Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Tuloksia, tv-urheilua, rahapelejä

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Jalkapallo

Comber: Alle 16-vuotiaiden poikien maaottelu:

Pohjois-Irlanti–Suomi 0–3 (0–1).

Suomen maalit: Elias Mastokangas ,P-Irlanti oma maali, Joona Viskari.

Kakkonen: Lohko B:

FC Kiffen–Atlantis FC 0–1 (0–1)

Jääkiekko

KHL-liiga tiistaina:

Sibir Novosibirsk–Slovan Bratislava vl. 3–2, SN: Joonas Kemppainen 1+0,

Avangard Omsk–Medv. Zagreb 4–1

Metallurg Magnitogorsk–Minskin Dinamo 5–4

Pietarin SKA–Sev. Tsherepovets 4–0

Riian Dinamo–Jokerit 1–3 (0–0, 1–0, 0–3)

Jokerit: Topi Jaakola 1+0, Oliver Lauridsen 1+0, Mika Niemi 1+0, Sakari Salminen 0+1, Jesper B. Jensen 0+1, Petteri Wirtanen 0+1, Pekka Jormakka 0+1.

Paralympialaiset

Rio de Janeiro: Paralympialaiset, suomalaistuloksia:

Ammunta:

10 m ilmakivääri, SH2, karsinta: 1) Vasil Kovaltshuk Ukraina 637,1, 2) Tanguy de la Forest Ranska 635,6, 3) McKenna Dahl USA 635,4,...18) Minna Leinonen Suomi 630,9.

Leinonen ei selviytynyt kahdeksan ampujan finaaliin.

Ratsastus:

Tilanne joukkuekilpailun jälkeen, 1a: 1) Sophie Christiansen Britannia/Athene Lindebjerg 77,522, 2) Anne Dunham Britannia/LJT Lucas Normark 73,957, 3) Elke Philipp Saksa/Regaliz 73,913, 6) Katja Karjalainen Suomi/High Flow 71,217.

Miehet:

Yleisurheilu:

100 m kelaus, T34, finaali: 1) Walid Ktila Tunisia 15,14, 2) Rheed McCracken Australia 15,34, 3) Henry Manni Suomi 15,46, 4) Mohamed Alhammadi Arabiemiraatit 15,76, 5) Bojan Mitic Sveitsi 15,87, 6) Austin Smeenk Kanada 16,21.

Mannille pronssia.

800 m kelaus, T34, alkuerä 1: 1) Walid Ktila Tunisia 1.46,28, 2) Rheed McCracken Australia 1.46,31, 3) Henry Manni Suomi 1.47,51, 4) Isaac Towers Britannia 1.47,75, 5) Sebastien Mobre Ranska 1.49,97.

Manni selvisi finaaliin.

100 m kelaus, T51, finaali: 1) Peter Genyn Belgia 21,15, 2) Mohamed Berrahal Algeria 21,70, 3) Edgar Cesareo Navarro Sanchez Meksiko 21,96, 4) Toni Piispanen Suomi 22,02, 5) Alvise de Vidi 22,73, 6) Stephen Osborne Britannia 23,18.

Purjehdus:

2.4mR-luokka, tilanne 2 lähdön jälkeen: 1) Helena Lucas Britannia 3 pistettä, ...10) Niko Salomaa Suomi 20.

Uinti:

Miehet:

100 m vu, S9:

2. erä: 1) Tamas Toth Unkari 57,14, 2) Ruiter Silva Brasilia 57,39, 3) Federico Morlacchi Italia 57,75, 4) Lewis White Britannia 58,51, 5) Leo Lähteenmäki Suomi 59,08, 6) Ilija Tadic Montenegro 59,91, 7) Scody Victor Mauritius 1.15,15.

Lähteenmäki oli alkuerissä sijalla 15 ja karsiutui finaalista.

Mitalijärjestys: Timothy Disken Australia 56,23, 2) Brenden Hall Australia 56,95, 3) Toth 57,20.

50 m vu, S9:

1) Ryan Crouch Britannia 26,54, 2) Ruiter Silva Brasilia 26,68, 3) Leo Lähteenmäki Suomi 26,74, 4) Brenden Hall Australia 27,05, 5) Timothy Hodge Australia 27,55, 6) Ibrahim Al Hussein Itsenäisten paraurheilijoiden joukkue 35,54.

Lähteenmäki oli alkuerissä sijalla 10 ja karsiutui finaalista.

Naiset:

Uinti:

50 m pu, S7:

1. erä: 1) Cortney Jordan USA 36,51, 2) Sarah Mehain Kanada 36,91, 3) Judit Rolo Marichal Espanja 37,96, 4) Tess Routliffe Kanada 39,26, 5) Meri-Maari Mäkinen Suomi 44,52.

Mäkinen oli alkuerissä sijalla 10 ja karsiutui finaalista.

Mitalijärjestys: 1) Susannah Rodgers Britannia 35,07, 2) Jordan 35,46, 3) Nikita Howarth Uusi-Seelanti 35,87.

200 m sku, S7:

2. erä: 1) Nikita Howart Uusi-Seelanti 2.58,82, 2) Cortney Jordan USA 3.08,84, 3) Zhang Ying Kiina 3.13,95, 4) Veronica Almeida Brasilia 3.22,27, 5) Gitta Raczko Unkari 3.43,63. Meri-Maari Mäkinen Suomi hylättiin.

Tv-urheilua

Yle TV2

15.00, 20.30 ja 23.30 Paralympialaiset

Nelonen

07.00 ja 13.45 World Cup –esiottelu: USA-Suomi (uusinta)

MTV Max

19.00 Ravit: Toto65, Vermo

Eurosport 2

15.45 Pyöräily: Grand Prix de Wallonie

Viasat Jalkapallo HD ja Viasat Sport Premium

21.00 Mestarien liiga: Studio

21.45 Mestarien liiga: Juventus-Sevilla

Viasat Urheilu

21.45 Mestarien liiga: Leverkusen-TsSKA Moskova

02.00 World Cup -esiottelu: Eurooppa-Ruotsi

Viasat Fotboll

21.45 Mestarien liiga: Real Madrid-Sporting

Viasat Hockey

21.45 Mestarien liiga: Porto-FC Kööpenhamina

02.00 World Cup -esiottelu: Eurooppa-Ruotsi

Viasat Sport

21.45 Mestarien liiga: Club Brügge-Leicester

Viasat Jääkiekko HD

22.30 World Cup -esiottelu: Pohjois-Amerikka-Tšekki, 02.30 Kanada-Venäjä

Rahapelejä

Keno 37/16

Maanantai 12. 9.

Myöhäisarvonta: 2, 10, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 33, 34, 36, 38, 41, 47, 48, 54, 56, 69, Kunkkunumero: 28

Tiistai 13. 9.

Päiväarvonta: 2, 5, 10, 19, 21, 22, 25, 26, 28, 29, 30, 33, 40, 43, 45, 54, 60, 63, 65, 66, Kunkkunumero: 26

Ilta-arvonta: 1, 2, 4, 5, 8, 14, 17, 24, 27, 30, 34, 38, 39, 47, 48, 50, 51, 55, 66, 67, Kunkkunumero: 17

Myöhäisarvonta: 1, 4, 8, 10, 11, 20, 22, 23, 27, 31, 32, 37, 39, 42, 44, 49, 52, 55, 58, 60, Kunkkunumero: 23

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?