Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Tuloksia, rahapelejä, tv-urheilua

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Jalkapallo

Kosovon joukkue miesten MM-karsintaotteluun Suomea vastaan 5. syyskuuta Turussa:

Maalivahdit: Samir Ujkani* (Pisa), Flamur Neziri (Feronikeli), Granit Kolshi

Puolustajat: Fanol Perdedaj (1860 München), Avni Pepa (ÍBV Vestmannaeyjar), Enis Alushi* (1. FC Nürnberg), Amir Rrahamani* (RNK Split), Leart Paqarada (SV Sandhausen), Bajram Jashanica (Skënderbeu Korçë), Alban Pnishi (FC Grasshoppers), Ardian Ismajli (Hajduk Split), Benjamin Kololli (FC Lausanne-Sport)

Keskikenttäpelaajat: Bernard Berisha (Anzi Makhachkala), Hekuran Kryeziu (Luzern), Alban Meha* (Al-Nassr), Valon Berisha* (FC Red Bull Salzburg), Besar Halimi (FSV Frankfurt), Valmir Sulejmani (Hannover 96), Herolind Shala* (Kasımpaşa), Sinan Bytyqi* (Go Ahead Eagles), Eroll Zejnullahu (FC Union Berlin)

Hyökkääjät: Bersant Celina (FC Twente), Milot Rashica* (Vitesse), Vedat Muriqi* (Gençlerbirligi), Albert Bunjaku* (St. Gallen)

Tähdellä merkityt odottavat Fifalta hyväksyntää edustaa Kosovoa.

Jääkiekko

KHL tiistaina: Jugra Hanti-Mansijsk–Salavat Julajev Ufa 2–3 (0–0, 2–1, 0–2)

Ufa: Sami Lepistö 0+1.

Pesäpallo

Miesten Superpesis: 3. välierät, kolmella voitolla loppuotteluun:

Vimpeli–Kouvola 2–0 (6–5, 13–2)

Vimpeli: Teemu Isoketo 0/3, Sami Haapakoski 0/5, Mikko Kanala 1+2/4, Henri Puputti 1+5/2, Matias Rinta-aho 1+6/1, Mikko Haukkala 0/1, Jere Saukko 1+0/1, Arttu Ruuska 0/2, Janne Mäkelä 2/0.

Kouvola: Tommi Mäentausta 0/1, Juho Hacklin 1/0, Sasu Toikka 1/0, Valentin Ikonen 1/0, Ossi Meriläinen 3/0, Teemu Nurmio 0/2, Joni Rytkönen 0/4, vapaat 1.

Yleisöä: 1721. Vimpeli loppuotteluun voitoin 3–0, Kouvola pronssiotteluun.

Seuraava ottelu: 31.8. Sotkamo–Joensuu.

Tennis

New York: Kauden 4/4 grand slam -turnaus, Yhdysvaltain avoimet, palkintoarvo 46,3 miljoonaa dollaria (sijoitettujen pelaajien ja pohjoismaalaisten tulokset):

Miesten kaksinpelin 1. kierrosta: Mihail Juzhni Venäjä–Martin Klizan Slovakia (28) 6–2, 6–1, 6–1, Kyle Edmund Britannia–Richard Gasquet Ranska (13) 6–2, 6–2, 6–3, Marin Cilic Kroatia (7)–Rogerio Dutra Silva Brasilia 6–4, 7–5, 6–1, Novak Djokovic Serbia (1)–Jerzy Janowicz Puola 6–3, 5–7, 6–2, 6–1, Jo-Wilfried Tsonga Ranska (9)–Guido Andreozzi Argentiina 6–3, 6–4, 6–4, Kevin Anderson Etelä-Afrikka (23)–Yoshihito Nishioka Japani 6–3, 7–5, 6–4, Jack Sock USA (26)–Taylor Fritz USA 7–6 (7–3), 7–5, 3–6, 1–6, 6–4, Rafael Nadal Espanja (4)–Denis Istomin Uzbekistan 6–1, 6–4, 6–2, Albert Ramos Espanja (31)–Julien Benneteau Ranska 3–6, 6–3, 6–3, 2–6, 6–1.

Kei Nishikori Japani (6)–Benjamin Becker Saksa 6–1, 6–1, 3–6, 6–3, Grigor Dimitrov Bulgaria (22)–Inigo Cervantes Espanja 6–2, 6–4, 7–6 (9–7).

Naisten kaksinpelin 1. kierrosta: Denisa Allertova Tshekki–Ana Ivanovic Serbia (29) 7–6 (7–4), 6–1, Wang Qiang Kiina–Daria Kasatkina Venäjä (23) 6–4, 2–6, 6–2, Simona Halep Romania (5)–Kirsten Flipkens Belgia 6–0, 6–2, Caroline Garcia Ranska (25)–Pauline Parmentier Ranska 4–6, 6–3, 6–4, Ana Konjuh Kroatia–Kiki Bertens Hollanti (20) 6–3, 2–6, 6–4.

Yleisurheilu

Ruotsin joukkue Tampereella 2.–4. syyskuuta käytävään Suomi–Ruotsi-maaotteluun (joukkue täydentyy vielä ennen maaottelua):

Miehet:

100 m: Austin Hamilton kauden paras 10,46, Tom Kling-Baptiste 10,27, Odain Rose 10,42.

200 m: Felix Svensson 21,42, Tom Kling-Baptiste 20,87, Johan Wissman 20,76.

400 m: Felix Francois 47,71, Erik Martinsson 47,19, Dennis Forsman 47,63.

800 m: Kalle Berglund 1.47,16, Andreas Kramer 1.47,24, Johan Rogestedt 1.47,47.

1500 m: Johan Rogestedt 3.36,58, Jonas Leandersson 3.36,92, Kalle Berglund 3.41,00.

5000 m: Anton Danielsson 13.56,33, Suldan Hassan 14.10,12 Staffan Ek.

10000 m: David Nilsson 29.32,92, Anton Danielsson 29.58,13.

110 m aj: Alexander Brorsson 14,26, Anton Levin 13,97, Marvin Tay 14,18.

400 m aj: Alexander Lundskog 51,83, Isak Andersson 51,73, Jonathan Carbe 51,75.

3000 m ej: Emil Blomberg 8.34,81, Elmar Engholm 8.37,44, Vidar Johansson 8.45,46.

Korkeus: Philip Frifelt Lundqvist 210, Mehdi Katib 215, Andreas Carlsson 217.

Seiväs: Marcus Nilsson 500, Oscar Jansson 525, Filip Gyllensten 530.

Pituus: Johan Taléus 74, Andreas Carlsson 765, Michel Torneus 844.

Kolmiloikka: Mathias Ström 15,20, Erik Ehrlin 15,84, Michel Tornéus 16,10.

Kuula: Wictor Petersson 18,18, Niklas Arrhenius 19,15, Daniel Ståhl 19,38.

Kiekko: Niklas Arrhenius 66,02, Axel Härstedt 66,03, Daniel Ståhl 68,72.

Moukari: Mattias Lindberg 69,19, Elias Håkansson 69,29, Oscar Vestlund 70,95.

Keihäs: Jiannis Smalios 79,60, Gabriel Wallin 82,81, Kim Amb 84,32.

4x100m: Tom Kling-Baptiste, Austin Hamilton, Jacob Ewertzh, Erik Hagberg.

4x400m: Erik Martinsson, Felix Francois, Dennis Forsman, Adam Danielsson.

Naiset:

100m: Khaddi Sagnia 11,48, Susanna Kallur 11,53, Elin Östlund 11,64.

200m: Pernilla Nilsson 23,50, Gladys Bamane 24,13, Malin Ström 24,16

400m: Matilda Hellqvist 54,03, Lisa Duffy 54,20, Pernilla Tornemark 54,91.

800m: Lovisa Lindh 1.59,41, Anna Silvander 2.02.57, Hanna Hermansson 2.03,32

1500m: Lovisa Lindh 4.14,10, Anna Silvander 4.16.62.

5000m: Meraf Bahta 14.49,95, Maria Larsson 16.19,86, Cecilia Norrbom 16.23,26.

10000m: Malin Liljestedt 34.54,59, Louise Wiker 34.56,95.

100 m aj: Amanda Hansson 13,64, Susanna Kallur 12,91, Elin Westerlund 13,11.

400 m aj: Hanna Palmqvist 59,07, Sofia Johnsson 59,42, Johanna Holmén Svensson 59,71.

3000m ej: Charlotta Fougberg 9.30,11, Frida Kristiansson 10.18,59.

Korkeus: Sofie Skoog 194, Ebba Jungmark 181, Emma Green 190.

Seiväs: Lisa Gunnarsson 450, Michaela Meijer 462, Angelica Bengtsson 465.

Pituus: Khaddi Sagnia 670, Malin Marmbrandt 650, Erica Jarder 660.

Kolmiloikka: Jasmin Sabir 13,02, Fanny Ernestam 12,84, Malin Marmbrandt 13,11.

Rahapelejä

Keno 35/16

Päiväarvonta (30.8.): 2, 5, 7, 11, 14, 18, 19, 22, 24, 26, 30, 31, 42, 43, 48, 49, 53, 56, 58, 70. Kunkkunumero: 19.

Ilta-arvonta (30.8.): 9, 10, 11, 12, 21, 23, 36, 38, 40, 42, 48, 50, 51, 54, 56, 58, 63, 64, 67, 68. Kunkkunumero: 10.

Tv-urheilua

Yle TV2

21.45 Jalkapallo: Saksa-Suomi

Nelonen Pro 2

17.00 Superpesis: Sotkamo-Joensuu, 3. välierä

Viasat Jalkapallo HD

21.15 Jalkapallo: Turkki-Venäjä

MTV Max

19.00 Ravit: Toto 65, Vermo

Eurosport 1

16.00 Pyöräily: La Vuelta, 11. etappi

19.00-06.00 Tennis: US Open

Eurosport 2

18.00-05.00 Tennis: US Open

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?