Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mikäli JavaScript on käytössä, mutta jokin selainlaajennus estää sen lataamisen, poista selainlaajennus käytöstä.

Tuloksia, rahapelejä ja tv-urheilua

Urheilu
 
Helsingin Sanomat
Ammunta

Hannover:

Iso- ja vakiopistoolin Eurooppa-cupin finaali: Vakiopistooli: 1) Jao Costa Portugali 579 pistettä, 2) Boris Artaud Ranska 574, 3) Christian Klauenbösch Sveitsi 569,

…18) Teemu Lahti Suomi 555,… 20) Ari Meinander Suomi 535.

Autourheilu

Singapore:

Formula ykkösten MM-sarjan kilpailu 15/21 (308,828 km):

1) Nico Rosberg Saksa, Mercedes 1.55.48,950, 2) Daniel Ricciardo Australia, Red Bull jäljessä 0,488 sekuntia, 3) Lewis Hamilton Britannia, Mercedes –8,038, 4) Kimi Räikkönen Suomi, Ferrari –10,219, 5) Sebastian Vettel Saksa, Ferrari –27,694, 6) Max Verstappen Hollanti, Red Bull –1.11,197, 7) Fernando Alonso Espanja, McLaren –1.29,198, 8) Sergio Perez Meksiko, Force India –1.51,062, 9) Daniil Kvjat Venäjä, Toro Rosso –1.51,557, 10) Kevin Magnussen Tanska, Renault –1.59,952,

Keskeyttäneitä: Valtteri Bottas Suomi, Williams 36. kierroksella,

Kuljettajien MM-sarjan tilanne: 1) Rosberg 273 pistettä, 2) Hamilton 265, 3) Ricciardo 179, 4) Vettel 153, 5) Räikkönen 148, 6) Verstappen 129, 7) Bottas 70, 8) Pérez 66, 9) Hülkenberg 46, 10) Massa 41,

11) Alonso 36, 12) Sainz 30, 13) Grosjean 28, 14) Kvjat 25, 15) Button 17, 16) Magnussen 7, 17) Wehrlein 1, 18) Stoffel Vandoorne Belgia 1.

Autonvalmistajien MM-sarja: 1) Mercedes 538, 2) Red Bull 316, 3) Ferrari 301, 4) Force India 112, 5) Williams 111, 6) McLaren 54, 7) Toro Rosso 47, 8) Haas 28, 9) Renault 7, 10) Manor 1.

Seuraava kilpailu: 2.10. Malesian gp.

Golf

Evian-les-Bains, Ranska:

Naisten kauden 5/5 arvoturnaus, lopputulokset 4/4 kierroksen jälkeen (par 71):

263 lyöntiä (21 alle par): Chun In-Gee Etelä-Korea 63+66+65+69,

267 (-17): Ryu So Yeon Etelä-Korea 66+66+69+66, Park Sung Hyun Etelä-Korea 63+68+67+69),

Monza:

Miesten Euroopan-kiertueen kilpailu, lopputulokset 4/4 kierroksen jälkeen (par 71):

262 lyöntiä (22 alle par): Francesco Molinari Italia 65+68+64+65,

263 (-21): Danny Willett Britannia 66+64+67+66,

...277 (-7): mm. Mikko Korhonen Suomi 71+68+70+68 (jakoi sijan 45),

278 (-6): mm. Mikko Ilonen Suomi 70+69+70+69 (jakoi sijan 53).

–Roope Kakko Suomi karsiutui 2. kierroksen jälkeen.

Jalkapallo

Naisten Ykkönen:

RoPS–JYPK 1–3 (0–0)

VJS–TuWe 4–0 (0–0)

Ykkönen:

GrIFK–TPS 1–2 (0–0)

Jazz–KTP 1–1 (1–0)

KPV–AC Oulu 0–0

Kakkonen:

Lohko A:

PePo–MPS 2–1 (1–0)

MP–Sudet 2–1 (0–0)

Lohko B:

EsPa–Kontu 3–1 (1–1)

16. Jani Häppölä 0–1, 17. Oma maali 1–1, 56. Ilpo Lehtoranta 2–1, 68. Ville Pirhonen 3–1.

Viikingit–Kiffen 1–1 (1–0)

39. Mohamed Fofana rp. 1–0, 83. Dimitri Kovaleno rp. 1–1.

Hollannin liiga:

Heracles–Ajax 0–2, PSV Eindhoven–Feyenoord 0–1, Zwolle–AZ Alkmaar 0–2, Sparta Rotterdam–NEC Nijmegen 2–0.

Englannin Valioliiga:

Watford–Manchester U 3–1 (1–0), Crystal P–Stoke 4–1 (2–0), Southampton–Swansea 1–0 (0–0), Tottenham–Sunderland myöhemmin.

Englannin liigan mestaruussarja:

Ipswich–Aston Villa 0–0, Huddersfield–Queens PR 2–1, Barnsley–Reading 1–2, Burton–Brighton 0–1, Wigan–Fulham 0–0, Bristol C–Derby 1–1, Nottingham–Norwich 1–2, Brentford–Preston 5–0, Birmingham–Sheffield W 2–1, Blackburn–Rotherham 4–2, Newcastle–Wolverhampton 0–2, Cardiff–Leeds 0–2.

Saksan Bundesliiga:

Augsburg–Mainz 1–3 (0–1), Hertha Berliini–Schalke myöhemmin.

Jääkiekko

Toronto:

World Cup:

Alkulohko A:

Eurooppa–USA 3–0 (1–0, 2–0, 0–0)

Kanada–Tshekki 6–0 (3–0, 2–0, 1–0)

KHL sunnuntaina:

Amur Habarovsk–Ak Bars Kazan 3–2 (0–1, 2–1, 1–0) (AH: Juha Metsola 17/19 torjuntaa, Kristian Kuusela 1+0, Teemu Ramstedt 0+1), Barys Astana–Severstal Tsherepovets 2–1 (1–0, 1–0, 0–1), Red Star Kunlun–Lada Toljatti 4–2 (0–1, 2–0, 2–1) (RSK: Tuukka Mäntylä 0+2, Janne Jalasvaara 0+1), Jugra Hanti-Mansijsk–Moskovan TsSKA 0–2 (0–1, 0–1, 0–0), Lokomotiv Jaroslavl–Torpedo Nizhni Novgorod 0–3 (0–0, 0–2, 0–1).

Lentopallo

Sönderborg, Tanska:

Miesten EM-karsintaturnaus, lohko B:

Suomi–Ruotsi 3–1 (21–25, 25–14, 26–24, 25–21)

Portugali–Tanska 3–1 (23–25, 25–23, 28–26, 25–15)

Suomi–Tanska 3–1 (25–17, 18–25, 25–11, 25–21)

Ruotsi–Portugali 2–3 (25–22, 18–25, 25–22, 23–25, 10–15)

Karsintojen 2. osa samojen maiden kesken pelataan Helsingissä 23.–25.9. Lohkovoittaja selviytyy suoraan ensi vuoden EM-kisoihin Puolaan ja lohkokakkonen jatkokarsintaan Hollannin, Turkin, Itävallan ja Valko-Venäjän karsintalohkon kakkosta vastaan.

Erd, Unkari:

Naisten EM-karsinnat, lohko C:

Suomi–Unkari 1–3 (27–25, 19–25, 19–25, 20–25)

Viro–Suomi 3–2 (25–13, 22–25, 20–25, 25–20, 15–11)

Puola–Viro 3–0 (25–17, 25–16, 25–17)

Moottoripyöräily

Donington, Britannia:

Sivuvaunuluokan MM-sarja, päätöskilpailu 6/6:

1) Tim Reeves/Gregory Cluze Britannia/Ranska, Yamaha 24.09,058, 2) Pekka Päivärinta/Kirsi Kainulainen Suomi, BMW jäljessä 3,386 sekuntia, 3) Sebastien Delannoy/Kevin Rousseau Ranska, Suzuki –4,474, 4) John Holden/Stuart Ramsey Britannia, LCR-Suzuki –19,869.

Loppujärjestys: 1) Päivärinta/Kainulainen 177 pistettä, 2) Reeves/Cluze 159, 3) Delannoy/Rousseau 139.

Kainulainen voitti ensimmäisenä naisena ratamoottoripyöräilyn maailmanmestaruuden

Paralympialaiset

Rio de Janeiro:

Paralympialaisten suomalaistuloksia:

Yleisurheilu:

Miehet:

Pyörätuolikelaus 100 m , luokka T54: 1) Leo-Pekka Tähti Suomi 13,90, 2) Yang Liu Kiina 14,10, 3) Kenny Van Weeghel Hollanti 14,23.

Purjehdus:

2.4mR, lopputulokset: 1) Damien Seguin Ranska 30 pistettä, 2) Matthew Bugg Australia 36, 3) Helena Lucas Britannia 39...8) Niko Salomaa Suomi 79.

Maantiepyöräily, näkövammaisten luokka B: 1) Vincent Ter Schure Hollanti 2.26,33, 2) Ignacio Avila Rodriguez Espanja sama aika, 3) Steve Bate Britannia 2.27,03...10) Jarmo Ollanketo Suomi 2.32,09.

Uinti:

Miehet:

100 m su, luokka S13: 1) Ihar Boki Valko-Venäjä 56,68 (ME), 2) Iaroslav Danysenko Ukraina 59,02, 3) Nicolas Guy Turbide Kanada 59,55...6) Antti Latikka Suomi 1.02,84.

Pesäpallo

Naisten Superpesis:

4. loppuottelu, kolmella voitolla Suomen mestariksi:

Lapua–Jyväskylä 1–2 (3–1, 1–10, 0–0, 3–5)

Lapua:=1=1=1=0 = 3=0=1=0=0 = 1=0=3=1

Jyväskylä:=1=0=0=0 = 1=6=0=0=4 = 10=0=5=2

Lapua: Paula Saloranta 0/1, Carita Toiviainen 0/2, Emmi Pippola 1+0/1, Janette Lepistö 3/0.

Palkitut: I Paula Saloranta, II Janette Lepistö.

Jyväskylä: Virpi Hukka 1+1/3, Emma Nieminen 0/1, Riikka Karppinen 1+2/3, Marjukka Urpelainen 1/1, Aino-Kaisa Mantere 1/1, Laura Määttä 0/2, Iina Valkeejärvi 2/0, harhat 2.

Palkitut: I Virpi Hukka, II Emma Nieminen.

Tuomarit: Suvi Kaukovalta ja Mika Kääriäinen.

Yleisöä: 1 303.

Jyväskylä Suomen mestariksi voitoin 3–1.

Sotkamo:

Miesten Superpesis, 4/5 loppuottelu:

Sotkamo–Vimpeli 1–2 (1–3, 5–1, 0–1)

Sotkamo:=0=0=0=1 = 1=1=3=0=1 = 5=0 1. Vimpeli:=1=0=1=1 = 3=0=1=0=0 = 1=1 2. Sotkamo: Niko Korhonen 0/2, Niilo Piiponniemi 0/1, Antti Hartikainen 0/1, Toni Kohonen 2/1, Immo Rautiainen 0/1, Topi Korhonen 1/0, Jani Komulainen 2/0, Roope Korhonen 1/0.

Palkitut: I Antti Hartikainen, II Jani Komulainen.

Vimpeli: Teemu Isoketo 0/1, Mikko Kanala 0/1, Sami Haapakoski 0/1, Mikko Haukkala 0/1, Jere Saukko 0/1, Perttu Ruuska 1/0, Janne Mäkelä 4/0.

Palkitut: I Janne Mäkelä, II Mikko Kanala.

Tuomarit: Jyrki Rajaniemi ja Jussi-Pekka Anttila.

Yleisöä: 4112.

Voitot 2–2.

Seuraava ottelu: 24.9. Vimpeli–Sotkamo.

Pyöräily

Plumelec, Ranska:

Maantiepyöräilyn EM-kilpailut:

Miehet (232,90 km): 1) Peter Sagan Slovakia 5.34.23, 2) Julian Alaphilippe Ranska, 3) Daniel Moreno Espanja, kaikilla sama aika.

–Matti Manninen Suomi keskeytti.

Raviurheilu

Oslo:

UET Trotting Masters -finaali, 2100m, 1. palk. 200000 euroa, 1) Nuncio/Örjan Kihlström 10,7a (valmentaja Stefan Melander), 2) Oasis Bi 10,9a, 3) Mosaique Face 10,9a, 4) Spring Erom 11,0a, 5) Explosive De Vie 11,0a, 6) Västerbo Highflyer 11,1a.

Alkmaar:

Amatööriohjastajien EM-kilpailu, 1) Janne Räisänen/Suomi 56 pistettä, 2) Thomas Royer/Itävalta 46, 3) Sebastien Grisez/Belgia 43, 4) Ciro Ciccarelli/Italia 39, 5) Flemming Degn/Tanska 36, 6) Alle Loman/Tshekki 35.

Salibandy

Miesten salibandyliiga, 1. kierros:

Happee–TPS 7–5 (2–2, 4–1, 1–2)

Oilers–SPV 5–4 (0–2, 2–0, 3–2)

Nokian KrP–Koovee 4–2 (4–0, 0–2, 0–0)

SalBa–EräViikingit 0–11 (0–2, 0–2, 0–7)

Suunnistus

Kurikka:

SM-viestit:

Yleinen:

Miehet, 4x10,2 km: 1) Koovee 1 (Topi Anjala, Jarno Parkkinen, Jani Lakanen, Timo Sild) 4.10.22, 2) Paimion Rasti 1 (Jesse Laukkarinen, Daniel Stenlund, Frederic Tranchand, Fredric Portin) 4.13.14, 3) OK Trian 1 (Mikael Fabritius, Jörgen Wickholm, Tobias Henriksson, Otto Simosas) 4.13.21, 4) Kalevan Rasti 1 4.13.54, 5) Tampereen Pyrintö 1 4.15.06, 6) Vaajakosken Terä 1 4.15.19.

Naiset, 3x6,5 km: 1) Tampereen Pyrintö 1 (Lotta Kantola, Venla Harju, Saila Kinni) 2.17.32, 2) SK Pohjantähti 1 (Heini Wennman, Marttiina Joensuu, Marika Teini) 2.19.38, 3) Angelniemen Ankkuri 1 (Sanna Kauppila, Sanni Kivelä, Emily Kemp) 2.21.26, 4) Koovee 1 2.23.16, 5) Kalevan Rasti 1 2.27.23, 6) Paimion Rasti 1 2.28.11.

Tennis

Davis cup, välierät:

Glasgow:

Britannia–Argentiina 2–3.

Sunnuntain kaksinpelit: Andy Murray B–Guido Pella A 6–3, 6–2, 6–3, Leonardo Mayer A–Dan Evans B 4–6, 6–3, 6–2, 6–4.

Lauantain nelinpeli: Murray/Jamie Murray B–Juan Martin del Porto/Mayer A 6–1, 3–6, 6–4, 6–4.

Perjantain kaksinpelit: Del Potro A–Andy Murray 6–4, 5–7, 6–7 (5–7), 6–3, 6–4, Guido Pella A–Kyle Edmund B 6–7 (5–7), 6–4, 6–3, 6–2.

Zadar, Kroatia:

Kroatia–Ranska 3–2.

Sunnuntain kaksinpelit: Martin Cilic K–Richard Gasquet R 6–3, 6–2, 7–5, Lucas Pouille R–Marin Draganja K 6–4, 6–4.

Lauantain nelipeli: Cilic/Ivan Dodig K–Nicolas Mahut/Pierre-Hugues Herbert R 7–6 (8–6), 5–7, 7–6 (8–6), 6–3.

Perjantain kaksinpelit: Gasquet R–Marin Coric K 6–2, 7–6 (7–5), 6–1, Cilic K–Pouille R 6–1, 7–6 (7–4), 2–6, 6–2.

Loppuottelu Argentiina–Kroatia 25.–27.11.

Rahapelejä

Lotto

Lauantai 17. 9.

Numerot: 23, 24, 30, 34, 35, 36, 37. Lisänumerot: 2, 22. Tuplausnumero: 18

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6+1 oikein 7 kpl voitto-osuus 38 822,30 e, 6 oikein 2 76,50 e, 5 oikein 67,20 e, 4 oikein 10,00 e

Lauantai-Jokeri 37/16

Lauantai 17. 9.

Jokerinumero: 9 0 4 7 7 3 5

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 5 kpl voitto-osuus 20 000,00 e, 5 oikein 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e

Keno 37/16

Sunnuntai 18. 9.

Päiväarvonta: 7, 16, 18, 20, 23, 25, 26, 31, 33, 35, 36, 40, 41, 42, 43, 44, 56, 58, 61, 70, Kunkkunumero: 26.

Ilta-arvonta: 1, 6, 8, 9, 14, 15, 16, 20, 25, 28, 30, 31, 43, 45, 46, 49, 50, 52, 56, 60, Kunkkunumero: 15

Lauantai 17. 9.

Myöhäisarvonta: 10, 13, 14, 17, 18, 19, 22, 23, 26, 27, 30, 32, 33, 38, 42, 47, 53, 59, 61, 69, Kunkkunumero: 69

Tv-urheilua

Yle TV2

14.50 Paralympialaiset: Päättäjäiset (kooste)

Nelonen

07.00 ja 13.45 Jääkiekon World Cup: Suomi-Pohjois-Amerikka (uusinta)

MTV Max

19.10 Ravit: Toto4, Oulu

Eurosport 1

16.00 Pyöräily: Eneco Tour

Eurosport 2

09.30 ja 14.30 Snooker: Shanghai Masters

Viasat Urheilu

03.30 NFL: Chicago-Philadelphia

Viasat Jalkapallo HD ja

Viasat Sport Premium

21.45 La Liga: Alaves-Deportivo

Viasat Jääkiekko HD

18.30 KHL: Jokerit-Sibir

Viasat Jääkiekko HD ja Viasat Hockey

22.00 Jääkiekon World Cup: Tšekki-Eurooppa

03.00 Jääkiekon World Cup: Pohjois-Amerikka-Venäjä

Tämä aihe on kiinnostava, haluaisin lisää tällaisia uutisia!

Kiitos mielipiteestäsi!

Luitko jo nämä?