tiistai 9.2.2010 | Raija, Raisa  Onnittele e-kortilla

Lasse Virén ei juokse enää edes huvikseen

22.7.2009 2:07

Ville Männikkö

Lasse Viren kotonaan Myrskylässä.

Lasse Viren kotonaan Myrskylässä.

Takavuosien juoksijasuuruus Lasse Virén on lopettanut juoksemisen kokonaan. Urallaan neljä olympiakultaa 5 000 ja 10 000 metrin matkoilla voittanut mies ei juokse enää edes huvikseen.

Eikä kotona Myrskylässä näy edes Virénin kultamitaleita muistuttamassa hänen juoksusaavutuksistaan. Mitalit ovat piilossa.

"Muut saavat juosta nyt", tänään keskiviikkona kuusikymmentä vuotta täyttävä Virén toteaa.

Virénien perheestä radoilla nähdäänkin nykyään kuopus Matti, joka juoksee keskipitkiä matkoja.

Isä-Virén hoitaa kuntoaan lähinnä metsätöitä tekemällä. "Kaadoin viime kesänä tuosta rannasta seitsemän leppää, kun näköala järvelle meinasi peittyä."

Puut kuivuvat nyt pilkottuina varastossa.

Elantonsa Virén ansaitsee nykyään perheen kuljetusliikkeen palveluksessa. Liikkeen perusti aikoinaan hänen isoisänsä.

Perheyritys on "ajanut puuta, öljyä, maata, viljaa, mitä maailma on eteen tuonut". Nyt ajetaan hiekkaa ja siirtomaita.

Hieman Viréniä harmittaa, että jäi aikoinaan pois poliisin työstä, jota teki huippu-urheiluvuosiensa ajan.

"Olisin jo eläkepappanen, jos olisin jäänyt poliisiin", hän pohtii.

Eduskunnassa Virén istui kokoomuksen edustajana kaksi kautta 1999–2007. Myrskylän valtuustoa hän on johtanut vuodesta 1992.

Lasse Virénin kultajuoksuista on yli kolme vuosikymmentä, mutta hän on suomalaisille edelleen suurin yleisurheilutähti sotien jälkeen.

Siitä yhtenä osoituksena on kortti, jonka posti tuo Virénille joka vuosi näihin aikoihin. Niin kävi tänäkin vuonna.

"Sydämelliset onnittelut syntymäpäivän johdosta", lukee kukkakortissa. Lähettäjä on (Joonas), suluissa ilman sukunimeä.

"En tiedä, kuka hän on, en edes, onko hän nainen vai mies. Jostakin Pohjanmaalta ne tulevat."


Lue Lasse Virénin koko 60-vuotishaastattelu keskiviikon Helsingin Sanomista.

Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.