Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Rion olympialaisten tuloksia

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Jalkapallo

Naisten välierät:

Ruotsi–Brasilia rp. 4–3, 0–0.

Saksa–Kanada 2–0 (1–0).

Ruotsi ja Saksa loppuotteluun. Pronssi- ja loppuottelu perjantaina.

Melonta

Miehet:

Kajakkiyksikkö, 1 000 m: 1) Marcus Walz Espanja 3.31,447, 2) Josef Dostal Tshekki 3.32,145, 3) Roman Anoshkin Venäjä 3.33,363.

Kanadalaisyksikkö, 1 000 m: 1) Sebastian Brendel Saksa 3.56,926, 2) Isaquias Queiroz Dos Santos Brasilia 3.58,529, 3) Serghei Tarnovschi Moldova 4.00,852.

Naiset:

Kajakkiyksikkö, 200 m: 1) Lisa Carrington Uusi-Seelanti 39,864, 2) Marta Walczykiewicz Puola 40,279, 3) Inna Osipenko-Rodomska Azerbaidzhan 40,401.

Kajakkikaksikko, 500 m: 1) Unkari (Gabriella Szabo, Danuta Kozak) 1.43,687, 2) Saksa (Franzi Weber, Tina Dietze) 1.43,738, 3) Puola (Karolina Naja, Beata Mikolajczyk) 1.45,207.

Nyrkkeily

Miehet, 91 kg: 1) Jevgeni Tishtshenko Venäjä, 2) Vassili Levit Kazakstan, 3) Rustam Tulaganov Uzbekistan ja Erislandy Savon Kuuba.

Loppuottelu: Tishtshenko–Levit 3–0.

Välierät: Tishtshenko–Tulaganov 3–0, Levit–Savon 3–0.

Paini

Miehet:

Kreikkalais-roomalainen paini:

66 kg: Tero Välimäki Suomi–Shmagi Bolkvadze Georgia 0–3. -Välimäen sijoitus 14:s.

85 kg: 1) Davit Tshakvetadze Venäjä, 2) Zhan Beleniuk Ukraina, 3) Javid Hamzatau Valko-Venäjä ja Denis Maksymilian Kudla Saksa,... 11) Rami Hietaniemi Suomi.

Neljännesvälierät: Amer Hrustanovic Itävalta–Rami Hietaniemi Suomi 3–1.

Pronssiottelut: Hamzatau–Nikolay Bayryakov Bulgaria 3–1, Kudla–Viktor Lorincz Unkari 3–1.

Loppuottelu: Tshakvetadze–Beleniuk 3–1.

130 kg: 1) Mijain Lopez Nunez Kuuba, 2) Riza Kayaalp Turkki, 3) Sabah Shariati Azerbaidzhan ja Sergei Semenov Venäjä.

Pronssiottelut: Shariati–Eduard Popp Saksa 3–0, Semenov–Heiki Nabi Viro 6–0.

Loppuottelu: Lopez–Kayaalp 6–0.

Painonnosto

Miehet:

105 kg: 1) Ruslan Nurudinov Uzbekistan 431 kg (tempaus 194+työntö 237 OE), 2) Simon Martirosjan Armenia 417 kg (190+227), 3) Aleksandr Zaitshikov Kazakstan 416 kg (193+223).

Purjehdus

Naiset:

Laser radial, loppujärjestys: 1) Marit Bouwmeester Hollanti 61 pistettä, 2) Annalise Murphy Irlanti 67, 3) Anne-Marie Rindom Tanska 71, 4) Evi van Acker Belgia 78, 5) Tuula Tenkanen Suomi 86,6, 6) Josefin Olsson Ruotsi 90, 7) Gintare Scheidt Liettua 90, 8) Alison Young Britannia 93, 9) Ashley Stoddart Australia 107, 10) Paige Reilay USA 131.

Mitalilähtö: 1) Young 2 pistettä, 2) Stoddart ja Olsson 6, 4) Scheidt 8, 5) Murphy 10, 6) Van Acker 12, 7) Bouwmeester 14, 8) Rindom 16, 9) Tenkanen 18, 10) Reilay 22.

Miehet:

Laser, loppujärjestys: 1) Tom Burton Australia 73, 2) Tonci Stipanovic Kroatia 75, 3) Sam Meech Uusi-Seelanti 85, 4) Robert Scheidt Brasilia 89, 5) Jean Baptiste Bernaz Ranska 90, 6) Nick Thompson Britannia 103, 7) Pavlos Kontides Kypros 104, 8) Juan Ignacio Maegli Guatemala 117, 9) Rutger van Schaardenburg Hollanti 118, 10) Julio Alsogaray Argentiina 129, ...26) Kaarle Tapper Suomi 187.

Mitalilähtö: 1) Scheidt 2, 2) Bernaz 4, 3) Burton 6, 4) Meech 8, 5) Van Schaardenburg 10, 6) Kontides 12, 7) Maegli 14, 8) Thompson 16, 9) Stipanovic 18, 10) Alsogaray 22.

Pyöräily

Miehet:

Omnium: 1) Elia Viviani Italia 207 pistettä, 2) Mark Cavendish Britannia 194, 3) Lasse Norman Hansen Tanska 192.

Telinevoimistelu

Miehet:

Nojapuut: 1) Oleg Verniaiev Ukraina 16,041, 2) Danell Leyva USA 15,900, 3) David Beljavski Venäjä 15,783.

Naiset:

Permanto: 1) Simone Biles USA 15,966, 2) Alexandra Raisman USA 15,500, 3) Amy Tinkler Britannia 14,933.

Uinti

Avovesiuinti:

Miehet, 10 km: 1) Ferry Weertman Hollanti 1.52.59,8, 2) Spiros Gianniotis Kreikka 1.52.59,8, 3) Marc-Antoine Olivier Ranska 1.53.02,0.

Yleisurheilu

Miehet:

800 m: 1) David Rudisha Kenia 1.42,15, 2) Taoufik Mahkloufi Algeria 1.42,61, 3) Clayton Murphy USA 1.42,93, 4) Pierre-Ambroise Bosse Ranska 1.43,41, 5) Ferguson Rotich Kenia 1.43,55, 6) Marcin Lewandowski Puola 1.44,20, 7) Alfred Kipketer Kenia 1.46,02, 8) Boris Berian USA 1.46,15.

Seiväs: 1) Thiago Braz da Silva Brasilia 603 OE, 2) Renaud Lavillenie Ranska 598, 3) Sam Kendricks USA 585, 4) Jan Kudlicka Tshekki ja Piotr Lisek Puola 575, 6) Xue Changrui Kiina 565.

Naiset:

400 m: 1) Shaunae Miller Bahama 49,44, 2) Allyson Felix USA 49,51, 3) Shericka Jackson Jamaika 49,85, 4) Natasha Hastings USA 50,34, 5) Phyllis Francis USA 50,41, 6) Stephenie-Ann McPherson Jamaika 50,97, 7) Olha Zemlyak Ukraina 51,24, 8) Libania Grenot Italia 51,25.

Alkukilpailujen suomalaislajit:

Naiset:

100 m aj, alkuerät (välieriin erien 3 parasta ja 6 aikavertailulla):

Erä 1 (–0,5 m/s): 1) Kristi Castlin USA 12,68, 2) Anne Zagre Belgia 12,85, 3) Nooralotta Neziri Suomi 12,88.

Neziri eteni välieriin.

Seiväs (12 parasta loppukilpailuun): 1) Ekaterini Stefanidi Kreikka 460, 2) Holly Bradshaw Britannia, Lisa Ryzih Saksa, Jennifer Suhr USA 460, 5) Eliza McCartney Uusi-Seelanti, Yarisley Silva Kuuba 460, 7) Martina Strutz Saksa 460, 8) Kelsie Ahbe Kanada, Alana Boyd Australia, Nicole Büchler Sveitsi, Sandi Morris USA, Tina Sutej Slovenia 455, 13) Minna Nikkanen Suomi 455, ...24) Wilma Murto Suomi 430. Nikkanen ja Murto karsiutuivat loppukilpailusta.

Loppukilpailut:

Miehet:

Kolmiloikka: 1) Christian Taylor USA 17,86, 2) Will Claye USA 17,76, 3) Dong Bin Kiina 17,58, 4) Cao Shuo Kiina 17,13, 5) Jhon Murillo Kolumbia 17,09, 6) Nelson Evora Portugali 17,03.

Naiset:

Kiekko: 1) Sandra Perkovic Kroatia 69,21, 2) Melina Robert-Michon Ranska 66,73, 3) Denia Caballero Kuuba 65,34, 4) Dani Samuels Australia 64,90, 5) Su Xinyue Kiina 64,37, 6) Nadine Müller Saksa 63,13.

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?