32, 35, 36, 38, 44, 47, 49, 50, 59, 63, 65, 67, 69. Kunkkunumero: 50.

Ilta-arvonta (14.8.): 5, 6, 15, 20, 22, 26, 29, 30, 39, 41, 42, 47, 51, 53, 55, 56, 62, 63, 65, 68. Kunkkunumero: 39.

Lauantai-Jokeri 32/16

(13. 8.): 3 5 2 4 8 3 2.

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein ei yhtään kappaletta, 5 oikein 97 kpl voitto-osuus 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e

Lotto 32/16

(13.8.): 2, 5, 10, 16, 17, 20, 39. Lisänumerot: 31, 34. Tuplausnumero: 1.

Voitonjako: 7 oikein 1 kpl voitto-osuus 1 100 000,00 e, 6+1 oikein 39 163,60 e, 6 oikein 2 010,40 e, 5 oikein 45,70 e, 4 oikein 10,00 e.

Vakio 1 32/16

Vakio (13.8.): X2X X21 121 112 2.

Voitonjako: 13 oikein 1 kpl voitto-osuus 185 082,10 e, 12 oikein voitto-osuus 1 370,90 e, 11 oikein voitto-osuus 99,90 e, 10 oikein voitto-osuus 25,10 e. 

 

Tv-urheilua

Yle TV2

Olympialaiset 24 h

Yle Fem

14.50, 18.30 ja 19.45-04.30 Olympialaiset

MTV Max

19.10 Ravit: Toto 4, Kuopio

MTV Sport 1

18.00 ja 02.00 Tennis: Masters 1000, Cincinnati

C More Tennis

18.00 ja 02.00 Masters 1000, Cincinnati

Eurosport 1

19.00 Jalkapallo: Dortmund-Sandhausen

Eurosport 2

21.15 2. Bundesliiga: Union Berlin-Dynamo Dresden

Viasat Jalkapallo HD

22.00 Valioliiga: Chelsea-West Ham

Viasat Sport Premium

22.00 Valioliiga: Chelsea-West Ham

Viasat Sport

09.00 ja 14.00-07.00 Olympialaiset

Viasat Hockey

15.55-20.50 Olympialaiset: Kouluratsastus

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?