Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Tulospörssissä mm. hiihtäjä Sami Jauhojärven kokeilu ampumajuoksussa

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Ampumajuoksu

Hollola: SM-kilpailut, normaalimatkat:

Naiset, 6,0 km: 1) Sanna Markkanen LeVi 29.07,8 (3 sakkokierrosta), 2) Anna-Liisa Häkkinen PunKu 29.23,0 (5), 3) Tiia-Maria Talvitie JaJalas 30.24,6 (3).

Miehet, 7,2 km: 1) Antti Raatikainen IisVi, 30.11,6 (2), 2) Mika Kaljunen IisVi 30.39,3 (3), 3) Matti Hakala AAH 31.11,4 (5), ...11) Sami Jauhojärvi EK-P 34.29,2 (12).

Autourheilu

Monza: Formula ykkösten MM-sarjan 14/21 kilpailu, Italian gp:

1) Nico Rosberg Saksa, Mercedes 1.17.28,089, 2) Lewis Hamilton Britannia, Mercedes jäljessä 15,070 sekuntia, 3) Sebastian Vettel Saksa, Ferrari –20,990, 4) Kimi Räikkönen Suomi, Ferrari –27,561, 5) Daniel Ricciardo Australia, Red Bull –45,295, 6) Valtteri Bottas Suomi, Williams –51,015, 7) Max Verstappen Hollanti, Red Bull –54,236, 8) Sergio Perez Meksiko, Force India –1.04,954, 9) Felipe Massa Brasilia, Williams –1.05,617, 10) Nico Hülkenberg Saksa, Force India –1.18,656,

Nopein kierros: Alonso 1.25,340.

Tilanne kuljettajien MM-sarjassa: 1) Hamilton 250 pistettä, 2) Rosberg 248, 3) Ricciardo 161, 4) Vettel 143, 5) Räikkönen 136, 6) Verstappen 121, 7) Bottas 70, 8) Perez 62.

Tilanne valmistajien MM-sarjassa: 1) Mercedes 498, 2) Red Bull 290, 3) Ferrari 279, 4) Williams 111.

Seuraava kilpailu: 18.9. Singaporen gp (Marina Bay Street Circuit).

Golf

Crans Montana, Sveitsi: Miesten Euroopan-kiertueen kilpailu, palkintoarvo 2,7 miljoonaa euroa:

Lopputulokset, 72/72 reikää, par 70:

263 lyöntiä (17 lyöntiä alle parin): Alex Norén Ruotsi 69+63+66+65, Scott Hend Australia 65+67+65+66, Norén voitti ensimmäisellä uusintareiällä.

266 (–14): Andrew Johnston Englanti 65+68+68+65,

268 (–12): Lee Westwood Englanti 72+66+67+63,

...271 (–9): Mikko Ilonen Suomi 66+67+68+70 (jakoi 12. sijan viiden pelaajan kanssa).

Jalkapallo

Euroopan alueen MM-karsinta:

Lohko C:

Serravalle: San Marino–Azerbaidzhan 0–1 (0–1)

Lohko E:

Kööpenhamina: Tanska–Armenia 1–0 (1–0)

Astana: Kazakstan–Puola 2–2 (0–2)

Lohko F:

Vilna: Liettua–Slovenia 2–2 (2–0)

Trnava: Slovakia–England 0–1 (0–0)

90. Adam Lallana 0–1. Ulosajo: 57. Martin Skrtel Slovakia

Miesten Ykkönen:

EIF–Jazz 1–2 (0–2)

GrIFK–KTP 2–0 (2–0)

13. Timo Mikkonen 1–0, 18. Petter Meyer 2–0.

Miesten Kakkonen:

Lohko B:

EsPa–Kiffen 1–3 (0–0)

Viikingit–FC Espoo 1–3 (1–0)

Jääkiekko

KHL:

Metallurg Magnitogorsk–Amur Habarovsk 4–1 (1–0, 2–1, 1–0)

AH: Teemu Ramstedt 1+0, Kristian Kuusela 0+1.

Slovan Bratislava–Moskovan Spartak 1–2 (0–0, 1–2, 0–0)

Moskovan Dinamo–Avangard Omsk vl. 2–3 (0–1, 2–0, 0–1, 0–0, 2–3)

MD: Juuso Hietanen 1+0.

Moskovan TsSKA–Lada Toljatti 6–1 (3–0, 1–1, 2–0)

MT: Jonas Enlund 1+1.

Vitjaz–Metallurg Novokuznetsk 2–1 (2–0, 0–1, 0–0)

Pietarin SKA-–Neftehimik Nizhnekamsk 5–1 (0–0, 3–0, 2–1)

Torpedo Nizhni Novgorod–HK Sotshi 3–1 (1–0, 1–1, 1–0)

Käsipallo

Presov, Slovakia: Miesten Mestarien liigaan karsintaa:

Riihimäen Cocks–Red Boys Differdange, Luxemburg 30–21 (18–14)

Cocks eteni EHF-cupin kolmannelle karsintakierrokselle.

Melonta

Tampere: Maratonmelonnan sekaparien SM-kilpailut:

Kajakkikaksikot, 16 km: 1) Netta Malinen–Mikko Niemenpää TaVi 1.13.32.

Netta Malinen voitti ennätyksellisen 12. Suomen mestaruutensa tällä kaudella.

Moottoriveneily

Harbin, Kiina:

F1-veneiden MM-sarjan 4/8 kilpailu, Kiinan gp:

1) Sami Seliö Suomi, BaBa Racing 60 kierrosta, 2) Jonas Andersson Ruotsi, Team Sweden jäljessä 1,12 sekuntia, 3) Philippe Chiappe Ranska, CTIC F1 China Team –1,64. Filip Roms Suomi, BaBa Racing keskeytti 24. kierroksella.

Tilanne MM-sarjassa: 1) Chiappe 52, 2) Shaun Torrente USA, Victory Team 45, 3) Alex Carella Italia, Team Abu Dhabi 42, 4) Seliö 35,... 6) Roms 17.

Pesäpallo

Miesten Superpesiksen karsinta:

5. ottelu (kolmella voitolla Superpesikseen): Raahe–Tampere 1–0 (7–3, 2–2)

Raahe säilyy Superpesiksessä voitoin 3–2.

Pyöräily

Espanjan ympäriajo:

15. etappi, Sabinanigo–Formigal (118,5 km): 1) Gianluca Brambilla Italia 2.54.30, 2) Nairo Quintana Kolumbia jäljessä 3 sekuntia, 3) Fabio Felline Italia –25, 4) Kenny Elissonde Ranska –28, 5) David De La Cruz Espanja –31, 6) Alberto Contador Espanja –34.

Kokonaiskilpailun tilanne 15/21 etapin jälkeen: 1) Quintana 61.36.07, 2) Chris Froome Britannia –3.37, 3) Chaves –3.57, 4) Contador –4.02, 5) Simon Yates Britannia –5.07, 6) Samuel Sanchez Espanja –6.12.

Ratsastus

Humlikon, Sveitsi: Esteratsastuksen kv. kilpailut:

Grand prix, 155 cm perusrata ja uusinta: 1) William Funnell–Billy Congo Britannia 0-0/33,38, ...8) Anna-Julia Kontio–Fardon Suomi 4/74,08, ...20) Emma Tallberg–Dolce Vita Crosby Suomi 5/79,31.

145 cm, perusrata ja uusinta: 1) Philipp Züger–Lykkeshoejs Castus Sveitsi 0-0/36,30, ...7) Kontio–Uppsala Du Figuier Suomi 0-4/36,01, ...16) Tallberg–Arven Suomi 4/75,21.

Suunnistus

Kirkkonummi: SM-kilpailut, pitkä matka:

Miehet, 16,3 km: 1) Miika Kirmula Angelniemen Ankkuri 1.46.28, 2) Hannu Airila Kalevan Rasti 1.47.24, 3) Fredric Portin Paimion Rasti 1.47.42, 4) Eetu Savolainen Ikaalisten Nouseva-Voima 1.48.20, 5) Frederic Tranchand Paimion Rasti/Ranska 1.48.24, 6) Mikko Sirén Angelniemen Ankkuri 1.48.56.

Naiset, 11,2 km: 1) Sari Anttonen Keuruun Kisailijat 1.25.15, 2) Saila Kinni Tampereen Pyrintö 1.27.14, 3) Emily Kemp Angelniemen Ankkuri/Kanada 1.27.42, 4) Sofia Haajanen SK Pohjantähti 1.27.43, 5) Sanni Kivelä Angelniemen Ankkuri 1.27.52, 6) Venla Harju Tampereen Pyrintö 1.28.49.

Tanssiurheilu

Praha: Latinalaistanssien alle 21-vuotiaiden MM-kilpailut:

1) Miculescu Ionut Alexandru/Pacurar Andrar Romania, 2) Nikita Pavlov/Jekaterina Sharanova Venäjä, 3) Vladislav Nikishin/Polina Golubeva Venäjä,... 6) Dmitru Cernei/Oona Oinas Suomi.

Yleisurheilu

Tampere: Suomi–Ruotsi-maaottelu, 2. päivä:

Naiset:

200 m (–0,2 m/s): 1) Anniina Kortetmaa Suomi 23,92, 2) Aino Pulkkinen S 24,27, 3) Jonna Berghem S 24,34, 4) Isabelle Eurenius Ruotsi 24,52, 5) Malin Ström R 24,63, 6) Gladys Bamane R 24,66. Pisteet: 16–6.

800 m: 1) Lovisa Lindh R 2.03,43, 2) Hanna Hermansson R 2.04,81, 3) Zenitha Eriksson S 2.04,89, 4) Anna Silvander R 2.04,95, 5) Venla Paunonen S 2.06,34, 6) Saija Seppä S 2.07,94. Pisteet: 7–15.

5000 m: 1) Meraf Bahta R 16.15,44, 2) Maria Larsson R 16.18,15, 3) Heidi Eriksson S 16.39,83, 4) Cecilia Norrbom R 16.43,19, 5) Aino Kivenmäki S 17.04,02, 6) Janica Mäkelä S 17.23,25. Pisteet: 7–15.

400 m aidat: 1) Hilla Uusimäki S 57,39, 2) Viivi Lehikoinen S 58,41, 3) Sofia Johnsson R 58,50, 4) Eveliina Määttänen S 58,72, 5) Hanna Palmqvist R 58,94, 6) Johanna Holmén Svensson R 59,33. Pisteet: 15–7.

3000 m esteet: 1) Charlotta Fougberg R 9.57,10, 2) Sandra Eriksson S 10.03,89, 3) Camilla Richardsson S 10.06,69, 4) Ronja Fjellner R 10.19,48, 5) Frida Kristiansson R 10.25,25, 6) Mira Tuominen S 10.45,58. Pisteet: 10–12.

Korkeus: 1) Sofie Skoog R 188, 2) Linda Sandblom S ja Emma Green R 181, 4) Ilona Äyräväinen S 176, 5) Ebba Jungmark R 176, 6) Elin Pajunen S 176. Pisteet: 8,5–13,5.

Pituus: 1) Khaddi Sagnia R 674, 2) Erica Jarder R 649, 3) Malin Marmbrandt R 622, 4) Anne-Mari Lehtiö S 621, 5) Kristiina Vuorvirta S 609, 6) Hanna Wiss S 591. Pisteet: 6–16.

Kiekko: 1) Salla Sipponen S 54,95, 2) Sofia Larsson R 53,78, 3) Tanja Komulainen S 52,69, 4) Katri Hirvonen S 49,23, 5) Anna Karlsson R 48,19, 6) Fanny Roos R 45,54. Pisteet: 14–8.

Moukari: 1) Marinda Pettersson R 68,51, 2) Tracey Andersson R 66,56, 3) Inga Linna S 66,36, 4) Merja Korpela S 66,23, 5) Johanna Salmela S 64,85, 6) Ida Storm R 61,50. Pisteet: 9–13.

4x400 m: 1) Suomi 3.38,93 (Jeanine Nygård, Aino Pulkkinen, Eveliina Määttänen, Hilla Uusimäki), 2) Ruotsi 3.39,73 (Pernilla Tornemark, Ebba Svantesson, Lisa Duffy, Matilda Hellqvist). Pisteet: 5–2.

Loppupisteet: Suomi 197–Ruotsi 213.

Miehet:

200 m (–1,4): 1) Samuli Samuelsson S 20,94, 2) Tom Kling-Baptiste R 21,19, 3) Johan Wissman R 21,32, 4) Felix Svensson R 21,45, 5) Ville Aarnivala S 21,62, 6) Ville Myllymäki S 21,69. Pisteet: 10–12.

1500 m: 1) Johan Rogestedt R 3.55,83, 2) Kalle Berglund R 3.56,85, 3) Jonas Leandersson R 3.57,25, 4) Marco Bertolotti S 3.57,33, 5) Tuomo Salonen S 3.59,34, 6) Panu Jantunen S 3.59,87. Pisteet: 6–16.

10000 m: 1) David Nilsson R 29.37,03, 2) Jarkko Järvenpää S 29.45,24, 3) Ossi Kekki S 30.21,43, 4) Andreas Åhwall R 30.25,87, 5) Anton Danielson R 30.44,77, 6) Aki Nummela S 30.59,38. Pisteet: 10–12.

3000 m esteet: 1) Elmar Engholm R 8.52,76, 2) Emil Blomberg R 8.57,61, 3) Vidar Johansson R 9.01,06, 4) Tomi Lehto S 9.04,67, 5) Hannu Granberg S 9.08,43, 6) Otto Loukkalahti S 9.32,76. Pisteet: 6–16.

400 m aidat: 1) Oskari Mörö S 50,77, 2) Joni Vainio-Kaila S 51,56, 3) Petteri Monni S 51,62, 4) Jonathan Carbe R 51,97, 5) Isak Andersson R 52,83, 6) Alexander Lundskog R 54,26. Pisteet: 16–6.

Kolmiloikka: 1) Simo Lipsanen S 16,19, 2) Tuomas Kaukolahti S 15,85, 3) Michel Tornéus R 15,82, 4) Erik Ehrlin R 15,60, 5) Mathias Ström R 15,06, 6) Ville Mylläri S 15,00. Pisteet: 13–9.

Kuula: 1) Arttu Kangas S 19,52, 2) Niklas Arrhenius R 18,98, 3) Daniel Ståhl R 18,90, 4) Timo Kööpikkä S 18,13, 5) Wictor Petersson R 17,80, 6) Tomas Söderlund R 16,73. Pisteet: 11–11.

Keihäs: 1) Kim Amb R 84,50, 2) Antti Ruuskanen S 83,02, 3) Jiannis Smalios R 81,89, 4) Teemu Wirkkala S 81,16, 5) Gabriel Wallin R 78,31, 6) Sampo Lehtola S 76,73. Pisteet: 9–13.

4x400 m: 1) Suomi 3.09,09 (Don-Zheni Ekoebve, Markus Teijula, Ville Lampinen, Oskari Mörö), 2) Ruotsi 3.09,71 (Erik Martinsson, Dennis Forsman, Felix Francois, Adam Danielsson). Pisteet: 5–2.

Loppupisteet: Suomi 200–Ruotsi 210.

Tennis

New York: Kauden 4/4 grand slam -turnaus, Yhdysvaltain avoimet, 6. päivä:

Miesten kaksinpelin 3. kierrosta: Juan Martin del Porto Argentiina–David Ferrer Espanja (11) 7–6 (7–3), 6–2, 6–3, Illja Martshenko Ukraina–Nick Kyrgios Australia (14) 4–6, 6–4, 6–1 luovutus, Stan Wawrinka Sveitsi (3)–Dan Evans Britannia 4–6, 6–3, 6–7 (6–8), 7–6 (10–8), 6–2, Kei Nishikori Japani (6)–Nicolas Mahut Ranska 4–6, 6–1, 6–2, 6–2, Ivo Karlovic Kroatia (21)–Jared Donaldson USA 6–4, 7–6 (7–3), 6–3, Grigor Dimitrov Bulgaria (22)–Joao Sousa Portugali 6–4, 6–1, 3–6, 6–2, Andy Murray Britannia (2)–Paolo Lorenzi Italia 7–6 (7–4), 5–7, 6–2, 6–3.

Naisten kaksinpelin 3. kierrosta: Serena Williams USA (1)–Johanna Larsson Ruotsi 6–2, 6–1, Jaroslava Shvedova Kazakstan–Zhang Shuai Kiina 6–2, 7–5, Carla Suarez Navarro Espanja (11)–Jelena Vesnina Venäjä (19) 6–4, 6–3, Simona Halep Romania (5)–Timea Babos Unkari (31) 6–1, 2–6, 6–4, Agnieszka Radwanska Puola (4)–Caroline Garcia Ranska (25) 6–2, 6–3, Ana Konjuh Kroatia–Varvara Lepchenko USA 6–3, 3–6, 6–2, Karolina Pliskova Tshekki (10)–Anastasia Pavljutshenkova Venäjä (17) 6–2, 6–4, Venus Williams USA (6)–Laura Siegmund Saksa (26) 6–1, 6–2.

Tv-urheilua

Yle TV2

21.00 Jalkapallon MM-karsinta: Studio

21.45 Jalkapallon MM-karsinta: Suomi-Kosovo

00.30 Jalkapallon MM-karsinta: Kooste illan otteluista

MTV Max

19.10 Ravit: Toto4, Seinäjoki

MTV Sport 1

18.30 PGA Tour: Deutsche Bank Championship

C More Golf

15.30 PGA Tour: Deutsche Bank Championship

Eurosport 1

16.00 Pyöräily: La Vuelta, 16. etappi

19.00-06.00 Tennis: US Open

Eurosport 2

18.00-04.00 Tennis: US Open

Rahapelejä

Keno 35/16

Lauantai 3. 9.

Myöhäisarvonta: 6, 8, 12, 13, 17, 19, 24, 25, 26, 35, 36, 39, 48, 54, 55, 58, 61, 65, 68, 69, Kunkkunumero: 69

Sunnuntai 4. 9.

Päiväarvonta: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 12, 19, 23, 29, 33, 34, 44, 45, 51, 55, 59, 60, 67, 69, Kunkkunumero: 1

Ilta-arvonta: 2, 4, 5, 7, 9, 12, 15, 23, 30, 31, 36, 39, 42, 43, 49, 52, 61, 62, 63, 65, Kunkkunumero: 5

Lotto 35/16

Oikeat numerot: 6, 8, 12, 14, 15, 21, 37

Lisänumerot: 23, 35

Tuplausnumero: 15

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6+1 oikein 4 kpl voitto-osuus 67 823,70 e, 6 oikein 2 502,00 e, 5 oikein 57,40 e, 4 oikein 10,00 e

Tuplaus-voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6+1 oikein 1 kpl voitto-osuus 135 647,40 e, 6 oikein 5 004,00 e, 5 oikein 114,80 e, 4 oikein 20,00 e

Lauantai-Jokeri 35/16

Jokerinumero: 0 3 5 6 4 9 8

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 2 kpl voitto-osuus 20 000,00 e, 5 oikein 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e

Tuplaus voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein ei yhtään kappaletta, 5 oikein 18 kpl voitto-osuus 1 000,00 e, 4 oikein 100,00 e, 3 oikein 12,00 e, 2 oikein 6,00 e

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!