Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Tuloksia, tv-urheilua, rahapelejä

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Autourheilu

Monza: Formula ykkösten MM-sarjan 14/21 kilpailu, Italian gp:

1. harjoitukset: 1) Nico Rosberg Saksa, Mercedes 1.22,959, 2) Lewis Hamilton Britannia, Mercedes jäljessä 0,203 sekuntia, 3) Kimi Räikkönen Suomi, Ferrari –1,088, 4) Sebastian Vettel Saksa, Ferrari –1,348, 5) Sergio Perez Meksiko, Force India –1,691, 6) Romain Grosjean Ranska, Haas –1,804, 7) Valtteri Bottas Suomi, Williams –1,826, 8) Max Verstappen Hollanti, Red Bull –2,023, 9) Esteban Gutierrez Meksiko, Haas –2,154, 10) Daniel Ricciardo Australia, Red Bull –2,161,

2. harjoitukset: 1) Hamilton 1.22,801, 2) Rosberg –0,193, 3) Vettel –0,453, 4) Räikkönen –0,626, 5) Verstappen –0,931, 6) Ricciardo –1,202, 7) Alonso –1,458, 8) Bottas –1,498, 9) Grosjean–1,715, 10) Button –1,748,

Golf

Crans-Montana, Sveitsi: Miesten Euroopan-kiertueen kilpailu, palkintoarvo 2,7 miljoonaa euroa:

Tilanne 36/72 reiän jälkeen, par 70:

131 lyöntiä (9 alle parin): Romain Langasque Ranska 68+63, Richard Bland Englanti 67+64, Richard Green Australia 65+66,

133 (–7): Mikko Ilonen Suomi 66+67 (jakaa sijaa 7),

141 (+1): Roope Kakko Suomi 73+68 (jaettu 78:s),

145 (+5) Mikko Korhonen Suomi 72+73 (jaettu 110:s).

Kakko ja Korhonen karsiutuivat viikonlopun kahdelta viimeiseltä kierrokselta.

Maarianhamina: Pohjoismaisen ammattilaiskiertueen kilpailu, Finnish Open, palkintoarvo 50 000 euroa:

Lopputulokset 54/54 reiän jälkeen, par 72:

207 lyöntiä (9 lyöntiä alle parin): Jesper Lerchedahl Tanska 66+71+70,

212 (–4): Oliver Lindell Suomi 69+70+73 (jaettu 6:s),

213 (–3): Erik Myllymäki Suomi 71+73+69, Linus Väisänen Suomi 72+72+69 (jaettu 8:s).

Jalkapallo

Naisten liiga, yläloppusarja:

Honka–HJK 2–1 (2–0).

Vaasa: Alle 21-v. miesten EM-karsintaa, lohko 7:

Suomi–Itävalta 0–1 (0–0)

90. Nikola Dovedan 0–1.

Suomi: Otso Virtanen; Dani Hatakka, Juho Pirttijoki (v), Sauli Väisänen (c, v), Richard Jensen; Glen Kamara (v), Matej Hradecky (67. Robert Taylor); Fredrik Lassas (76. Pyry Soiri), Moshtagh Yaghoubi; Simon Skrabb, Jasse Tuominen (46. Fredrik Jensen).

Jääkiekko

Mestarien liiga CHL:

Lohko G: HIFK–Zug 1–4 (0–0, 0–2, 1–2)

HIFK:n maali: Teemu Eronen.

Lohko H: TPS–Liberec 3–1 (2–0, 1–1, 0–0)

TPS:n maalit: Jasper Lindsten, Dave Spina, Jesse Dudas.

KHL:

Avtomobilist Jekaterinburg–Salavat Julajev Ufa vl. 4–3 (2–1, 1–2, 0–0, 0–0, 2–1)

AJ: Tommi Kivistö voittomaali voittomaalikisassa, SJU: Teemu Hartikainen 1+0, Sami Lepistö 0+1.

Lokomotiv Jaroslavl–Metallurg Novokuznetsk 1–0 (1–0, 0–0, 0–0)

Pietarin SKA–Lada Toljatti 5–1 (2–1, 1–0, 2–0)

Potkunyrkkeily

Dublin, Irlanti:

Potkunyrkkeilyn nuorten MM-kilpailut:

63,5 kg: Tino Saarikangas Suomi–Andrei Tsihileitsik Valko-Venäjä 2–1, Saarikangas–Petru Morar Moldova 0–3. – Saarikangas sijoittui sijoille 5–8.

71 kg: Akseli Saurama Suomi–Jegor Murzin Venäjä 3–0, Saurama–Paulo Branco Portugali 3–0, Saurama–Peter Carr Irlanti 0–3. –Sauramalle MM-hopeaa.

Tennis

New York: Kauden 4/4 grand slam -turnaus, Yhdysvaltain avoimet, 4. päivä:

Miesten kaksinpeli:

2. kierrosta: Dominic Thiem Itävalta (8)–Ricardas Berankis Liettua 6–4, 6–3, 6–2, Juan Martin del Potro Argentiina–Steve Johnson USA 7–6 (7–5), 6–3, 6–2, David Ferrer Espanja (11)–Fabio Fognini Italia 6–0, 4–6, 5–7, 6–1, 6–4, Nick Kyrgios Australia (14)–Horacio Zeballos Argentiina 7–5, 6–4, 6–4, Daniel Evans Britannia–Alexander Zverev Saksa (27) 6–4, 6–4, 5–7, 6–2, Stan Wawrinka Sveitsi (3)–Alessandro Giannessi Italia 6–1, 7–6 (7–4), 7–5, Kei Nishikori Japani (6)–Karen Khatshanov Venäjä 6–4, 4–6, 6–4, 6–3, Ivo Karlovic Kroatia (21)–Donald Young USA 6–4, 7–6 (7–4), 6–4, Joao Sousa Portugali–Feliciano Lopez Espanja (16) 6–2, 6–4, 1–6, 7–5, Grigor Dimitrov Bulgaria (22)–Jeremy Chardy Ranska 4–6, 6–4, 3–6, 6–4, 6–2, Paolo Lorenzi Italia–Gilles Simon Ranska (30) 3–6, 6–2, 6–2, 6–7 (1–7), 7–6 (7–3).

Miesten kaksinpelin 3. kierrosta: Jo-Wilfried Tsonga Ranska (9)–Kevin Anderson Etelä-Afrikka (23) 6–3, 6–4, 7–6 (7–4), Jack Sock USA (26)–Marin Cilic Kroatia (7) 6–4, 6–3, 6–3.

Naisten kaksinpeli:

3. kierrosta: Caroline Wozniacki Tanska–Monica Niculescu Romania 6–3, 6–1, Anastasija Sevastova Latvia–Katerina Bondarenko Ukraina 6–4, 6–1, Roberta Vinci Italia (7)–Carina Witthöft Saksa 6–0, 5–7, 6–3, Johanna Konta Britannia (13)–Belinda Bencic Sveitsi (24) 6–2, 6–1, Lesia Tsurenko Ukraina–Dominika Cibulkova Slovakia (12) 3–6, 6–3, 6–4.

2. kierrosta: Serena Williams USA (1)–Vania King USA 6–3, 6–3, Johanna Larsson Ruotsi–Denisa Allertova Tshekki 6–3, 6–1, Zhang Shuai Kiina–Samantha Stosur Australia (16) 6–3, 6–3, Carla Suarez Espanja (11)–Jelena Jankovic Serbia 6–1, 6–4, Elena Vesnina Venäjä (19)–Annika Beck Saksa 6–2, 6–1, Timea Babos Unkari (31)–Richel Hogenkamp Hollanti 6–2, 6–4, Simona Halep Romania (5)–Lucie Safarova Tshekki 6–3, 6–4, Agnieszka Radwanska Puola (4)–Naomi Broady Britannia 7–6 (11–9), 6–3, Caroline Garcia Ranska (25)–Katerina Siniakova Tshekki 4–6, 6–4, 6–4, Varvara Lepchenko USA–Timea Bacsinszky Sveitsi (15) 6–4, 4–6, 6–4, Anastasia Pavljutsehnkova Venäjä (17)–Kristina Mladenovic Ranska 6–2, 4–6, 7–6 (7–5), Laura Siegemund Saksa (26)–Nicole Gibbs USA 6–3, 7–5, Venus Williams USA (6)–Julia Görges Saksa 6–2, 6–3.

Miesten nelinpeli:

1. kierrosta: Henri Kontinen Suomi/John Peers Australia (10)–Federico Delbonis/Guido Pella Argentiina 7–6 (7–2), 3–6, 6–3.

Yleisurheilu

Tampere: Suomi–Ruotsi-maaottelu:

Miesten seiväs: 1) Tomas Wecksten Suomi 520, 2) Eemeli Salomäki Suomi, Mikael Westö Suomi ja Filip Gyllensten Ruotsi 485, 5) Marcus Nilsson Ruotsi 485, 6) Yannick Tregaro 250.

Suomi johtaa maaottelua avauspäivän jälkeen pistein 15–7.

Muut lajit kilpaillaan lauantaina ja sunnuntaina.

Zürich: Timanttiliigan kauden 2016 lajivoittajat:

Miehet:

100 m: Asafa Powell Jamaika.

400 m: Lashawn Merritt USA.

5000 m: Hagos Gebrhiwet Etiopia.

400 m aidat: Kerron Clement USA.

Seiväs: Renaud Lavillenie Ranska.

Kolmiloikka: Christian Taylor USA.

Kuula: Tom Walsh Uusi-Seelanti.

Keihäs: Jakub Vadlejch Tshekki.

Naiset:

200 m: Dafne Schippers Hollanti.

800 m: Caster Semenya Etelä-Afrikka.

1500 m: Laura Muir Britannia.

3000 m esteet: Ruth Jebet Bahrain.

100 m aidat: Kendra Harrison USA.

Korkeus: Ruth Beitia Espanja.

Pituus: Ivana Spanovic Serbia.

Kiekko: Sandra Perkovic Kroatia.

Loput 16 lajivoittajaa ratkeaa Brysselin päätöskilpailussa 9. syyskuuta. Kunkin lajin paras saa noin 37 500 euroa.

Zürich, Sveitsi:

Timanttiliigan 13/14 kilpailu:

Miehet:

100 m (+0,4 m/s): 1) Asafa Powell Jamaika 9,94, 2) Akani Simbine Etelä-Afrikka 9,99, 3) Ben Youssef Meite Norsunluurannikko 9,99.

400 m: 1) LaShawn Merritt USA 44,64, 2) Bralon Taplin Grenada 44,70, 3) Nery Brenes Costa Rica 45,18.

5000 m: 1) Hagos Gebrhiwet Etiopia 13.14,82, 2) Paul Chelimo USA 13.16,51, 3) Evan Jager USA 13.16,86.

400 m aidat: 1) Kerron Clement USA 48,72, 2) Javier Culson Puerto Rico 48,79, 3) L.J. Van Zyl Etelä-Afrikka 48,80.

Seiväs: 1) Sam Kendricks USA ja Renaud Lavillenie Ranska 590, 3) Thiago Braz Brasilia 584.

Kolmiloikka: 1) Christian Taylor USA 17,80, 2) Troy Doris Guyana 17,01, 3) Chris Carter USA 16,75.

Kuula: 1) Tom Walsh Uusi-Seelanti 22,20, 2) Ryan Crouser USA 22,00, 3) Joe Kovacs USA 21,20.

Keihäs: 1) Jakub Vadlejch Tshekki 87,28, 2) Thomas Röhler Saksa 86,56, 3) Julian Weber Saksa 84,29, 4) Antti Ruuskanen Suomi 82,69, 5) Tero Pitkämäki Suomi 79,63, 6) Vitezslav Vesely 78,59, 7) Kim Amb Ruotsi 78,52, 8) Zigismunds Sirmais Latvia 74,52. Keshorn Walcott Trinidad ei tulosta.

Naiset:

200 m (+0,2 m/s): 1) Elaine Thompson Jamaika 21,85, 2) Dafne Schippers Hollanti 21,86, 3) Allyson Felix USA 22,02.

800 m: 1) Caster Semenya Etelä-Afrikka 1.56,44, 2) Francine Niyonsaba Burundi 1.56,76, 3) Margaret Nyairera Wambui Kenia 1.57,04.

1500 m: 1) Shannon Rowbury USA 3.57,78, 2) Laura Muir Britannia 3.57,85, 3) Sifan Hassan Hollanti 3.58,43.

3000 m esteet: 1) Ruth Jebet Bahrain 9.07,00, 2) Hyvin Kiyeng Kenia 9.10,15, 3) Emma Coburn USA 9.17,42.

100 m aidat (+0,4): 1) Kendra Harrison USA 12,63, 2) Cinfy Ofili Britannia 12,70, 3) Dawn Harper-Nelson USA 12,73.

400 m aidat: 1) Shamier Little USA 53,97, 2) Sara Petersen Tanska 54,22, 3) Eilidh Doyle Britannia 54,55.

Korkeus: 1) Ruth Beitia Espanja 196, 2) Inika McPherson USA ja Sofie Skoog Ruotsi 193.

Pituus: 1) Brittney Reese USA 695, 2) Ivana Spanovic Serbia 693, 3) Daria Klishina Venäjä 663.

Kiekko: 1) Sandra Perkovic Kroatia 68,44, 2) Melina Robert-Michon Ranska 63,91, 3) Denia Caballero Kuuba 62,80.

Timanttiliigan viimeinen kilpailu on Brysselissä 9. syyskuuta.

Tv-urheilua

Yle TV2

17.00 Yleisurheilun Ruotsi-ottelu

Nelonen Pro 1

18.30 Vaahteramalja: Crocodiles-Roosters

Nelonen Pro 2

10.00 F1-veneet: Aika-ajot, Harbin

MTV3

17.00 Ravit: Toto76, Vermo

MTV Max

12.00 F1: Vapaat harj., Monza

15.00 F1: Aika-ajot, Monza

16.40 GP2: Monza

18.15 GP3: Monza

20.45 CHL: Zürich Lions-Lukko

MTV Sport 1

15.00 F1: Aika-ajot, Monza

21.30 PGA Tour: Deutsche Bank Championship

MTV Sport 2

15.15 Ravit: Toto76, Vermo

C More Golf

15.30 PGA Tour: Deutsche Bank Championship

Eurosport 1

13.00 Pyöräily: La Vuelta, 14. etappi

19.00-06.00 Tennis: US Open

Eurosport 2

09.00 FIA WTCC: Aika-ajot, Motegi

18.00-05.00 Tennis: US Open

Viasat Golf

14.00 European Tour: European Masters

23.00 LPGA Tour: Manulife Classic

Motors TV

12.30 ja 03.45 24H Series: Barcelona 24 h

21.15 FIA WEC: Meksiko 6 h

 Rahapelejä

Keno 35/16

Torstai 1. 9.

Myöhäisarvonta: 13, 14, 17, 29, 31, 33, 38, 39, 40, 41, 50, 51, 52, 53, 54, 56, 58, 61, 63, 69, Kunkkunumero: 14

Perjantai 2. 9.

Päiväarvonta: 4, 7, 8, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 26, 32, 39, 42, 44, 47, 49, 56, 65, 66, 69, Kunkkunumero: 4

Ilta-arvonta: 1, 2, 4, 9, 15, 16, 18, 23, 42, 45, 46, 47, 51, 53, 55, 58, 62, 66, 67, 69, Kunkkunumero: 51

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!