Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Tuloksia, rahapelejä ja tv-urheilua

Tuloksia, rahapelejä ja tv-urheilua.

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Jalkapallo

Euroopan MM-karsinnat, avausotteluita:

Lohko D:

Tbilisi:

Georgia–Itävalta 1–2 (0–2)

16. Martin Hinteregger 0–1, 42. Marc Janko, 78. Jano Ananidze 1–2.

Belgrad:

Serbia–Irlanti 2–2 (0–1)

3. Jeff Hendrick 0–1, 62. Filip Kostic 1–1, 69. Dusan Tadic rp. 2–1, 81. Daryl Murphy 2–2

Cardiff:

Wales–Moldova 4–0 (2–0)

38. Samuel Vokes 1–0, 44. Joe Allen 2–0, 50. Gareth Bale 3–0, 90. Bale rp. 4–0.

Seuraavat ottelut: 6.10. Itävalta–Wales, Moldova–Serbia, Irlanti–Georgia.

Lohko G:

Shkoder:

Shkoder:

Albania–Makedonia 2–1 (1–0)

9. Armando Sadiku 1–0, 51. Ezdjan Alioski 1–1, 89. Bekim Balaj 2–1.

Ottelu keskeytettiin rankkasateen vuoksi 1–1-tilanteessa maanantaina ja pelattiin loppuun tiistaina.

Haifa:

Israel–Italia

14. Graziano Pelle 0–1, 31. Antonio Candreva rp. 0–2, 35. Tal Ben-Ham 1–2, 83. Ciro Immobile 1–3.

Leon:

Espanja–Liechtenstein 8–0 (1–0)

10. Diego Costa 1–0, 55. Sergi Roberto 2–0, 59. David Silva 3–0, 60. Vitolo 4–0, 66. Diego Costa 5–0, 82. Alvaro Morata 6–0, 83. Morata 7–0, 90. David Silva 8–0.

Seuraavat ottelut: 6.10. Italia–Espanja, Liechtenstein–Albania, Makedonia–Israel.

Lohko I:

Turku:

Suomi–Kosovo 1–1 (1–0)

18. Paulus Arajuuri 1–0, 60. Valon Berisha rp. 1–1.

Suomi: Lukas Hradecky; Jukka Raitala, Paulus Arajuuri, Niklas Moisander (kapteeni), Thomas Lam (v, 65. Alexander Ring), Jere Uronen; Markus Halsti, Roman Eremenko (v), Robin Lod (88. Rasmus Schüller); Joel Pohjanpalo, Teemu Pukki (73. Kasper Hämäläinen).

Kosovo: Samir Ujkani (kapteeni); Fanol Derdedaj, Alban Pnishi, Amir Rrahmani, Leart Paqarada; Enis Alushi (v), Hekuran Kryeziu (v); Milot Rashica, Valon Berisha (90. Alban Meha), Bernard Berisha (81. Besar Halimi); Albert Bunjaku (66. Bersant Celina).

Zagreb:

Kroatia–Turkki 1–1 (1–1)

44. Ivan Rakitic 1–0, 45. Hakan Calhanoglu 1–1.

Kiova:

Ukraina–Islanti 1–1 (1–1)

5. Alfred Finnbogason 0–1, 41. Andri Jarmolenko 1–1.

Seuraavat ottelut: 6.10. Islanti–Suomi, Kosovo–Kroatia, Turkki–Ukraina.

MM-kisoihin pääsevät suoraan lohkovoittajat. Kahdeksan parasta lohkokakkosta pääsee jatkokarsintaan.

Seinäjoki:

Alle 21-vuotiaiden miesten EM-karsintaa:

Lohko 7:

Suomi–Saksa 0–1 (0–1)

41. Sauli Väisänen om. 0–1.

Lohkon muut ottelut:

Venäjä–Itävalta 1–1 (1–0)

Azerbaidzhan–Färsaaret 1–1 (0–1)

Saksa 880027– 424Itävalta 861120– 819Suomi 840412– 912Azerbaidzhan 93158– 198Venäjä 822411– 148Färsaaret 90183– 271

Lohkovoittaja EM-lopputurnaukseen. Yhdeksän karsintalohkon neljä parasta kakkosta jatkokarsintaan.

Jääkiekko

KHL tiistaina:

Traktor Tsheljabinsk–Jokerit 1–2 (0–1, 1–0, 0–1) (Joey Hishon 1+0, Masi Marjamäki 1+0, Tommi Huhtala 0+1, Mika Niemi 0+1, Sakari Salminen 0+1)

Salavat Julajev Ufa–Riian Dinamo vl. 2–3 (0–0, 0–2, 2–0, 0–0, 0–1), Lada Toljatti–Moskovan Dinamo, Neftehimik Nizhnekamsk–Medvescak Zagreb, HK Sotshi–Amur Habarovsk, Moskovan Spartak–Minskin Dinamo, Vitjaz–Severstal Tsherepovets ja Ak Bars Kazan–Moskovan TsSKA myöh.

Tennis

New York:

Kauden 4/4 grand slam –turnaus, Yhdysvaltain avoimet, 8. päivä:

Miesten kaksinpelin 4. kierrosta: Juan Martin del Potro Argentiina–Dominic Thiem Itävalta (8) 6–3, 3–2 luovutus, Stan Wawrinka Sveitsi (3)–Illja Martshenko Ukraina 6–4, 6–1, 6–7 (5–7), 6–3, Kei Nishikori Japani (6)–Ivo Karlovic Kroatia (21) 6–3, 6–4, 7–6 (7–4), Andy Murray Britannia (2)–Grigor Dimitrov Bulgaria (22) 6–1, 6–2, 6–2.

Naisten kaksinpelin 4. kierrosta: Simona Halep Romania (5)–Carla Suarez Navarro Espanja (11) 6–2, 7–5, Karolina Pliskova Tshekki (10)–Venus Williams USA (6) 4–6, 6–4, 7–6 (7–3), Serena Williams USA (1)–Yaroslava Shvedova Kazakstan 6–2, 6–3, Ana Konjuh Kroatia–Agnieszka Radwanska Puola (4) 6–4, 6–4.

Yleisurheilu

Zagreb, Kroatia:

Kv. kilpailut:

Miehet:

100 m (+1,5 m/s): 1) Asafa Powell Jamaika 10,01, 2) Joel Fearon Britannia 10,06, 3) James Dasaolu Britannia 10,10, 4) Adam Gemili Britannia 10,11.

110 m aj (+1,4 m/s): 1) Pacal Martinot-Lagarde Ranska 13,35, 2) Wilhelm Belocian Ranska 13,37.

Seiväs: 1) Ivan Horvat Kroatia 570.

Pituus: 1) Fabrice Lapierre Australia 806.

Naiset:

400 m: 1) Courtney Okolo USA 51,23, 2) Natasha Hastings USA 51,35.

3000 m: 1) Margaret Chelimo Kpkemboi Kenia 8.45,69, 2) Agnes Jebet Tirop Kenia 8.46,38, 3) Susan Kuijken Hollanti 8.46,88.

100 m aj: 1) Dawn Harper Nelson USA 12,74, 2) Andrea Ivancevic Kroatia 12,88, 3) Jasmin Stowers UA 12,90, 4) Cindy Roleder Saksa 12,96.

400 m aj: 1) Zuzana Hejnova Tshekki 55,61, 2) Kaliese Spencer Jamaika 55,77.

Rahapelejä

Keno 36/16

Tiistai 6. 9.

Päiväarvonta: 2, 3, 4, 5, 6, 9, 12, 13, 18, 20, 26, 27, 30, 46, 54, 56, 57, 60, 61, 62 Kunkkunumero: 54

Ilta-arvonta: 4, 5, 7, 17, 18, 21, 23, 24, 29, 31, 32, 36, 37, 40, 43, 45, 46, 50, 56, 60 Kunkkunumero: 50

Tv-urheilua

Yle TV2

00.00 Paralympialaiset: Avajaiset

MTV Max

19.00 Ravit: Toto65, Vermo

Eurosport 1

16.00 Pyöräily: La Vuelta, 17. etappi

19.00-23.55 ja 02.00-07.00 Tennis: US Open

Eurosport 2

18.00-01.00 Tennis: US Open

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?