Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Tulospörssissä muun muassa Timanttiliigan kovia yleisurheilutuloksia

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Ampumahiihto

Otepää, Viro: Rulla-ampumahiihdon MM-kilpailut:

Naisten pikakilpailu, 7,5 km: 1) Olena Pidhrushna Ukraina 22.18,5 (1 sakkokierros), ...4) Kaisa Mäkäräinen Suomi –24,3 (4)..., 6) Mari Laukkanen Suomi –44,6 (3).

Autourheilu

Spa-Francorchamps, Belgia: Formula ykkösten MM-sarjan 13/21 kilpailu, Belgian GP:

Aika-ajot: 1) Nico Rosberg Saksa, Mercedes 1.46,744, 2) Max Verstappen Hollanti, Red Bull jäljessä 0,149 sekuntia, 3) Kimi Räikkönen Suomi, Ferrari –0,166, 4) Sebastian Vettel Saksa, Ferrari –0,364, 5) Daniel Ricciardo Australia, Red Bull –0,472, 8) Valtteri Bottas Suomi, Williams –0,868.

Lewis Hamiltonille 55 lähtöruudun rangaistus sunnuntain kilpailuun. Hamilton starttaa viimeisestä ruudusta.

Golf

Farsö, Tanska: Miesten Euroopan-kiertueen kilpailu, palkintoarvo 1,8 miljoonaa euroa:

Tilanne 54/72 reiän jälkeen, par 71:

201 lyöntiä (12 alle parin): Bradley Dredge Wales 63+66+72,

...213: Oliver Lindell Suomi 71+72+70 (jaettu 51:s).

Suomen Roope Kakko karsiutui kisasta.

Jalkapallo

Veikkausliiga:

HIFK–SJK 3–1 (1–0)

34. Pekka Sihvola 1–0, 50. Roope Riski (Billy Ions) 1–1, 87. Jani Bäckman 2–1, 88. Ville Salmikivi 3–1.

Yleisöä: 3 297.

RoPS–FC Lahti 3–0 (3–0)

4. Jean Fridolin Nganbe (Robert Taylor) 1–0, 18. Mamut Saine (Nganbe) 2–0, 32. Nganbe (Janne Saksela) 3–0.

FC Inter–Ilves 0–1 (0–1)

33. Lauri Ala-Myllymäki (Jonne Hjelm) 0–1.

Seuraavat ottelut: 28.8. IFK Mariehamn–VPS, HJK–KuPS.

Englannin Valioliiga: Tottenham–Liverpool 1–1 (0–1), Everton–Stoke 1–0 (0–0), Watford–Arsenal 1–3 (0–3), Crystal P–Bournemouth 1–1 (0–1),

Chelsea–Burnely 3–0 (2–0), Southampton–Sunderland 1–1 (0–0), Leicester–Swansea 2–1 (1–0), Hull–Manchester U 0–1 (0–0).

Espanjan liiga perjantaina: Betis–La Coruna 0–0, Espanyol–Malaga 2–2 (1–0).

Bundesliigan kauden avausottelu perjantaina: Bayern München–Bremen 6–0 (2–0). Lauantaina: Köln–Darmstadt 2–0, Dortmund–Mainz 2–1, Eintracht Frankfurt–Schalke 1–0 (EF: Lukas Hradecky pelasi 90 min), Augsburg–Wolfsburg 0–2, HSV–Ingolstadt 1–1, Mönchengladbach–Leverkusen 2–1 (L: Joel Pohjanpalo maali 79. min)

Jääkiekko

KHL lauantaina: Admiral Vladivostok–Vitjaz 5–4 (3–1, 1–0, 1–3), V: Miro Aaltonen 0+2, Harri Säteri 29 torjuntaa, Metallurg Novokuznetsk–Avtomobilist Jekaterinburg 2–5 (0–2, 1–3, 1–0), Sibir Novosibirsk–Jugra Hanti-Mansijsk 2–0 (1–0, 1–0, 0–0),

Avangard Omsk–Barys Astana 3–1 (0–0, 2–0, 1–1), Severstal Tsherepovets–Traktor Tsheljabinsk 2–7 (1–1, 0–1, 1–5), Moskovan TsSKA–Salavat Julajev Ufa 3–1 (1–1, 2–0, 0–0), U: Sami Lepistö 0+1), Moskovan Spartak–Riian Dinamo 4–3 (0–2, 2–1, 2–0), Pietarin SKA–Metallurg Magnitogorsk 4–2 (0–1, 1–1, 3–0), PS: Mikko Koskinen 0+1 ja 22 torjuntaa, Torpedo Nizhni Novgorod–Jokerit 3–1 (0–0, 2–1, 1–0). J: Jesse Joensuu, Riku Helenius 30 torjuntaa.

Mestarien liiga, CHL perjantaina:

Lohko G: Zug–HIFK 2–1 (1–0, 0–0, 1–1). HIFK:n maali: Tommi Taimi.

Koripallo

Helsinki: Suomi–Ruotsi 69–67 (37–33)

Suomi: Mikko Koivisto 0/0, Shawn Huff 13/7, Gerald Lee Jr. 8/2, Sasu Salin 8/2, Tuukka Kotti 5/6, Matti Nuutinen 0/4, Roope Ahonen 3/0, Alexander Madsen, Antto Nikkarinen, Carl Lindbom 0/0, Lauri Markkanen 19/8/3 riistoa, Jamar Wilson 12/1/4 syöttöä, Shawn Hopkins, Erik Murphy 1/3.

Pesäpallo

Miesten Superpesis: 2. välierä, kolmella voitolla loppuotteluun:

Kouvola–Vimpeli 0–2 (2–3, 0–6)

Kouvola: Ossi Meriläinen 2/0, Teemu Nurmio 0/1, Joni Rytkönen 0/1.

Vimpeli: Teemu Isoketo 0/2, Sami Haapakoski 0/2, Mikko Kanala 0/2, Henri Puputti 4/2, Matias Rinta-aho 2/0, Arttu Ruuska 1/1, Janne Mäkelä 2/0.

Voitot 0–2. Seuraava ottelu: 28.8. Joensuu–Sotkamo.

Pyöräily

La Camperona: Espanjan ympäriajo:

Etappi 8/21, Villalpando–La Camperona/Valle de Sabero, 181,5 km: 1) Sergei Lagutin Venäjä 4.09.30, 2) Axel Domont Ranska jäljessä 10 sekuntia, 3) Perrig Quemeneur Ranska –17.

Raviurheilu

Rovaniemi: Toto 76:

4. lähtö, Toto76-1, lv 2100 m: 1) Modern Seabee/Niko Jokela 16,7 (9,24), 2) Bessie Bliss 16,9 (12,57).3) Steel Anemone 16,3 (3,04).4) Iris Queen 17,4 (38,62). Toto (4-5-13): 9,24 3,16-2,85-1,81 72,18.

5. lähtö, Toto76-2 TROIKKA-1, lv 2600 m Haastajadivisioonakarsinta vs. Pronssidivisioona: 1) Wheelie Awake/Matti Halonen 18,1 (10,16), 2) Zell Memento 18,5 (23,95).3) Bear a Title 18,1 (9,97).4) Gustav K. 18,3 (54,76). Toto (9-1-10): 10,16 2,37-4,38-3,46 59,11. Troikka: 602,48.

6. lähtö, Toto76-3, lv 2100 m Kyvyt Esiin-Divisioonakarsinta: 1) New Grove Storm/Santtu Raitala 18,4a (39,39), 2) Renee Journey 18,5a (5,28).3) Titan As 18,5a (9,92).4) Kivarin Rock 18,7a x (12,23). Toto (10-6-7): 39,39 6,56-1,85-3,04 82,12.

7. lähtö, Toto76-4, sh 2100 m Huippu- vs Tähtidivisioona: 1) Rosari/Tapio Perttunen 29,8 (8,18), 2) Koskelan Akseli 29,0 (7,21).3) Turon Linda 30,3 x (5,56).4) Vaellus 29,6 (1,66).poissa: 2, 4, 11. Toto (6-8-7): 8,18 1,84-1,90-1,79 20,00.

8. lähtö, Toto76-5 Toto4-1, lv 2100 m Hopeadivisioona: 1) Caesar De Veluwe/Janne Soronen 15,8a (4,22), 2) Rhapsody Ås* 16,1a (9,39).3) Tir Du Caux 16,6a (7,29).4) Tip Chip 16,8a (4,12). Toto (4-5-10): 4,22 2,63-3,05-2,68 19,43. Toto4 voitto-osuus: 6,70.

9. lähtö, Toto76-6 Toto4-2 TROIKKA-2, sh 2100 m Haastajadivisioonakarsinta: 1) Sävel-Muisto/Olavi Oja-Nisula 29,3a (7,2), 2) R.R. Samu 29,4a (16,42).3) Kobardi 29,4a (2,5).4) Hissun Aarre 29,6a (4,93).poissa: 10, 12. Toto (2-8-4): 7,20 2,07-2,42-1,49 44,49. Toto4 voitto-osuus: 29,90. Troikka: 291,78.

10. lähtö, Toto76-7 Toto4-3 DUO-1, lv 1600 m Elomaili Kultadivisioonakarsinta: 1) Up Up and Away/Hannu Torvinen 15,1a (2,44), 2) Carmel 15,6a (20,84).3) Archie Ride 16,1a (12,46).4) Maffioso Face 16,1a (6,04). Toto (2-4-7): 2,44 1,45-3,90-2,65 25,44. Toto4 voitto-osuus: 40,90.

Suunnistus

Strömstad, Ruotsi: MM-viestit

Miehet: 1) Norja (Carl Godager Kaas, Olav Lundanes, Magne Dähli) 1.47.44, 2) Sveitsi 1.49.38, 3) Ruotsi 1.52.23, 4) Britannia 1.53.29, 5) Suomi (Miika Kirmula, Fredric Portin, Mikko Siren) 1.53.44, 6) Ranska 1.56.24.

Naiset: 1) Venäjä (Anastasia Rudnaja, Svetlana Mironova, Natalia Gemperle) 1.48.21, 2) Tanska 1.48,53, 3) Suomi (Sari Anttonen, Marika Teini, Merja Rantanen) 1.49.41, 4) Sveitsi 1.50.56, 5) Ruotsi 1.51.13, 6) Norja 1.53.42.

Yleisurheilu

Pariisi: Timanttiliigan osakilpailu:

Miehet:

400 m aj: 1) Nicholas Bett Kenia 48,01, 2) Kerron Clement USA 48,19, 3) Yasmani Copello Turkku 48,24, 4) Javier Culson Puerto Rico 48,55, 5) Rasmus Mägi Viro 48,66, 6) Abdelmalik Lahoulou Algeria 48,92, 7) Mamadou Kasse Hann Ranska 49,46, 8) Michael Tinsley USA 52,11.

3-loikka: 1) Chris Carter USA 16,92, 2) Alexis Copello Kuuba 16,90, 3) John Muriollo Kolumbia 16,90, 4) Karol Hoffmann Puola 16,78, 5) Troy Doris Guyana 16,68, 6) Benjamin Compaore Ranska, 7) Chris Benard 16,51, 8) Omar Craddock USA 16,38.

Kuula: 1) Tom Walsh Uusi-Seelanti 22,00, 2) Ryan Crouser USA 21,99, 3) Kurt Roberts USA 20,78, 4) Ryan Whiting USA 20,65, 5) Kondrad Bukowiecki Puola 20,36, 6) Darrell Hill USA 20,30, 7) Franck Elemba Kongo 20,27, 8) Joe Kovacs 20,18.

Naiset:

200 m: 1) Dafne Schippers Hollanti 22,13, 2) Desiree Henry Britannia 22,46, 3) Jenna Prandini USA 22,48, 4) Simone Facey Jamaika 22,79, 5) Ella Nelson Australia 22,82, 6) Natalia Pohrebniak 22,95, 7) Brigitte Ntiamoah Ranska 23,69. Marie-Josee Ta Lou Norsunluurannikko ei juossut maaliin.

100 m aj: 1) Kendra Harrison USA 12,44, 2) Dawn Harper-Nelson USA 12,65, 3) Cindy Ofili Britannia 12,66, 4) Jasmin Stowers USA 12,76, 5) Cindy Roleder Saksa 12,78, 6) Cindy Billaud Ranska 13,02, 7) Nadine Hildebrand Saksa 13,04, 8) Sanda Gomis 13,18.

400 m: 1) Natasha Hastings USA 50,06, 2) Stephanie Ann McPherson Jamaika 50,33, 3) Christine Day Jamaika 50,75, 4) Kemi Adekoya Bahrain 51,05, 5) Floria Guei Ranska 51,16, 6) Olha Zemliak 51,34, 7) Anyika Onuora Britannia 51,70, 8) Marie Gayot Ranska 53,33.

1 500: 1) Laura Muir Britannia 3.55,22, 2) Faith Kpyegon Kenia 2.56,72, 3) Sifan Hassan Hollanti 3.57,13, 4) Shannon Rowbury USA 3.58,00, 5) Dawit Seyaum Etiopia 3.58,09, 6) Jenny Simpson USA 3.58,19, 7) Besu Sado 3.59,96, 8) Sofia Ennaoui Puola 4.01,00.

3 000 m ej: 1) Ruth Jebet Bahrain 8.52,78 (ME), 2) Hyvin Kiyeng Kenia 9.01,96, 3) Emma Coburn USA 9.10,19, 4) Beatrice Chepkoech Kenia 9.10,86, 5) Sofia Assefa Etiopia 9.13,09, 6) Genevieve Lacaze Australia 9.14,28, 7) Virginia Nyambura 9.18,95, 8) Stephanie Garcia USA 9.19,58.

Kiekko: 1) Sandra Perkovic Kroatia 67,62, 2) Melina Robert-Michon Ranska 64,36, 3) Denia Caballero Kuuba 61,98, 4) Jade Lally Britannia 61,45, 5) Nadine Müller Saksa 60,07, 6) Shanice Craft Saksa 59,32, 7) Zinaida Sendriute Liettua 59,23, 8) Pauline Pousse Ranska 56,65.

Rahapelejä

Eurojackpot 34/16

Päänumerot (26.8.): 4, 8, 9, 33, 43. Tähtinumerot: 5, 9.

Voitonjako: 5+2 oikein ei yhtään kappaletta, 5+1 oikein 614 363,80 e, 5 oikein 108 417,10 e, 4+2 oikein 6 883,60 e, 4+1 oikein 262,80 e, 4 oikein 122,30 e, 3+2 oikein 61,60 e, 2+2 oikein 20,60 e, 3+1 oikein 18,40 e, 3 oikein 14,60 e, 1+2 oikein 10,10 e, 2+1 oikein 7,60 e.

Keno 34/16

Päiväarvonta (27.8.): 2, 4, 7, 8, 11, 13, 22, 23, 35, 39, 40, 45, 48, 49, 55, 60, 63, 64, 67, 69. Kunkkunumero: 23.

Ilta-arvonta (27.8.): 1, 3, 4, 5, 6, 8, 17, 22, 26, 32, 33, 38, 46, 50, 51, 54, 55, 59, 64, 69. Kunkkunumero: 17.

Vakio 1 34/16

Vakio (27.8.): 121 1XX 21X 211 1.

Voitonjako: 13 oikein 30 kpl voitto-osuus 6 488,00 e, 12 oikein voitto-osuus 96,40 e, 11 oikein voitto-osuus 8,80 e, 10 oikein voitto-osuus 3,00 e.

Lauantai-Jokeri 34/16

Jokerinumero: 8 6 1 6 2 8 4

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein ei yhtään kappaletta, 5 oikein 83 kpl voitto-osuus 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e

Lotto 34/16

Oikeat numerot: 6, 11, 15, 25, 28, 31, 32

Lisänumerot: 2, 9

Tuplausnumero: 3

Voitonjako: 7 oikein 1 kpl voitto-osuus 2 200 000,00 e, 6+1 oikein 30 119,40 e, 6 oikein 2 500,00 e, 5 oikein 55,60 e, 4 oikein 10,00 e

Tv-urheilua

Yle TV2

17.30 Esteratsastuksen SM

Nelonen Pro 1

15.30 Vaahteraliiga: Roosters-Trojans, välierä

Nelonen Pro 2

16.00 Superpesis: Joensuu-Sotkamo, 2. välierä

20.30 Nascar Sprint Cup: Michigan

MTV3

22.45 F1: Osakilpailu, Spa (kooste)

MTV Max

10.15 GP3: Spa

11.25 GP2: Spa

15.00 F1: Osakilpailu, Spa

MTV Sport 1

17.00 CHL: JYP-Linköping

19.15 PGA Tour: The Barclays

MTV Sport 2

15.00 F1: Osakilpailu, Spa

C More Golf

13.30 Nordea Tour: Landeryd Masters

16.30 PGA Tour: The Barclays

Eurosport 1

12.35 Porsche Supercup: Spa

13.15 Blancpain GT Series: Hungaroring

16.00 Pyöräily: La Vuelta, 9. etappi

21.45 MLS: NY Red Bulls-New England

00.00 MLS: Portland-Seattle

Eurosport 2

12.30 Eurocup Formula Renault 2.0: Le Castellet

14.00 Motocross: FIM MX2/MXGP, Assen

16.30 Bundesliiga: Hertha Berlin-Freiburg

18.30 Bundesliiga: Hoffenheim-RB Leipzig

Viasat Jalkapallo HD ja Viasat Sport Premium

15.30 Valioliiga: West Bromwich-Middlesbrough

18.00 Valioliiga: Man City-West Ham

21.15 La Liga: Athletic-Barcelona

23.15 La Liga: Villarreal-Sevilla

Viasat Ultra HD

21.15 La Liga: Athletic-Barcelona

Viasat Urheilu

16.00 Ligue 1: Bordeaux-Nantes

19.00 Serie A: Inter-Palermo

21.45 Serie A: Cagliari-Roma

Viasat Sport

19.15 La Liga: Las Palmas-Granada

21.45 Serie A: Cagliari-Roma

Viasat Fotboll

21.45 Ligue 1: Monaco-PSG

Viasat Golf

13.30 European Tour: Made in Denmark

22.00 LPGA Tour: Canadian Pacific Women’s Open

Motors TV

09.25 TCR International Series: Thaimaa

13.15 Blancpain GT Series: Hungaroring

17.00 Motocross: FIM MX2/MXGP, Assen

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?