Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Tuloksia, rahapelejä, tv-urheilua

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Autourheilu

Tampere: Rallicrossin SM-sarjan 5/5 osakilpailu:

SuperCar-luokka, A-finaali: 1) Aki Karttunen 3.08,890, 2) Niclas Grönholm 3.09,126, 3) Jere Kalliokoski 3.09,861.

SM-pisteet: 1) Kalliokoski 77, 2) Karttunen 76, 3) Toni Lukander 62.

SRC-luokka, A-finaali: 1) Tomi Rakkolainen 3.23,257, 2) Jussi Klemola 3.23,880, 3) Jesse Ylitalo 3.24,103.

SM-pisteet: 1) Klemola 81, 2) Henri Haapamäki 73, 3) Peter Helenius 68.

Autokrossi-luokka, A-finaali: 1) Vesa Puuskamäki 3.19,814, 2) Toni Kuhanen 3.21,136, 3) Jesse Kallio 3.24,391.

SM-pisteet: 1) Puuskamäki 86, 2) Manu Juhola 69, 3) Jori Seppälä 66.

Crosskart-luokka, A-finaali: 1) Roni Kalliokoski 3.29,926, 2) Valtteri Koski 3.33,710, 3) Jimi Kalliomäki 3.55,031.

SM-pisteet: 1) Kalliokoski 92, 2) Leevi Lassila 64, 3) Koski 63.

Golf

Spijk, Hollanti: Miesten Euroopan-kiertueen kilpailu, palkintoarvo 1,8 miljoonaa euroa:

Lopputulokset, 72 reikää (par 71):

265 lyöntiä (19 alle parin): Joost Luiten Hollanti 69+64+69+63,

268 (–16): Bernd Wiesberger Itävalta 66+66+71+65,

271 (–13): An Byeong-hun Etelä-Korea 66+72+68+65,

... 274 (–10): mm. Mikko Korhonen Suomi 66+69+72+67 (jaettu 10. sija).

Düsseldorf, Saksa: Naisten Euroopan-kiertueen kilpailu, palkintoarvo 500 000 euroa:

Lopputulokset, 72 reikää (par 72):

271 lyöntiä (17 alle parin): In-kyung Kim Etelä-Korea 67+70+71+63,

276 (–12): Belen Mozo Espanja 74+64+69+69,

277 (–11): Camilla Lennarth Ruotsi 69+71+70+67, Sandra Gal Saksa 74+68+66+69,

278 (–10): Lee-Anne Pace Etelä-Afrikka 65+74+68+71,

279 (–9): Ursula Wikström Suomi 72+71+67+69, Beth Allen USA 70+73+68+68,

Jalkapallo

Englannin Valioliiga:

Swansea–Chelsea 2–2 (0–1)

18. Diego Costa 0–1, 59. Gylfi Sigurdsson rp. 1–1, 62. Leroy Fer 2–1, 81. Costa 2–2. 

 

Englannin liigan mestaruussarja: Aston Villa–Nottingham 2–2 (Thomas Lam N kentälle 21. minuutilla, vaihtoon 63. minuutilla).

Espanjan liiga lauantaina: Celta Vigo–Atletico Madrid 0–4, Real Madrid–Osasuna 5–2, Malaga–Villarreal 0–2, Sevilla–Las Palmas 2–1, Barcelona–Alaves 1–2. Sunnuntaina: Gijon–Leganes 2–1, Valencia–Betis 2–3, Granada–Eibar 1–2, Deportivo–Athletic Bilbao myöh.

Hollannin liiga: Feyenoord–Den Haag 3–1.

Italian Serie A lauantaina: Juventus–Sassuolo 3–1, Palermo–Napoli 0–3. Sunnuntaina: Bologna–Cagliari 2–1, AC Milan–Udinese 0–1, Atalanta–Torino 2–1, Chievo–Lazio 1–1 (Perparim Hetemaj C 90 min), Genoa–Fiorentina keskeytetty rankkasateen takia, AS Roma–Sampdoria 3–2, Pescara–Inter myöh.

Norjan liiga lauantaina: Vålerenga–Strömsgodset 1–1, Brann–Viking 0–0.

Ranskan liiga: Nantes–Metz 0–3, Rennes–Caen 2–0, Nice–Marseille myöh.

Sarjakärki: 1) Monaco 10 pistettä (4 ottelua), 2) Metz 9 (4), 3) Bordeaux 9 (4), 4) Guingamp 8 (4), 5) Rennes 7 (4), 6) PSG 7 (4).

Ruotsin Allsvenskan: Falkenberg–Djurgården 1–2, Sundsvall–AIK 1–3 (35. Eero Markkanen A 0–3, pelasi 90 min, Sauli Väisänen A 90 min), Norrköping–Jönköpings S ja Östersund–Helsingborg myöh.

Saksan 1. Bundesliiga: Werder Bremen–Augsburg 1–2, Mainz–Hoffenheim 4–4.

Saksan 2. Bundesliiga: Düsseldorf–Fürth 1–1, Sandhausen–Kaiserslautern 2–0 (Alexander Ring K 90 min), Hannover–Dresden 0–2.

Tanskan liiga: SönderjyskE–Silkeborg 2–2 (Sakari Mattila Sö kentälle 77. minuutilla), Aalborg–Bröndby 0–1 (Teemu Pukki B vaihtoon 54. minuutilla).

Miesten Ykkönen: Jaro–Haka 3–0 (1–0), KTP–EIF 0–1 (0–0).

Judo

Tallinna: Maailmancupin kilpailu Eurooppa Open:

Miehet:

90 kg: 1) Gustavo Assis Brasilia, 2) Samuli Viitanen Suomi.

Naiset:

52 kg: 3) Katri Kakko Suomi.

Jääkiekko

World Cupin esiottelu:

Ottawa, Kanada: Kanada–USA 5–2 (3–1, 1–1, 1–0).

KHL sunnuntaina: Metallurg Novokuznetsk–Medvescak Zagreb 3–5 (1–2, 1–0, 1–3), Sibir Novosibirsk–Jugra Hanti-Mansijsk 7–1 (2–0, 2–1, 3–0), S: Joonas Kemppainen 1+0, Eero Elo 0+2, Traktor Tsheljabinsk–Riian Dinamo 3–0 (0–0, 1–0, 2–0),

Avangard Omsk–Slovan Bratislava 3–4 (0–2, 1–1, 2–1), Barys Astana–Avtomobilist Jekaterinburg 3–4 (2–1, 0–3, 1–0), Moskovan TsSKA–Severstal Tsherepovets 5–2 (2–2, 3–0, 0–0), TsSKA: Jonas Enlund 1+1.

Mestarien liiga CHL:

Lohko C: Tappara–Mannheim (Saksa) 2–1 (2–0, 0–1, 0–0)

Lohko G: HIFK–Esbjerg (Tanska) 7–0 (3–0, 2–0, 2–0)

Lohko N: Wien (Itävalta)–KalPa 1–3 (0–1, 0–1, 1–1)

Tappara, HIFK ja KalPa etenivät pudotuspeleihin.

Moottoripyöräily

Misano, Italia: Ratamoottoripyöräilyn MM-sarjan 13/18 kilpailu, San Marinon GP:

MotoGP: 1) Dani Pedrosa Espanja, Honda 43.43,524, 2) Valentino Rossi Italia, Yamaha jäljessä 2,837 sekuntia, 3) Jorge Lorenzo Espanja, Yamaha –4,359, 4) Marc Marquez Espanja, Honda –9,569, 5) Maverick Vinales Espanja, Suzuki –15,467.

Tilanne MM-sarjassa: 1) Marquez 223, 2) Rossi 180, 3) Lorenzo 162.

Moto2: 1) Lorenzo Baldassari Italia, Kalex 42.45,885, 2) Alex Rins Espanja, Kalex –2,523, 3) Takaaki Nakagami Japani, Kalex –6,199, 4) Johann Zarco Ranska, Kalex –8,942, 5) Franco Morbidelli Italia, Kalex –10,016, 6) Thomas Lüthi Sveitsi, Kalex –11,095.

Cahors, Ranska: Enduron MM-sarjan 16/16 kilpailu:

E1-luokka: 1) Nathan Watson Britannia, KTM 42.24,76, 2) Daniel McCanney Britannia, Husqvarna jäljessä 28,15 sekuntia, 3) Eero Remes Suomi, TM –47,85.

MM-sarjan loppupisteet: 1) Remes 284, 2) Watson 275, 3) McCanney 198.

E2-luokka: 1) Taylor Robert USA, KTM 42.10,26, 2) Loic Larrieu Ranska, Yamaha jäljessä 7,40 sekuntia, 3) Matthew Phillips Australia, Sherco –19,79.

MM-sarjan loppupisteet: 1) Phillips 275, 2) Mathias Bellino Ranska, Husqvarna 269, 3) Larrieu 245.

E3-luokka: 1) Steve Holcome Britannia, Beta 42.38,18, 2) Antoine Basset Ranska, KTM –38,02, 3) Jeremy Joly Ranska, KTM –46,02.

MM-sarjan loppupisteet: 1) Holcombe 304, 2) Johnny Aubert Ranska, Beta 257, 3) Manuel Monni Italia, TM 242.

EnduroGP-luokka: 1) Robert 42.10,26, 2) Larrieu –7,40, 3) Watson –14,50,... 10) Remes –1.02,35.

MM-sarjan loppupisteet: 1) Phillips 222, 2) Bellino 203, 3) Holcombe 202, 4) Remes 197.

Lamothe-Landerron, Ranska:

Speedwayn alle 21-vuotiaiden EM-finaali: 1) Dimitri Berge Ranska 13+3 pistettä, 2) Eduard Krcmar Tshekki 13+2, 3) Sergei Logatsev Venäjä 12,...12) Jooa Partanen Suomi 5.

Pesäpallo

Miesten Superpesis: 2. loppuottelu, kolmella voitolla Suomen mestariksi:

Sotkamo–Vimpeli 2–0 (6–1, 7–1)

Sotkamo: Niko Korhonen 0/3, Niilo Piiponniemi 0/2, Antti Hartikainen 0/4, Toni Kohonen 2/1, Immo Rautiainen 1/1, Markus Tuikka 0/1, Jussi Korhonen 0/1, Jani Komulainen 5/0, Roope Korhonen 3/0, harhat 2.

Palkitut: I Jani Komulainen, II Toni Kohonen.

Vimpeli: Mikko Kanala 0/2, Matias Rinta-aho 2/0.

Palkitut: I Teemu Isoketo, II Sami Haapakoski.

Yleisöä: 2740.

Voitot 1–1.

Seuraavat ottelut: 17.9. Vimpeli–Sotkamo, 18.9. Sotkamo–Vimpeli, tarvittaessa 24.9. Vimpeli–Sotkamo.

Naisten Superpesis:

2. loppuottelu, kolmella voitolla Suomen mestariksi:

Lapua–Jyväskylä 1–2 (2–1, 4–7, 0–1)

Lapua: Paula Saloranta 0/1, Carita Toiviainen 0/1, Emmi Viitala 1/0, Saija-Maria Saari 0/1, Emmi Pippola 1/0, Henna Peltokangas 0/2, Elli Kattelus 1/0, Eveliina Toppari 1/0, Janette Lepistö 1/0, Maaret Ahonen 1/0, Mirka Rintamäki 0/1.

Palkitut: I Elli Kattelus, II Maaret Ahonen.

Jyväskylä: Mira Kolehmainen 1+0/3, Emma Nieminen 1/2, Riikka Karppinen 1/1, Kira Andersson 0/2, Aino-Kaisa Mantere 1/0, Iina Valkeejärvi 1+2/1, harhat 2.

Palkitut: I Mira Kolehmainen, II Iina Valkeejärvi.

Yleisöä: 1013.

Jyväskylä johtaa voitoin 2–0.

Pyöräily

Madrid: Espanjan ympäriajo:

21. etappi, Las Rozas–Madrid, 104,1 km: 1) Magnus Cort Nielsen Tanska 2.48.52, 2) Daniele Bennati Italia, 3) Gianni Meersman Belgia, 4) Kristian Sbaragli Italia.

Kokonaiskilpailun lopputulokset (21 etappia, 3315,5 km): 1) Nairo Quintana Kolumbia 83.31.28, 2) Chris Froome Britannia jäljessä 1.23, 3) Esteban Chaves Kolumbia –4.08.

Rionparalympialaiset

Miehet:

Jousiammunta:

Taljajousi, karsinta:

Avoin luokka: 10) Jere Forsberg Suomi 672.

Forsberg kohtaa keskiviikkona 1. pudotuspelikierroksella Puolan Adam Dudkan.

W1-luokka: 12) Jean-Pierre Antonios Suomi 594.

Antonios kohtaa perjantaina 1. pudotuspelikierroksella Britannian John Walkerin.

Naiset:

Triathlon:

PT2-luokka: 1) Allysa Seely USA 1.22.55, 2) Hailey Danisewicz USA jäljessä 0.48, 3) Melissa Stockwell USA –2.29, 4) Liisa Lilja Suomi –3.06.

Salibandy

Vantaa: Naisten maaottelu:

Suomi–Ruotsi 2–10 (1–2, 0–5, 1–3)

Suomen maalit: Elina Kujala, Nina Rantala.

Miesten maaottelu:

Suomi – Ruotsi 2–4 (2–0, 0–2, 0–2)

Suomen maalit: Janne Hoikkanen, Jani Kukkola

Suunnistus

Lahti: Pyöräsuunnistuksen SM-kilpailut, pitkä matka:

Naiset: 1) Marika Hara Koovee 1.19.05, 2) Ingrid Stengård OK Trian 1.20.22, 3) Antonia Haga OK Botnia 1.23.05.

Miehet: 1) André Haga OK Botnia 1.31.29, 2) Pekka Niemi Kankaanpään Suunnistajat 1.35.57, 3) Kare Kaskinen Ulvilan Ura 1.36.12.

Tennis

New York: Kauden 4/4 grand slam -turnaus Yhdysvaltain avoimet, palkintoarvo yhteensä 46 miljoonaa Yhdysvaltain dollaria:

Naisten kaksinpelin finaali: Angelique Kerber Saksa (2)–Karolina Pliskova Tshekki (10) 6–3, 4–6, 6–4.

Rahapelejä

Keno 36/16

Päiväarvonta (11.9.): 4, 10, 15, 21, 23, 25, 26, 28, 30, 31, 34, 35, 37, 41, 42, 54, 57, 61, 62, 69. Kunkkunumero: 54.

Ilta-arvonta (11.9.): 2, 3, 4, 5, 6, 15, 17, 18, 19, 25, 30, 33, 47, 51, 54, 60, 64, 68, 69, 70. Kunkkunumero: 54.

Lauantai-Jokeri 36/16

(10. 9.): 4 0 5 9 3 1 3

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 3 kpl voitto-osuus 20 000,00 e, 5 oikein 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e.

Lotto 36/16

(10. 9.): 5, 6, 13, 14, 31, 33, 34. Lisänumerot: 19, 36. Tuplausnumero: 20.

Voitonjako: 7 oikein 1 kpl voitto-osuus 2 200 000,00 e, 6+1 oikein 46 088,80 e, 6 oikein 2 902,10 e, 5 oikein 67,00 e, 4 oikein 10,00 e.

Vakio 1 36/16

Vakio (10.9.): 122 12X 121 X12 X.

Voitonjako: 13 oikein 6 kpl voitto-osuus 33 357,50 e, 12 oikein voitto-osuus 414,30 e, 11 oikein voitto-osuus 38,30 e, 10 oikein voitto-osuus 12,70 e.

Tv-urheilua

Yle TV2

15.00, 20.25 ja 23.30 Paralympialaiset

MTV Max

13.00 CHL-pudotuspeliarvonta

19.10 Ravit: Toto 4, Turku

Eurosport 2

21.15 2. Bundesliiga: Nürnberg-1860 München

Viasat Jalkapallo HD ja Viasat Sport Premium

22.00 Valioliiga: Sunderland-Everton

Viasat Fotboll

21.45 Serie A: Empoli-Crotone

Viasat Jääkiekko HD ja Viasat Hockey

19.30 KHL: HK Sotshi-Kunlun

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?