Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Rion olympialaisten tuloksia

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Beach volley

Naiset:

Loppuottelu: Laura Ludwig/Kira Walkenhorst Saksa–Agatha Bednarczuk/Barbara Seixas Brasilia 2–0 (21–18, 21–14)

Pronssiottelu: April Ross/Walsh Jennings USA–Larissa Franca Maestrini/Talita Rocha Brasilia 2–1 (17–21, 21–17, 15–9)

Golf

Naiset: Tilanne 2/4 kierroksen jälkeen (par 71):

132 lyöntiä (10 alle par): Inbee Park Etelä-Korea 66+66,

133 (-9): Stacy Lewis USA 70+63,

134 (-8): Charley Hull Britannia 68+66, Brooke Henderson Kanada 70+64,

135 (-7): Marianne Skarpnord Norja 69+66, Nicole Broch Larsen Tanska 67+68, Candie Kung Taiwan 67+68,

...140 (-2): mm. Ursula Wikström Suomi 69+71 (jakaa sijaa 28),

...149 (+7): Noora Tamminen Suomi 73+76 (sijalla 51).

Jalkapallo

Miehet, välierät:

Brasilia–Honduras 6–0 (3–0)

1. Neymar 1–0, 26. Gabriel Jesus 2–0, 35. Jesus 3–0, 51. Marquinhos 4–0, 79. Luan 5–0, 90. Neymar rp. 6–0.

Yleisöä: 52457.

Nigeria–Saksa 0–2 (0–1)

9. Lukas Klostermann 0–1, 89. Nils Petersen 0–2.

Yleisöä: 35562.

Koripallo

Naisten välierät: Espanja–Serbia 68–54 (33–28), Ranska–USA myöh.

Lentopallo

Naisten välierät: Serbia–USA 3–2 (20–25, 25–17, 25–21, 16–25, 15–13), Kiina–Hollanti myöh.

Maahockey

Naisten välierät:

Hollanti–Saksa rl. 4–3, 1–1

Uusi-Seelanti–Britannia 0–3

Hollanti ja Britannia perjantain loppuotteluun.

Melonta

Miehet:

Kanadalaisyksikkö 200 m: 1) Juri Tsheban Ukraina 39,279, 2) Valentin Demjanenko Azerbaidzhan 39,493, 3) Isaquias Queiroz Dos Santos Brasilia 39,628.

Kajakkikaksikko 200 m: 1) Saul Craviotto/Cristian Toro Espanja 32,075, 2) Liam Heath/Jon Schofield Britannia 32,368, 3) Aurimas Lankas/Edvinas Ramanauskas Liettua 32,382.

Kajakkikaksikko 1000 m: 1) Max Rendschmidt/Marcus Gross Saksa 3.10,781, 2) Marko Tomicevic/Milenko Zoric Serbia 3.10,969, 3) Ken Wallace/Lachlan Tame Australia 3.12,593.

Naiset:

Kajakkiyksikkö 500 m: 1) Danuta Kozak Unkari 1.42,494, 2) Emma Jörgensen Tanska 1.54,326, 3) Lisa Carrington Uusi-Seelanti 1.54,372.   

 

Nyrkkeily

Naiset, 60 kg:n välierät: Mira Potkonen Suomi–Yin Junhua Kiina 0–3, Estelle Mossely Ranska–Anastasia Beljakova Venäjä tekninen tyrmäys.

Mossely ja Yin finaaliin, Potkoselle ja Beljakovalle pronssia.

Miehet, 69 kg: 1) Danijar Jeleussinov Kazakstan, 2) Shakhram Gijasov Uzbekistan, 3) Souleymane Diop Cissokho Ranska ja Mohammed Rabii Marokko.

Loppuottelu: Jeleussinov–Gijasov 3–0.

Paini

Naiset:

48 kg: 1) Eri Tosaka Japani, 2) Marija Stadnik Azerbaidzhan, 3) Sun Yanan Kiina ja Elitsa Atanasova Yankova Bulgaria.

Pronssiottelut: Zhuldyz Eshimova Kazakstan–Sun 0–10, Patricia Alejandra Bermudez Argentiina–Yankova 6–7.

Loppuottelu: Tosaka–Stadnik 3–2.

58 kg: 1) Kaori Icho Japani, 2) Valeriia Koblova Zholobova Venäjä, 3) Marwa Amri Tunisia ja Sakshi Malik Intia,... 7) Petra Olli Suomi.

Neljännesvälierät: Olli–Aminat Adeniyi Nigeria 8–2.

Puolivälierät: Olli–Aisuluu Tynybekova Kirgisia 7–14.

Pronssiottelut: Amri–Julija Ratkevitsh Azerbaidzhan 6–3, Sakshi–Tynybekova 8–5.

Loppuottelu: Icho–Koblova Zholobova 3–2.

69 kg: 1) Sara Dosho Japani, 2) Natalia Vorobeva Venäjä, 3) Elmira Syzdykova Kazakstan ja Anna Jenny Fransson Ruotsi.

Pronssiottelut: Syzdykova–Enas Mostafa Youssef Ahmed Egypti 7–4, Dorothy Erzsebet Yeats Kanada–Fransson 1–2.

Loppuottelu: Vorobeva–Dosho 1–3. 

Purjehdus

Naiset:

470-luokka, lopputulokset mitalilähdön jälkeen: 1) Hannah Mills/Saskia Clark Britannia 44 nettopistettä, 2) Jo Aleh/Polly Powrie Uusi-Seelanti 54, 3) Camille Lecointre/Helene Defrance Ranska 62.

49er FX -luokka, lopputulokset mitalilähdön jälkeen: 1) Martine Grael/Kahena Kunze Brasilia 48, 2) Alex Maloney/Molly Meech Uusi-Seelanti 51, 3) Jena Hansen/Katja Steen Salskov-Iversen Tanska 54. Noora Ruskola ja Camilla Cedercreutz eivät selviytyneet mitalilähtöön. Heidän loppusijoituksensa oli 17:s.

Miehet:

470-luokka, lopputulokset mitalilähdön jälkeen: 1) Sime Fantela/Igor Marenic Kroatia 43, 2) Mathew Belcher/Will Ryan 58, 3) Panagiotis Mantis/Pavlos Kagialis Kreikka 58. Joonas ja Niklas Lindgren eivät selviytyneet mitalilähtöön. Heidän loppusijoituksensa oli 15:s.

49er-luokka, lopputulokset mitalilähdön jälkeen: 1) Peter Burling/Blair Tuke Uusi-Seelanti 35, 2) Nathan Outteridge/Iain Jensen Australia 78, 3) Erik Heil/Thomas Ploessel Saksa 83.

Pöytätennis

Miesten joukkuekilpailu: 1) Kiina (Ma Long, Zhang Jike, Xu Xin), 2) Japani (Jun Mizutani, Koki Niwa, Maharu Yoshimura), 3) Saksa (Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov, Bastian Steger).

Loppuottelu: Kiina–Japani 3–1. Pronssiottelu: Saksa–Etelä-Korea 3–1.

Sulkapallo

Naiset, nelinpeli: 1) Ayaka Takahashi/Misaki Matsutomo Japani, 2) Kamilla Rytter Juhl/Christinna Pedersen Tanska, 3) Jung Kyung-Eun/Shin Seung-Chan Etelä-Korea.

Loppuottelu: Takahashi/Matsutomo–Rytter Juhl/Pedersen 18–21, 21–9, 21–19.

Pronssiottelu: Jung/Shin–Tang Yuanting/Yu Yang Kiina 21–8, 21–17.

Taekwondo

Naiset, 57 kg:

1. kierros: Suvi Mikkonen Suomi–Julia Vasconcelos Dos Santos Brasilia 10–9.

Triathlon

Miehet (1,5 km uinti+38 km pyöräily+10 km juoksu): 1) Alistair Brownlee Britannia 1.45.01, 2) Jonathan Brownlee Britannia 1.45.07, 3) Henri Schoeman Etelä-Afrikka 1.45.43.

Yleisurheilu

Alkukilpailujen ja välierien suomalaislajit:

Naiset:

100 m aj, välierät (finaaliin erien 2 nopeinta ja 2 aikavertailulla):

1. erä: 1) Brianna Rollins USA 12,47, 2) Pedrya Seymour Bahama 12,64, 3) Cindy Roleder Saksa 12,69, 4) Tiffany Porter Britannia 12,82, 5) Shermaine Williams Jamaika 12,86, 6) Andrea Ivancevic Kroatia 12,93, 7) Sandra Gomis Ranska 13,23, 8) Alina Talai Valko-Venäjä 13,66.

2. erä: 1) Nia Ali USA 12,65, 2) Phylicia George Kanada 12,77, 3) Oluwatobiloba Amusan Nigeria 12,91, 4) Nadine Hildebrand Saksa 12,95, 5) Clelia Reuse-Rard Sveitsi 12,96, 6) Nooralotta Neziri Suomi 13,04, 7) Nickiesha Wilson Jamaika 13,14.

3. erä: 1) Kristi Castlin USA 12,63, 2) Cindy Ofili Britannia 12,71, 3) Isabelle Pedersen Norja 12,88, 4) Pamela Dutkiewicz Saksa 12,92, 5) Megan Simmonds Jamaika 12,95, 6) Cindy Billaud Ranska 13,03.

Neziri karsiutui finaalista.

Naiset, korkeus (karsintarajan 194 ylittäneet tai 12 parasta loppukilpailuun): 1) Ruth Beitia Espanja, Chaunte Lowe USA, Inika McPherson USA, Svetlana Radzivil Uzbekistan, Levern Spencer Saint Lucia ja Blanka Vlasic Kroatia 194, 7) Sofie Skoog Ruotsi ja Alessia Trost Italia 194, 9) Mirela Demireva Bulgaria ja Kamila Licwinko Puola 194,

11) Airine Palsyte Liettua 194, 12) Marie-Laurence Jungfleisch Saksa 194, 13) Irina Gerashenko Ukraina 194, 14) Alyxandria Treasure Kanada 194, 15) Vashti Gunningham USA, Morgan Lake Britannia ja Desiree Rossit Italia 194, ...26) Linda Sandblom Suomi 189.

Miehet:

Keihäs, karsinta (karsintaraja 83 metriä, 12 parasta finaaliin): 1) Kershorn Walcott Trinidad ja Tobago 88,68, 2) Johannes Vetter Saksa 85,96, 3) Julian Weber Saksa 84,46, 4) Ryohei Arai Japani 84,16, 5) Petr Frydrych Tshekki 83,60, 6) Julius Yego Kenia 83,55, 7) Jakub Vadlejch Tshekki 83,27, 8) Dmitro Kosinski Ukraina 83,23, 9) Thomas Röhler Saksa 83,01, 10) Vitezslav Vesely Tshekki 82,85,

11) Antti Ruuskanen Suomi 82,20, 12) Braian Toledo Argentiina 81,96, 13) Joshua Robinson Australia 80,84, 14) Zigismunds Sirmais Latvia 80,65, 15) Marcin Krukowski 80,62, 16) Julio Cesar De Oliveira Brasilia 80,49, 17) Kim Amb Ruotsi 80,49, 18) Tanel Laanmae Viro 80,45, 19) John Ampomah Ghana 80,39, 20) Cyrus Hostetler USA 79,76,

21) Tero Pitkämäki Suomi 79,56, 22) Risto Mätas Viro 79,40, 23) Magnus Kirt Viro 79,33, 24) Rocco Van Rooyen Etelä-Afrikka 78,48, 25) Hamish Peacock Australia 77,91, 26) Ivan Zaitsev Uzbekistan 77,83, 27) Ari Mannio Suomi 77,73, 28) Rolands Strobinders Latvia 77,73, 29) Stuart Farquhar Uusi-Seelanti, 30) Ahmed Bader Magour Qatar 77,19.

Loppukilpailut:

Naiset:

200 m: 1) Elaine Thompson Jamaika 21,78, 2) Dafne Schippers Hollanti 21,88, 3) Tori Bowie USA 22,15, 4) Marie-Josée Ta Lou Norsunluurannikko 22,21, 5) Dina Asher-Smith Britannia 22,31, 6) Michelle-Lee Ahye Trinidad ja Tobago 22,34, 7) Deajah Stevens USA 22,65, 8) Ivet Lalova-Collio Bulgaria 22,69.

100 m aj: 1) Brianna Rollins USA 12,48, 2) Nia Ali USA 12,59, 3) Kristi Castlin USA 12,61, 4) Cindy Ofili Britannia 12,63, 5) Cindy Roleder Saksa 12,74, 6) Pedrya Seymour Bahama 12,76, 7) Tiffany Porter Britannia 12,76, 8) Phylicia George Kanada 12,89.

Pituus: 1) Tianna Bartoletta USA 717, 2) Brittney Reese USA 715, 3) Ivana Spanovic Serbia 708, 4) Malaika Mihambo Saksa 695, 5) Ese Brume Nigeria 681, 6) Ksenija Balta Viro 679, 7) Brooke Stratton Australia 674, 8) Jazmin Sawyers Britannia 669, 9) Darja Klishina Venäjä 663, 10) Sosthene Moguenara Saksa 661,

11) Lorraine Ugen Britannia 658. Marina Bekh Ukraina ei saanut tulosta.

 

 Miehet: 10-ottelu, tilanne 5 lajin jälkeen: 1) Ashton Eaton USA 4621 pistettä, 2) Kai Kazmirek Saksa 4500, 3) Damian Warner Kanada 4489, 4) Kevin Mayer Ranska 4435, 5) Jeremy Taiwo USA 4419, 6) Larbi Bouraada Algeria 4378, 7) Oleksei Kasjanov Ukraina 4309, 8) Kurt Felix Grenada 4290, 9) Luiz Alberto De Araujo Brasilia 4281, 10) Zach Ziemek USA 4270.

400 m aj: 1) Kerron Clement USA 47,73, 2) Boniface Mucheru Tumuti Kenia 47,78, 3) Yasmani Copello Turkki 47,92, 4) 4) Thomas Barr Irlanti 47,97, 5) Annsert Whyte Jamaika 48,07, 6) Rasmus Magi Viro 48,40, 7) Haron Koech Kenia 49,09. –Javier Culson Puerto Rico hylättiin. 

 

Mitalit

Mitalitaulukko keskiviikon jälkeen (kultaa, hopeaa, pronssia, yhteensä):

USA30323193Britannia19191250Kiina19152054Venäjä12141541Saksa128929Japani1051833Ranska8111231Italia89623Hollanti84315Australia78924Etelä-Korea73616Unkari63413Kenia4307Espanja4127Jamaika4026Uusi-Seelanti36110Brasilia35412Kazakstan33612Kanada32914Kroatia3205Pohjois-Korea2327Kuuba2248Puola2237Thaimaa2226Kolumbia2204Uzbekistan2147Belgia2125Sveitsi2125Kreikka2114Argentiina2103Iran2024Etelä-Afrikka1517Ruotsi1427Ukraina1427Tanska1359...Suomi0011
Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?