Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Rion olympialaisten tuloksia

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Jalkapallo

Miesten loppujärjestys: 1) Brasilia, 2) Saksa, 3) Nigeria.

Loppuottelu (Rio de Janeiro): Brasilia–Saksa rp. 5–4, 1–1 (1–0)

27. Neymar 1–0, 59. Maximilian Meyer 1–1.

Rangaistuspotkukilpailu: Matthias Ginter 0–1, Renato Augusto 1–1, Serge Gnabry 1–2, Marquinhos 2–2, Julian Brandt 2–3, Rafael Alcantara 3–3, Niklas Süle 3–4, Luan 4–4, Nils Petersen erp., Neymar 5–4.

Pronssiottelu (Belo Horizonte): Honduras–Nigeria 2–3 (0–1)

34. Sadiq Umar 0–1, 49. Aminu Umar 0–2, 56. S Umar 0–3, 71. Antony Lozano 1–3, 86. Marcelo Pereira 2–3.

Koripallo

Miehet:

Pronssiottelu: Australia–Espanja 88–89 (38–40)

Loppuottelu: Serbia–USA myöh.

Naisten loppujärjestys: 1) USA, 2) Espanja, 3) Serbia

Pronssiottelu: Ranska–Serbia 63–70 (27–27)

Loppuottelu: USA–Espanja 101–72 (49–32)

Käsipallo

Miehet: 1) Tanska, 2) Ranska, 3) Saksa.

Pronssiottelu: Puola–Saksa 25–31

Loppuottelu: Tanska–Ranska 28–26

Naisten loppujärjestys: 1) Venäjä, 2) Ranska, 3) Norja

Loppuottelu: Ranska–Venäjä 19–22 (7–10)

Pronssiottelu: Hollanti–Norja 26–36 (13–19)

Lentopallo

Miehet: 1) Brasilia, 2) Italia, 3) USA.

Pronssiottelu: USA–Venäjä 3–2 (23–25, 21–25, 25–19, 25–19, 15–13)

Loppuottelu: Italia–Brasilia 0–3 (22–25, 26–28, 24–26)

Naisten pronssiottelu: Hollanti–USA 1–3 (23–25, 27–25, 22–25, 19–25)

Loppuottelu: Kiina–Serbia 3–1 (19–25, 25–17, 25–22, 25–23)

Nykyaikainen viisiottelu

Miehet: 1) Aleksander Lesun Venäjä 1 479 pistettä, 2) Pavlo Tymoshtshenko Ukraina 1 472, 3) Ismael Hernandez Meksiko 1 468.

Paini

Vapaapaini:

Miehet:

86 kg: 1) Abdulrashid Sadulajev Venäjä, 2) Selim Yasar Turkki, 3) J'den Cox USA ja Sharif Sharifov Azerbaidzhan.

Loppuottelu: Sadulajev–Yasar 5–0.

Pronssiottelut: Sharifov–Pedro Francisco Ceballos Fuentes Venezuela 5–1, Cox–Reineris Salas Kuuba 3–1.

125 kg: 1) Taha Akgül Turkki, 2) Komeil Nemat Ghasemi Iran, 3) Ibrahim Saidov Valko-Venäjä ja Geno Petriashvili Georgia.

Loppuottelu: Akgül–Ghasemi 3–1.

Pronssiottelut: Petriashvili–Tervel Ivaylov Dlagnev USA 10–0, Saidov–Levan Berianidze Armenia 2–2.

Pyöräily

Miesten maastopyöräily: 1) Nino Schurter Sveitsi 1.33.28, 2) Jaroslav Kulhavy Tshekki jäljessä 0.50 minuuttia, 3) Carlos Coloma Espanja –1.23.

Rytminen voimistelu

Neliottelun loppukilpailu: 1) Margarita Mamun Venäjä 76,483 (vanne 19,050, pallo 19,150, keilat 19,050, nauha 19,233), 2)

Jana Kudrjavtseva Venäjä 75,608, 3) Ganna Rizatdinova Ukraina 73,583.

Taekwondo

Miehet, yli 80 kg: 1) Radik Isajev Azerbaidzhan, 2) Issoufou Alfaga Abdoulrazak Niger, 3) Cha Dong-min Etelä-Korea ja Maicon Siqueira Brasilia.

Loppuottelu: Isajev–Abdoulrazak 6–2.

Pronssiottelut: Cha–Dmitri Shokin Uzbekistan 4–3, Siqueira–Mahama Cho Britannia 5–4.

Naiset, yli 67 kg: 1) Zheng Shuyin Kiina, 2) Maria del Rosario Espinoza Meksiko, 3) Jackie Galloway USA ja Bianca Walkden Britannia.

Loppuottelu: Zheng–Espinoza 5–1.

Pronssiottelut: Galloway–Gwladys Epangue Ranska 2–1, Walkden–Wiam Dislam Marokko 7–1.

Uimahyppy

Miesten 10 m:n kerroshypyt: 1) Chen Aisen Kiina 585,30 pistettä, 2) German Sanchez Meksiko 532,70, 3) David Boudia USA 525,25.

Vesipallo

Miesten loppujärjestys: 1) Serbia, 2) Kroatia, 3) Italia.

Pronssiottelu: Montenegro–Italia 10–12.

Loppuottelu: Kroatia–Serbia 7–11.

Yleisurheilu

Miehet:

1 500 m: 1) Matt Centrowitz USA 3.50,00, 2) Taoufik Makhloufi Algeria 3.50,11, 3) Nick Willis Uusi-Seelanti 3.50,24, 4) Ayanleh Souleiman Djibouti 3.50,29, 5) Abdelati Iguider Marokko 3.50,58, 6) Asbel Kiprop Kenia 3.50,87.

 

5 000 m: 1) Mo Farah Britannia 13.03,30, 2) Paul Kipkemoi Chelimo USA 13.03,90, 3) Hagos Gebrhiwet Etiopia 13.04,35, 4) Mohammed Ahmed Kanada 13.05,94, 5) Bernard Lagat USA 13.06.78, 6) Andrew Butchart Britannia 13.08,61, 7) Albert Kibichii Rop Bahrain 13.08,79, 8) Joshua Kiprui Cheptegei Uganda 13.09,17, 9) Birhanu Yemataw Balew Bahrain 13.09,26, 10) Abrar Osman Adem Eritrea 13.09,56.

4x400 m:n viesti: 1) USA 2.57,30 (Arman Hall, Tony McQuay, Gil Roberts, Lashawn Merritt), 2) Jamaika 2.58,16 (Peter Matthews, Nathon Allen, Fitzroy Dunkley, Javon Francis), 3) Bahama 2.58,49 (Alonso Russell, Michael Mathieu, Steven Gardiner, Chris Brown), 4) Belgia 2.58,52, 5) Botswana 2.59,06, 6) Kuuba 2.59,53.

Keihäs: 1) Thomas Röhler Saksa 90,30 metriä, 2) Julius Yego Kenia 88,24, 3) Keshorn Walcott Trinidad ja Tobago 85,38, 4) Johannes Vetter Saksa 85,32, 5) Dmytro Kosynskyi Ukraina 83,95, 6) Antti Ruuskanen Suomi 83,05, 7) Vitezslav Vesely Tshekki 82,51, 8) Jakub Vadlejch Tshekki 82,42, 9) Julian Weber Saksa 81,36, 10) Braian Toledo Argentiina 79,81.

Naiset:

800 m: 1) Caster Semenya Etelä-Afrikka 1.55,28, 2) Francine Niyonsaba Burundi 1.56,49, 3) Margaret Nyairera Wambui Kenia 1.56,89, 4) Melissa Bishop Kanada 1.57,02, 5) Joanna Jozwik Puola 1.57,37, 6) Lynsey Sharp Britannia 1.57,69, 7) Maryna Arzamasava Valko-Venäjä 1.59,10, 8) Kate Grace USA 1.59,57.

4x400 m: 1) USA 3.19,06 (Courtney Okolo, Natasha Hastings, Phyllis Francis, Allyson Felix), 2) Jamaika 3.20,34 (Stephenie Ann Mcpherson, Anneisha Mclaughlin-Whilby, Shericka Jackson, Novlene Williams-Mills), 3) Britannia 3.25,88 (Eilidh Doyle, Anyika Onuora, Emily Diamond, Christine Ohurougu), 4) Kanada 3.26,43, 5) Ukraina 3.26,64, 6) Italia 3.27,05, 7) Puola 3.27,28, 8) Australia 3.27,45.

Korkeus: 1) Ruth Beitia Espanja 197, 2) Mirela Demireva Bulgaria 197, 3) Blanka Vlasic Kroatia 197, 4) Chaunte Howard USA 197, 5) Alessia Trost Italia 193.

Miesten maraton: 1) Eliud Kipchoge Kenia 2.08.44, 2) Feyisa Lilesa Etiopia 2.09.54, 3) Galen Rupp USA 2.10.05, 4) Ghirmay Ghebreslassie Eritrea 2.10.05, 5) Alphonce Felix Simbu Tansania 2.11.15, 6) Jared Ward USA 2.11.30, 7) Tadesse Abraham Sveitsi 2.11.42, 8) Munyo Solomon Mutai Uganda 2.11.49, 9) Callum Hawkins Britannia 2.11.52, 10) Eric Gillis Kanada 2.12.29.

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!