Telinevoimistelu
14.7.2009 19:33
Olli Torkkel toteutti vuosi sitten yhden haaveistaan ja halusi katsella, millaiselta Helsinki näyttää rengasmatkailijan perspektiivistä.
Kun Olli Torkkel killitti alle kouluikäisenä televisiosta trapetsitaiteilijoita, hän innostui alasta silmittömästi.
"Sanoin vanhemmille, että minäkin olen vielä joskus tuolla", Torkkel hymähtää.
Nyt vesselin unelma on toteutumassa. Torkkel, 30, on solminut kahden ja puolen vuoden sopimuksen maailmaa kiertävän Cirque du Soleil -sirkusseurueen kanssa.
"En yksinkertaisesti voinut kieltäytyä tarjouksesta. Homma passaa poikamiehelle. Pystyn vaivatta irtautumaan ja viettämään kiertolaiselämää", Torkkel toteaa.
Palkka ei tule ilmaiseksi, mutta korvaus on Torkkelin mukaan hyvä. Kuinka messevä se on, sitä hän ei saa kertoa.
"Sopimuksessa on kohta, jossa kielletään palkasta puhuminen julkisesti. Alalla vallitsee tietenkin eripalkkaisuus."
"En yllä NHL:n jääkiekkotähtien korvauksiin, mutta tili on merkittävä", hän sanoo.
Lue Olli Torkkelin koko haastattelu keskiviikon Helsingin Sanomista.
VOIMISTELURengasmatka Helsingin ympäri 21.11.2008
Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi