maanantai 20.5.2013 | Lilja, Karoliina  Onnittele e-kortilla

Formula 1

Jean Todt: McLaren hyötyy luistoneston puuttumisesta

7.1.2008 21:30

ferrari

Ferrarin johtajistosta Luca di Montezemolo (vas.), Stefano Domenicali ja Jean Todt keskustelevat Ferrarin uuden auton ensimmäisen testipäivän yhteydessä.

Ferrarin johtajistosta Luca di Montezemolo (vas.), Stefano Domenicali ja Jean Todt keskustelevat Ferrarin uuden auton ensimmäisen testipäivän yhteydessä.

Ferrarin viime kauden tallipäällikkö Jean Todt on sitä mieltä, että McLaren on etulyöntiasemassa ensi vuonna luistoneston puuttumisen vuoksi. Formula ykkösissä ajetaan ensi kaudella ilman luistonestoa ensimmäistä kertaa sitten 2001.

McLaren on kehittänyt yhdessä Microsoftin kanssa niin sanotun SECUn. Se on standardoitu elektroninen hallintayksikkö, joka on tulevalla kaudella kaikissa autoissa sama. Se takaa sen, että tallit eivät voi käyttää autoissaan luistonestoa.

"Meidän mielestämme olisi ollut parempi, jos SECUn olisi tehnyt jokin muu yritys", Todt sanoi brittiläiselle Autosport-lehdelle.

Ainakin alkukaudesta McLarenilla on etulyöntiasema mestaruustaistossa", Todt jatkoi.

Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.

--%>