Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Tuloksia, rahapelejä, tv-urheilua

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Ampumahiihto

Otepää, Viro: Rulla-ampumahiihdon MM-kilpailut:

Sekaviesti, 2x6 km + 2x7,5 km: 1) Suomi (Mari Laukkanen, Kaisa Mäkäräinen, Tuomas Grönman, Olli Hiidensalo) 1.15.38,0 (0 sakkokierrosta+11 varapatruunaa), 2) Ukraina jäljessä 1.08,3 minuuttia (2+11), 3) Puola –3.08,5 (0+16).

Autourheilu

Spa-Francorchamps: Formula ykkösten MM-sarjan 13/21 kilpailu, Belgian GP:

1. harjoitukset: 1) Nico Rosberg Saksa, Mercedes 1.48,348, 2) Lewis Hamilton Britannia, Mercedes jäljessä 0,730 sekuntia, 3) Kimi Räikkönen Suomi, Ferrari –0,799, 4) Sergio Perez Meksiko, Force India –0,926, 5) Sebastian Vettel Saksa, Ferrari –1,420, 6) Daniel Ricciardo Australia, Red Bull –1,434, 7) Max Verstappen Hollanti, Red Bull –1,517, 8) Nico Hülkenberg Saksa, Force India –1,740, 9) Valtteri Bottas Suomi, Williams –2,046, 10) Esteban Gutierrez Meksiko, Haas –2,235,

11) Romain Grosjean Ranska, Haas –2,551, 12) Felipe Massa Brasilia, Williams –2,774, 13) Marcus Ericsson Ruotsi, Sauber –2,777, 14) Carlos Sainz Espanja, Toro Rosso –3,076, 15) Felipe Nasr Brasilia, Sauber –3,420, 16) Esteban Ocon Ranska, Manor –3,439, 17) Daniil Kvyat Venäjä, Toro Rosso –3,960, 18) Jenson Button Britannia, McLaren –4,059, 19) Pascal Wehrlein Saksa, Manor –4,489, 20) Kevin Magnussen Tanska, Renault –4,705,

21) Jolyon Palmer Britannia, Renault –4,741, 22) Fernando Alonso Espanja, McLaren ei aikaa.

2. harjoitukset: 1) Verstappen 1.48,085, 2) Ricciardo –0,256, 3) Hülkenberg –0,572, 4) Vettel –0,938, 5) Perez –1,015, 6) Rosberg –1,076, 7) Räikkönen –1,159, 8) Grosjean –1,334, 9) Button –1,334, 10) Gutierrez –1,563,

11) Wehrlein –1,631, 12) Alonso –1,687, 13) Hamilton –1,697, 14) Kvjat –1,831, 15) Ericsson –1,998, 16) Bottas –2,066, 17) Massa –2,072, 18) Sainz –2,109, 19) Magnussen –2,290, 20) Palmer –2,477,

21) Ocon –2,574, 22) Nasr –2,634.

Frisbeegolf

Oulu: EM-kisat:

Tilanne 3. kilpailupäivän jälkeen:

Miehet: 1) Juho Parviainen Suomi 160 heittoa (23 alle parin), 2) Leo Piironen Suomi 161 (–22), 3) Lassi Hakulinen Suomi ja Marvin Tetzel Saksa 162 (–21).

Naiset: 1) Eveliina Salonen Suomi 195 heittoa (+12), 2) Jenni Eskelinen Suomi 201 (+18), 3) Katka Bodova Slovakia, Henna Blomroos Suomi ja Kristin Tattar Viro 205 (+22).

Golf

Farsö, Tanska: Miesten Euroopan-kiertueen kilpailu, palkintoarvo 1,8 miljoonaa euroa:

Tilanne 36/72 reiän jälkeen, par 71:

129 lyöntiä (13 alle parin): Bradley Dredge Wales 63+66,

132 (–10): Joakim Lagergren Ruotsi 62+70,

133 (–9): Richard Sterne Etelä-Afrikka 66+67, Thomas Pieters Belgia 62+71,

... 143 (+1): mm. Oliver Lindell Suomi 71+72 (jaettu 61. sija),

... 154 (+12): mm. Roope Kakko Suomi 77+77 (jaettu 147. sija).

Lindell selviytyi jatkokierroksille, Kakko karsiutui.

Jalkapallo

Veikkausliiga: PK-35 Vantaa–PS Kemi 0–1 (0–1).

Seuraavat ottelut: 27.8. Inter–Ilves, HIFK–SJK, RoPS–FC Lahti.

Eurooppa-liigan lohkot:

Lohko A: Manchester United (Englanti), Fenerbache (Turkki), Feyenoord (Hollanti), Zorja (Ukraina)

Lohko B: Olympiakos (Kreikka), Apoel (Kypros), Young Boys (Sveitsi), Astana (Kazakstan)

Lohko C: Anderlecht (Belgia), Saint-Etienne (Ranska), Mainz (Saksa), Qäbälä (Azerbaidzhan)

Lohko D: Zenit (Venäjä), AZ Alkmaar (Hollanti), Makkabi Tel-Aviv (Israel), Dundalk (Irlanti)

Lohko E: Viktoria Plzen (Tshekki), AS Roma (Italia), Austria Wien (Itävalta), Astra (Romania)

Lohko F: Athletic Bilbao (Espanja), Genk (Belgia), Rapid Wien (Itävalta), Sassuolo (Italia)

Lohko G: Ajax (Hollanti), Standard Liege (Belgia), Celta Vigo (Espanja), Panathinaikos (Kreikka)

Lohko H: Shahtar Donetsk (Ukraina), Braga (Portugali), Gent (Belgia), Konyaspor (Turkki)

Lohko I: Schalke (Saks), Salzburg (Itävalta), Krasnodar (Venäjä), Nice (Ranska)

Lohko J: Fiorentina (Italia), PAOK (Kreikka), Liberec (Tshekki), Qarabag (Azerbaidzhan)

Lohko K: Inter (Italia), Sparta Praha (Tshekki), Southampton (Englanti), Hapoel Beer-Sheva (Israel)

Lohko L: Villarreal (Espanja), Steaua Bukarest (Romania), Zürich (Sveitsi), Osmanlispor (Turkki)

Lohkovaiheen pelipäivät: 15. syyskuuta, 29. syyskuuta, 20. lokakuuta, 3. marraskuuta, 24. marraskuuta, 8. joulukuuta.

Jääkiekko

KHL: Amur Habarovsk–Moskovan Dinamo 2–3 (0–1, 0–1, 2–1) (AH: Kristian Kuusela 0+1, Juha Metsola 8 torjuntaa, MD: Juuso Hietanen 1+0), Admiral Vladivostok–Jaroslavl vl. 3–4 (0–2, 3–1, 0–0, 0–0, 0–1). Ak Bars Kazan-Medvescak Zagreb 1–3 (0–1, 0–2, 1–0)

Mestarien liiga, CHL:

Lohko D: Lukko–Zürich vl. 2–3. Lukon maalit: Aleksi Saarela, Janne Niskala.

Lohko E: Kärpät–Vitkovice Ostrava ja. 1–0. Kärppien maali: Mikko Niemelä.

Lohko G: Zug–HIFK 2–1. HIFK:n maali Tommi Taimi.

Lohko H: Liberec–TPS vl. 1–2. TPS:n maali: Patrik Virta. Voittomaalikisa: Jonne Virtanen.

Lentopallo

Kuortane: Naisten maaottelu:

Suomi–Israel 3–1 (27–25, 23–25, 25–10, 25–21)

Pesäpallo

Miesten Superpesis: 1. välierät, kolmella voitolla loppuotteluun:

Sotkamo–Joensuu 2–1 (3–4, 4–2, 0–0, 3–2)

Sotkamo: Niko Korhonen 0/2, Niilo Piiponniemi 0/2, Antti Hartikainen 0/1, Toni Kohonen 1/1, Immo Rautiainen 1/0, Kosti Rautiainen 0/1, Markus Tuikka 1/0, Roope Korhonen 4/0.

Palkitut: I Roope Korhonen, II Niilo Piiponniemi.

Joensuu: Timo Kallio 0/2, Tuomas Jussila 0/1, Lauri Kivinen 0/1, Aleksi Rautiainen 1/0, Mikko Kemppainen 0/1, Jonne Kemppainen 1/0, Juha Niemi 3/0, Konsta Piironen 0/1, Samu-Kalle Varonen 1/0.

Palkitut: I Timo Kallio, II Juha Niemi.

Tuomarit: Jyrki Rajaniemi ja Jussi-Pekka Anttila.

Yleisöä: 1648.

Seuraava ottelu: 27.8. Kouvola–Vimpeli.

Naisten Superpesis: 1. välierät, kolmella voitolla loppuotteluun: Jyväskylä–Pori 1–0 (7–2, 2–2), Lapua–Rauma 2–0 (3–2, 1–0).

Pyöräily

Puebla de Sanabria: Espanjan ympäriajo:

Etappi 7/21, Maceda–Puebla de Sanabria, 158,5 km: 1) Jonas van Genechten Belgia 3.55.44, 2) Daniele Bennati Italia, 3) Alejandro Valverde Espanja, 49 Philippe Gilbert Belgia, 5) Kevin Reza Ranska, 6) Gediminas Bagdonas Liettua kaikilla sama aika.

Tilanne kokonaiskilpailussa: 1) Darwin Atapuma Kolumbia 25.41.05, 2) Valverde jäljessä 24 sekuntia, 3) Chris Froome Britannia –32, 4) Nairo Quintana Kolumbia –38, 5) Johan Esteban Chaves Kolumbia –38, 6) Samuel Sanchez Espanja –1.07.

Lauantaina poljetaan 181,5 kilometrin etappi.

Squash

Helsinki Summer Challenger:

1. kierros: Iker Pajares Bernabeu Espanja (1)–Ville Karsikas Suomi 11–6, 11–8, 11–2, Matias Tuomi Suomi (4)–Basem Makram Egypti 11–4, 11–8, 9–11, 6–11, 11–3, Kristian Rautiainen Suomi–Martin Svec Tsekki (7) luov., Jami Äijänen Suomi–Ahmed Hussein Egypti (6) 7–11, 11–5, 11–6, 11–4.

Rahapelejä

Eurojackpot 34/16

Päänumerot (26.8.): 4, 8, 9, 33, 43. Tähtinumerot: 5, 9.

Voitonjako: 5+2 oikein ei yhtään kappaletta, 5+1 oikein 614 363,80 e, 5 oikein 108 417,10 e, 4+2 oikein 6 883,60 e, 4+1 oikein 262,80 e, 4 oikein 122,30 e, 3+2 oikein 61,60 e, 2+2 oikein 20,60 e, 3+1 oikein 18,40 e, 3 oikein 14,60 e, 1+2 oikein 10,10 e, 2+1 oikein 7,60 e.

Keno 34/16

Päiväarvonta (26.8.): 1, 6, 7, 10, 16, 17, 18, 22, 26, 28, 29, 34, 35, 36, 47, 51, 53, 61, 64, 65. Kunkkunumero: 1.

Ilta-arvonta (26.8.): 2, 3, 8, 12, 13, 14, 16, 32, 34, 35, 36, 39, 48, 51, 53, 58, 59, 62, 67, 68. Kunkkunumero: 59.

Perjantai-Jokeri 34/16

(26. 8.): 0 4 0 8 6 6 0.

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 1 kpl voitto-osuus 20 000,00 e, 5 oikein 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e.

Tv-urheilua

Yle TV2

14.00 Frisbeegolfin EM

16.20 Yleisurheilun Eliittikisat: Lappeenranta

19.30 Koripallo: Suomi-Ruotsi

Yle Fem

14.45 Suunnistuksen MM: Viesti M

18.30 Suunnistuksen MM: Viesti N

Nelonen Pro 1

15.30 Vaahteraliiga: Crocodiles-Royals, välierä

Nelonen Pro 2

16.00 Superpesis: Kouvola-Vimpeli, 2. välierä

MTV3

17.00 Ravit: Toto 76, Rovaniemi

MTV Max

12.00 F1: Vapaat harj., Spa

15.00 F1: Aika-ajot, Spa

16.40 GP2: Spa

18.15 GP3: Spa

21.00 Yleisurheilun Timanttiliiga: Pariisi

MTV Sport 1

15.00 CHL: Skellefteå-KalPa

19.00 CHL: Tappara-HC Lugano

MTV Sport 2

15.15 Ravit: Toto 76, Rovaniemi

20.00 PGA Tour: The Barclays

C More Golf

15.10 PGA Tour: The Barclays

C More Tennis

23.00 WTA Tour, New Haven

Eurosport 1

12.30 Mäkihypyn kesä-GP: Hakuba

14.15 Pyöräily: Tour de l’Avenir

16.00 Pyöräily: La Vuelta, 8. etappi

Eurosport 2

14.45 ja 21.30 Moottoripyöräily: FIM EWC, Oschersleben

16.30 Bundesliiga: Dortmund-Mainz

19.30 Bundesliiga: M’gladbach-Leverkusen

02.00 MLS: Philadelphia-Kansas City

Viasat Jalkapallo HD

14.30 Valioliiga: Tottenham-Liverpool

17.00 Valioliiga: Chelsea-Burnley

19.30 Valioliiga: Hull-ManU

21.45 Serie A: Napoli-Milan

Viasat Sport Premium

14.30 Valioliiga: Tottenham-Liverpool

17.00 Valioliiga: Watford-Arsenal

19.30 Valioliiga: Hull-ManU

21.45 Serie A: Napoli-Milan

Viasat Urheilu

17.00 Championship: Cardiff-Reading

19.00 Serie A: Lazio-Juventus

21.15 La Liga: Real Madrid-Celta Vigo

Viasat Sport

19.15 La Liga: Eibar-Valencia

Viasat Jääkiekko HD

17.00 KHL: Torpedo-Jokerit

Viasat Golf

14.00 European Tour: Made in Denmark

22.00 LPGA Tour: Canadian Pacific Women’s Open

Motors TV

14.30 ja 16.30 FIA European Truck Racing: Hungaroring

18.00 Blancpain GT Series: Hungaroring

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?