Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Tuloksia, rahapelejä, tv-urheilua

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Autourheilu

Trier: Rallin MM-sarjan 9/13 kilpailu, Saksan ralli:

Lopputulokset (18 erikoiskoetta): 1) Sebastien Ogier Ranska, Volkswagen 3.00.26,7, 2) Daniel Sordo Espanja, Hyundai jäljessä 20,3 sekuntia, 3) Thierry Neuville Belgia, Hyundai –20,4, 4) Andreas Mikkelsen Norja, Volkswagen –27,2, 5) 5) Hayden Paddon Uusi-Seelanti, Hyundai –3.34,8, 6) Mads Östberg Norja, Ford –4.31,2, 7) Esapekka Lappi/Janne Ferm Suomi, Skoda –8.36,8, 8) Pontus Tidemand Ruotsi, Skoda –8.52,5, 9) Jan Kopecky Tshekki, Ford –9.44,2, 10) Armin Kremer Saksa, Skoda –10.10,6,

... 40) Max Vatanen Suomi/Maxime Vilmot Ranska, Ford –29.35,9,... 48) Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila Suomi, Volkswagen –36.33,3,... 57) Teemu Suninen/Mikko Markkula Suomi, Skoda –44.25,2.

WRC2-luokka: 1) Lappi 3.09.03,5, 2) Kopecky –1.07,4, 3) Kremer –1.33,8.

Ek-voitot: Ogier 8 (1, 4–5, 7, 10–11, 14, 17), Neuville 5 (2, 12–13, 16, 18), Mikkelsen 2 (3, 6), Latvala 1 (9), Sordo 1 (15), Stephane Lefebvre Ranska, Citroen 1 (8).

Seuraava kilpailu: 30.9.–2.10. Ranskan ralli (Korsika).

Golf

Praha: Miesten Euroopan-kiertueen kilpailu, palkintoarvo 1 miljoona euroa:

Lopputulokset, 72 reikää (par 72):

273 lyöntiä (15 alle parin): Paul Peterson USA 72+70+64+67,

274 (–14): Thomas Pieters Belgia 67+67+70+70,

277 (–11): David Howell Englanti 70+68+71+68, Ryan Evans Englanti 66+73+70+68,

... 288 (par): mm. Mikko Korhonen Suomi 71+73+72+72 (jaettu 62. sija).

Jalkapallo

Veikkausliiga:

FC Lahti–FC Inter 1–2 (0–0)

45. Kennedy Ugoala 0–1, 53. Solomon Duah 0–2, 84. Hassan Sesay 1–2.

KuPS–PK-35 Vantaa 3–0 (1–0)

16. Babacar Diallo 1–0, 85. Sasa Jovovic 2–0, 88. Petteri Pennanen 3–0.

VPS–HJK 0–0

IFK Mariehamn–HIFK 1–0 (0–0)

47. Aleksei Kangaskolkka rp. 1–0.

Seuraavat ottelut: 24.8. HJK–PK-35 Vantaa, Ilves–RoPS, 26.8. PK-35 Vantaa–PS Kemi, 27.8. Inter–Ilves, RoPS–FC Lahti, HIFK–SJK, 28.8. IFK Mariehamn–VPS, HJK–KuPS, 9.9. Ilves–RoPS, SJK–Inter, PS Kemi–HJK, KuPS–IFK Mariehamn, HIFK–VPS, FC Lahti–PK-35 Vantaa.

Ruotsin Allsvenskan sunnuntaina: Hammarby–IFK Göteborg 2–0, Falkenberg–Gefle 1–1 (F: Akseli Pelvas vaihdosta kentälle 79. minuutilla, G: Simon Skrabb pelasi 90 min, 27. 1–1, Jens Portin pelasi 90 min, v), Örebro–AIK 0–2 (A: Sauli Väisänen pelasi 90 min, Eero Markkanen pelasi 74 min).

Tanskan liiga: Silkeborg–Viborg 1–5 Århus–Bröndby 0–7 (B: Teemu Pukki pelasi 71 min. ja teki maalin pilkulta), Midtjylland–SönderjyskE 2–2 (M: Markus Halsti penkillä, S: Sakari Mattila pelasi 27 min.)

Hollannin liiga sunnuntaina: Groningen–Twente 3–4 (Fredrik Jensen T kentälle 89. minuutilla), Heracles–Feyenoord 0–1, Sparta Rotterdam–Go Ahead Eagles 1–0, Utrecht–Alkmaar 1–2.

Englannin Valioliiga sunnuntaina: Sunderland–Middlesbrough 1–2, West Ham–Bournemouth 1–0.

Englannin liigan mestaruussarja sunnuntaina: Ipswich–Norwich 1–1.

Espanjan liigan avauskierrosta: Barcelona–Real Betis 6–2, Granada–Villarreal 1–1, Sevilla–Espanyol 6–4.

Venäjän liiga lauantaina: Ufa–Terek Groznyi 1–3, Rostov–Tomsk 3–0, Pietarin Zenit–TsSKA Moskova 1–1 (TsSKA: 24. Roman Eremenko 0–1, Eremenko pelasi 90 min).

Jääkiekko

Mestarien liiga CHL:

Alkulohko I: Eisbären Berliini–SaiPa 2–4 (1–1, 0–2, 1–1)

SaiPan maalit: John McFarland, Joona Jääskeläinen, Matti Järvinen, Brett Carson.

Alkulohko C: Adler Mannheim–Tappara 4–1 (0–0, 3–0, 1–1). Tapparan maali: Jani Lajunen.

Moottoripyöräily

Brno, Tshekki: Ratamoottoripyöräilyn MM-sarjan 11/18 kilpailu, Tshekin GP:

MotoGP: 1) Cal Crutchlow Britannia, Honda 47.44,290, 2) Valentino Rossi Italia jäljessä 7,298 sekuntia, 3) Marc Marquez Espanja, Honda –9,587.

Moto2: 1) Jonas Folger Saksa, Kalex 45.30.342, 2) Alex Rins Espanja, Kalex –5,175, 3) Sam Lowes Britannia, Kalex –9,021.

Moto3: 1) John McPhee Britannia, Peugeot 45.36,087, 2) Jorge Martin Espanja, Mahindra –8,806, 3) Fabio di Giannantonio Italia, Honda –9,777.

Pesäpallo

Miesten Superpesis: 4. puolivälierät, kolmella voitolla välieriin:

Oulu–Kouvola 0–2 (2–7, 1–8). Kouvola välieriin voitoin 3–1.

Koskenkorva–Joensuu 0–2 (1–5, 1–7). Joensuu välieriin voitoin 3–1.

Naisten Superpesiksen karsinta: 4. nousuottelu, kolmella voitolla nousee Superpesikseen:

Lappajärvi–Mynämäki 2–0 (5–3, 6–4). Lappajärvi Superpesikseen kaudeksi 2017 voitoin 3–1.

Pyöräily

Baiona: Espanjan ympäriajo:

2. etappi, Ourense–Baiona, 160,8 km: 1) Gianni Meersman Belgia 4.16.39, 2) Michael Schwarzmann Saksa, 3) Magnus Cort Nielsen Tanska, 4) Michal Kwiatkowski Puola, 5) Jonas van Genechten Belgia, 6) Kristian Sbaragli Italia kaikilla sama aika.

Kokonaiskilpailun tilanne 2/21 etapin jälkeen: 1) Kwiatkowski 4.47.16, 2) Jose Joaquin Rojas Espanja, 3) Alejandro Valverde Espanja, 4) Chris Froome Britannia, 5) Salvatore Puccio Italia, 6) Peter Kennaugh Britannia kaikilla sama aika.

Maanantaina ajetaan 176,4 kilometrin etappi. Ympäriajo päättyy 11. syyskuuta Madridiin.

Vålgårda, Ruotsi:

Naisten maantiepyöräilyn World Tour -sarjan 14/16 kilpailu, 141 km: 1) Emilia Fahlin Ruotsi 3.35.31, 2) Lotta Lepistö Suomi sama aika, 3) Chantal Blaak Hollanti s.a.

Squash

Hongkong: Hongkong Open,

palkintoarvo 150 000 dollaria:

Karsinnan 1. kierrosta: Olli Tuominen Suomi–Shehab Essam Egypti 7–11, 12–10, 11–4, 11–2.

Rahapelejä

Keno 33/16

Päiväarvonta (21.8.): 5, 8, 12, 17, 19, 20, 21, 24, 28, 30, 32, 33, 35, 36, 37, 49, 50, 53, 66, 70. Kunkkunumero: 17.

Ilta-arvonta (21.8.): 1, 11, 20, 24, 26, 27, 36, 39, 40, 42, 44, 46, 52, 55, 56, 59, 60, 65, 68, 70. Kunkkunumero: 1.

Lauantai-Jokeri 33/16

(20. 8.): 2 8 5 9 4 2 8.

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 2 kpl voitto-osuus 20 000,00 e, 5 oikein 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e.

Lotto 33/16

(20. 8.): 3, 15, 28, 30, 33, 38, 39. Lisänumerot: 10, 20. Tuplausnumero: 12.

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6+1 oikein 4 kpl voitto-osuus 68 237,90 e, 6 oikein 2 215,20 e, 5 oikein 57,40 e, 4 oikein 10,00 e.

Tv-urheilua

Yle TV2

08.50 ja 18.30 Olympialaiset:

Päättäjäiset (uusinta)

MTV Max

19.10 Ravit: Toto 4, Joensuu

Eurosport 1

16.00 Pyöräily: La Vuelta, 3. etappi

Viasat Sport Premium

21.00 La Liga: Celta Vigo-Leganés

Viasat Urheilu

21.45 Saksan Cup: Eintracht Trier-Dortmund

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!