Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Tuloksia, rahapelejä, tv-urheilua

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Golf

Spijk, Hollanti: Miesten Euroopan-kiertueen kilpailu, palkintoarvo 1,8 miljoonaa euroa:

Tilanne 36/72 reiän jälkeen, par 71:

132 lyöntiä (10 alle parin): Bernd Wiesberger Itävalta 66+66,

133 (–9): Joost Luiten Hollanti 69+64, Mark Foster Englanti 67+66, Nino Bertasio Italia 66+67,

... 135 (–7): mm. Mikko Korhonen Suomi 66+69 (jaettu 8. sija),

... 144 (+2): mm. Roope Kakko Suomi 72+72 (jaettu 103. sija),

... 148 (+6): mm. Mikko Ilonen Suomi 73+75 (jaettu 131. sija).

Korhonen selviytyi jatkokierroksille, Kakko ja Ilonen karsiutuivat.

Düsseldorf: Naisten Euroopan-kiertueen kilpailu, palkintoarvo 500 000 euroa:

Tilanne 36/72 reiän jälkeen, par 72:

136 lyöntiä (8 alle parin): Katie Burnett USA 66+70,

... 143 (–1): mm. Ursula Wikström Suomi 72+71 (jaettu 15. sija),

Jalkapallo

Veikkausliiga:

PS Kemi–HJK 0–2 (0–2)

8. Alfredo Jose Morelos Avilez 0–1, 31. Morelos 0–2.

Yleisöä: 2023.

FC Lahti–PK-35 Vantaa 2–0 (1–0)

31. Jasse Tuominen 1–0, 59. Santeri Hostikka 2–0.

Yleisöä: 3074.

HIFK–VPS 0–1 (0–0)

61. Joonas Vahtera 0–1.

Yleisöä: 2962.

SJK–Inter 1–0 (1–0)

7. William Greenwill Ions 1–0.

Yleisöä: 4219.

KuPS–IFK Mariehamn 2–1 (0–0)

57. Fuad Gbolahan Salami rp. 1–0, 59. Aleksei Kangaskolkka 1–1, 63. Salami 2–1.

Yleisöä: 2621.

Ilves–RoPS 2–1 (1–0)

32. Lauri Ala-Myllymäki 1–0, 54. Jarkko Lahdenmäki 1–1, 65. Emile Paul Tendeng 2–1.

Yleisöä: 2915.

Seuraavat ottelut: 12.9. VPS–KuPS, HJK–FC Lahti, Inter–HIFK, PK-35 Vantaa–Ilves, IFK Mariehamn–PS Kemi, RoPS–SJK.

Saksan 2. Bundesliiga: Erzgebirge Aue–Eintracht Braunschweig 0–2, Stuttgart–Heidenheim 1–2, Würzburg–Bochum 2–0.

Naisten liiga, yläloppusarja: Åland U–TPS 1–2 (0–0).

Jääkiekko

KHL: Metallurg Novokuznetsk–Slovan Bratislava 2–1 (1–0, 1–0, 0–1), Sibir Novosibirsk–Medvescak Zagreb 3–0 (0–0, 2–0, 1–0), S: Joonas Kemppainen 1+0, Eero Elo 1+0. Barys Astana–Jugra Hanti-Mansijsk 3–2 (1–1, 2–1, 0–0), Moskovan TsSKA–Pietarin SKA 2–1 (1–0, 1–1, 0–0), M: Jonas Enlund 0+2.

Mestarien liiga CHL, suomalaisottelut:

Lohko G: Esbjerg (Tanska)–HIFK 5–4 ja. (1–2, 1–1, 2–1, 1–0)

Lohko H: Lörenskog (Norja)–TPS 0–6 (0–1, 0–4, 0–1)

Lohko N: KalPa–Wien (Itävalta) 3–1 (0–1, 0–0, 3–0)

Moottoripyöräily

Misano, Italia: Ratamoottoripyöräilyn MM-sarjan 13/18 kilpailu, San Marinon GP:

MotoGP:

1. harjoitukset: 1) Valentino Rossi Italia, Yamaha 1.33,451, 2) Pol Espargaro Espanja, Yamaha jäljessä 0,136 sekuntia, 3) Maverick Vinales Espanja, Suzuki –0,262.

2. harjoitukset: 1) Espargaro 1.32,769, 2) Dani Pedrosa Espanja, Honda –0,065, 3) Andrea Dovizioso Italia, Ducati –0,132.

Pesäpallo

Naisten Superpesis: 2. pronssiottelu, kahdella voitolla pronssia.

Pori–Rauma 2–1 (2–3, 2–1, 1–1, 2–1). Voitot 1–1.

Pyöräily

Calp: Maantiepyöräilyn Espanjan ympäriajo:

19. etappi, Xabia–Calp, 37 km (henkilökohtainen aika-ajo): 1) Chris Froome Britannia 46.33, 2) Jonathan Castroviejo Espanja jäljessä 0.44, 3) Tobias Ludvigsson Ruotsi –1.24, 4) Yves Lampaert Belgia –1.26, 5) Victor Campenaerts Belgia –1.47, 6) Leopold König Tshekki –1.51, 7) Andrew Talansky USA –1.54, 8) Alberto Contador Espanja –1.57, 9) Fabio Felline Italia –1.58.

Campi Bisenzio, Italia: Naisten kv. etappiajo:

Prologi, 2,22 km: 1) Ashleigh Moolman Etelä-Afrikka 2.56, 2) Stephanie Pohl Saksa ja Lotta Lepistö Suomi jäljessä 2 sekuntia, 4) Lisa Klein Saksa –4.

Kilpailu jatkuu lauantaina 133 kilometrin etapilla ja päättyy sunnuntaina poljettavaan 96 kilometrin etappiin.

Rion paralympialaiset

Miehet:

Maalipallon B-lohko:

Suomi–Liettua 6–13 (1–8)

Suomen maalit: Erkki Miinala 3, Miika Honkanen, Petri Posio, Jarno Mattila.

Naiset:

Yleisurheilu:

100 m kelaus, T54-luokka:

Alkuerä 2: 1) Li Yingjie Kiina 16,42, 2) Cheri Madsen USA 16,56, 3) Amanda Kotaja Suomi 16,76, 4) Hannah Babalola Nigeria 17,24. –Kotaja finaaliin.

Tennis

New York: Kauden 4/4 grand slam -turnaus Yhdysvaltain avoimet, palkintoarvo yhteensä 46 miljoonaa Yhdysvaltain dollaria:

Naisten kaksinpelin välierät: Karolina Pliskova Tshekki (10)–Serena Williams USA (1) 6–2, 7–6 (7–5), Angelique Kerber Saksa (2)–Caroline Wozniacki Tanska 6–4, 6–3.

Yleisurheilu

Bryssel: Timanttiliigan 14/14 kilpailu:

Naiset:

100 m (+0,6 m/s): 1) Elaine Thompson Jamaika 10,72, 2) Dafne Schippers Hollanti 10,97, 3) Christania Williams Jamaika 11,09, 4) Desiree Henry Britannia 11,12, 5) Carina Horn Etelä-Afrikka 11,14, 6) Simone Facey Jamaika 11,23.

400 m: 1) Caster Semenya Etelä-Afrikka 50,40, 2) Courtney Okolo USA 50,51, 3) Stephenie Ann McPherson Jamaika 50,51, 4) Shericka Jackson Jamaika 50,73, 5) Natasha Hastings USA 50,84, 6) Olha Zemljak Ukraina 51,44.

5000 m: 1) Almaz Ayana Etiopia 14.18,89, 2) Hellen Obiri Kenia 14.25,78, 3) Senbere Teferi Etiopia 14.29,82, 4) Etenesh Diro Neda Etiopia 14.33,30, 5) Shannon Rowbury USA 14.38,92 (Pohjois-Amerikan ennätys), 6) Alice Aprot Nawowuna Kenia 14.39,56.

100 m aj (+0,1): 1) Jasmin Stowers USA 12,78, 2) Anne Zagre Belgia 12,82, 3) Nadine Hildebrand Saksa 12,83, 4) Cindy Roleder Saksa 12,91, 5) Nooralotta Neziri Suomi 12,94, 6) Phylicia George Kanada 12,97.

400 m aj: 1) Cassandra Tate USA 54,47, 2) Sara Petersen Tanska 54,60, 3) Kaliese Spencer Jamaika 55,05, 4) Zuzana Hejnova Tshekki 55,12, 5) Eilidh Doyle Britannia 55,26, 6) Wenda Theron Nel Etelä-Afrikka 55,41.

Kolmiloikka: 1) Caterine Ibarguen Kolumbia 14,66, 2) Olga Rypakova Kazakstan 14,41, 3) Patricia Mamona Portugali 14,16, 4) Paraskevi Papachristou Kreikka 13,84, 5) Kimberly Williams Jamaika 13,84, 6) Dana Veldakova Slovakia 13,59.

Korkeus: 1) Nafissatou Thiam Belgia 193, 2) Levern Spencer St. Lucia 193, 3) Inika McPherson USA 193, 4) Svetlana Radzivil Uzbekistan 193, 5) Julija Levtshenko Ukraina 190, 6) Hanne van Hessche Belgia 180.

Seiväs: 1) Sandi Morris USA 500 (kk), 2) Katerina Stefanidi Kreikka 476, 3) Nicole Buchler Sveitsi 458, 4) Liza Ryzih Saksa 452, 5) Tina Sutej Slovenia 442, 6) Alysha Newman Kanada 442.

Keihäs: 1) Madara Palameika Latvia 66,18, 2) Barbora Spotakova Tshekki 63,78, 3) Kara Winger USA 61,86, 4) Martina Ratej Slovenia 60,19, 5) Tatsiana Haladovitsh Valko-Venäjä 59,08, 6) Liina Laasma Viro 57,95.

Miehet:

200 m (+0,8): 1) Julian Forte Jamaika 19,97, 2) Adam Gemili Britannia 19,97, 3) Churandy Martina Hollanti 19,98, 4) Christophe Lemaitre Ranska 20,16, 5) Ramil Guliyev Turkki 20,21, 6) Alonso Edward Panama 20,23.

400 m: 1) Luguelin Santos Dominikaaninen tasavalta 45,02, 2) Jonathan Borlee Belgia 45,55, 3) Dylan Borlee Belgia 45,61, 4) Kevin Borlee Belgia 45,67, 5) Julien Watrin Belgia 45,72, 6) Mame-Ibra Anne Ranska 45,96.

800 m: 1) Adam Kszczot Puola 1.44,36, 2) Kipyegon Bett Kenia 1.44,44, 3) Amel Tuka Bosnia-Hertsegovina 1.44,54, 4) Ferguson Cheruiyot Rotich Kenia 1.44,59, 5) Alfred Kipketer Kenia 1.44,61, 6) Pierre-Ambroise Bosse Ranska 1.44,63.

1500 m: 1) Timothy Cheruiyot Kenia 3.31,34, 2) Abdelaati Iguider Marokko 3.31,40, 3) Asbel Kiprop Kenia 3.31,87, 4) Taoufik Makhloufi Algeria 3.32,21, 5) Filip Ingebrigtsen Norja 3.32,43, 6) Robert Biwott Kenia 3.33,05.

110 m aj (+0,2): 1) Orlando Ortega Espanja 13,08, 2) Pascal Martinot-Lagarde Ranska 13,12, 3) Wilhem Belocian Ranska 13,32, 4) Dimitri Bascou Ranska 13,37, 5) David Omoregie Britannia 13,43, 6) Milan Trajkovic Kypros 13,44.

3000 m ej: 1) Conseslus Kipruto Kenia 8.03,74, 2) Evan Jager USA 8.04,01, 3) Mahiedine Mekhissi Benabbad Ranska 8.08,15, 4) Nicholas Bett Kenia 8.11,20, 5) Abraham Kibiwott Kenia 8.12,81, 6) Hillary Bor USA 8.13,68.

Pituus: 1) Luvo Manyonga Etelä-Afrikka 848, 2) Fabrice Lapierre Australia 817, 3) Jarrion Lawson USA 804, 4) Gao Xinglong Kiina 798, 5) Emiliano Lasa Uruguay 790, 6) Damar Forbes Jamaika 777.

Korkeus: 1) Erik Kynard USA 232, 2) Mutaz Essa Barshim Qatar 232, 3) Robbie Grabarz Britannia 232, 4) Andri Protsenko Ukraina 229, 5) Pavel Seliverstau Valko-Venäjä 229, 6) Majed Aldin Ghazal Syyria 229.

Kiekko: 1) Daniel Ståhl Ruotsi 65,78, 2) Piotr Malachowski Puola 65,27, 3) Lukas Weisshaidinger Itävalta 64,73, 4) Martin Kupper Viro 62,49, 5) Philip Milanov Belgia 62,38, 6) Apostolos Parellis Kypros 62,28.

Rahapelejä

Eurojackpot 36/16

Päänumerot (9.9.): 11, 27, 34, 35, 39. Tähtinumerot: 6, 10.

Voitonjako: 5+2 oikein ei yhtään kappaletta, 5+1 oikein 757 473,20 e, 5 oikein 254 551,00 e, 4+2 oikein 5 749,30 e, 4+1 oikein 324,00 e, 4 oikein 103,10 e, 3+2 oikein 83,90 e, 2+2 oikein 29,50 e, 3+1 oikein 20,20 e, 3 oikein 13,60 e, 1+2 oikein 13,60 e, 2+1 oikein 8,90 e.

Keno 36/16

Päiväarvonta (9.9.): 1, 6, 11, 15, 19, 23, 25, 26, 29, 35, 39, 47, 48, 50, 53, 58, 60, 61, 63, 68. Kunkkunumero: 48.

Ilta-arvonta (9.9.): 5, 6, 7, 9, 12, 13, 14, 28, 31, 35, 38, 44, 47, 49, 50, 53, 56, 62, 65, 68. Kunkkunumero: 12.

Perjantai-Jokeri 36/16

(9. 9.): 7 6 1 6 9 2 3.

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 3 kpl voitto-osuus 20 000,00 e, 5 oikein 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e.

Tv-urheilua

Yle TV2

13.00 Naisten Superpesis: Jyväskylä-Lapua, 1. finaali

15.30, 20.00 ja 23.30 Paralympialaiset

Nelonen

19.00 World Cup –esiottelu: Ruotsi-Suomi

Nelonen Pro 1

02.00 Nascar Sprint Cup: Richmond

Nelonen Pro 2

16.00 Superpesis: Vimpeli-Sotkamo, 1. finaali

MTV3

17.00 Ravit: Toto 76, Oulu

MTV Max

15.15 Ravit: Toto 76, Oulu

19.00 CHL: Lukko-Ingolstadt

MTV Sport 1

19.00 CHL: Kärpät-Krefeld Pinguine

MTV Sport 2

17.00 CHL: SaiPa-Eisbären Berlin

19.15 PGA Tour: BMW Championship

C More Golf

15.30 PGA Tour: BMW Championship

Eurosport 1

13.00 Pyöräily: La Vuelta, 20. etappi

19.00 Tennis: US Open, nelinpelin finaali M

23.00 Tennis: US Open, finaali N

Eurosport 2

13.00 Mäkihypyn kesä-GP: Tsaikovski

16.30 Bundesliiga: Leverkusen-HSV

19.30 Bundesliiga: RB Leipzig-Dortmund

02.00 MLS: Philadelphia-Montreal

Viasat Jalkapallo HD ja Viasat Sport Premium

14.30 Valioliiga: ManU-Man City

17.00 Valioliiga: Arsenal-Southampton

19.30 Valioliiga: Liverpool-Leicester

21.30 La Liga: Barcelona-Alaves

Viasat Urheilu

14.00 La Liga: Celta Vigo-Atlético

17.30 World Cup –esiottelu: Tšekki-Venäjä

02.00 Nascar Sprint Cup: Richmond

Viasat Fotboll

17.00 La Liga: Real Madrid-Osasuna

19.15 La Liga: Sevilla-Las Palmas

21.45 Serie A: Palermo-Napoli

Viasat Sport

19.00 Serie A: Juventus-Sassuolo

Viasat Jääkiekko HD

15.00 KHL Metallurg Mg-Jokerit

Viasat Jääkiekko HD ja Viasat Hockey

19.00 World Cup –esiottelu: Ruotsi-Suomi

02.00 World Cup –esiottelu: Kanada-USA

Viasat Golf

14.00 European Tour: KLM Open

Motors TV

10.40 FIA F3 Europe: Nürburgring

15.00 Formula V8 3.5: Red Bull Ring

16.05 Euroformula Open: Red Bull Ring

17.00 International GT Open: Red Bull Ring

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!