Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Rion olympialaisten tuloksia

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Golf

Naiset: Tilanne 3/4 kierroksen jälkeen (par 71):

202 lyöntiä (11 alle parin): Inbee Park Etelä-Korea 66+66+70,

204 (–9): Lydia Ko Uusi-Seelanti 69+70+65, Gerina Piller USA 69+67+68,

205 (–8): Shanshan Feng Kiina 70+67+68,

...221 (+8): mm. Noora Tamminen Suomi 73+76+72, Ursula Wikström Suomi 69+71+81 (jakavat sijaa 47).

Koripallo

Miesten välierät: Espanja–USA 76–82 (39–45), Australia–Serbia myöh.

Naisten välierät: Espanja–Serbia 68–54 (33–28), Ranska–USA 67–86 (36–40).

Espanja ja USA lauantain loppuotteluun.

Käsipallo

Naisten välierät: Hollanti–Ranska 23–24 (13–17), Norja–Venäjä 37–38 (16–18).

Ranska ja Venäjä lauantain loppuotteluun.

Lentopallo

Miesten välierät: Italia–USA 3–2 (30–28, 26–28, 9–25, 25–22, 15–9), Venäjä–Brasilia myöh.

Maahockey

Miehet:

Pronssiottelu: Hollanti–Saksa rl. 3–4, 1–1 (0–0)

Loppuottelu: Belgia–Argentiina 2–4 (1–3).

Nyrkkeily

Naiset:

57 kg: 1) Estelle Mossely Ranska, 2) Yin Junhua Kiina, 3) Mira Potkonen Suomi ja Anastasia Beliakova Venäjä.

Loppuottelu: Mossely–Junhua 2–1.

Paini

Naiset:

53 kg: 1) Helen Louise Maroulis USA, 2) Saori Yoshida Japani, 3) Natalia Sinishin Azerbaidzhan ja Sofia Magdalena Mattsson Ruotsi.

Pronssiottelut: Sinishin–Betzabeth Angelica Arguello Villegas Venezuela 2–1, Zhong Xuechun Kiina–Mattsson 0–6.

Loppuottelu: Yoshida–Maroulis 1–4.

63 kg: 1) Risako Kawai Japani, 2) Maria Mamashuk Valko-Venäjä, 3) Jekaterina Larionova Kazakstan ja Ewa Monika Michalik Puola.

Pronssiottelut: Larionova–Elena Sergey Pirozhkova USA 4–3, Michalik–Inna Trazhukova Venäjä 6–3.

Loppuottelu: Mamashuk–Kawai 0–6.

75 kg: 1) Erica Elizabeth Wiebe Kanada, 2) Guzel Manjurova Kazakstan, 3) Zhang Fengliu Kiina ja Jekaterina Bukina Venäjä.

Pronssiottelut: Zhang–Vasilisa Marzaliuk Valko-Venäjä 8–4, Annabel Laure Ali Kamerun–Bukina 3–5.

Loppuottelu: Wiebe–Manjurova 6–0.

Pyöräily

BMX-pyöräily:

Naiset: 1) Mariana Pajon Kolumbia 34,093, 2) Alise Post jäljessä 0,342 sekuntia, 3) Stefany Hernandez Venezuela –0,662.

Miehet: 1) Connor Fields USA 34,622, 2) Jelle van Gorkom Hollanti –0,674, 3) Carlos Alberto Ramirez Kolumbia –0,875.

Sulkapallo

Naiset:

Kaksinpeli: 1) Carolina Marin Espanja, 2) Pusarla V. Sindhu Intia, 3) Nozomi Okuhara Japani.

Loppuottelu: Marin–Pusarla 2–1 (19–21, 21–12, 21–15).

Taekwondo

Naiset, 57 kg: 1) Jade Jones Britannia, 2) Eva Calvo Gomez Espanja, 3) Kimia Alizadeh Zenoorin Iran ja Hedaya Wahba Egypti,... 9) Suvi Mikkonen Suomi.

1. kierros: Suvi Mikkonen Suomi–Julia Vasconcelos Dos Santos Brasilia 10–9.

Puolivälierät: Mikkonen–Nikita Glasnovic Ruotsi 4–7.

Pronssiottelut: Wahba–Raheleh Asemani Belgia 1–0, Alizadeh Zenoorin–Glasnovic 5–1.

Loppuottelu: Jones–Calvo Gomez 16–7.

Miehet, 68 kg: 1) Ahmad Abughaush Jordania, 2) Alexei Denisenko Venäjä, 3) Joel Gonzalez Bonilla Espanja ja Lee Dae-Hoon Etelä-Korea.

Pronssiottelut: Gonzalez Bonilla–Edgar Contreras Venezuela 4–3, Lee–Jaouad Achab Belgia 11–7. Loppuottelu: Denisenko–Abughaush 6–10.

Vesipallo

Miesten välierät: Montenegro–Kroatia 8–12, Italia–Serbia 8–10.

Yleisurheilu

Loppukilpailut:

Naiset:

400 m aj: 1) Dalilah Muhammad USA 53,13, 2) Sara Slott Petersen Tanska 53,55, 3) Ashley Spencer USA 53,72, 4) Zuzana Hejnova Tshekki 53,92, 5) Ristananna Tracey Jamaika 54,15, 6) Leah Nugent Jamaika 54,45.

Keihäs: 1) Sara Kolak Kroatia 66,18, 2) Sunette Viljoen Etelä-Afrikka 64,92, 3) Barbora Spotakova Tshekki 64,80, 4) Maria Andrejczyk Puola 64,78, 5) Tatsiana Khaladovich Valko-Venäjä 64,60, 6) Kathryn Mitchell Australia 64,36.

 

Miehet:

Loppukilpailut:

50 km kävely: 1) Matej Toth Slovakia 3.40.58, 2) Jared Tallent Australia 3.41.16, 3) Evan Dunfee Kanada 3.41.38, 4) Yu Wei Kiina 3.43.00, 5) Robert Heffernan Irlanti 3.43.55, 6) Håvard Haukenes Norja 3.46.33, 7) Yohann Diniz Ranska 3.46.43, 8) Caio Bonfim Brasilia 3.47.02, 9) Chris Erickson Australia 3.48.40, 10) Wang Zhendong Kiina 3.48.50, 22) Jarkko Kinnunen Suomi 3.55.43.

200 m: 1) Usain Bolt Jamaika 19,78, 2) Andre de Grasse Kanada 20,02, 3) Christophe Lemaitre Ranska 20,12, 4) Adam Gemili Britannia 20,12, 5) Churandy Martina Hollanti 20,13, 6) Lashawn Merritt USA 20,19, 7) Alonso Edward Panama 20,23, 8) Ramil Guliyev Turkki 20,43.

 

Kuula: 1) Ryan Crouser USA 22,52 OE, 2) Joe Kovacs USA 21,78, 3) Tomas Walsh Uusi-Seelanti 21,36, 4) Frank Elemba Kongo 21,20, 5) Darlan Romani Brasilia 21,02, 6) Tomasz Majewski Puola 20,72.

10-ottelu: 1) Ashton Eaton USA 8893 OE, 2) Kevin Mayer Ranska 8834, 3) Damian Warner Kanada 8666, 4) Kai Kazmirek Saksa 8580, 5) Larbi Bouraada Algeria 8521.

 

Mitalitaulukko

Kisojen mitalitaulukko torstain jälkeen (kultaa, hopeaa, pronssia, yhteensä): 

 

USA353332100Britannia22211356Kiina20162258Saksa1381132Venäjä12151744Japani1061836...Suomi0011
Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?