Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Tuloksia, rahapelejä, tv-urheilua

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Frisbeegolf

Oulu: EM-kilpailut:

Tilanne 2. kilpailupäivä jälkeen:

Miehet, avoin sarja (par 61): 1) Juho Parviainen Suomi 106 heittoa (16 alle parin), 2) Teemu Nissinen Suomi 107 (–15), 3) Lassi Hakulinen Suomi, Marvin Tetzel Saksa, Ilari Tuoma Suomi, Pasi Koivu Suomi 109 (–13).

Naiset: 1) Eveliina Salonen Suomi 127 heittoa (+5), 2) Kristin Tattar Viro 134 (+12), 3) Henna Blomroos Suomi 138 (+16).

Golf

Farsö, Tanska: Miesten Euroopan-kiertueen kilpailu, palkintoarvo 1,8 miljoonaa euroa:

Tilanne 18/72 reiän jälkeen, par 71:

62 lyöntiä (9 alle parin): Tom Lewis Englanti, Joakim Lagergren Ruotsi ja Thomas Pieters Belgia,

... 71 (par): mm. Oliver Lindell Suomi (jaettu 73. sija),

... 77 (+6): mm. Roope Kakko Suomi (jaettu 146. sija).

Jalkapallo

Mestarien liigan playoff-kierros, 2. ottelut keskiviikkona:

Apoel–FC Kööpenhamina 1–1 (0–0). FC Kööpenhamina jatkoon yhteismaalein 2–1.

Rostov–Ajax 4–1 (1–0). Rostov jatkoon yhteismaalein 5–2.

Manchester City–Steaua Bukarest 1–0 (0–0). Manchester City jatkoon yhteismaalein 6–0.

Salzburg–Dinamo Zagreb 1–2 (1–0). Dinamo Zagreb jatkoon yhteismaalein 3–2.

Borussia Mönchengladbach–Young Boys 6–1 (3–0). Borussia Mönchengladbach jatkoon yhteismaalein 9–2.

Englannin liigacup, 2. kierrosta keskiviikkona: Fulham–Middlesbrough ja. 2–1, 1–1 (F: Jesse Joronen pelasi 90 min),

Accrington–Burnley ja. 1–0, 0–0, Morecambe–Bournemouth 1–2, Sunderland–Shrewsbury 1–0.

Vantaa: Naisten Mestarien liigan karsintaturnaus: PK-35 Vantaa–Newry City Ladies, Pohjois Irlanti 2–0 (1–0). PK-35 Vantaan maalit: Ronja Ikonen, Eveliina Parikka.

Benfica, Portugali–Avaldsnes, Norja 1–6 (1–4).

Miesten Kakkonen:

Lohko A:

MPS–Sudet 1–1 (0–0)

61. Niko Haiko 1–0, 83. Henrik Hellstén 1–1.

FC Lahti Akatemia–FCV 0–3 (0–1)

45. Janne Kuhmonen 0–1, 76. Peetu Lintinen 0–2, 81. Kuhmonen 0–3.

PEPO–Gnistan 2–3 (1–1)

17. Kron Rexhepi 0–1, 44. Jakeem Johnson 1–1, 55. Tuomas Mustonen 1–2, 82. Mustonen 1–3, 90. Petteri Rönkkö 2–3.

Jääkiekko

KHL-liiga torstaina: Sibir Novosibirsk–Barys Astana 5–1 (1–0, 1–1, 3–0), Metallurg Novokuznetsk–Jugra Hanti-Mansijsk 1–7 (0–0, 0–5, 1–2), Avangard Omsk–Avtomobilist Jekaterinburg 3–1 (1–0, 1–0, 1–1), Lada Toljatti–Slovan Bratislava 5–2 (2–0, 0–0, 3–2), Ak Bars Kazan–Neftehimik Nizhnekamsk vl. 1–2 (0–0, 0–0, 1–1, 0–0, 2–3), Torpedo Nizhni Novgorod–Riian Dinamo 2–0 (0–0, 1–0, 1–0), Severstal Tsherepovets–Metallurg Magnitogorsk vl. 3–2 (1–1, 1–0, 0–1, 0–0, 2–0), Pietarin SKA–Salavat Julajev Ufa 7–1 (2–0, 3–0, 2–1). (PS: Mikko Koskinen 16 torjuntaa), Moskovan TsSKA–Traktor Tsheljabinsk 3–0 (0–0, 2–0, 1–0), HK Sotshi–Jokerit 3–2 (2–1, 0–1, 1–0). Jokerit: Chay Genoway, Pekka Jormakka.

Keilailu

Bryssel: EM-kilpailut:

Triokilpailu: 1) Norja 4042, 2) Saksa 3979, 3) Ruotsi 3978, 4) Tanska 3968, 5) Suomi (Joonas Jähi, Juhani Tonteri, Osku Palermaa) 3968.

Suomi putosi semifinaalista, kun se hävisi Tanskalle uusinnassa 138–158.

Lentopallo

Kuortane: Naisten maaottelu:

Suomi–Israel 3–0 (25–10, 25–19, 25–23).

Pesäpallo

Miesten Superpesis: 1. välierät, kolmella voitolla loppuotteluun:

Vimpeli–Kouvola 2–0 (4–1, 10–3)

Vimpeli: Teemu Isoketo 0/5, Sami Haapakoski 0/1, Mikko Kanala 1+2/4, Henri Puputti 2/0, Matias Rinta-aho 1+4/2, Tuomo Lönnmark 0/1, Mikko Haukkala 1/0, Jere Saukko 0/1, Janne Mäkelä 2/0, harhat 1.

Palkitut: I Matias Rinta-aho, II Teemu Isoketo.

Kouvola: Tommi Mäentausta 0/1, Anssi Lammila 0/1, Juho Hacklin 1/1, Ossi Meriläinen 3/0, Teemu Nurmio 0/1.

Palkitut: I Ossi Meriläinen, II Tommi Mäentausta.

Tuomarit: Tommi Nupponen ja Ossi Muurainen.

Yleisöä: 1778.

Seuraava ottelu: 26.8. Sotkamo–Joensuu.

Yleisurheilu

Lausanne: Timanttiliigan osakilpailu:

Lausanne:

Timanttiliigan osakilpailu:

Naiset:

100 m: 1) Elaine Thompson Jamaika 10,78, 2) Jenna Prandini USA 11,11, 3) Morolake Akinosoun USA 11,16, 4) Desiree Henry Britannia 11,17, 5) Marie-Josee Ta Lou Norsunluurannikko 11,25, 6) Veronica Campell-Brown Jamaika 11,27, 7) Mujinga Kambundji Sveitsi 11,44, 8) Christania Williams 11,48.

100 m aj: 1) Kendra Harrison USA 12,42, 2) Dawn Harper-Nelson USA 12,71, 3) Jasmin Stowers USA 12,75, 4) Cindy Ofili Britannia 12,80, 5) Sharika Nelvis USA 12,88, 6) Clelia Rard-Reuse Sveitsi 13,00, 7) Megan Simmonds Jamaika 13,15.

400 m aj: 1) Dalilah Muhammed USA 53,78, 2) Eilidh Doyle Britannia 54,45, 3) Sara Petersen Tanska 54,98, 4) Cassandra Tate 55,14, 5) Shamier Little USA 55,20, 6) Ashley Spencer USA 55,86, 7) Hanna Titimets Ukrainen 55,99, 8) Lea Sprunger Sveitsi 56,05.

800 m: 1) Francine Niyonsaba Burundi 1.57,71, 2) Eunice Jepkoech Sum 1.58,41, 3) Lynsey Sharp Britannia 1,58,52, 4) Melissa Bishop Kanada 1.58,71, 5) Selina Büchel Sveitsi 1.58,77, 6) Habitam Alemu Etiophia 2.00,46, 7) Natalia Prishtsepa Ukraina 2.00,59, 8) Winny Chebet Kenia 2.02,21.

Kuula: 1) Valerie Adams Uusi-Seelanti 19,94, 2) Michelle Carter USA 19,49, 3) Christina Schwanitz Saksa 19,33, 4) Brittany Smith USA 18,94, 5) Anita Marton Unkari 18,60, 6) Aliona Dubitskaja 17,81, 7) Felisha Johnson USA 17,54.

Keihäs: 1) Madara Palameika Latvia 65,29, 2) Barbora Spotakova Tshekki 64,48, 3) Tatsiana Khaladovitsh Valko-Venäjä 64,15, 4) Kathryn Mitchell Australia, 5) Sunette Viljoen Etelä-Afrikka 62,47, 6) Liina Laasma Viro 60,91, 7) Christina Obergföll Saksa 53,97, 8) Maria Andrejczyk Puola 53,49.

Pituus: 1) Ivana Spanovic Serbia 6,83, 2) Lorraine Ugen Britannia 6,71, 3) Darja Klishina Venäjä 6,50, 4) Shara Proctor Britannia 6,48, 5) Tianna Bartoletta 6,46, 6) Blessing Okagbare-Ighoteguonor Nigeria 6,11.

3-loikka: 1) Caterine Ibarguen Kolumbia 14,76, 2) Olga Rypakova Kazakstan 14,53, 3) Paraskevi Papachristou Kreikka 14,18, 4) Patricia Mamona 14,05, 5) Olha Saladuha Ukraina 13,95, 6) Kimberly Williams Jamaika 13,75, 7) Ruslana Tsikhotska Ukraina 13,54.

3 000 m ej: 1) Genzebe Dibaba Etiopia 8.31.84, 2) Hellen Obiri Kenia 8.33.96, 3) Mercy Cherono Kenia 8.34.49, 4) Margaret Chelimo Kipkemboi Kenia 8.37.54, 5) Janet Kisa 8.43.34, 6) Agnes Jebet Tirop Kenia 8.50.74, 7) Haftamnesh Tesfaye Etiopia 9.11.29, 8) Alexa Efraimson USA 9.11.48.

1 000 m: 1) Ayanleh Souleiman Djibouti 2.13,49 (kk), 2) Robert Biwott Kenia 2.13,89, 3) Jonathan Kitilit Kenia 2.13,95, 4) Asbel Kiprop Kenia 2.14,23, 5) Marcin Lewandowski Puola 2.14,30, 6) Matthew Centrowitz USA 2.16,67, 7) Nicholas Kiplangat Kipkoech Kenia 2.16,68, 8) Filip Ingebrigtsen 2.16,95.

Miehet:

100 m: 1) Asafa Powell Jamaika 9,96, 2) Ben Youssef Meite Norsunluurannikko 10,01, 3) Joel Fearon Britannia 10,05, 4) Churandy Martina Hollanti 10,15, 5) Kim Collins Saint Kitts & Nevis 10,24, 6) Solomon Bockarie Hollanti 10,30, 7) Alex Wilson Sveitsi 10,41, 8) Harry Aikines-Aryeetey Britannia 10,43.

200 m: 1) Churandy Martina Hollanti 19,81, 2) Alonso Edward Panama 19,92, 3) Julian Forte Jamaika 20,16, 4) Lykourgos-Stefanos Tsakonas Kreikka 20,21, 5) Reese Prescod Britannia 20,38, 6) Solomon Bockarie Hollanti 20,42, 7) James Ellington Britannia 21,34.

110 m aj: 1) Orlando Ortega Espanja 13,11, 2) Omar McLeod Jamaika 13,12, 3) Dimitri Bascou Ranska 13,25, 4) Wilhem Belocian Ranska 13,25, 5) Balazs Baji Unkari 13,34, 6) Pascal Martinot-Lagarde Ranska 13,37, 7) David Oliver USA 13,40, 8) Konstantinos Douvalidis Kreikka 13,69.

400 m: 1) LaShawn Merritt USA 44,50, 2) Steven Gardiner Bahama 44,75, 3) Liemarvin Bonevacia Hollanti 45,26, 4) Pavel Maslak Tshekki 45,35, 5) Martyn Rooney Britannia 45,46, 6) Isaac Makwala Botswana 45,62, 7) Mame-Ibra Anne Ranska 45,69, 8) Joel Burgunder Sveitsi 47,35.

400 m aj: 1) Rasmus Mägi Viro 48,59, 2) Nicholas Bett Kenia 48,68, 3) Sergio Fernandez Espanja 49,22, 4) Oskari Mörö Suomi 49,81, 5) Eric Shauwn Cray Filippiinit 49,88, 6) Alain-Herve Mfomkpa Sveitsi 5,158, 7) Boniface Mucheru Tumuti Kenia 1.08,05.

3 000 m ej: 1) Abraham Kibiwott Kenia 8.09,58, 2) Nicholas Kiptanui Bett Kenia 8.10,07, 3) Abel Kiprop Mutai Kenia 8.17,88, 4) Jairus Kipchoge Birech Kenia 8.19,48, 5) Brimin Kiprop Kipruto Kenia 8.20,46, 6) Donald Cabral USA 8.20,77, 7) Amos Kirui Kenia 8.22,59, 8) Andrew Bayer USA 8.23,88.

Kiekko: 1) Philip Milanov Belgia 65,61, 2) Lukas Weisshaidinger Itävalta 64,84, 3) Zoltan Kovago Unkari 64,52, 4) Robert Harting Saksa 63,12, 5) Robert Urbanek Puola 62,83, 6) Piotr Malachowski Puola 62,46, 7) Gerd Kanter Viro 62,03, 8) Martin Kupper Viro 61,93.

Seiväs: 1) Sam Hendricks USA 592, 2) Renaud Lavillenie Ranska 572, 3) Piotr Lisek Puola 5,72, 4) Shawn Barber Kanada 562, 5) Robert Sobera Puola 562, 6) Stanley Joseph Ranska 547, 7) Pawel Wojciechowski Puola 547, 8) Konstantinos Filippidis Kreikka ja Tobias Scherbarth Saksa 547.

Korkeus: 1) Mutaz Essa Barshim Qatar 235, 2) Robbie Grabarz Britannia 232, 3) Erik Kynard USA 232, 4) Bohdan Bondarenko Ukraina 232, 5) Andri Protsenko Ukraina 229, 6) Pavel Seliverstau Valko-Venäjä ja Donald Thomas Bahama 225, 8) Konstantinos Baniotis Kreikka 220.

Rahapelejä

Keno 34/16

Päiväarvonta (25.8.): 1, 7, 12, 13, 16, 23, 25, 26, 27, 28, 30, 38, 42, 45, 50, 52, 59, 60, 62, 66. Kunkkunumero: 12.

Ilta-arvonta (25.8.): 3, 4, 7, 10, 12, 14, 18, 20, 22, 37, 38, 42, 46, 47, 48, 53, 54, 59, 60, 65. Kunkkunumero: 14.

Myöhäisarvonta (25.8.): 1, 5, 6, 8, 11, 13, 14, 18, 22, 24, 33, 35, 43, 44, 56, 61, 63, 65, 66, 68. Kunkkunumero: 6.

Tv-urheilua

Nelonen Pro 1

14.00 Eurooppa-liigan lohkoarvonta

Nelonen Pro 2

17.30 Superpesis: Sotkamo-Joensuu, 1. välierä

MTV Max

11.00 ja 15.00 F1: Vapaat harj., Spa

19.10 Ravit: Toto 4, Turku

20.45 CHL: EV Zug-HIFK

MTV Sport 1

19.00 CHL: Kärpät-Vitkovice

MTV Sport 2

19.00 CHL: Liberec-TPS

21.15 PGA Tour: The Barclays

C More Golf

14.30 PGA Tour: The Barclays

C More Tennis

20.00 ja 02.00 WTA Tour, New Haven

Eurosport 1

14.00 Eurooppa-liigan lohkoarvonta

14.30 Pyöräily: Tour de l’Avenir

16.00 Pyöräily: La Vuelta, 7. etappi

Eurosport 2

21.30 Bundesliiga: Bayern München-Werder Bremen

Viasat Jalkapallo HD

23.00 La Liga: Espanyol-Málaga

Viasat Urheilu

21.45 La Liga: Real Betis-Deportivo

Viasat Golf

12.30 ja 16.30 European Tour: Made in Denmark

01.00 LPGA Tour: Canadian Pacific Women’s Open

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?