Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Rion olympialaisten tuloksia

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Golf

Miehet: 1) Justin Rose Britannia, 2) Henrik Stenson Ruotsi, 3) Matt Kuchar USA,... 21) Mikko Ilonen Suomi,... 43) Roope Kakko Suomi.

Lopputulokset 72/72 reiän jälkeen, par 71:

268 lyöntiä (16 alle parin): Justin Rose Britannia 67+69+65+67,

270 (–14): Henrik Stenson Ruotsi 66+68+68+68,

271 (–13): Matt Kuchar USA 69+70+69+63,

275 (–9): Thomas Pieters Belgia 67+66+77+65,

276 (–8): Rafa Cabrera Bello Espanja 67+70+71+68, Kiradech Aphibarnrat Thaimaa 71+69+69+67, Marcus Fraser Australia 63+69+72+72,

277 (–7): Sergio Garcia Espanja 69+72+70+66, Bubba Watson USA 73+67+67+70, Emiliano Grillo Argentiina 70+69+68+70,

278 (–6): Patrick Reed USA 72+69+73+64, Bernd Wiesberger Itävalta 74+67+69+68, An Byeong-hun Etelä-Korea 68+72+70+68, David Lingmerth Ruotsi 69+70+68+71,

279 (–5): Martin Kaymer Saksa 69+72+72+66, Seamus Power Irlanti 71+67+74+67, Thongchai Jaidee Thaimaa 70+75+67+67, Fabrizio Zanotti Paraguay 70+74+68+67, Fabian Gomez Argentiina 70+67+73+69,

280 (–4): Graham Delaet Kanada 66+71+74+69,

281 (–3): Alex Cejka Saksa 67+71+74+69, Yuta Ikeda Japani 74+69+69+69, Sören Kjeldsen Tanska 73+68+70+70, Gregory Bourdy Ranska 67+69+72+73, Mikko Ilonen Suomi 73+69+66+73, Padraig Harrington Irlanti 70+71+67+73.

------

286 (+2): Wang Jeung-hun Etelä-Korea 70+72+77+67, Espen Kofstad Norja 72+76+69+69, Roope Kakko Suomi 72+76+68+70, Jaco van Zyl Etelä-Afrikka 71+74+70+71,

Jalkapallo

Miesten puolivälierät:

Brasilia–Kolumbia 2–0 (1–0)

12. Neymar 1–0, 83. Luan 2–0.

Etelä-Korea–Honduras 0–1 (0–0)

60. Alberth Elis 0–1.

Nigeria–Tanska 2–0 (1–0)

15. John Obi Mikel 1–0, 59. Aminu Umar 2–0.

Portugali–Saksa 0–4 (0–1)

45. Serge Gnabry 0–1, 57. Matthias Ginter 0–2, 75. Davie Selke 0–3, 87. Philipp Max 0–4.

Välierät: 17.8. Brasilia–Honduras, Nigeria–Saksa.

Miekkailu

Säilä, naisten joukkuekilpailu: 1) Venäjä (Sofia Velikaja, Julia Gavrilova, Jana Jegorian), 2) Ukraina (Olga Harlan, Olena Kravatska, Alina Komashtshuk), 3) USA (Ibtihaj Muhammad, Dagmara Wozniak, Mariel Zagunis).

Loppuottelu: Venäjä–Ukraina 45–30.

Pronssiottelu: USA–Italia 45–30.

Nyrkkeily

Miesten nyrkkeily, 46–49 kg: 1) Hasanboy Dusmatov Uzbekistan, 2) Yurberjen Herney Martinez Kolumbia, 3) Nico Miguel Hernandez USA ja Joahnys Argilagos Kuuba.

Loppuottelu: Dusmatov–Martinez 3–0.

Painonnosto

Miehet, 94 kg: 1) Sohrab Moradi Iran 403 kg (182+221), 2) Vadzim Straltsou Valko-Venäjä 395 kg (175+220), 3) Aurimas Didzbalis Liettua 392 kg (177+215).

Purjehdus

RS:X-purjelautaluokka:

Naisten lopputulokset: 1) Charline Picon Ranska 64 nettopistettä, 2) Chen Peina 66, 3) Stefania Jelfutina 69, 4) Lilian de Geus Hollanti 70, 5) Marina Alabau Neira Espanja 71, 6) Flavia Tartaglini Italia 71, 7) Maayan Davidovich Israel 75, 8) Patricia Freitas Brasilia 80, 9) Bryony Shaw Britannia 83, 10) Tuuli Petäjä-Sirén Suomi 99.

Päätöslähtö: 1) De Geus 2, 2) Picon 4, 3) Chen 6,...10) Petäjä-Sirén 20.

Miesten lopputulokset: 1) Dorian van Rijsselberghe Hollanti 25, 2) Nick Dempsey Britannia 52, 3) Pierre Le Coq Ranska 86.

Päätöslähtö: 1) Van Rijsselberghe 2, 2) Ivan Pastor Lafuente Espanja 4, 3) Michael Chun Leung Cheng Hong Kong 6.

Finnjolla, tilanne 10/10 lähdön jälkeen: 1) Giles Scott Britannia 32 nettopistettä, 2) Vasilij Zbogar Slovenia 56, 3) Ivan Kljakovic Gaspic Kroatia 69, 4) Caleb Paine USA 74, 5) Max Salminen Ruotsi 74, 6) Jorge Zarif Brasilia 81, 7) Pieter-Jan Postma Hollanti 84, 8) Josh Junior Uusi-Seelanti 84, 9) Facundo Olezza Bazan Argentiina 87, 10) Ioannis Mitakis Kreikka 88,...15) Tapio Nirkko Suomi 107.

Nirkko ei selviytynyt luokan päättävään mitalilähtöön.

Pyöräily

Naisten ratapyöräilyn joukkuetakaa-ajo: 1) Britannia, 2) USA, 3) Kanada.

Pronssikilpailu: Kanada 4.14,627–Uusi-Seelanti 4.18,459.

Loppukilpailu: Britannia 4.10,236 (ME)–USA 4.12,454.

Keirin: 1) Elis Ligtlee Hollanti 11,217, 2) Rebecca James Britannia jäljessä 0,033 sekuntia, 3) Anna Meares Australia –0,038.

Tennis

Miesten kaksinpeli:

Pronssiottelu: Kei Nishikori Japani (4)–Rafael Nadal Espanja (3) 6–2, 6–7 (1–7), 6–3.

Naisten nelinpeli:

1) Jekaterina Makarova/Jelena Vesnina Venäjä, 2) Timea Bacsinszky/Martina Hingis Sveitsi, 3) Lucie Safarova/Barbora Strycova Tshekki.

Loppuottelu: Makarova/Vesnina–Bacsinszky/Hingis 6–4, 6–4.

Pronssiottelu: Safarova/Strycova–Andrea Hlavackova/Lucie Hradecka Tshekki 7–5, 6–1.

Sekanelinpeli:

1) Bethanie Mattek-Sands/Jack Sock USA, 2) Venus Williams/Rajeev Ram USA, 3) Lucie Hradecka/Radek Stepanek Tshekki.

Loppuottelu: Mattek-Sands/Jock–Williams/Ram 6–7 (3–7), 6–1, (10–7)

Pronssiottelu: Hradecka/Stepanek–Sania Mirza/Rohan Bopanna Intia 6–1, 7–5.

Naiset: Kaksinpeli: 1) Monica Puig Puerto Rico, 2) Angelique Kerber Saksa, 3) Petra Kvitova Tshekki.

Loppuottelu: Puig–Kerber (2) 6–4, 4–6, 6–1.

Pronssiottelu: Kvitova (11)–Madison Keys USA (7) 7–5, 2–6, 6–2.

Naisten nelinpeli:

1) Jekaterina Makarova/Jelena Vesnina Venäjä, 2) Timea Bacsinszky/Martina Hingis Sveitsi, 3) Lucie Safarova/Barbora Strycova Tshekki.

Loppuottelu: Makarova/Vesnina–Bacsinszky/Hingis 6–4, 6–4.

Pronssiottelu: Safarova/Strycova–Andrea Hlavackova/Lucie Hradecka Tshekki 7–5, 6–1.

Uinti

Loppukilpailut:

Naiset:

50 m vu: 1) Pernille Blume Tanska 24,07, 2) Simone Manuel USA 24,09, 3) Aliaksandra Herasimenia Valko-Venäjä 24,11, 4) Francesca Halsall Britannia 24,13, 5) Cate Campbell Australia 24,15, 6) Ranomi Kromowidjojo Hollanti 24,19, 7) Bronte Campbell Australia 24,42, 8) Etiene Medeiros Brasilia 24,69.

4x100 m skuv: 1) USA 3.53,13 (Kathleen Baker, Lilly King, Dana Vollmer, Simone Manuel), 2) Australia 3.55,00 (Emily Seebohm, Taylor McKeown, Emma McKeon, Cate Campbell), 3) Tanska 3.55,01 (Mie Nielsen, Rikke Möller Pedersen, Jeanette Ottesen, Pernille Blume), 4) Kiina 3.55,18, 5) Kanada 3.55,49, 6) Venäjä 3.55,66, 7) Britannia 3.56,96, 8) Italia 3.59,50.

Miehet:

1500 m vu: 1) Gregorio Paltrinieri Italia 14.34,57, 2) Connor Jaeger USA 14.39,48, 3) Gabriele Detti Italia 14.40,86, 4) Jordan Wilimovsky USA 14.45,03, 5) Mack Horton Australia 14.49,54, 6) Ryan Cochrane Kanada 14.49,61, 7) Damien Joly Ranska 14.52,73, 8) Henrik Christiansen Norja 15.02,66.

4x100 m skuv: 1) USA 3.27,95 (Ryan Murphy, Cody Miller, Michael Phelps, Nathan Adrian), 2) Britannia 3.29,24 (Chris Walker-Hebborn, Adam Peaty, James Guy, Duncan Scott), 3) Australia 3.29,93 (Mitchell Larkin, Jake Packard, David Morgan, Kyle Chalmers), 4) Venäjä 3.31,30, 5) Japani 3.31,97, 6) Brasilia 3.32,84, 7) Saksa 3.33,50. Kiina hylättiin.

Yhdysvaltain Ryan Murphy teki viestin avausosuudella selkäuinnin 100 metrin maailmanennätyksen 51,85.

Voimistelu

Miehet: Permanto: 1) Max Whitlock Britannia 15,633 pistettä, 2) Diego Hypolito Brasilia 15,533, 3) Arthur Mariano Brasilia.

Hevonen: 1) Max Whitlock Britannia 15,966, 2) Louis Smith Britannia 15,833, 3) Alexander Naddour USA 15,700.

Naiset: Hyppy: 1) Simone Biles USA 15,966 pistettä, 2) Maria Paseka Venäjä 15,253, 3) Giulia Steingruber Sveitsi 15,216.

Eritasonojapuut: 1) Alija Mustafina Venäjä 15,900, 2) Madison Kocian USA 15,833, 3) Sophie Scheder Saksa 15,566.

Yleisurheilu

Naiset:

Maraton: 1) Jemima Jelagat Sumgong Kenia 2.24.04, 2) Eunice Jepkirui Kirwa Bahrain 2.24.13, 3) Mare Dibaba Etiopia 2.24.30, 4) Tirfi Tsegaye Etiopia 2.24.47, 5) Volha Mazuronak Valko-Venäjä 2.24.48, 6) Shalane Flanagan USA 2.25.26, 7) Desiree Linden USA 2.26.08, 8) Rose Chelimo Bahrain 2.27.36, 9) Amy Gragg USA 2.28.25, 10) Kim Hye-Song Pohjois-Korea 2.28.36,

11) Kim Hye-Gyong Pohjois-Korea 2.28.36, 12) Jelena Prokopcuka Latvia 2.29.32, 13) Valeria Straneo Italia 2.29.44, 14) Kayoko Fukushi Japani 2.29.53, 15) Gladys Tejeda Peru 2.29.55, 16) Ana Dulce Felix Portugali 2.30.39, 17) Diana Lobacevske Liettua 2.30.48, 18) Milly Clark Australia 2.30.53, 19) Tomomi Tanaka Japani 2.31.12, 20) Fionnuala McCormack Irlanti 2.31.22,

21) Iwona Lewandowska Puola 2.31.41, 22) Jessica Trengove Australia 2.31.44, 23) Monika Stefanowicz Puola 2.32.49, 24) Lanni Marchant Kanada 2.33.08, 25) Catherine Bertone Italia 2.33.29, 26) Eva Vrabcova Nyvltova Tshekki 2.33.51, 27) Lilia Fisikowici Moldova 2.34.05, 28) Alyson Dixon Britannia 2.34.11, 29) Maja Neuenschwander Sveitsi 2.34.27, 30) Sonia Samuels Britannia 2.34.36, ...51) Anne-Mari Hyryläinen Suomi 2.39.02.

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?