Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Tulospörssissä mm. suomalainen MM-voitto rulla-ampumahiihdossa

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Am. jalkapallo

Vaahteraliiga:

Välierät: Roosters–Trojans 31–7 (14–0)

Loppuottelu (Vaahteramalja XXXVII) Töölön stadionilla Helsingissä: 3.9. Crocodiles–Roosters.

Ampumahiihto

Otepää, Viro: Rulla-ampumahiihdon MM-kilpailut:

Naiset, takaa-ajo (10 km): 1) Kaisa Mäkäräinen Suomi 30.40,3 (1 sakko), 2) Olena Pidrushina Ukraina jäljessä 2.10,0 minuuttia (4), 3) Anna Frolina Etelä-Korea –2.29,5 (6), 4) Magdalena Gwizdon Puola –2.42,8 (5), 5) Monika Hojnisz Puola –2.44,3 (3), 6) Alina Raikova Kazakstan –2.44,7 (1), 7) Mari Laukkanen Suomi –2.46,1 (6), 8) Lea Johanidesova Tshekki –2.55,7 (2), 9) Larisa Kuklina Venäjä –2.57,8 (3), 10) Natalia Shalajeva Venäjä –3.03,8 (3), ...28) Laura Toivanen Suomi –6.34,7 (6), ...36) Mira Holopainen Suomi –9.58,1 (5), ...38) Suvi Minkkinen Suomi –11.06,1 (5).

Miehet, takaa-ajo (12,5 km): 1) Martin Otcenas Slovakia 34.26,2 (3), 2) Sergei Kljatshin Venäjä –28,1 (2), 3) Oleksandr Zhyrnyi Ukraina –48,6 (2), 4) Karol Dombrovski Liettua –1.28,3), 5) Vladimir Semakov Ukraina –1.36,7 (3), 6) Krasimir Anev Bulgaria –1.49,2 (2), 7) Kalev Ermits Viro –2.25,6 (6), 8) Mateja Kazar Slovakia –2.26,7 (4), 9) Tuomas Grönman Suomi –2.27,7 (3), 10) Sergei Semonov Ukraina –2.39,6 (3), ...29) Olli Hiidensalo Suomi –5.04,1 (4). –Samo Orpana Suomi keskeytti.

Ampumaurheilu

Hollola: 300 metrin kiväärilajien SM-kilpailut, 3x40 ls:

Miehet: 1) Juho Kurki KaA 1162, 2) Aleksi Leppä HAS 1159, 3) Juho Autio OMAS 1158, 4) Antti Puhakka HAS 1153, 5) Juha Rutonen HAS 1145, 6) Toni Matilainen KuusA 1140, 7) Antti Kajan SäSA 1135, 8) Jaakko Björkbacka LehA 1128, 9) Jouni Jokinen KuusA 1106, 10) Juha Rinta-Keturi SäSA 1091.

Joukkuekilpailu: 1) Haminan Ampumaseura 3457, 2) Säkylän Seudun Ampujat 3316 (69 kymppiä), 3) Kuusankosken Ampujat 3316 (61).

Nuoret: 1) Juho Katajamaa KuusA 1130 SE.

Kiväärikunkku: 1) Autio 2320, 2) Leppä 2306, 3) Puhakka 2303, 4) Rutonen 2285, 5) Matilainen 2282.

Autourheilu

Spa-Francorchamps, Belgia: Formula ykkösten MM-sarjan 13/21 kilpailu, Belgian GP:

Lopputulokset (44 kierrosta): 1) Nico Rosberg Saksa, Mercedes 1.44.51,058, 2) Daniel Ricciardo Australia, Red Bull jäljessä 14,113 sekuntia, 3) Lewis Hamilton Britannia, Mercedes –27,634, 4) Nico Hülkenberg Saksa, Force India –35,907, 5) Sergio Perez Meksiko, Force India –40,660, 6) Sebastian Vettel Saksa, Ferrari –45,394, 7) Fernando Alonso Espanja, McLaren –59,445, 8) Valtteri Bottas Suomi, Williams –1.00,151, 9) Kimi Räikkönen Suomi, Ferrari –1.01,109, 10) Felipe Massa Brasilia, Williams –1.05,873,

11) Max Verstappen Hollanti, Red Bull –1.11,138, 12) Esteban Gutierrez Meksiko, Haas –1.13,877, 13) Romain Grosjean Ranska, Haas –1.16,474, 14) Daniil Kvjat Venäjä, Toro Rosso –1.27,097, 15) Jolyon Palmer Britannia, Renault –1.33,165, 16) Esteban Ocon Ranska, Manor –1 kierros, 17) Felipe Nasr Brasilia, Sauber –1.

Keskeyttäneet: Kevin Magnussen Tanska, Renault (5 kierrosta), Marcus Ericsson Ruotsi, Sauber (3), Carlos Sainz Espanja, Toro Rosso (1), Jenson Button Britannia, McLaren (1) ja Pascal Wehrlein Saksa, Manor (0).

Nopein kierros: Hamilton 1.51,583.

Tilanne kuljettajien MM-sarjassa: 1) Hamilton 232 pistettä, 2) Rosberg 223, 3) Ricciardo 151, 4) Vettel 128, 5) Räikkönen 124, 6) Verstappen 115, 7) Bottas 62, 8) Perez 58, 9) Hülkenberg 45, 10) Massa 39,

11) Alonso 30, 12) Sainz 30, 13) Grosjean 28, 14) Kvjat 23, 15) Button 17, 16) Magnussen 6, 17) Wehrlein 1, 18) Stoffel Vandoorne Belgia, McLaren 1.

Seuraava kilpailu: 4.9. Italian GP (Monza).

Beach volley

Lohja: Kv. lajiliiton CEV:n satelliittikiertueen kilpailu:

Naiset, loppuottelu: Riikka Lehtonen/Taru Lahti Suomi–Karolina Rehackova/Magdalena Dostalova Tshekki 21–10, 21–18.

Golf

Farsö, Tanska: Miesten Euroopan-kiertueen kilpailu, palkintoarvo 1,8 miljoonaa euroa:

Lopputulokset, par 71:

267 lyöntiä (17 alle parin): Thomas Pieters Belgia 62+71+69+65

268 (–16): Bradley Dredge Wales 63+66+72+67

269 (–15): Adrian Otaegui Espanja 65+70+67+67, David Lipsky USA 65+70+67+67

271 (–13): Joakim Lagergren Ruotsi 62+70+71+68

...

280 (–4): Oliver Lindell Suomi 71+72+70+67 (jaettu 26:s).

Roope Kakko karsiutui kisasta kahden kierroksen jälkeen.

Jalkapallo

Veikkausliiga:

IFK Mariehamn–VPS 0–0.

Yleisöä: 1305.

HJK–KuPS 1–0 (1–0).

45. Alfredo Jose Morelos Avilez 1–0.

Yleisöä: 3025.

Seuraavat ottelut: 9.9. FC Lahti–PK-35 Vantaa, Ilves–RoPS, KuPS–IFK Mariehamn, HIFK–VPS, SJK–Inter, PS Kemi–HJK.

Ykkönen: KTP–AC Oulu 1–4 (0–2), Jazz–Haka 1–0 (1–0), Jaro–TPS 3–2 (1–1), KPV–GrIFK 0–2 (0–0).

Englannin Valioliiga:

West Bromwich–Middlesbrough 0–0.

Manchester C–West Ham 3–1 (2–0)

7. Raheem Sterling 1–0, 18. Fernandinho 2–0, 58. Michail Antonio 2–1, 90. Sterling 3–1.

Espanjan liiga lauantaina: Real Madrid–Celta Vigo 2–1, Eibar–Valencia 1–0, Osasuna–Real Sociedad 0–2, Leganes–Atletico Madrid 0–0.

Italian liiga lauantaina: Lazio–Juventus 0–1, Napoli–AC Milan 4–2. Sunnuntaina: Inter–Palermo 1–1.

Hollannin liiga: Alkmaar–Nijmegen 2–0, Go Ahead Eagles–Ajax 0–3, Den Haag–Heracles 1–1, PSV–Groningen 0–0.

Saksan Bundesliiga: Hertha Berlin–Freiburg 2–1, Hoffenheim–Leipzig 2–2.

Saksan 2. Bundesliiga: Bielefeld–Union Berlin 4–4, Dresden–St. Pauli 1–0, Braunschweig–Nürnberg 6–1.

Tanskan liiga: Odense–Horsens 0–1, Sönderjylland–Esbjerg 1–1, Bröndby–FC Kööpenhamina 1–1 (B: Teemu Pukki vaihtoon 90. min), Ålborg–Århus 2–1, Viborg–Midtjylland myöh.

Ruotsin liiga, Allsvenskan: AIK–Hammarby 0–0 (AIK: Sauli Väisänen, Eero Markkanen 90 min), Häcken–Östersund 3–1 (H: Kari Arkivuo vaihtoon 37. min), Jönköping–Elfsborg 1–0, Örebro–Falkenberg 3–2, IFK Göteborg–Helsingborg 2–0, Sundsvall–Malmö 0–1.

Norjan liiga: Sogndal–Stabäk 1–1 (So: Hannu Patronen, v, Jukka Raitala 90 min), Bodö/Glimt–Start 2–0 (S: Tapio Heikkilä 90 min), Viking–Lilleström 2–2, Rosenborg–Tromsö 3–1, Odd Skien–Vålerenga myöh.

Vantaa/Helsinki: Naisten Mestarien liigan karsintaturnaus:

Avaldsnes, Norja–PK-35 Vantaa, Suomi 2–0 (2–0). 24. Elise Thorsnes 1–0, 36. Holmfridur Magnusdottir 2–0.

Newry City Ladies, Pohjois-Irlanti–Benfica, Portugali 0–5 (0–3).

Avaldsnes eteni karsintaturnauksesta jatkoon.

Jääkiekko

KHL: Lada Toljatti–Neftehimik Nizhnekamsk 3–1 (0–1, 2–0, 1–0).

Jyväskylä: Mestarien liiga CHL, K-lohko:

JYP–Linköping, Ruotsi 1–4 (1–1, 0–1, 0–2)

Hodonin, Tshekki: 20-vuotiaiden maaottelu:

Suomi–Venäjä vl. 1–2 (0–1, 1–0, 0–0, 0–0, 0–1). Suomen maali: Aapeli Räsänen (Juha Jääskä).

Venäjä voitti turnauksen.

Keilailu

Bryssel, Belgia: EM-kilpailut:

Miesten joukkuekilpailun finaali: Suomi–Ruotsi 1119–1095. Mestaruuden voittaneessa Suomen joukkueessa pelasivat Perttu Jussila, Sami Lampo, Joonas Jähi, Jari Ratia, Juhani Tonteri ja Osku Palermaa.

Semifinaalit: Suomi-Itävalta 1098–1057, Ruotsi–Tanska 1074–1017.

Masters:

Loppuottelu: Martin Larsen Ruotsi–Juhani Tonteri Suomi 2–1.

Välierät: Larsen–Johnny Spil Hollanti 2–1, Tonteri–Alex de Vries Hollanti 2–1.

Puolivälierät: Larsen–Pontus Andersson Ruotsi 2–0, Tonteri–Jesper Svensson Ruotsi 2–1, de Vries–Mark Jacobs Hollanti 2–0, Spil–Joonas Jähi Suomi 2–1.

Moottoripyöräily

Oschersleben, Saksa:

Ratamoottoripyöräilyn sivuvaunuluokan MM-sarja: 1) Tim Reeves Britannia/Gregory Cluze Ranska, LCR-Yamaha, 2) Pekka Päivärinta/Kirsi Kainulainen Suomi, LCR-BMW –4,266 sekuntia, 3) Sebastien Delannoy/Kevin Rousseau Ranska, LCR-Suzuki –14,449.

MM-sarjan tilanne: 1) Päivärinta/Kainulainen 157, 2) Reeves/Cluze 134, 3) Delannoy/Rousseau 123, 4) Marcus Schlosser/Thomas Hofer Sveitsi, LCR-BMW 120.

MM-sarjan viimeinen kisaviikonloppu ajetaan Doningtonissa syyskuun puolivälissä.

Forssa: Maaradan MM-sarjan 3/5 kilpailu: 1) Jannick de Jong Hollanti 22 pistettä, 2) Erik Riss Saksa 19, 3) Mathieu Tresarrieu Ranska 24, 4) Aki-Pekka Mustonen Suomi 22 (4, 4, 2, 3, 4, 4, 1), 5) Theo Pijper Hollanti 17, 6) Jörg Tebbe Saksa 14, 7) Jesse Mustonen Suomi 12 (2, 4, 2, 2, R, 2).

Tilanne MM-sarjassa: 1) Riss 70, 2) De Jong Hollanti 62, 3) Tresarrieu 52, ...6) Aki-Pekka Mustonen 36, ...13) Jesse Mustonen 18.

Mäkihyppy

Hakuba, Japani: Miesten Kesä-GP-sarjan 6/10 kilpailu:

HS131-mäki: 1) Taku Takeuchi Japani 242,2 pistettä (130 ja 127 metriä), 2) Joachim Hauer Norja 239,5 (126,5–128), 3) Anders Fannemel Norja 237,7 (123–132), ...38) Jarkko Määttä Suomi 74,8 (105), ...45) Lauri Asikainen Suomi 60,4 (91,5).

Pesäpallo

Miesten Superpesis: 2. välierät, kolmella voitolla loppuotteluun:

Joensuu–Sotkamo 0–2 (2–3, 1–2)

Joensuu: Timo Kallio 0/3, Juha Niemi 3/0.

Sotkamo: Niko Korhonen 0/1, Niilo Piiponniemi 0/1, Toni Kohonen 1/0, Immo Rautiainen 1/0, Topi Korhonen 0/2, Kosti Rautiainen 0/1, Markus Tuikka 1/0, harhat 2.

Yleisöä: 2015.

Voitot 0–2. Seuraava ottelu: 30.8. Vimpeli–Kouvola.

2. Superpesiskarsinta, kolmella voitolla Superpesikseen:

Tampere–Raahe 2–1 (2–9, 6–4, 1–0). Voitot 1–1. Kempele–Siilinjärvi 2–0 (3–0, 2–0). Voitot 2–0.

Naisten Superpesis: 2. välierät, kolmella voitolla loppuotteluun.

Pori–Jyväskylä 1–2 (5–2, 0–3, 0–1). Voitot 0–2.

Rauma–Lapua 0–1 (1–1, 0–1).Voitot 0–2.

Miesten Suomensarja: 2. lohkoloppuottelu, kahdella voitolla nousukarsintaan:

Etelälohko: Loimaa–PunaMustat 2–1 (1–3, 6–2, 1–0). Voitot 1–1.

Pyöräily

Oviedo: Espanjan ympäriajo:

Etappi 9/21, Cistierna–Oviedo/Alto del Naranco, 164,5 km: 1) David de la Cruz Espanja 3.47.56, 2) Dries Devenyns Belgia jäljessä 27 sekuntia, 3) Moreno Moser Italia –33, 4) Luis Leon Sanchez Espanja –51, 5) Mathias Frank Sveitsi –51.

Squash

Helsinki: Kv. turnaus:

Loppuottelu: Jami Äijänen Suomi–Iker Pajares Bernabeu Espanja (1) 3–2 (4–11, 11–7, 10–12, 11–3, 11–2).

Tennis

Winston-Salem, USA: Miesten ATP-kiertueen turnaus (palkintoarvo 639 255 dollaria):

Nelinpelin loppuottelu: Guillermo Garcia-Lopez Espanja/Henri Kontinen Suomi–Andre Begemann Saksa/Leander Paes Intia 4–6, 7–6 (6), 10–8.

Yhdistetty

Oberwiesenthal, Saksa: Kesä-GP-sarjan kilpailu:

Lopputulokset: 1) Jarl Magnus Riiber Norja 26.43,7, 2) Mario Seidl Itävalta –2,8 sekuntia jäljessä, 3) Björn Kircheisen Saksa –5,1..., 11) Eero Hirvonen Suomi –16,8,...35) Matti Herola Suomi –2.22,2.

Rahapelejä

Keno 34/16

Päiväarvonta (28.8.): 4, 5, 7, 10, 13, 22, 35, 36, 38, 42, 43, 47, 50, 51, 53, 56, 57, 58, 65, 66. Kunkkunumero: 43.

Ilta-arvonta (28.8.): 2, 4, 7, 13, 15, 17, 19, 25, 26, 28, 29, 33, 35, 41, 42, 46, 56, 58, 61, 70. Kunkkunumero: 25.

Lauantai-Jokeri 34/16

(27. 8.): 8 6 1 6 2 8 4.

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein ei yhtään kappaletta, 5 oikein 83 kpl voitto-osuus 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e.

Lotto 34/16

(27. 8.): 6, 11, 15, 25, 28, 31, 32. Lisänumerot: 2, 9. Tuplausnumero: 3.

Voitonjako: 7 oikein 1 kpl voitto-osuus 2 200 000,00 e, 6+1 oikein 30 119,40 e, 6 oikein 2 500,00 e, 5 oikein 55,60 e, 4 oikein 10,00 e.

Vakio 1 34/16

Vakio (27.8.): 121 1XX 21X 211 1.

Voitonjako: 13 oikein 30 kpl voitto-osuus 6 488,00 e, 12 oikein voitto-osuus 96,40 e, 11 oikein voitto-osuus 8,80 e, 10 oikein voitto-osuus 3,00 e.

Tv-urheilua

MTV Max

19.10 Ravit: Toto 4, Oulu

Eurosport 1

16.00 Pyöräily: La Vuelta, 10. etappi

19.00-06.00 Tennis: US Open

Eurosport 2

18.00-05.00 Tennis: US Open

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?