Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Tuloksia, rahapelejä, tv-urheilua

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Golf

Spijk, Hollanti: Miesten Euroopan kiertueen kilpailu:

Tilanne 1. kierroksen jälkeen (par 71):

65 lyöntiä (6 alle par): Ben Evans Englanti

66 (–5): Mikko Korhonen Suomi, Bernd Wiesberger Itävalta, Byeong Hun An Etelä-Korea, Peter Hanson Ruotsi, Joakim Lagergren Ruotsi, Chris Hanson Englanti, Nino Bertasio Italia, Rowin Caron Hollanti.

...

72 (+1): Roope Kakko Suomi (83:s)

73 (+2): Mikko Ilonen Suomi (105:s)

Düsseldorf: Naisten Euroopan-kiertueen kilpailu (par 72):

Tilanne 1. päivän jälkeen:

65 lyöntiä (7 alle parin): Lee-Anne Pace Etelä-Afrikka

66 (–6): Katie Burnett USA

67 (–5): Kim In-Kyung Etelä-Korea

68 (–4): Amelia Lewis USA, Pamela Pretswell Skotlanti

...

72 (par): Ursula Wikström Suomi (25:s)

73 (+1): Noora Tamminen Suomi, Elina Nummenpää (36:s)

74 (+2): Linda Henriksson Suomi (52:s)

76 (+4): Oona Vartiainen Suomi, Minea Blomqvist-Kakko, Krista Bakker (80:s)

Jalkapallo

Naisten liiga:

Yläloppusarja:

FC Honka–PK-35 Vantaa 1–1 (0–0)

46. Vera Saastamoinen 1–0, 83. Ashley Riefner 1–1.

Erotuomari: Juho Luukkanen.

Yleisöä: 189.

FC Honka: Paula Myllyoja, Marianna Tolvanen, Janni Laakso, Henni-Marika Malinen (v), Anna Vlasoff, Linda Nyman, Anna Auvinen, Vera Saastamoinen (80. Sini Vehviläinen), Frida Lähteenmäki, Kiia Laine (90. Sara Kattainen), Milla Punsar.

PK-35 Vantaa: Henriikka Mäkelä, Tiia Peltonen, Mimmi Nurmela, Vilma Väisänen (61. Maiju Hirvonen), Eveliina Parikka, Hanne Ojanperä, Selina Mustajoki (81. Ronja Ikonen), Tia-Maria Jaakonsaari, Ashley Riefner, Roosa Toivanen, Roosa Bröijer.

HJK–Pallokissat 1–0 (0–0)

52. Tia Hälinen 1–0.

Erotuomari: Hanna Kapiainen.

Yleisöä: 104.

HJK: Minna Meriluoto, Ella Rinta-Filppula, Juulia Grönlund, Linda Ruutu, Kaisa Collin, Rebecca Kindstedt, Vilma Hakala (66. Essi Sainio), Katarina Naumanen, Laura Hyvönen (87. Anita Abu), Eveliina Summanen, Tia Hälinen.

Pallokissat: Pauliina Tähtinen, Janni Mönkkönen, Olga Ahtinen, Signy Aarna, Ella-Rosa Huusko, Paula Auvinen (87. Heidi Toukola), Iida Laakkonen (v, 63. Marika Ritvanen), Neea Berg (73. Piia Jukarainen), Elina Kettunen, Erika Winter, Tiia Savolainen.

Alaloppusarja:

ONS–Ilves 0–1 (0–0)

79. Emmaliina Tulkki 0–1.

Erotuomari: Anri Saarivainio.

Yleisöä: 70.

ONS: Yanru Zhang, Fanni Pietikäinen, Satu Rousti (v), Iida Nurmos (v), Onna Ketola (63. Iida Pihlaja), Heini Toivonen, Anna Olmala, Emma Peuhkurinen, Anni Miettunen (74. Janina Kuoksa), Jenna Vääräniemi (65. Heta Huhtaniska), Roosa Immonen.

Ilves: Kreeta-Liisa Yli-Säntti, Sini Lauermaa (46. Heidi Rannikko), Maria Alanko, Kaisa Björn (v), Emmaliina Tulkki, Julie Forss, Maaria Roth, Rosa-Tuulia Mikkola (74. Jade Bergius), Johanna Salmijärvi (85. Jenna Oksanen), Nea Lehtola, Elina Myllymäki.

Jääkiekko

Helsinki: World Cupin esiottelu:

Suomi–Ruotsi ja. 3–2 (0–0, 1–1, 1–1, 1–0)

1. erä: Maaliton.

Rangaistukset: 2.12. Marcus Krüger R 2 min, 8.43 Sami Vatanen S 2 min, 13.58 Carl Hagelin R 2 min, 16.00 Erik Karlsson R 2 min, 19.17 Erik Haula S 2 min.

2. erä: 34.40 Aleksander Barkov 1–0 yv, 35.29 Loui Eriksson (Victor Hedman–Daniel Sedin) 1–1.

Rangaistukset: 22.45 Gabriel Landeskog R 2 min, 33.02 Landeskog 2 min, 36.54 Krüger 2 min.

3. erä: 49.42 Carl Söderberg (Rikard Rakell–Landeskog) 1–2, 55.01 Mikael Granlund (Mikko Koivu) 2–2

Rangaistukset: 44.33 Hagelin 2 min, 56.50 Barkov 2 min.

Jatkoerä: 64.17 Olli Määttä (Barkov–Jussi Jokinen) 3–2.

Rangaistukset yhteensä: Suomi 2x2 min, Ruotsi 8x2 min.

Maalivahtien torjunnat: Pekka Rinne S 5+8+5=18/20, Jacob Markström R 8+3+0=11/11, Jhonas Enroth 0+4+6=10/13.

Erotuomarit: Eric Furlatt Kanada, Anssi Salonen Suomi.

Yleisöä: 11634.

Pietari: Venäjä–Tshekki 4–3 (1–1, 2–0, 1–2)

KHL torstaina: Salavat Julajev Ufa–Jokerit 2–3 (1–0, 0–1, 1–2) (U: Teemu Hartikainen 2+0, J: Riku Helenius 33/35 torjuntaa, Tommi Huhtala 2+0, Mika Niemi 1+0, Arturs Kulda 0+1, Brian O'Neill 0+1, Oliver Lauridsen 0+1), Metallurg Magnitogorsk–Riian Dinamo 2–1 (1–0, 0–1, 1–0), Lada Toljatti–Lokomotiv Jaroslavl vl. 2–3 (1–1, 1–0, 0–1, 0–0, 0–1), Neftehimik Nizhnekamsk–Vitjaz vl. 2–1 (0–0, 1–1, 0–0, 0–0, 1–0) (V: Miro Aaltonen 0+1), Moskovan Spartak–Admiral Vladivostok 1–2 (0–0, 1–2, 0–0), Torpedo Nizhni Novgorod–Amur Habarovsk ja. 0–1 (0–0, 0–0, 0–0, 0–1) (AH: Teemu Ramstedt 1+0), Ak Bars Kazan–Moskovan Dinamo 4–1 (1–0, 0–1, 3–0).

Paralympialaiset

Rio de Janeiro: Paralympiakisat, 1. kilpailupäivä: Karsintojen ja alkuerien suomalaistuloksia:

Yleisurheilu:

Naiset, 100 m, T11:

Alkuerä 2: 1) Libby Clegg Britannia 12,17, 4) Ronja Oja Suomi 13,39. Alkuerien 13:s Oja karsiutui.

Uinti:

Miehet:

100 m pu, S13:

Alkuerä: 1: 1) Kirill Pankov Uzbekistan 58,24, 5) Antti Latikka Suomi 1.03,72. Alkuerien 17:s Latikka karsiutui.

Naiset, 100 m su, S7:

Alkuerä 1: 1) Rebecca Dubber Uusi-Seelanti 1.23,62, ... 7) Meri-Maari Mäkinen Suomi 1.39,56. Alkuerien 14:s Mäkinen karsiutui.  

 

Pesäpallo

Miesten Superpesis: 1/3 pronssiottelu (2 voitolla pronssia)

Joensuu–Kouvola 2–1 (2–1, 2–3, 5–0).

Joensuu: Timo Kallio 0/1, Tuomas Jussila 1/1, Aleksi Rautiainen 2/0, Henri Litmanen 1/2, Jonne Kemppainen 0/1, Tommi Päivinen 0/1, Mika Väisänen 1/1, Juha Niemi 3/0, Konsta Piironen 0/1, Samu-Kalle Varonen 1/1.

Palkitut: I Mika Väisänen, II Tuomas Jussila.

Kouvola: Tommi Mäentausta 0/1, Anssi Lammila 0/2, Matti Latvala 1/0, Ossi Meriläinen 2/0, Joni Rytkönen 1/1.

Palkitut: I Jesse Eskelinen, II Ossi Meriläinen.

Tuomarit: Jari Saaranen ja Jani Alakangas.

Yleisöä: 1309.

Salibandy

Uumaja: Miesten maaottelu:

Ruotsi–Suomi 6–6 (2–1, 3–1, 1–4)

Maat kohtaavat uudelleen ensi sunnuntaina Vantaalla.

Tennis

New York: Kauden 4/4 grand slam -turnaus Yhdysvaltain avoimet, sijoitettujen pelaajien kaksinpelit keskiviikkona (palkintoarvo yhteensä 46 miljoonaa Yhdysvaltain dollaria):

Puolivälierät:

Naiset: Karolina Pliskova Tshekki (10)–Ana Konjuh Kroatia 6–2, 6–2, Serena Williams USA (1)–Simona Halep Romania (5) 6–2, 4–6, 6–3. Välierät: Williams–Pliskova, Caroline Wozniacki Tanska–Angelique Kerber Saksa (2).

Miehet: Kei Nishikori Japani (6)–Andy Murray Britannia (2) 1–6, 6–4, 4–6, 6–1, 7–5, Stan Wawrinka Sveitsi (3)–Juan Martin del Potro Argentiina 7–6 (7–5), 4–6, 6–3, 6–2.

Välierät: Novak Djokovic Serbia (1)–Gael Monfils Ranska (10), Wawrinka–Nishikori.

Yleisurheilu

Bryssel: Timanttiliigan viimeinen osakilpailu, 1. päivä:

Naiset, kuula: 1) Michelle Carter USA 19,98, 2) Valerie Adams Uusi-Seelanti 19,57, 3) Anita Marton Unkari 19,11.

Loppujärjestys: 1) Adams 58 pistettä, 2) Marton 33, 3) Carter 32.

Rahapelejä

Keno 36/16

Päiväarvonta (8.9.): 11, 14, 15, 16, 22, 24, 26, 29, 30, 31, 38, 41, 46, 49, 56, 57, 60, 61, 66, 69. Kunkkunumero: 57.

Ilta-arvonta (8.9.): 3, 5, 11, 14, 17, 21, 24, 30, 36, 38, 39, 40, 44, 46, 48, 51, 59, 60, 66, 69. Kunkkunumero: 30.

Myöhäisarvonta (8.9.): 1, 11, 12, 17, 18, 25, 27, 29, 30, 37, 38, 41, 42, 45, 51, 54, 57, 61, 64, 67. Kunkkunumero: 30.

Tv-urheilua

Yle TV2

15.00, 20.30 ja 23.30 Paralympialaiset

MTV Max

20.00 CHL: Esbjerg-HIFK

MTV Sport 1

19.10 Ravit: Toto4, Jyväskylä

20.55 Yleisurheilun Timanttiliiga: Bryssel

MTV Sport 2

19.00 CHL: KalPa-Vienna Capitals

22.00 PGA Tour: BMW Championship

C More Golf

17.00 PGA Tour: BMW Championship

Eurosport 1

16.00 Pyöräily: La Vuelta, 19. etappi

19.00 Tennis: US Open, sekanelinpelin finaali

21.50 Tennis: US Open, välierät M

Eurosport 2

12.45 Australialainen jalkapallo

21.30 Bundesliiga: Schalke-Bayern München

Viasat Jalkapallo HD

22.00 Championship: Reading-Ipswich

Viasat Urheilu ja Viasat Sport Premium

21.45 Ligue 1: PSG-Saint-Étienne

Viasat Fotboll

21.45 La Liga: Real Sociedad-Espanyol

Viasat Jääkiekko HD ja Viasat Hockey

19.30 KHL: TsSKA Moskova-SKA Pietari

02.00 World Cup –esiottelu: USA-Kanada

Viasat Golf

12.30 ja 16.30 European Tour

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?