Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Tuloksia, tv-urheilua, rahapelejä

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Autourheilu

Singapore:

F1-luokan MM-sarjan kilpailu 15/21, Singaporen gp:

Aika-ajot: 1) Nico Rosberg Saksa, Mercedes 1.42,584, 2) Daniel Ricciardo Australia Red Bull 1.43,115, 3) Lewis Hamilton Britannia, Mercedes 1.43,288, 4) Max Verstappen Hollanti, Red Bull 1.43,328, 5) Kimi Räikkönen Suomi, Ferrari 1.43,540, 6) Carlos Sainz jr Espanja, Toro Rosso 1.44,197, 7) Daniil Kvjat Venäjä, Toro Rosso 1.44,469, 8) Nico Hülkenberg Saksa, Force India 1.44,479, 9) Fernando Alonso Espanja, McLaren 1.44,553, 10) Sergio Perez Meksiko, Force India 1.44,582,

11) Valtteri Bottas Suomi, Williams.

Jalkapallo

Miesten jalkapalloliiga:

SJK–IFK Mariehamn 1–0 (0–0)

84. Jussi Vasara 1–0. Yleisöä: 3 839.

Seuraava ottelu: 20.9. PK-35 Vantaa–HIFK.

Englannin Valioliiga:

Perjantaina: Chelsea–Liverpool 1–2.

Hull–Arsenal 1–4, Leicester–Burnley 3–0, Manchester C–Bournemouth 4–0, West Bromwich–West Ham 4–2, Everton–Middlesbrough 3–1.

Saksan Bundesliiga:

Dortmund–Darmstadt 6–0, Eintracht Frankfurt–Leverkusen 2–1 (E: Lukas Hradecky kentällä 90 minuuttia, L: Joel Pohjanpalo vaihdossa), Bayern München–Ingolstadt 3–1, HSV–Leipzig 0–4, Hoffenheim–Wolfsburg 0–0, Mönchengladbach–Werder Bremen 4–1.

Espanjan liiga: Leganes–Barcelona 1–5, Atletico Madrid–Gijon 5–0, Eibar–Sevilla 1–1.

Jääkiekko

Liiga:

HIFK–JYP 2–1 (1–0, 0–1, 1–0)

1. erä: 5.52 Lennart Petrell 1–0.

2. erä: 20.31 Juha-Pekka Hytönen (Tuomas Pihlman–Sami Niku) 1–1.

3. erä: 53.51 Thomas Nykopp (Lennart Petrell) 2–1.

Jäähyt yhteensä: HIFK 1x2 min=2 min, JYP 2x2 min=4 min.

Torjunnat: Niklas Bäckström HIFK 6+5+4=15, Pekka Tuokkola JYP 8+4+11=23 (poissa 58.33–60.00).

Yleisöä: 7512.

Pelicans–Sport 0–1 (0–1, 0–0, 0–0)

Ilves–Tappara 2–4 (1–0, 1–1, 0–3)

SaiPa–KooKoo 3–1 (1–0, 0–0, 2–1)

HPK–Kärpät vl. 3–2 (1–0, 1–1, 0–1, 0–0, 1–0)

Jukurit–KalPa 4–2 (1–1, 2–1, 1–0)

Ässät–Lukko ja. 3–2 (1–0, 0–2, 1–0, 1–0)

KHL lauantaina:

Jokerit–Avangard Omsk vl. 3–4 (1–1, 1–1, 1–1, 0–0, 0–1) (J: Riku Helenius 21/24 torjuntaa, Tommi Huhtala 1+1, Joey Hishon 1+0, Mika Niemi 1+0, Arturs Kulda 0+1, Pekka Jormakka 0+1, Michael Keränen 0+1, Peter Regin 0+1), Vitjaz–HK Sotshi 4–3 (4–0, 0–2, 0–1) (V: Miro Aaltonen 0+1), Minskin Dinamo–Metallurg Novokuznetsk 4–2 (1–1, 0–0, 3–1), Slovan Bratislava–Medvescak Zagreb vl. 3–2 (2–0, 0–1, 0–1, 0–0, 1–0), Moskovan Spartak–Moskovan Dinamo vl. 2–3 (2–1, 0–0, 0–1, 0–0, 0–1), Riian Dinamo–Sibir Novosibirsk 3–4 (3–2, 0–1, 0–1), Traktor Tsheljabinsk–Salavat Julajev Ufa 4–2 (1–1, 3–0, 0–1),

Mestis: TuTo–RoKi 5–2 (0–0, 3–1, 2–1), JYP-Akatemia–Peliitat 4–2 (1–1, 2–0, 1–1), KeuPa–K-Vantaa 2–3 (1–1, 0–0, 1–2).

Käsipallo

Miesten SM-liiga: Atlas Vantaa–PIF 24–15 (11–6), HIFK–Cocks 21–31 (9–15), BK-46–Dicken 25–25 (15–13).

Naisten SM-sarja: GrIFK–Atlas 26–16 (8–5), SIF–Sparta 25–24 (11–13).

Pesäpallo

Naisten Superpesis:

3. loppuottelu, kolmella voitolla Suomen mestariksi.

Jyväskylä–Lapua 1–2 (6–1, 6–9, 1–2)

Jyväskylä: Mira Kolehmainen 0/1, Virpi Hukka 0/4, Emma Nieminen 1+2/5, Riikka Karppinen 1/1, Aino-Maija Nikkola 1/1, Marjukka Urpelainen 1/0, Aino-Kaisa Mantere 4/0, Laura Määttä 0/1, Iina Valkeejärvi 2/0.

Lapua: Paula Saloranta 1+1/4, Emmi Viitala 0/2, Saija-Maria Saari 3/1, Emmi Pippola 2/1, Janette Lepistö 4/1, Maaret Ahonen 1/0, Carita Toiviainen 0/3.

Yleisöä: 2 367. Jyväskylä johtaa voitoin 2–1. Seuraava ottelu: 18. 9. Lapua–Jyväskylä.

Miesten Superpesis:

3. loppuottelu, kolmella voitolla Suomen mestariksi.

Vimpeli–Sotkamo 0–2 (0–3, 0–4)

Vimpeli:-

Sotkamo: Niko Korhonen 0/1, Niilo Piiponniemi 0/3, Antti Hartikainen 0/1, Toni Kohonen 1/0, Immo Rautiainen 1/1, Jani Komulainen 0/1, Roope Korhonen 5/0.

Yleisöä: 3 780.

Poikien Superpesis: 3. loppuottelu (kahdella voitolla mestariksi):

Kitee–Kouvola 0–2 (0–1, 1–2). Kouvola Suomen mestariksi voitoin 2–1.

Pyöräily

Morbihan, Ranska: Maantiepyöräilyn alle 23-vuotiaiden EM-kilpailut:

Naiset (109,6 km): 1) Anna van der Breggen Hollanti 2.55.55, 2) Katarzyna Niewiadoma Puola, 3) Elisa Longo Borghini Italia, kaikilla sama aika ...90) Sari Saarelainen Suomi jäljessä 10.41 minuuttia.

Naiset, 23-v (109,6 km): 1) Niewiadoma 2.55.55, ...34) Antonia Gröndahl Suomi –16.58 (kokonaiskilpailun 99:s).

–Laura Vainionpää Suomi keskeytti.

Miehet, alle 23-v (150,70 km): 1) Aleksandr Riabushenko Valko-Venäjä 3.32.43, …36) Sasu Halme Suomi –17 sekuntia, …84) Jaakko Hänninen Suomi –3.11 minuuttia. –Oskari Vainionpää Suomi keskeytti.

Raviurheilu

Forssa: Toto 76:

4. lähtö, Toto76-1, lv 2140 m Hopeadivisioonakarsinta: 1) T.Rex/Mika Forss 13,7a (1,39), 2) Global Option 13,9a (22,53).3) Regent Zet 13,9a (9,77).4) Je L'Adore 14,2a (60,09). Toto (1-5-3): 1,39 1,19-3,07-2,25 11,64.

5. lähtö, Toto76-2 TROIKKA-1, sh 4160 m Pilvenmäen maraton: 1) Köppinen/Ari Moilanen 25,5 (6,46), 2) Välähdys 25,9 (1,73).3) Vixen 26,8 (21,21).4) Vieskerin Valo 26,9 x (29,43).poissa: 4. Toto (13-15-10): 6,46 1,73-1,28-2,65 4,73. Troikka: 126,59.

6. lähtö, Toto76-3, sh 2140 m Huippudivisioonakarsinta: 1) Iinan Maestro/Antti Teivainen 25,3a (2,99), 2) H.V. Tuuri 25,4a (5,89).3) Viktor Kärppä 25,8a (6,65).4) Kukan Tutu 25,8a x (12,37). Toto (2-3-9): 2,99 1,45-1,68-1,74 9,07.

7. lähtö, Toto76-4, lv 2140 m Tammalähtö: 1) Roche' Fans/Ari Moilanen 15,5a (1,92), 2) Maryland Rose 15,5a (9,48).3) Luckyline Krok 15,7a (22,17).4) Mistelle* 15,8a (16,83). Toto (4-1-12): 1,92 1,39-1,92-4,90 7,97.

8. lähtö, Toto76-5 Toto4-1, sh 2140 m Tähtidivisioonakarsinta: 1) Josveis/Antti Ojanperä 25,1a (2,32), 2) Hermanni Totki 25,1a (9,52).3) Lilin Jytky 25,3a (7,73).4) Joivi 25,3a (83,64). Toto (3-6-5): 2,32 1,29-1,96-1,92 8,77. Toto4 voitto-osuus: 3,50.

9. lähtö, Toto76-6 Toto4-2 TROIKKA-2, lv 3140 m Pronssidivisioonakarsinta: 1) Issaquah Sund/Hannu Torvinen 14,6a (9,55), 2) Bakels Birdland 14,7a (6,36).3) Bacardi Razz 14,8a (2,62).4) Say It 14,9a (51,95). Toto (1-3-5): 9,55 2,60-1,71-1,47 41,87. Toto4 voitto-osuus: 24,60. Troikka: 279,65.

10. lähtö, Toto76-7 Toto4-3 DUO-1, lv 2140 m Tammavaltikka: 1) Twigs Voici*/Pekka Korpi 12,8a (1,45), 2) Fire Spruce 13,1a (42,78).3) Bosses Lily 13,2a (25,15).4) Amazing Soul 13,5a (17,13). Toto (6-4-7): 1,45 1,37-3,40-3,08 21,80. Toto4 voitto-osuus: 26,60.

Wolvega: Amatööriraviohjastajien EM-kilpailu, tilanne ensimmäisen kilpailupäivän jälkeen:

1) Janne Räisänen/Suomi 28 pistettä, 2) Sebastien Grisez/Belgia 23, 3) Flemming Degn/Tanska 23.

Kilpailu jatkuu sunnuntaina kolmella osalähdöllä.

Paralympialaiset

Suomalaistuloksia:

Pyörätuolikelaus, miehet 400 m, luokka T51:

Loppukilpailu: 1) Peter Genyn Belgia 1.20,82, 2) Edgar Cesareo Navarro Sanchez Meksiko 1.21,82, 3) Alvise De Vidi Italia 1.22,38, 4) Mohamed Berrahal Algeria 1.24,06, 5) Stephen Osborne Britannia 1.25,05, 6) Toni Piispanen Suomi 1.30,27, 7) Helder Mestre Portugali 1.30,82.

Pyörätuolikelaus, miehet 100 m, luokka T54:

Alkuerät: 1) Leo-Pekka Tähti Suomi 14,00...11) Esa-Pekka Mattila Suomi 15,07.

–Tähti loppukilpailuun, Mattila karsiutui.

Purjehdus:

2.4mR-luokka, tilanne 10/11 lähdön jälkeen: 1) Helena Lucas Britannia 25 pistettä...8) Niko Salomaa Suomi 71.

Salibandy

Miesten liiga: M-Team–Indians 1–5 (1–2, 0–2, 0–1).

Naisten liiga:

SB-Pro–M-Team 6–3 (1–2, 1–1, 4–0)

Steelers–Classic 2–12 (1–5, 1–2, 0–5)

SSRA–O2-Jkl 8–3 (0–0, 2–2, 6–1)

Happee–NST 2–6 (1–3, 0–2, 1–1)

PSS–Koovee 3–1 (0–0, 1–0, 2–1)

Suunnistus

Vaasa:

SM-kilpailut, sprintti:

Miehet: 1) Frederic Tranchand Paimion R 14.15, 2) Mårten Boström IFK Lidingö 14.35, 3) Joni Hirvikallio Koovee 14.44.

Naiset: 1) Merja Rantanen Jämsän R-V 15.11, 2) Anna Närhi IFK Göteborg 15.14, 3) Marika Teini SK Pohjantähti 15.17.  

 

Rahapelejä

Lotto 37/16

Oikeat numerot: 23, 24, 30, 34, 35, 36, 37

Lisänumerot: 2, 22

Tuplausnumero: 18

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6+1 oikein 7 kpl voitto-osuus 38 822,30 e, 6 oikein 2 176,50 e, 5 oikein 67,20 e, 4 oikein 10,00 e

Lauantai-Jokeri 37/16

Lauantai 17. 9.

Jokerinumero: 9 0 4 7 7 3 5

Voitonjako:

7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 5 kpl voitto-osuus 20 000,00 e, 5 oikein 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e

Keno 37/16

Päiväarvonta (17.9.): 4, 7, 9, 10, 14, 16, 24, 25, 30, 33, 37, 41, 49, 52, 55, 59, 61, 65, 66, 67, Kunkkunumero: 61.

Ilta-arvonta: 2, 6, 8, 9, 14, 16, 19, 31, 35, 36, 39, 41, 45, 49, 52, 56, 61, 63, 67, 70, Kunkkunumero: 36

Vakio

Oikea rivi: 112 11X 22X 1X2 2

Voitonjako: 13 oikein 12 kpl voitto-osuus 16 141,50 e, 12 oikein voitto-osuus 180,80 e, 11 oikein voitto-osuus 14,00 e, 10 oikein voitto-osuus 4,10 e.

Tv-urheilua

Yle TV2

13.00 Naisten Superpesis: Lapua-Jyväskylä, 4. finaali (tarv.)

15.30 ja 01.50 Paralympialaiset

22.10 Lentopallon EM-karsinta: Suomi-Tanska (jälkiläh.)

Nelonen

03.00 Jääkiekon World Cup: Suomi-Pohjois-Amerikka

Nelonen Pro 1

16.00 Superpesis: Sotkamo-Vimpeli, 4. finaali

21.00 Nascar Sprint Cup: Chicagoland

Nelonen Pro 2

16.00 MM-rallicross: Barcelona

MTV3

22.35 F1: Osakilpailu, Singapore (kooste)

MTV Max, MTV Sport 1 ja MTV Sport 2

15.00 F1: Osakilpailu, Singapore

C More Tennis

11.30-19.05 Davis Cup

C More Golf

22.00 Web.com Tour: Boise Open

01.00 PGA Tour Champions: First Tee Open

Eurosport 1

12.20 Supersport: Saksa

14.00 Superbike: Saksa

15.30 Maantiepyöräilyn EM

21.00 MLS: Kansas City-LA Galaxy

00.00 MLS: Toronto-NY Red Bulls

Eurosport 2

08.00-16.15 Moottoripyöräily: FIM EWC, Bol d’Or 24h

16.30 Bundesliiga: Augsburg-Mainz

18.30 Bundesliiga: Hertha Berlin-Schalke

Viasat Jalkapallo HD ja Viasat Sport Premium

14.00 Valioliiga: Watford-ManU

16.15 Valioliiga: Crystal Palace-Stoke

Viasat Jalkapallo HD ja Viasat Fotboll

18.30 Valioliiga: Tottenham-Sunderland

21.45 La Liga: Espanyol-Real Madrid

Viasat Sport Premium

19.00 Serie A: Inter-Juventus

21.45 Serie A: Fiorentina-Roma

Viasat Fotboll

13.00 La Liga: Osasuna-Celta Vigo

16.00 Serie A: Crotone-Palermo

Viasat Urheilu

13.00 La Liga: Osasuna-Celta Vigo

17.15 La Liga: Athletic-Valencia

20.00 NFL: Houston-Kansas City

23.25 NFL: Denver-Indianapolis

03.30 NFL: Minnesota-Green Bay

Viasat Jääkiekko HD ja Viasat Hockey

22.00 Jääkiekon World Cup: Venäjä-Ruotsi

03.00 Jääkiekon World Cup: Suomi-Pohjois-Amerikka

Viasat Sport

14.00 Golf: European Tour, Italian Open

21.45 Ligue 1: Marseille-Lyon

Viasat Golf

12.30 Ladies European Tour: Evian Championship

Motors TV

15.00 Blancpain GT Series:

Nürburgring

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?