Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Tuloksia, rahapelejä, tv-urheilua

Lauantain tulospörssissä muun muassa golfia, jääkiekkoa, raviurheilua ja keskeisimpiä rahapelejä. Lotossa oli yksi täysosuma, joka toi voittajalle 2,2 miljoonaa euroa.

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Golf

Spijk, Hollanti:

Miesten Euroopan-kiertueen kilpailu, palkintoarvo 1,8 miljoonaa euroa:

Tilanne 54/72 reiän jälkeen, par 71:

199 lyöntiä (14 alle parin): Scott Hend Australia 67+68+64,

200 (–13): Nino Bertasio Italia 66+67+67,

... 207 (–6): mm. Mikko Korhonen Suomi 66+69+72 (jaettu 21. sija).

Düsseldorf, Saksa:

Naisten Euroopan-kiertueen kilpailu, palkintoarvo 500000 euroa:

Tilanne 54/72 reiän jälkeen, par 72:

207 lyöntiä (9 alle parin): Lee-Anne Pace Etelä-Afrikka 65+74+68, Belen Mozo Espanja 74+64+69,

210 (–6): mm. Ursula Wikström Suomi 72+71+67 (jaettu 6. sija),

Jalkapallo

Englannin Valioliiga:

Manchester U–Manchester C 1–2 (1–2)

15. Kevin de Bruyne 0–1, 36. Kelechi Iheanacho 0–2, 42. Zlatan Ibrahimovic 1–2.

Arsenal–Southampton 2–1 (1–1)

18. Petr Cech om. 0–1, 29. Laurent Koscielny 1–1, 90. Santi Cazorla rp. 2–1.

Bournemouth–West Bromwich 1–0 (0–0)

80. Callum Wilson 1–0.

Burnley–Hull 1–1 (0–0)

73. Steven Defour 1–0, 90. Robert Snodgrass 1–1.

Middlesbrough–Crystal P 1–2 (1–1)

16. Christian Benteke 0–1, 38. Daniel Ayala 1–1, 47. Wilfried Zaha 1–2.

Stoke–Tottenham 0–4 (0–1)

41. Heung-Min Son 0–1, 56. Son 0–2, 59. Dele Alli 0–3, 70. Harry Kane 0–4.

West Ham–Watford 2–4 (2–2)

5. Michail Antonio 1–0, 33. Antonio 2–0, 42. Odion Ighalo 2–1, 45. Troy Deeney 2–2, 53. Etienne Capoue 2–3, 64. Jose Holebas 2–4.

Liverpool–Leicester 4–1 (2–1)

13. Roberto Firmino 1–0, 31. Sadio Mane 2–0, 38. Jamie Vardy 2–1, 56. Adam Lallana 3–1, 89. Firmino 4–1.

Manchester C440011–412Chelsea33007–29Manchester U43017–39Tottenham42207–28Liverpool42119–77Arsenal42118–67Hull42115–37Everton32104–27Middlesbrough41214–45Watford41127–84Crystal P41123–44West Bromwich41122–34Bournemouth41123–54Burnley41123–54Leicester41124–74Swansea31022–43West Ham41035–93Southampton40223–62Sunderland30123–51Stoke40132–101

Englannin mestaruussarja perjantaina: Reading–Ipswich 2–1 (1–0). Lauantaina: Preston–Barnsley 1–2, Norwich–Cardiff 3–2, Wolverhampton–Burton 1–1, Leeds–Huddersfield 0–1, Sheffield W–Wigan 2–1, Fulham–Birmingham 0–1, Rotherham–Bristol C 2–2, Brighton–Brentford 0–2, QPR–Blackburn 1–1, Derby–Newcastle 0–2.

Espanjan liiga perjantaina: Real Sociedad–Espanyol 1–1 (0–0). Lauantaina: Celta Vigo–Atletico Madrid 0–4, Real Madrid–Osasuna 5–2.

Saksan Bundesliiga perjantaina: Schalke–Bayern München 0–2 (0–0).

Lauantaina:

Leverkusen–HSV 3–1 (0–0)

79. Joel Pohjanpalo L 1–1, 90. Pohjanpalo 2–1, 90. Pohjanpalo 3–1

Pohjanpalo vaihdosta kentälle 72. minuutilla

Ingolstadt–Hertha Berlin 0–2, Freiburg–Mönchengladbach 3–1 (0–1), Darmstadt–Eintracht Frankfurt 1–0 (0–0), Frankfurt: Lukas Hradecky 90 minuuttia, Wolfsburg–Köln 0–0, Leipzig–Dortmund 1–0 (0–0).

Ruotsin Allsvenskan: Elfsborg–Kalmar 1–1.

Miesten Ykkönen: AC Oulu–Jazz 2–2 (1–0), TPS–KPV 2–3 (1–1), JJK–GrIFK 4–2 (1–0).

Naisten liiga, alaloppusarja: TiPS–NiceF 3–0 (1–0).

Jääkiekko

Göteborg: World Cupin esiottelu:

Ruotsi–Suomi 6–3 (2–0, 1–2, 3–1)

1. erä: 8.56 Loui Eriksson (Henrik Sedin–Oliver Ekman-Larsson) 1–0 yv2, 18.06 Eriksson (H Sedin–Daniel Sedin) 2–0 yv.

2. erä: 33.55 Patrik Hörnqvist 3–0, 36.53 Rasmus Ristolainen (Mikko Koivu–Joonas Donskoi) 3–1 yv, 39.58 Koivu (Donskoi) 3–2 yv.

3. erä: 51.54 Nicklas Bäckström (Filip Forsberg–Hörnqvist) 4–2, 54.45 Hörnqvist (Forsberg) 5–2, 56.34 Erik Haula (Jyrki Jokipakka–Esa Lindell) 5–3, 57.55 Forsberg (Hörnqvist) 6–3 tm.

Jäähyt: Ruotsi 6x2 min, Suomi 7x2 min.

Maalivahtien torjunnat: Henrik Lundqvist R 11/14, Tuukka Rask S 23/28.

KHL: Metallurg Magnitogorsk–Jokerit 3–1 (0–0, 1–0, 2–1), Jokerit: Roope Talaja 1+0, Peter Regin 0+1; Ryan Zapolski 27/30 torjuntaa (poissa 58.57–59.52), Salavat Julajev Ufa–Minskin Dinamo 1–2 (0–0, 0–1, 1–1), Neftehimik Nizhnekamsk–Moskovan Dinamo 1–3 (1–2, 0–1, 0–0), Moskovan Spartak–Amur Habarovsk 1–0 (1–0, 0–0, 0–0), Ak Bars Kazan–Vitjaz vl. 3–2 (0–0, 2–1, 0–1, 0–0, 1–0), Admiral: Miro Aaltonen 1+0, HK Sotshi–Admiral Vladivostok 6–5 (2–1, 3–2, 1–2), Torpedo Nizhni Novgorod–Red Star Kunlun 3–1 (1–0, 2–0, 0–1).

Lentopallo

Poprad: Miesten maaottelu: Slovakia–Suomi 1–3 (15–25, 25–22, 16–25, 23–25)

Joukkueet kohtaavat uudelleen sunnuntaina.

Moottoripyöräily

Cahors, Ranska: Enduron MM-sarjan 15/16 kilpailu:

E1-luokka: 1) Nathan Watson Britannia, KTM 42.35,63, 2) Eero Remes Suomi, TM jäljessä 10,13 sekuntia, 3) Jamie McCanney Britannia, Yamaha –46,43.

Tilanne MM-sarjassa: 1) Remes 269, 2) Watson 255, 3) McCanney 181.

EnduroGP: 1) Bellino 42.13,60, 2) Taylor –4,06, 3) Larrieu –7,76,... 6) Remes –32,16.

Tilanne MM-sarjassa: 1) Phillips 209, 2) Bellino 192, 3) Holcombe 192, 4) Remes 191.

Misano, Italia: Ratamoottoripyöräilyn MM-sarjan 13/18 kilpailu, San Marinon GP:

Aika-ajot:

MotoGP: 1) Jorge Lorenzo Espanja, Yamaha 1.31,868, 2) Valentino Rossi Italia, Yamaha jäljessä 0,348 sekuntia, 3) Maverick Vinales Espanja, Suzuki –0,513.

Nyrkkeily

Maarianhamina: Ammattilaisilta, raskassarja:

Robert Helenius Suomi–Konstantin Airich Saksa, Helenius voitti tyrmäyksellä.

Pesäpallo

Miesten Superpesis: 1. loppuottelu, kolmella voitolla Suomen mestariksi:

Vimpeli–Sotkamo 1–0 (3–0, 2–2)

2. pronssiottelu, kahdella voitolla pronssia:

Kouvola–Joensuu 0–2 (3–6, 0–1). Joensuulle SM-pronssia.

Naisten Superpesis: 1. loppuottelu:

Jyväskylä–Lapua 2–0 (6–4, 6–1)

3. pronssiottelu, kahdella voitolla pronssia.

Rauma–Pori 1–2 (2–3, 1–0, 0–2). Porille SM-pronssia.

Pyöräily

Alto de Aitana: Maantiepyöräilyn Espanjan ympäriajo:

20. etappi, Benidorm–Alto de Aitana, 193,2 km: 1) Pierre-Roger Latour Ranska 5.19.41, 2) Darwin Atapuma Kolumbia jäljessä 2 sekuntia, 3) Fabio Felline Italia –17.

Ratsastus

Lausanne, Sveitsi: CSI5*-tason-esteratsastuskilpailu:

155 cm aikaratsastus: 1) Mathieu Billot/Radja des Fontaines Ranska 0/59,98, 2) Zoe Conter/Soory de l'Hallali Belgia 0/62,52, 3) Anna-Julia Kontio/Fardon Suomi 0/63,72.

Raviurheilu

Oulu: Toto 76:

4. lähtö, Toto76-1, sh 2100 m Tähtidivisioonafinaali: 1) Josveis/Jorma Kontio 24,6a (11,21), 2) Juntti-Jussi 24,6a (2,67).3) Lilin Jytky 24,7a (10,45).4) Koskelan Akseli 25,4a (7,96).poissa: 8, 10. Toto (12-6-9): 11,21 2,35-1,44-2,74 12,35.

5. lähtö, Toto76-2 TROIKKA-1, lv 2100 m Haastajadivisioonafinaali: 1) Madrid/Mika Forss 13,8a (1,16), 2) Wheelie Awake 14,4a (8,6).3) Zell Memento 14,6a (86,45).4) Johnny Dahlia 14,6a (77,25). Toto (8-3-10): 1,16 1,07-1,41-2,55 2,58. Troikka: 37,30.

6. lähtö, Toto76-3, sh 2100 m Oulu Express 2016-finaali: 1) Ellin Sisu/Jorma Kontio 25,0a (1,12), 2) Ypäjä Jallu 26,7a (25,79).3) Uljas Suomalainen 27,0a (29,13).4) Råger 27,0a (45,0).poissa: 7, 11. Toto (4-10-2): 1,12 1,08-1,72-2,36 6,16.

7. lähtö, Toto76-4, lv 2100 m Kyvyt Esiin-divisioonafinaali: 1) Whole Lotta Love/Tommi Kylliäinen 16,1a (11,58), 2) Titan As 16,1a (8,71).3) New Grove Storm 16,1a (15,49).4) Without Doubt 16,2a (5,35). Toto (11-9-6): 11,58 4,32-4,07-4,99 54,02.

8. lähtö, Toto76-5 Toto4-1, sh 2100 m Osuuspankki Grand Prix , Valiodivisioonafinaali: 1) Jokivarren Kunkku/Jorma Kontio 23,7a (1,28), 2) A.T. Visku 23,9a x (58,48).3) Siirin Älli 23,9a (33,75).4) Suivikas 23,9a (8,67).poissa: 12. Toto (3-9-8): 1,28 1,23-3,94-3,18 31,25. Toto4 voitto-osuus: 1,60.

9. lähtö, Toto76-6 Toto4-2 TROIKKA-2, lv 2100 m Osuuspankki Grand Prix , Kultadivisioonafinaali: 1) Victory Bonsai/Mika Forss 13,1a (1,44), 2) Prey Frontline 13,6a (8,69).3) Maffioso Face 13,8a (18,63).4) I Won't Dance* 13,9a x (18,13).poissa: 12. Toto (2-4-6): 1,44 1,08-1,62-1,93 4,50. Toto4 voitto-osuus: 1,70. Troikka: 39,40.

10. lähtö, Toto76-7 Toto4-3 DUO-1, lv 2100 m Oulu Express 2016-finaali: 1) MAS Archie/Antti Teivainen 14,8a (1,45), 2) Minto's Daisy Star 14,9a (9,5).3) Little Easy 15,0a (19,76).4) Benjamin Evo 15,0a (18,87).poissa: 11. Toto (4-2-3): 1,45 1,22-2,01-2,96 5,50. Toto4 voitto-osuus: 1,80.

Rion paralympialaiset

Miehet:

Voimanosto:

59 kg: 1) Sherif Osman Egypti 211 kg (ME), ... 6) Juhani Kokko 145.

Maalipallo:

Alkulohko B: Turkki–Suomi 8–5

Pöytätennis: Gerben Last Hollanti–Esa Miettinen Suomi 3–2

Uinti:

200 m sku luokka SM13, alkuerät: 13) Antti Latikka 2.23,70. – Latikka karsiutui finaalista.

Naiset:

Yleisurheilu:

100 m kelaus luokka T54: 1) Liu Wenjun Kiina 16,00, 2) Tatyana McFadden USA 16,13, 3) Li Yingjie Kiina 16,22, 4) Hannah McFadden USA 16,34, 5) Cheri Madsen USA 16,40, 6) Amanda Kotaja Suomi 16,47.

Keihäs luokka F34: 1) Zou Lijuan Kiina 21,86 (ME), 2) Marjaana Heikkinen Suomi 18,42, 3) Frances Herrmann Saksa 18,16, 4) Lucyna Kornobys Puola 17,88, 5) Louadjeda Benoumessad Algeria 16,96, 6) Yousra Ben Jemaa Tunisia 15,29.

Squash

Nantes, Ranska: Nantes Open, palkintoarvo 25 000 dollaria:

2. kierrosta: Gregoire Marche Ranska–Olli Tuominen Suomi 3–1 (4–11, 11–6, 11–7, 11–6)

Tennis

New York: Kauden 4/4 grand slam -turnaus Yhdysvaltain avoimet, palkintoarvo yhteensä 46 miljoonaa Yhdysvaltain dollaria:

Miesten kaksinpelin välierät: Novak Djokovic Serbia (1)–Gael Monfils Ranska (10) 6–3, 6–2, 3–6, 6–2, Stanislas Wawrinka Sveitsi (3)–Kei Nishikori Japani (6) 4–6, 7–5, 6–4, 6–2.

Sekanelinpelin loppuottelu: Laura Siegemund Saksa/Mate Pavic Kroatia–Coco Vandeweghe/Rajeev Ram USA 6–4, 6–4.

Miesten nelinpelin loppuottelu: Jamie Murray Britannia/Bruno Soares Brasilia (4)–Pablo Carreno Busta/Guillermo Garcia-Lopez Espanja 6–2, 6–3.

Yleisurheilu

Tukholma: Puolimaraton:

Miehet: 1) Mustafa Mohamed Ruotsi 1.04.51,... 5) Jussi Utriainen Suomi 1.09.41, 6) Aki Nummela Suomi 1.10.18,... 21) Tuomo Salonen Suomi 1.15.57.

Naiset: 1) Roman Mengistu Etiopia 1.16.03, 2) Camilla Richardsson Suomi 1.17.38, ... 25) Heidi Sillanpää Suomi 1.31.15.

Rahapelejä

Keno 36/16

Päiväarvonta (10.9.): 2, 4, 8, 14, 15, 17, 19, 21, 28, 29, 34, 39, 41, 45, 48, 51, 57, 58, 60, 66. Kunkkunumero: 17.

Ilta-arvonta (10.9.): 1, 5, 8, 9, 12, 17, 19, 24, 26, 29, 39, 40, 43, 50, 51, 52, 55, 65, 66, 70. Kunkkunumero: 1.

Myöhäisarvonta (10.9.): 3, 4, 7, 8, 12, 18, 19, 22, 25, 27, 32, 35, 44, 47, 51, 52, 58, 59, 61, 68. Kunkkunumero: 68.

Lauantai-Jokeri 36/16

(10. 9.): 4 0 5 9 3 1 3.

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 3 kpl voitto-osuus 20 000,00 e, 5 oikein 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e.

Lotto 36/16

(10. 9.): 5, 6, 13, 14, 31, 33, 34. Lisänumerot: 19, 36. Tuplausnumero: 20.

Voitonjako: 7 oikein 1 kpl voitto-osuus 2 200 000,00 e, 6+1 oikein 46 088,80 e, 6 oikein 2 902,10 e, 5 oikein 67,00 e, 4 oikein 10,00 e.

Vakio 1 36/16

Vakio (10.9.): 122 12X 121 X12 X.

Voitonjako: 13 oikein 6 kpl voitto-osuus 33 357,50 e, 12 oikein voitto-osuus 414,30 e, 11 oikein voitto-osuus 38,30 e, 10 oikein voitto-osuus 12,70 e.

Tv-urheilua

Yle TV2

13.00 Naisten Superpesis: Lapua-Jyväskylä, 2. finaali

15.30, 20.00 ja 23.30 Paralympialaiset

17.25 Esteratsastuksen GP-finaalit, Helsinki

Nelonen ja Nelonen Pro 2

16.00 Superpesis: Sotkamo-Vimpeli, 2. finaali

MTV Max

19.00 CHL: Vienna Capitals-KalPa

MTV Sport 1

19.00 CHL: HIFK-Esbjerg

21.15 PGA Tour: BMW Championship

MTV Sport 2

19.00 CHL: Tappara-Adler Mannheim

C More Golf

15.30 PGA Tour: BMW Championship

Eurosport 1

12.00 Mäkihypyn kesä-GP: Tsaikovski

15.30 Pyöräily N: Madrid Challenge

18.15 Pyöräily: La Vuelta, 21. etappi

23.00 Tennis: US Open, finaali M

Eurosport 2

12.00 Puolimaraton: Great North Run

16.30 Bundesliiga: Werder Bremen-Augsburg

18.30 Bundesliiga: Mainz-Hoffenheim

21.30 Pyöräily: GP Cycliste de Montreal

02.15 MLS: LA Galaxy-Orlando City

Viasat Jalkapallo HD

13.00 La Liga: Sporting Gijon-Leganes

15.15 Championship: Aston Villa-Nottingham

18.00 Valioliiga: Swansea-Chelsea

21.30 La Liga: Deportivo-Athletic

Viasat Sport Premium

13.00 La Liga: Sporting Gijon-Leganes

16.00 Serie A: Roma-Sampdoria

18.00 Valioliiga: Swansea-Chelsea

21.45 Serie A: Pescara-Inter

Viasat Urheilu

17.00 La Liga: Valencia-Real Betis

20.00 NFL: NY Jets-Cincinnati

23.25 NFL: Dallas-NY Giants

Viasat Fotboll

13.30 Serie A: Bologna-Cagliari

16.00 Serie A: Milan-Udinese

19.15 La Liga: Granada-Eibar

21.45 Ligue 1: Nice-Marseille

Viasat Sport

16.00 Serie A: Genoa-Fiorentina

21.30 La Liga: Deportivo-Athletic

Viasat Jääkiekko HD

17.00 KHL: TsSKA Moskova-Severstal

Viasat Jääkiekko HD ja Viasat Hockey

01.00 World Cup –esiottelu: Pohjois-Amerikka-Eurooppa

Viasat Golf

13.30 European Tour: KLM Open

Motors TV

10.35 FIA F3 Europe: Nürburgring

14.30 British GT Championship

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!