Yleisurheilu
1.8.2009 20:01 | Kommentit
Jukka Keskisalo voitti 1500 metrin Suomen mestaruuden.
Yksi Jukka Keskisalon unelmista toteutui Espoon Leppävaaran Kalevan kisoissa.
Estejuoksun kolmen vuoden takainen Euroopan mestari alitti 1 500 metrin sileällä 3.40:n rajapyykin, josta hän on haaveillut vuosikausia.
"Nyt voin kutsua itseäni ainakin suomalaisittain juoksijaksi. Hyvä, että alitin rajan. Siitä on tullut paukutettua jo aika kauan", Keskisalo sanoi ylivoimaisena mestarina.
Hänen voittoaikansa oli 3.39,65. Hopealle kirinyt maileri Jonas Hamm jäi yli viisi (3.44,67) ja pronssimies Mikael Bergdahl liki kuusi sekuntia (3.45,23). Mestarin ja muiden välimatka oli häkellyttävä.
"Kyllähän se tietysti harmittaa hävitä estejuoksijalle, mutta Jukka ei enää ole mikä tahansa estemies. Hän kuuluu huippuihin. Hyvässä kisassa ja oikealla vauhdinjaolla hän voisi hyvinkin juosta tonnivitosella 3.36–3.37", Hamm puuskutti urakkansa jälkeen.
Finaalin vauhdittajaksi tilattu Jarkko Hamberg veti 800 metriä muutaman sekunnin alle kahden minuutin. Loppu oli joensuulaisen maestron vakuuttava soolo.
Keskisaloa viime syksystä valmentanut Risto Ulmalakin äityi myhäilemään finaalin jälkeen, vaikka hänen suojattinsa löi valmentajan ennätyksen (3.41,66) roimasti.
"Hieno juoksu", Ulmala kehaisi ja läimäytti Keskisaloa lapaluihin.
Keskisalo on huimassa vedossa. Sävel on ollut sama koko kauden.
Hän on kohentanut ennätyksiään kaikilla juoksemillaan matkoilla 1 500 metristä aina kymppiin. Tilastoihin on raapustettu kuusi uutta noteerausta.
Eurooppalaisen mailin ennätys koheni lauantaina 2,45 sekuntia.
Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi