Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Rion olympialaisten tuloksia

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Jalkapallo

Miehet, välierät:

Brasilia–Honduras 6–0 (3–0)

1. Neymar 1–0, 26. Gabriel Jesus 2–0, 35. Jesus 3–0, 51. Marquinhos 4–0, 79. Luan 5–0, 90. Neymar rp. 6–0.

Nigeria–Saksa 0–2 (0–1).

Brasilia ja Saksa loppuotteluun. Pronssi- ja loppuottelu lauantaina.

Nyrkkeily

Miehet:

60 kg: 1) Robson Conceicao Brasilia, 2) Sofiane Oumiha Ranska, 3) Lazaro Jorge Alvarez Kuuba ja Otgondalai Dorjnyambuu Mongolia.

Loppuottelu: Conceicao–Oumiha 3–0.

Naiset:

60 kg, välierät: Mira Potkonen Suomi–Yin Junhua Kiina 0–3, Estelle Mossely Ranska–Anastasia Beljakova Venäjä tekninen tyrmäys.

Mossely ja Yin finaaliin, Potkoselle ja Beljakovalle pronssia.

Paini

Naisten paini, 58 kg:

Petra Olli Suomi–Aminat Adeniyi Nigeria 8–2

Olli–Aisuluu Tynybekova Kirgisia 7–14

–Ollin sijoitus 7:s.

Kreikkalais-roomalainen paini:

66 kg: 1) Davor Stefanek Serbia, 2) Migran Arutyunyan Armenia, 3) Shmagi Bolkvadze Georgia ja Rasul Tshunajev Azerbaidzan,... 14) Tero Välimäki Suomi.

Neljännesvälierät: Tero Välimäki Suomi–Bolkvadze 0–3

Pronssiottelut: Tomohiro Inoue Japani–Bolkvadze 0–1, Ryu Hansu Etelä-Korea–Tshunajev 0–8.

Loppuottelu: Stefanek–Arutyunyan 3–1.

98 kg: 1) Artur Aleksanyan Armenia, 2) Yasmany Daniel Lugo Cabrera Kuuba, 3) Cenk Ildem Turkki ja Ghasem Gholamreza Rezaei Iran.

Pronssiottelut: Alin Alexuc Ciurariu Romania–Ildem 0–4, Rezaei–Carl Fredrik Schön Ruotsi 3–1.

Loppuottelu: Aleksanyan–Lugo Cabrera 3–0.

Painonnosto

Miehet:

Yli 105 kg: 1) Lasha Talakhadze Georgia 473 kg ME, OE (tempaus 215+ työntö 258), 2) Gor Minasyan Armenia 451 kg (210+241), 3) Irakli Turmanidze Georgia 448 kg (207+241).

Purjehdus

Naiset:

Laser radial, loppujärjestys: 1) Marit Bouwmeester Hollanti 61 pistettä, 2) Annalise Murphy Irlanti 67, 3) Anne-Marie Rindom Tanska 71, 4) Evi van Acker Belgia 78, 5) Tuula Tenkanen Suomi 86,6, 6) Josefin Olsson Ruotsi 90, 7) Gintare Scheidt Liettua 90, 8) Alison Young Britannia 93, 9) Ashley Stoddart Australia 107, 10) Paige Reilay USA 131.

Mitalilähtö: 1) Young 2 pistettä, 2) Stoddart ja Olsson 6, 4) Scheidt 8, 5) Murphy 10, 6) Van Acker 12, 7) Bouwmeester 14, 8) Rindom 16, 9) Tenkanen 18, 10) Reilay 22.

49er FX, tilanne 12/13 lähdön jälkeen: 1) Tamara Echegoyen/Berta Bentanzos Espanja 46, 2) Martine Grael/Kahena Kunze Brasilia 46, 3) Jena Hansen/Katja Steen Salskov-Iversen Tanska 46,

...17) Noora Ruskola/Camilla Cedercreutz Suomi 154.

Ruskola/Cedercreutz ei yltänyt mitalilähtöön.

Miehet:

Laser, loppujärjestys: 1) Tom Burton Australia 73, 2) Tonci Stipanovic Kroatia 75, 3) Sam Meech Uusi-Seelanti 85, 4) Robert Scheidt Brasilia 89, 5) Jean Baptiste Bernaz Ranska 90, 6) Nick Thompson Britannia 103, 7) Pavlos Kontides Kypros 104, 8) Juan Ignacio Maegli Guatemala 117,

...26) Kaarle Tapper Suomi 187.

Mitalilähtö: 1) Scheidt 2, 2) Bernaz 4, 3) Burton 6, 4) Meech 8.

Finnjolla, loppujärjestys: 1) Giles Scott Britannia 36, 2) Vasilij Zbogar Slovenia 68, 3) Caleb Paine USA 76, 4) Jorge Zarif Brasilia 87, 5) Ivan Kljakovic Gaspic Kroatia 89, 6) Max Salminen Ruotsi 90,

...15) Tapio Nirkko Suomi 107. 

 

Yleisurheilu

10-ottelu, tilanne 3 lajin jälkeen: 1) Ashton Eaton USA 2803 pistettä, 2) Damian Warner Kanada 2708, 3) Kevin Mayer Ranska 2699, 4) Luiz Alberto De Araujo Brasilia 2648, 5) Kai Kazmirek Saksa 2633, 6) Oleksei Kasjanov Ukraina 2 614, 7) Larbi Bouraada Algeria 2572, 8) Kurt Felix Grenada 2567, 9) Jeremy Taiwo USA 2565, 10) Zach Ziemek USA 2552.

Alkukilpailujen ja välierien suomalaislajit:

Naiset:

Keihäs, karsinta (karsintaraja 63 metriä, 12 parasta finaaliin): 1) Maria Andrejczyk Puola 67,11, 2) Barbora Spotakova Tshekki 64,65, 3) Sara Kolak Kroatia 64,30, 4) Linda Stahl Saksa 63,95, 5) Tatsiana Khaladovitsh Valko-Venäjä 63,78, 6) Sunette Viljoen Etelä-Afrikka 63,54, 7) Lyu Huihui Kiina 63,28, 8) Madara Palameika Latvia 63,03, 9) Flor Ruiz Kolumbia 62,32, 10) Christina Obergföll Saksa 62,18,

11) Christin Hussong Saksa 62,17, 12) Kathryn Mitchell Australia 61,63, 31) Sanni Utriainen Suomi 53,42.

Utriainen karsiutui finaalista.

Miehet, moukarin karsinta (karsintarajan 76,50 ylittäneet tai 12 parasta finaaliin): 1) Wojciech Nowicki Puola 77,64, 2) Ivan Tihon Valko-Venäjä 76,51, 3) Dilshod Nazarov Tadzhikistan 76,39, 4) Krisztian Pars Unkari 75,49, 5) Diego Del Real Meksiko 75,19, 6) Sergei Marghiev Moldova 74,97, 7) David Söderberg Suomi 74,64 (74,55–70,91–74,64), 8) Siarhei Kalamojets Valko-Venäjä 74,29, 9) Wagner Domingos Brasilia 74,17, 10) Marcel Lomnicky Slovakia 74,16,

11) Jevhen Vinohradov Ukraina 73,95, 12) Ashraf Amgad Elseify Qatar 73.

–mukana 32 urheilijaa. Söderberg finaaliin.

Miehet:

400 m aj, välierät (finaaliin erien 2 nopeinta ja 2 aikavertailulla):

1. erä: 1) Kerron Clement USA 48,26, 2) Boniface Mucheru Tumuti Kenia 48,85, 3) Sergio Fernandez Espanja 48,87, 4) Abdelmalik Lahoulou Algeria 49,08, 5) Jaheel Hyde Jamaika 49,17, 6) Keisuke Nozawa Japani 49,20, 7) Eric Cray Filippiinit 49,37, 8) Jack Green Britannia 49,54.

2. erä: 1) Annsert Whyte Jamaika 48,32, 2) Javier Culson Puerto Rico 48,46, 3) Yasmani Copello Turkki 48,61, 4) Rasmus Mägi Viro 48,64, 5) L.J. Van Zyl Etelä-Afrikka 49,00, 6) Jordin Andrade Kap Verde 49,32, 7) Oskari Mörö Suomi 49,75, 8) Mahau Suguimati Brasilia 49,77.

3. erä: Thomas Barr Irlanti 48,39, 2) Haron Koech Kenia 48,49, 3) Byron Robinson USA 48,65, 4) Karsten Warholm Norja 48,81, 5) Michael Bultheel Belgia 49,46, 6) Andres Silva Uruguay 49,75, 7) Eric Alejandro Puerto Rico 49,95. Roxroy Cato Jamaika hylättiin.

Mörö karsiutui finaalista.

Loppukilpailut:

Naiset:

1500 m: 1) Faith Chepngetich Kipyegon Kenia 4.08,92, 2) Genzebe Dibaba Etiopia 4.10,27, 3) Jennifer Simpson USA 4.10,53, 4) Shannon Rowbury USA 4.11,05, 5) Sifan Hassan Hollanti 4.11,23, 6) Meraf Bahta Ruotsi 4.12,59.

Miehet:

110 m aj: 1) Omar McLeod Jamaika 13,05, 2) Orlando Ortega Espanja 13,17, 3) Dimitri Bascou Ranska 13,24, 4) Pascal Martinot-Lagarde Ranska 13,29, 5) Devon Allen USA 13,31, 6) Johnathan Cabral Kanada 13,40, 7) Milan Trajkovic Kypros 13,41. Ronnie Ash USA hylättiin.

Korkeus: 1) Derek Drouin Kanada 238, 2) Mutaz Essa Barshim Qatar 236, 3) Bohdan Bondarenko Ukraina 233, 4) Robert Grabarz Britannia ja Andriy Protsenko Ukraina 233, 6) Erik Kynard USA 233, 7) Majd Eddin Ghazal Syyria, Kyriakos Ioannou Kypros ja Donald Thomas Bahama 229, 10)Tikhomir Ivanov Bulgaria 229.

3000 m ej: 1) Conseslus Kipruto Kenia 8.03,28, 2) Evan Jager USA 8.04,28, 3) Ezekiel Kemboi Kenia 8.08,47, 4) Mahiedine Mekhissi Ranska 8.11,52, 5) Soufiane El Bakkali Marokko 8.14,35, 6) Yoann Kowal Ranska 8.16,75, 7) Brimin Kiprop Kipruto Kenia 8.18,79.

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?