Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Rion olympiatuloksia

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Golf

Naiset: 1) Inbee Park Etelä-Korea, 2) Lydia Ko Uusi-Seelanti, 3) Shanshan Feng Kiina,...44) Ursula Wikström Suomi,...48) Noora Tamminen Suomi.

Lopputulokset 72/72 reiän jälkeen, par 71:

268 lyöntiä (16 alle parin): Inbee Park Etelä-Korea 66+66+70+66,

273 (–11): Lydia Ko Uusi-Seelanti 69+70+65+69,

274 (–10): Shanshan Feng Kiina 70+67+68+69,

275 (–9): Harukyo Nomura Japani 69+69+72+65, Stacy Lewis USA 70+63+76+66, Yang Hee-Young Etelä-Korea 73+65+70+67,

276 (–8): Brooke Henderson Kanada 70+64+75+67, Minjee Lee Australia 69+67+73+67, Charley Hull Britannia 68+66+74+68,

277 (–7): Suzann Pettersen Norja 71+69+69+68,

278 (–6): Anna Nordqvist Ruotsi 71+70+68+69, Gerina Piller USA 69+67+68+74,

279 (–5): Nanna Koerstz Madsen Tanska 69+69+72+69, Su Oh Australia 71+72+66+70, Chun In-Gee Etelä-Korea 70+66+72+71,

280 (–4): Maria Vertshenova Venäjä 75+70,73+62, Teresa Lu Kiinan Taipei 70+67+73,70, Paula Reto Etelä-Afrikka 74+67+68+71,

294 (+10): Alejandra Llaneza Meksiko 73+68+73+80, Julieta Granada Paraguay 71+69+76+68, Karine Icher Ranska 73+72+73+76, Ursula Wikström Suomi 69+71+81+73,

295 (+11): Klara Spilkova Tshekki 77+73+71+74, Noora Tamminen Suomi 73+76+72+74,

Jalkapallo

Naisten loppujärjestys: 1) Saksa, 2) Ruotsi, 3) Kanada. 

 

Loppuottelu (Rio de Janeiro): Ruotsi–Saksa 1–2 (0–0)

48. Dzsenifer Marozsan 0–1, 62. oma maali 0–2, 66. Stina Blackstenius 1–2.

Pronssiottelu (Sao Paulo): Brasilia–Kanada 1–2 (0–1)

25. Deanne Rose 0–1, 52. Christine Sinclair 0–2, 79. Beatriz 1–2.

Koripallo

Miesten välierät: Espanja–USA 76–82 (39–45), Serbia–Australia 87–61 (35–14).

Pronssiottelu Australia–Espanja ja loppuottelu Serbia–USA sunnuntaina.

Naisten pronssiottelu: Ranska–Serbia 63–70 (27–27)

Loppuottelu: USA–Espanja 101–72 (49–32).

Käsipallo

Miesten välierät: Ranska–Saksa 29–28 (16–13), Puola–Tanska ja. 28–29, 25–25 (15–16)

Pronssiottelu Puola–Saksa ja loppuottelu Tanska–Ranska sunnuntaina.

Käsipallo, naiset:

Loppujärjestys: 1) Venäjä, 2) Ranska, 3) Norja

Loppuottelu: Ranska–Venäjä 19–22 (7–10)

Pronssiottelu: Hollanti–Norja 26–36 (13–19).

Maahockey

Naisten mitalijärjestys: 1) Britannia, 2) Hollanti, 3) Saksa

Pronssiottelu: Saksa–Uusi-Seelanti 2–1 (0–0)

Loppuottelu: Britannia–Hollanti rl. 2–0, 3–3 (2–2)

Melonta

Miehet:

Kajakkiyksikkö 200 m: 1) Liam Heath Britannia 35,197, 2) Maxime Beaumont Ranska 35,362, 3) Saul Craviotto Espanja ja Ronald Rauhe Saksa 35,662. 

 

Kanadalaiskaksikko 1000 m: 1) Sebastian Brendel/Jan Vandrey Saksa 3.43,912, 2) Erlon De Souza Silva/Isaquias Queiroz Dos Santos Brasilia 3.44,819, 3) Dmitro Jantshuk/Taras Mishtshuk Ukraina 3.45,949.

Nyrkkeily

Miehet:

56 kg: 1) Robeisy Ramirez Kuuba, 2) Shakur Stevenson USA, 3) Murodjon Akhmadaliev Uzbekistan ja Vladimir Nikitin Venäjä.

Loppuottelu: Ramirez–Stevenson 2–1. 

 

Naiset:

51 kg: 1) Nicola Adams Britannia, 2) Sarah Ourahmoune Ranska, 3) Ren Cancan Kiina ja Ingrit Lorena Valencia Kolumbia.

Loppuottelu: Adams–Ourahmoune 3–0.

Pyöräily

Maastopyöräily:

Naiset: 1) Jenny Rissveds Ruotsi 1.30.15, 2) Maja Wloszczowska Puola jäljessä 0.37 minuuttia, 3) Catharine Pendrel Kanada –1.26.

Rytminen voimistelu

Neliottelun alkukilpailu: 1) Margarita Mamun Venäjä 74,383 pistettä, 2) Jana Kudrjavtseva Venäjä 73,998, 3) Ganna Rizatdinova Ukraina 73,932, 4) Melitina Staniouta Valko-Venäjä 72,575, 5) Son Yeon-Jae Etelä-Korea 71,956, 6) Neviana Vladinova Bulgaria 70,966, ...21) Ekaterina Volkova Suomi 67,515.

Lentopallo

Miesten välierät: Italia–USA 3–2 (30–28, 26–28, 9–25, 25–22, 15–9), Venäjä–Brasilia 0–3 (21–25, 20–25, 17–25).

Loppuottelu Italia–Brasilia ja pronssiottelu USA–Venäjä sunnuntaina.

Sulkapallo

Miesten kaksinpeli: 1) Chen Long Kiina, 2) Lee Chong Wei Malesia, 3) Viktor Axelsen Tanska.

Pronssiottelu: Axelsen–Lin Dan Kiina 2–1 (15–21, 21–10, 21–17)

Loppuottelu: Chen–Lee 2–0 (21–18, 21–18)

Taekwondo

Miehet, alle 80 kg: 1) Cheick Cisse Norsunluurannikko, 2) Lutalo Muhammad Britannia, 3) Milad Beigi Harchegani Azerbaidzhan ja Oussama Oueslati Tunisia.

Loppuottelu: Muhammad–Cisse 6–8.

Pronssiottelut: Beigi Harchegani–Piotr Pazinski Puola 12–0, Oueslati–Steven Lopez USA 14–5.

Naiset, alle 67 kg: 1) Oh Hye-ri Etelä-Korea, 2) Haby Niare Ranska, 3) Ruth Gbagbi Norsunluurannikko ja Nur Tatar Turkki.

Loppuottelu: Hye-ri–Niare 13–12.

Pronssiottelut: Tatar–Chuang Chia-chia Taiwan 7–3, Gbagbi–Farida Azizova Azerbaidzhan 7–1.

Triathlon

Naiset: 1) Gwen Jorgensen USA 1.56.16, 2) Nicola Spirig Hug Sveitsi jäljessä 40 sekuntia, 3) Vicky Holland Britannia –45.

Vapaapaini

Miehet:

57 kg: 1) Vladimer Khintshegashvili Georgia, 2) Rei Higuchi Japani, 3) Hassan Sabzali Rahimi Iran ja Haji Alijev Azerbaidzhan. 

 

Loppuottelu: Khintshegashvili–Higuchi 4–3.

Pronssiottelut: Rahim–Yowlys Bonne Rodriguez Kuuba 9–0, Alijev–Vladimir Vladimirov Dubov Bulgaria 5–4.

74 kg: 1) Hassan Yazdani Iran, 2) Aniuar Gedujev Venäjä, 3) Jabrayil Hasanov Azerbaidzhan ja Soner Demirtas Turkki.

Loppuottelu: Yazdani–Gedujev 3–1.

Pronssiottelut: Demirtas–Galymzhan Usserbajev Kazakstan 3–0, Hasanov–Bekzod Abdurakhmonov Uzbekistan 3–1.

Yleisurheilu

Loppukilpailut:

Miehet:

4x100 m: 1) Jamaika (Asafa Powell, Yohan Blake, Nickel Ashmeade, Usain Bolt) 37,27, 2) Japani (Ryota Yamagata, Shota Iizuka, Yoshihide Kiryu, Aska Cambridge) 37,60, 3) Kanada (Akeem Haynes, Aaron Brown, Brendon Rodney, Andre De Grasse) 37,64, 4) Kiina (Tang Xingqiang, Xie Zhenye, Su Bingtian, Zhang Peimeng) 37,90, 5) Britannia (Richard Kilty, Harry Aikines-Aryeetey, James Ellington, Adam Gemili) 37,98, 6) Brasilia (Ricardo De Souza, Vitor Hugo Dos Santos, Bruno De Barros, Jorge Henrique Vides) 38,41. Hylkäys: Trinidad ja Tobago ja USA. 

 

Moukari: 1) Dilshod Nazarov Tadzhikistan 78,68, 2) Ivan Tihon Valko-Venäjä 77,79, 3) Wojciech Nowicki Puola 77,73, 4) Diego Del Real Meksiko 76,05, 5) Marcel Lomnicky Slovakia 75,97, 6) Ashraf Amjad al-Saifi Qatar, 75,46, 7) Krisztian Pars Unkari 75,28, 8) David Söderberg Suomi 74,61, 9) Siarhei Kalamojets Valko-Venäjä 74,22, 10) Sergei Marghijev Moldova 74,14, 11) Jevhen Vinohradov Ukraina 74,11, 12) Wagner Domingos Brasilia 72,28. 

 

Naiset:

5 000 m: 1) Vivian Jepkemoi Cheruiyot Kenia 14.26,17, 2) Hellen Onsando Obiri Kenia 14.29,77, 3) Almaz Ayana Etiopia 14.33,59, 4) Mercy Cherono Kenia 14.42,89, 5) Senbere Teferi Etiopia 14.43,75, 6) Yasemin Can Turkki 14.56,96, 7) Karoline Bjerkeli Grövdal Norja 14.57,53, 8) Susan Kuijken Hollanti 15.00,69, 9) Eloise Wellings Australia 15.01,59, 10) Madeline Hills Australia 15.04,0511) Shelby Houlihan USA 15.08,89, 12) Genevieve Lacaze Australia 15.10,35, 13) Eilish Mccolgan Britannia 15.12,09, 14) Ababel Yeshaneh Etiopia 15.18,26, 15) Miyuki Uehara Japani 15.34,97. 

 4x100 m: 1) USA (Tianna Bartoletta, Allyson Felix, English Gardner, Tori Bowie) 41,01, 2) Jamaika (Christania Williams, Elaine Thompson, Veronica Campbell-Brown, Shelly-Ann Fraser-Pryce) 41,36, 3) Britannia (Asha Philip, Desiree Henry, Dina Asher-Smith, Darryl Neita) 41,77.

Seiväs: 1) Ekaterini Stefanidi Kreikka 485, 2) Sandi Morris USA 485, 3) Eliza McCartney Uusi-Seelanti 480, 4) Alana Boyd Australia 480, 5) Holly Bradshaw Britannia 470, 6) Nicole Büchler Sveitsi 470.

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?