Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Olympiatuloksia

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Avovesiuinti

Naiset, 10 km: 1) Sharon van Rouwendaal Hollanti 1.56.32,1, 2) Rachele Bruni Italia 1.56.49,5, 3) Poliana Okimoto Brasilia 1.56.51,4.

Koripallo

Miesten alkulohko A, päätöskierros:

USA–Ranska 100–97, Australia–Venezuela 81–56, Serbia–Kiina 94–60.

USA, Australia, Ranska ja Serbia puolivälieriin.

Miekkailu

Miehet:

Kalpa, joukkuekilpailu: 1) Ranska (Yannick Borel, Daniel Jerent, Jean-Michel Lucenay), 2) Italia (Enrico Garozzo, Marco Fichera, Paolo Pizzo), 3) Unkari (Geza Imre, Andras Redli, Peter Somfai).

Pronssiottelu: Unkari–Ukraina 39–37.

Loppuottelu: Ranska–Italia 45–31.

Nyrkkeily

Naiset, 60 kg:

Puolivälierä: Mira Potkonen Suomi–Katie Taylor Irlanti 2–1.

Potkonen kohtaa keskiviikon välierässä Kiinan Yin Junhuan.

Paini

Miehet, kreikkalais-roomalainen:

85 kg, neljännesvälierät: Rami Hietaniemi Suomi–Amer Hrustanovic Itävalta 3–4. Hietaniemi ei päässyt keräilyeriin, sillä Hrustanovic hävisi puolivälierissä Valko-Venäjän Dzhavid Hamzataulle 0–9.

Loppujärjestys: 59 kg: 1) Ismael Borrero Molina Kuuba, 2) Shinobu Ota Japani, 3) Stig-Andre Berge Norja ja Elmurat Tasmuradov Uzbekistan.

Loppuottelu: Borrero Molina–Ota 8–0.

75 kg: 1) Roman Vlasov Venäjä, 2) Mark Overgaard Madsen Tanska, 3) Saeid Morad Abdvali Iran ja Kim Hyeon-woo Etelä-Korea.

Loppuottelu: Vlasov–Madsen 5–1.

Painonnosto

Naiset:

75 kg: 1) Meng Suping Kiina 307 kg (työntö 130 kg+tempaus 177 kg), 2) Kim Kuk-hyang Pohjois-Korea 306 (131+175), 3) Sarah Robles USA 286 (126+160).

Voimistelu

Miehet: Renkaat: 1) Eleftherios Petrounias Kreikka 16,000 pistettä, 2) Arthur Zanetti Brasilia 15,766, 3) Denis Abliazin 15,700.

Hyppy: 1) Ri Se-gwang Pohjois-Korea 15,691, 2) Abliazin 15,516, 3) Kenzo Shirai Japani 15,449.

Yleisurheilu

Loppukilpailut, miehet:

100 m (+0,2 m/s): 1) Usain Bolt Jamaika 9,81, 2) Justin Gatlin USA 9,89, 3) Andre de Grasse Kanada 9,91, 4) Yohan Blake Jamaika 9,93, 5) Akani Simbine Etelä-Afrikka 9,94, 6) Ben Youssef Meite Norsunluurannikko 9,96, 7) Jimmy Vicaut Ranska 10,04, 8) Trayvon Bromell USA 10,06.

400 m: 1) Wayde van Niekerk Etelä-Afrikka 43,03 (ME), 2) Kirani James Grenada 43,76, 3) LaShawn Merritt USA 43,85, 4) Machel Cedenio Trinidad ja Tobago 44,01, 5) Karabo Sibanda Botswana 44,25, 6) Ali Khamis Khamis Bahrain 44,36, 7) Bralon Taplin Grenada 44,45, 8) Matthew Hudson-Smith Britannia 44,61.

Naiset:

Kolmiloikka: 1) Caterine Ibarguen Kolumbia 15,17, 2) Yulimar Rojas Venezuela 14,98, 3) Olga Rypakova Kazakstan 14,74, 4) Keturah Orji USA 14,71, 5) Hanna Knyazyeva-Minenko Israel 14,68, 6) Patricia Mamona Portugali 14,65, 7) Kimberly Williams Jamaika 14,53, 8) Paraskevi Papahristou Kreikka 14,26, 9) Susana Costa Portugali 14,12, 10) Anna Jagaciak Puola 14,07,

11) Kristin Gierisch Saksa 13,96, 12) Kristiina Mäkelä Suomi 13,95 (sarja: x, 13,95, 13,70).

3 000 m ej: 1) Ruth Jebet Bahrain 8.59,75, 2) Hyvin Kiyeng Jepkemoi Kenia 9.07,12, 3) Emma Coburn USA 9.07,63.

Moukari: 1) Anita Wlodarczyk Puola 82,29 (ME), 2) Zhang Wenxiu Kiina 76,75, 3) Sophie Hitchon Britannia 74,54.

Alkukilpailuiden suomalaislajit:

Miehet:

400 m aj, alkuerät (välieriin erien 3 nopeinta ja 6 aikavertailulla):

5. erä: 1) Annsert Whyte Jamaika 48,37, 2) Jack Green Britannia 48,96, 3) Byron Robinson USA 48,98, 4) Oskari Mörö Suomi 49,04 (SE), 5) Michael Bultheel Belgia 49,37, 6) Kurt Couto Mosambik 49,74, 7) Lindsay Hanekom Etelä-Afrikka. Nicholas Kiplagat Bett Kenia hylättiin. – Mörö eteni välieriin.

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?